Vydūno bibliotekoje – knygos „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“ sutiktuvės

Rudenišką 2022 m. rugsėjo 29 d. vakarą Pagėgių sav. Vydūno viešosios bibliotekos bendruomenė  kraštiečius kvietė iš arčiau susipažinti su Pagėgių krašto istorija bei su čia gyvenimo brydę palikusiomis asmenybėmis. Vienas tokių iškilių asmenų – Rytų Prūsijos gyventojas, liuteronų kunigas Franz Adomat. Jo autentiškas autobiografinis pasakojimas sugulė į knygą „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“.

Daug žinių apie Žukus

Šį leidinį sudarė ir redagavo Žukų evangelikų liuteronų parapijos pirmininkas, bažnyčios istorijos žinovas kraštietis Raimondas Genutis. Susirinkusiesiems jį pristatė bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė. Bibliotekos vadovė pasidžiaugė Pagėgių krašto unikalumu, šios vietovės savitumo istoriją įamžinančiais ir puoselėjančiais šviesuoliais bei pakvietė visus padėlioti šio krašto istorijos dėlionę drauge su garbiu vakaro svečiu.

Pasakojimą apie knygos „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“ gimimo kelią svečias pradėjo akcentuodamas faktą, jog Žukų evangelikų liuteronų bažnyčios kompleksas yra paskelbtas Lietuvos architektūros paveldo paminklu. Būtent rinkdamas informaciją apie šio komplekso istoriją, Raimondas Genutis susipažino su šioje parapijoje tarnavusio kunigo Franz Adomat provaikaičiu Rainer Adomat, kuris ir parodęs memuarus. Juose Raimondas Genutis aptikęs daug vertingos informacijos apie Žukus, apie kuriuos duomenų rašytiniuose šaltiniuose yra išlikę itin mažai. Svečias padėkos žodžių skyrė buvusiai Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorei Rozai Šikšnienei, išvertusiai šį rankraštį iš vokiečių kalbos į lietuvių. Po to suradus leidėją gimė ir ši knygelė – vertingas kraštotyrinės informacijos leidinys. Šiuose memuaruose netgi aiškinama Žukų vietovardžio kilmė. Anot  Franz Adomat, vietovardis „Žukai“ kildinamas iš žodžio „šukė“: kadangi kaimas yra miškuose, o netoli tyvuliuojant jūrai čia visada buvo gausu molio, kaimas uoliai vertėsi puodininkyste. O kur puodai – ten ir šukės.

Su muzika kunigo gyvenimo takais

Jaukią vakaro atmosferą kūrė muzikos pedagogės Reginos Pilkionienės vadovaujamos Pagėgių savivaldybės meno ir sporto mokyklos solistės Rugilė Jonelytė, Kotryna Norkutė bei Rugilė Milašauskaitė. Joms akomponavo koncertmeisterė, šios mokyklos direktorė Evelina Norkienė.

Šios kraštotyrinės knygos sutiktuvių Vydūno viešojoje bibliotekoje metu keliauta ne tik kunigo Franz Adomat gyvenimo takais, bet ir skirtingais Žukų evangelikų liuteronų bažnyčios formavimosi bei gyvavimo laikotarpiais.

Padėkojus knygos sudarytojui, skirstytis neskubėta: bibliotekoje nusidriekė visa eilutė norinčiųjų įsigyti vakaro metu pristatytą leidinį ir gauti jo sudarytojo bei redaktoriaus autografą. Visos surinktos lėšos bus skirtos Žukų evangelikų liuteronų bažnyčios remontui. Vakaras pratęstas pokalbiais apie Pagėgių krašto istorijos ir kultūros paveldą prie arbatos puodelio.

Sonata Nognienė

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos metodininkė – skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba gyvuoja tris dešimtmečius 

Lygiai prieš 30 metų, birželio 1 d., tuometinės Ekonomikos ministerijos nutarimu buvo įregistruota Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba. Veiklos trisdešimtmečio proga į šios tarnybos Šilutės biurą susirinko šios organizacijos kūrimo iniciatoriai, pirmasis jos vadovas, aktyviausi šių laikų parteriai. Kolektyvą pasveikino Šilutės rajono savivaldybės meras. Konsultantų prireikė, kai masiškai kūrėsi privatūs ūkiai VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilutės biuro vadovė, gyvulininkystės konsultantė Ina Edita Kuzmienė priminė biuro kūrimosi istoriją, papasakojo apie dabartinę veiklą. Tuo metu masiškai steigėsi privatūs ūkininkų ūkiai.

Kultūros darbuotojai gilino edukacijų kūrimo žinias

Edukacijos tapo neatsiejamomis kultūros įstaigų veiklos dalimis, skatinančiomis moksleivių ir visuomenės narių kultūrinį sąmoningumą, dvasinį, intelektualinį, emocinį, socialinį tobulėjimą. Edukacinių programų pasiūla išties didžiulė, tačiau ne visų turinys atliepia dalyvių lūkesčius. Todėl norint pasiūlyti kuo įdomesnes, kokybiškesnes edukacijas itin svarbu tinkamai įvaldyti jų kūrimo ir vedimo technikas. Siekiant atnaujinti bei pagilinti edukacinių programų kūrimo įgūdžius gegužės 23-24 d. Šilutės r. savivaldybės F. Bajoraičio, Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešųjų bibliotekų bibliotekininkai bei Šilutės rajono kultūros įstaigų darbuotojai dalyvavo mokymuose „Kultūros

Abiturientai verčia naują gyvenimo knygos lapą

Ir Šilutės rajono abiturientams jau nuskambėjo paskutinis skambutis. Gimnazijose vyko smagios šventės. Šilutės pirmoji gimnazija savo interneto svetainėje pasidalijo jaunimo mintimis per paskutinę literatūros pamoką „Kokia norėtum būti knyga?“ (mokiniai galėjo pasirinkti, ar jie pasirašys, ar liks anonimais). Norėčiau būti Vinco Mykolaičio-Putino romanu „Altorių šešėly“, kur vykstantys konfliktai būdingi man, nes dar nežinau, ko noriu iš gyvenimo baigusi mokyklą. (Junita Barškietytė) Aš norėčiau būti psichologiniu romanu „Gyvenimas ir aš“. Romano temos: gyvenimo samprata bei savęs analizavimas, meilė sau bei kitiems.

Laistome augalus: kaip nuobodžią rutiną paversti malonia pramoga?

Perfrazuojant garsią frazę iš vieno filmo, „su dideliu augalų kiekiu ateina ir didžiulė atsakomybė juos prižiūrėti“. Kai balkonus ir terasas jau puošia galybė gėlių, o šiltnamiuose ir daržuose jau įsitaisė visų mėgstami agurkai, pomidorai bei kitos daržovės, jiems reikia vis daugiau priežiūros, taip pat – ir pakankamai vandens. Gresiančią nuobodžią laistymo rutiną ir tampomus kibirus su vandeniu galima paversti netgi visai malonia pramoga, rašoma „Fiskars“ pranešime žiniasklaidai. Tačiau tam reikėtų įsiminti kelias svarbias taisykles, kurių nepaveiks net ir nepastovios oro

Taip pat skaitykite