Virgilijui Skirkevičiui –„Sidabrinės nendrės“ premija

Už reikšmingus nuopelnus Šilutės kraštui, šviečiamąją ir informacinę liaudies medicinos veiklą, kitokio požiūrio į žmogų ir aplinką formavimą 2016 metų „Sidabrinės nendrės“ laureatu pripažintas Virgilijus Skirkevičius – profesionalus vaistininkas-farmakologas, vienas žinomiausių Lietuvos žolininkų, liaudies medicinos ekspertas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Podiplominių studijų centro lektorius.

Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo.

Kelmės rajone gimusį, Panevėžyje augusį V. Skirkevičių gyventi ir dirbti likimas nubloškė į Šilutės kraštą. Kai reikėjo rinktis savo kelią, jo planuose farmacijos nebuvo. Kur kas labiau nei pastaroji jį žavėjo biochemijos mokslai. Tačiau ir gerais pažymiais baigęs vidurinį mokslą neramiais politiniais laikais, kai didžiulę galią turėjo saugumas, mokytis trokštamos specialybės negalėjo. Baigė farmacijos studijas. Šiandien profesionalus farmacininkas, turintis savitą požiūrį į žmogų bei ligas, mano, kad viskas taip ir turėjo atsitikti.
Persitvarkymo Sąjūdžio laikotarpis
Virgilijus Skirkevičius – Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) kūrėjas, vienas aktyviausių Šilutės Sąjūdžio lyderių, Sąjūdžio renginių ir akcijų Pamaryje iniciatorius ir organizatorius. 1988-12-13 1990-05-29 V. Skirkevičiui buvo patikėtos Šilutės Sąjūdžio pirmininko pareigos. Šiuo laikotarpiu Pamaryje buvo organizuojamos akcijos „Gyvybės žiedas”, „Prieš Ignalinos AE III bloko statybą”, susitikimai su visuomene, kuriuose buvo išrinkti delegatai į Sąjūdžio steigiamąjį suvažiavimą ir telkiami gyventojai į Šilutės Sąjūdžio gretas. Buvo kuriamos Šilutės Sąjūdžio grupės Katyčiuose, Žemaičių Naumiestyje, Saugose, Rusnėje ir t. t.
Šilutės Sąjūdžio iniciatyva buvo pašventinta ir iškilmingai iškelta tautinė vėliava prie Šilutės kultūros namų, pradėta leisti laikraštį „Santara”, atidengtas Nepriklausomybės paminklas Žemaičių Naumiestyje, surengtas susitikimas su buvusiu TSRS AT deputatu Egidijumi Bičkausku, LPS kandidate į Seimą A. Rupšyte. 1989.08.23 apie 3–4 tūkstančiai rajono gyventojų dalyvavo akcijoje „Baltijos kelias”. V. Skirkevičius kartu su bendraminčiais skleidė laisvos minties, pažiūrų, nepriklausomos Lietuvos idėją Pamario krašte, dalyvavo kuriant krašto valdymo sistemą. 1990–1995 m. V. Skirkevičius buvo Šilutės miesto tarybos pirmininkas.
V. Skirkevičius inicijavo ir aktyviai dalyvavo gaivinant Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros paveldą, skatindamas atsisakyti sovietinės ideologijos primestų dogmų, atsigręžti į krašto praeitį, jo autentiką, kraštą kūrusias asmenybes. 1987 m. rudenį buvo įkurtas Šilutės Vydūno klubas, kurio veikliausiu nariu ir vienu iš klubui vadovavusios tarybos narių tapo V. Skirkevičius.


Vaistininkas, žolininkas, liaudies medicinos ekspertas
„Džiaugiuosi, kad mane Lietuvos žmonės priima kaip vaistininką, o ne kaip prekybininką, kuris nieko kito nedaro, tik pardavinėja vaistinius preparatus ir siekia kuo didesnio pelno“, – yra sakęs V. Skirkevičius.
Jis įsitikinęs, kad pirmiausia žmonėms reikia išsamios konsultacijos, žinių apie sveiką gyvenimo būdą, jo reikšmę sveikatai. Virgilijus visur ir visada kalba apie žmogaus ir gamtos darną, apie vaistinius augalus ir pirmumą teikia homeopatiniams preparatams. V. Skirkevičius – vienas žinomiausių Lietuvos žolininkų, liaudies medicinos ekspertas, netradicinės medicinos praktikas farmakognostas. Vienu iš žinių apie gydomųjų vaistažolių poveikį šaltinių V. Skirkevičiui tapo augalų joga – senosios kinų medicinos bei indų Ajurvedos lobynų dalis. Farmacijos mokslus baigęs ir žolininko kelią suradęs Virgilijus 2001 m. Tibeto vienuolių kvietimu tobulinosi šioje šalyje, kur itin populiari natūralioji medicina.
Vaistininkas, Kauno medicinos universiteto podiplominių studijų dėstytojas V. Skirkevičius medicinos mokslų studentams, kvalifikaciją keliantiems vaistininkams ir medikams dažnai skaito paskaitas apie vaistinius augalus. Virgilijus domėjosi ir kraštotyra, sau ir muziejams užrašinėjo užkalbėjimus, įvairius liaudies gydymo būdus, su mokiniais Juknaičių (Šilutės r.) mokyklos sode augino vaistažoles, kur labai pravertė žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės patarimai. V. Skirkevičiaus pagarbą senajai lietuvių medicinai rodo ir jo dalyvavimas tradicinėse Šilutės krašto šventėse, kur jis noriai dalija patarimus ir vaišina žolelių arbatomis.
Vaistininkas publikuoja autorinius straipsnius rajono, šalies leidiniuose, aktyviai dalyvauja kuriant nacionalinį medicinos, sveikatos apsaugos, sveikatos žinių portalą VLMEDICINA.LT, skirtą tiek medikams, tiek kiekvienam šia sritimi besidominčiam žmogui, konsultuoja svetainės lankytojus įvairiais sveikatos sutrikimų ir saugos klausimais, formuojant naują požiūrį, naujus santykius ir naują supratimą ne tik apie mediciną, bet ir apie pačius save.
V. Skirkevičius dalyvauja kuriant augalinius preparatus, kurie vėliau gaminami pramoniniu būdu. Jis yra medikamentų, skirtų virškinimo, nervų sistemos veiklai gerinti, pagalbinio priešvėžinio preparato bendraautoris. Šiuo metu žolininkas tobulina vieno širdžiai skirto preparato sudėtį.
Vaistininko žinomumas pritraukia į Pamarį daugiau turistų, panorusių ne tik apsilankyti žolininko etnografinėje sodyboje Rusnės saloje, bet ir geriau pažinti Pamario kraštą.
Neabejotinai visos Lietuvos visuomenės vienu labiausiai skaitomų leidinių taps šiuo metu V. Skirkevičiaus rašoma knyga apie Lietuvoje augančių geriausiai žinomų augalų gydomąsias savybes.
Apdovanojimai
2001 m. Lietuvos farmacijos sąjunga už nuopelnus šalies farmacijai V. Skirkevičių apdovanojo atminimo medaliu. 2008 m. V. Skirkevičiui suteiktas „Lietuvos šviesuolio“ vardas, jis buvo nominuotas „Už šviesą provincijoje“.
„Sidabrinės nendrės“ premijai V. Skirkevičių pasiūlė: Šilutės kultūros ir pramogų centras, Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka, Hugo Šojaus muziejus, Šilutės kamerinis dramos teatras, Salos etnokultūros ir informacijos, Kintų Vydūno, Žemaičių krašto etnokultūros, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centrai.
„Sidabrinės nendrės“ laureatus skelbia šios premijos skyrimo komitetas, kuriam vadovauja Savivaldybės tarybos narys Tomas Budrikis.

Hits: 808

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite