Žaibai trankysis dar du mėnesius. Nukenčia net vejos robotai

Vasaros mėnesiai atneša ne tik malonumų, bet ir gamtos stichijų sukeltų nelaimių. Draudikai atkreipia dėmesį, kad kasmet nuo žaibų nukenčia ne tik statiniai, naminiai gyvuliai, bet ir inovatyvūs elektriniai kiemo priežiūros prietaisai. Dėl šios priežasties, pasak žaibosaugos specialistų, namuose reikėtų pasirūpinti apsauga nuo žaibo.

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ Turto žalų skyriaus vadovas Giedrius Norkus pasakoja, kad žaibas dviem būdais gadina žmonių turtą. „Dažniausias scenarijus – netiesioginis žaibo poveikis, kai žaibas trenkia kažkur tolumoje, o jo sukeltos bangos atsklinda į elektros tinklus. Jos elektros tinklais pasiekia namus, ūkinius pastatus, pirtis ar kitą žmonių turtą, atsiranda elektros įtampos svyravimai bei įvyksta trumpasis jungimas. Šiais atvejais dažniausiai nukenčia elektros saugikliai ir elektros dėžė, taip pat namų viduje esantys bei į elektros tinklą įjungti daiktai – garso bei vaizdo aparatūra, kompiuteriai, besikraunantys išmanieji telefonai, laikrodžiai ir kiti įrenginiai“, – pasakoja draudimo bendrovės atstovas.

„Gjensidige“ duomenimis, tokiais atvejais vidutinė atlyginama žala siekia 600-700 eurų. Audringomis dienomis dėl elektros įtampos kilusių nelaimių padaugėja dešimtimis kartų.

G. Norkaus teigimu, ne tokie dažni, deja, gerokai sudėtingesnius padarinių nešantys žaibavimo atvejai pasitaiko, kai žaibas trenkia tiesiai į gyvenamąjį namą ar kitą statinį. Dažniausiai – į šalia namo arba ant jo sumontuotą anteną ar elektros įvadą.

„Tokiais atvejais itin išauga gaisro rizika: neretai nuo išsilydžiusių laidų apsvyla arba sudega medinio namo siena. Medinėms namo konstrukcijoms žaibas gerokai pavojingesnis nei iš kitų medžiagų pastatytiems namams. Deja, pasitaiko ir tokių nelaimių, kai gyvenamieji namai supleška iki pamatų, o išmokamos žalos siekia kelis šimtus tūkstančių eurų. Užsiliepsnojus ūkiniams pastatams ugnis pražudo ir juose esančius naminius gyvulius“, – kalba draudimo bendrovės Turto žalų skyriaus vadovas.

Pasak G. Norkaus, didesnis pavojus nukentėti nuo žaibo kyla vienkiemių gyventojams, kurių namai stovi plyname lauke be aukštų medžių ar stulpų aplinkui. Draudikas atkreipia dėmesį, kad nuo žaibo nukenčia ne tik statiniai, tačiau ir išmanioji namų aplinkos prie vejos pjovimo robotai arba jų įkrovimo stotelės.

Siekiant išvengti nelaimių žaibosaugos specialistai pataria apie galimus pavojus pagalvoti iš anksto. Pasak energetikos ir automatikos technologijų kompanijos ABB atstovės Godos Montvidaitės, norint apsaugoti namus nuo žaibo rizikų, reikia pasirinkti tinkamą žaibolaidį ir neužmiršti reguliariai jį patikrinti.

„Renkantis žaibolaidį reikėtų atkreipti dėmesį į skirtingus jų tipus – nuo to priklauso saugomos teritorijos dydis. Šie įrenginiai gali būti keturių tipų –18, 30, 45 ir 60 mikrosekundžių. Skaičius nurodo prieš kiek mikrosekundžių žaibolaidis išleis strimerį, pagaunantį žaibą. Kuo anksčiau strimeris bus išleistas, tuo didesnę teritoriją įrenginys apsaugos. Gyvenamajam namui užtenka 18 mikrosekundžių žaibolaidžio, tačiau, norint apsaugoti didelį objektą ar kelis, reiktų rinktis sparčiausią įrenginį“, – pataria G. Montvidaitė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad renkantis žaibolaidį reikėtų įvertinti jo patikimumą bei pasirūpinti saugiu prietaiso įrengimu – netinkama instaliacija gali lemti turto žalą ir sukelti pavojų gyvybei.

„Kiekvienas žaibolaidis yra patikrinamas aukštos įtampos laboratorijoje – įvertinamas jo veikimas. Pastatų apsaugos patikimumo lygis skaičiuojamas pagal kategorijas, pavyzdžiui, pirmos kategorijos pastatai yra labai svarbūs arba degūs, juose laikomos sprogstamos medžiagoms. Tokiems pastatams skaičiuojame tokią žaibosaugos sistemą, kuri apsaugotų 99 proc. patikimumu. Jeigu kalbame apie nuosavus namus, jie dažniausiai priskiriami 4 kategorijai, kuriai skaičiuojamas 84 proc. Tačiau labai svarbu matuoti ne tik žaibolaidžių, bet ir instaliacijos patikimumą: tinkamai įrengti visus tvirtinimo elementus bei pasiekti reikiamą varžą, kad žaibas būtų nukreiptas į žemę, o ne kur kitur“, – sako G. Montvidaitė.

Pasak ABB atstovės, žaibolaidžiams rekomenduojama kasmet atlikti profilaktinę patikrą. „Kasmetinis patikrinimas leidžia užtikrinti, kad elektronika veikia tinkamai ir saugiai. Jei žaibolaidis pagauna žaibą, tuomet reikėtų atlikti įrenginio patikrą. Žaibolaidžiai turi raudoną žiedą, kuris atsiranda jam pagavus žaibą. Pastebėjus raudoną žiedą taip pat rekomenduojama kreiptis į žaibosaugos specialistus ir atlikti prietaiso patikrą”, – pataria specialistė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baltijos keliui 35-eri: kviečia nueiti savo Baltijos kelią

Trys drąsios Baltijos valstybės savo vienybe 1989-aisiais sužavėjo visą pasaulį, o jėga, kurią sugebėjo sukurti tūkstančiai taikių žmonių, nenustoja stebinti iki šių dienų. Pasitinkant 35-ąsias Baltijos kelio metines, prasideda iniciatyva, kviečianti šiuos šventinius metus pažymėti ypatingai – kiekvienam nueiti savo Baltijos kelią. Tai – 650 kilometrų. Tvaraus judumo platforma „Walk15“ ir draudimo bendrovė ERGO gyventojus iš viso pasaulio kviečia prisijungti į „Einančio Baltijos kelio“ žingsnių iššūkį ir šio tikslo siekti kartu. „Prieš penkerius metus pakvietėme Lietuvą, Latviją, Estiją į „Einantis

Mokiniams: likusieji šių metų tarpiniai patikrinimai vyks taip, kaip numatyta

Į gegužės pradžioje vyksiančius inžinerinių technologijų, chemijos ir istorijos žinių tarpinius patikrinimus užsiregistravusiems mokiniams patikrinimai vyks, kaip numatyta.  Nacionalinė švietimo agentūra organizavo papildomą šių dalykų užduočių recenzavimą. Atsižvelgdama į mokyklų bendruomenėms kylančius klausimus dėl būtinybės III gimnazijos klasės mokiniams dalyvauti likusiuose trijuose šių metų gegužę organizuojamuose chemijos, istorijos ir inžinerinių technologijų tarpiniuose patikrinimuose pagal patvirtintą tvarkaraštį, ministerija mokyklas raštu informavo, kad pagal galiojantį reglamentavimą dalyvauti chemijos, istorijos ir (ar) inžinerinių technologijų tarpiniame patikrinime turi visi mokiniai, jei jie mokosi šio

Policija prašo pagalbos ir informuoja

Tauragės apskrities VPK  prašo pagalbos aiškinantis vagystę Pagėgių savivaldybės teritorijoje, praneša reidų rezultatus ir kitas naujienas. Nuo balandžio 19 d. 19.00 val. iki balandžio 21 d. 8.00 val. Pagėgių sav., Endriškių k., iš vėjo jėgainių parko buvo pavogtas įmonei priklausantis jėgainės generatorius. Turint bet kokios informacijos apie šį įvykį prašome apie tai pranešti Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Pagėgių policijos komisariato vyriausiajai tyrėjai Agnei Vaitkevičienei, tel. Nr. +37065535185 arba el. paštu agne.vaitkeviciene@policija.lt Viršijo leistiną greitį Balandžio 15-21 dienomis Tauragės apskrities

Galutinai patvirtinta: šiemet daugiamečių pievų atkurti nereikės

pievos

Pasėlius deklaravusiems Lietuvos ūkininkams daugiamečių pievų šiais metais atkurti tikrai nereikės – Europos Parlamentas (EP) patvirtino reglamento, susijusio su daugiamečių pievų išlaikymo nuostatomis, pakeitimus. Žemės ūkio ministerija jau anksčiau buvo  informavusi ūkininkus apie numatomą palankų sprendimą, kad jie galėtų laiku pradėti pavasarinius darbus. Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, Europos Komisija (EK) rimtai pažiūrėjo į daugiamečių pievų išlaikymo problemą, kuri mūsų šalies ūkininkams  šiais metais tapo itin aktuali, ir įsiklausė į racionalų Lietuvos pasiūlymą dėl daugiamečių pievų plotų užskaitymo galimybės

Taip pat skaitykite