Virgilijui Skirkevičiui –„Sidabrinės nendrės“ premija

Už reikšmingus nuopelnus Šilutės kraštui, šviečiamąją ir informacinę liaudies medicinos veiklą, kitokio požiūrio į žmogų ir aplinką formavimą 2016 metų „Sidabrinės nendrės“ laureatu pripažintas Virgilijus Skirkevičius – profesionalus vaistininkas-farmakologas, vienas žinomiausių Lietuvos žolininkų, liaudies medicinos ekspertas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Podiplominių studijų centro lektorius.

Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo.

Kelmės rajone gimusį, Panevėžyje augusį V. Skirkevičių gyventi ir dirbti likimas nubloškė į Šilutės kraštą. Kai reikėjo rinktis savo kelią, jo planuose farmacijos nebuvo. Kur kas labiau nei pastaroji jį žavėjo biochemijos mokslai. Tačiau ir gerais pažymiais baigęs vidurinį mokslą neramiais politiniais laikais, kai didžiulę galią turėjo saugumas, mokytis trokštamos specialybės negalėjo. Baigė farmacijos studijas. Šiandien profesionalus farmacininkas, turintis savitą požiūrį į žmogų bei ligas, mano, kad viskas taip ir turėjo atsitikti.
Persitvarkymo Sąjūdžio laikotarpis
Virgilijus Skirkevičius – Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) kūrėjas, vienas aktyviausių Šilutės Sąjūdžio lyderių, Sąjūdžio renginių ir akcijų Pamaryje iniciatorius ir organizatorius. 1988-12-13 1990-05-29 V. Skirkevičiui buvo patikėtos Šilutės Sąjūdžio pirmininko pareigos. Šiuo laikotarpiu Pamaryje buvo organizuojamos akcijos „Gyvybės žiedas”, „Prieš Ignalinos AE III bloko statybą”, susitikimai su visuomene, kuriuose buvo išrinkti delegatai į Sąjūdžio steigiamąjį suvažiavimą ir telkiami gyventojai į Šilutės Sąjūdžio gretas. Buvo kuriamos Šilutės Sąjūdžio grupės Katyčiuose, Žemaičių Naumiestyje, Saugose, Rusnėje ir t. t.
Šilutės Sąjūdžio iniciatyva buvo pašventinta ir iškilmingai iškelta tautinė vėliava prie Šilutės kultūros namų, pradėta leisti laikraštį „Santara”, atidengtas Nepriklausomybės paminklas Žemaičių Naumiestyje, surengtas susitikimas su buvusiu TSRS AT deputatu Egidijumi Bičkausku, LPS kandidate į Seimą A. Rupšyte. 1989.08.23 apie 3–4 tūkstančiai rajono gyventojų dalyvavo akcijoje „Baltijos kelias”. V. Skirkevičius kartu su bendraminčiais skleidė laisvos minties, pažiūrų, nepriklausomos Lietuvos idėją Pamario krašte, dalyvavo kuriant krašto valdymo sistemą. 1990–1995 m. V. Skirkevičius buvo Šilutės miesto tarybos pirmininkas.
V. Skirkevičius inicijavo ir aktyviai dalyvavo gaivinant Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros paveldą, skatindamas atsisakyti sovietinės ideologijos primestų dogmų, atsigręžti į krašto praeitį, jo autentiką, kraštą kūrusias asmenybes. 1987 m. rudenį buvo įkurtas Šilutės Vydūno klubas, kurio veikliausiu nariu ir vienu iš klubui vadovavusios tarybos narių tapo V. Skirkevičius.


Vaistininkas, žolininkas, liaudies medicinos ekspertas
„Džiaugiuosi, kad mane Lietuvos žmonės priima kaip vaistininką, o ne kaip prekybininką, kuris nieko kito nedaro, tik pardavinėja vaistinius preparatus ir siekia kuo didesnio pelno“, – yra sakęs V. Skirkevičius.
Jis įsitikinęs, kad pirmiausia žmonėms reikia išsamios konsultacijos, žinių apie sveiką gyvenimo būdą, jo reikšmę sveikatai. Virgilijus visur ir visada kalba apie žmogaus ir gamtos darną, apie vaistinius augalus ir pirmumą teikia homeopatiniams preparatams. V. Skirkevičius – vienas žinomiausių Lietuvos žolininkų, liaudies medicinos ekspertas, netradicinės medicinos praktikas farmakognostas. Vienu iš žinių apie gydomųjų vaistažolių poveikį šaltinių V. Skirkevičiui tapo augalų joga – senosios kinų medicinos bei indų Ajurvedos lobynų dalis. Farmacijos mokslus baigęs ir žolininko kelią suradęs Virgilijus 2001 m. Tibeto vienuolių kvietimu tobulinosi šioje šalyje, kur itin populiari natūralioji medicina.
Vaistininkas, Kauno medicinos universiteto podiplominių studijų dėstytojas V. Skirkevičius medicinos mokslų studentams, kvalifikaciją keliantiems vaistininkams ir medikams dažnai skaito paskaitas apie vaistinius augalus. Virgilijus domėjosi ir kraštotyra, sau ir muziejams užrašinėjo užkalbėjimus, įvairius liaudies gydymo būdus, su mokiniais Juknaičių (Šilutės r.) mokyklos sode augino vaistažoles, kur labai pravertė žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės patarimai. V. Skirkevičiaus pagarbą senajai lietuvių medicinai rodo ir jo dalyvavimas tradicinėse Šilutės krašto šventėse, kur jis noriai dalija patarimus ir vaišina žolelių arbatomis.
Vaistininkas publikuoja autorinius straipsnius rajono, šalies leidiniuose, aktyviai dalyvauja kuriant nacionalinį medicinos, sveikatos apsaugos, sveikatos žinių portalą VLMEDICINA.LT, skirtą tiek medikams, tiek kiekvienam šia sritimi besidominčiam žmogui, konsultuoja svetainės lankytojus įvairiais sveikatos sutrikimų ir saugos klausimais, formuojant naują požiūrį, naujus santykius ir naują supratimą ne tik apie mediciną, bet ir apie pačius save.
V. Skirkevičius dalyvauja kuriant augalinius preparatus, kurie vėliau gaminami pramoniniu būdu. Jis yra medikamentų, skirtų virškinimo, nervų sistemos veiklai gerinti, pagalbinio priešvėžinio preparato bendraautoris. Šiuo metu žolininkas tobulina vieno širdžiai skirto preparato sudėtį.
Vaistininko žinomumas pritraukia į Pamarį daugiau turistų, panorusių ne tik apsilankyti žolininko etnografinėje sodyboje Rusnės saloje, bet ir geriau pažinti Pamario kraštą.
Neabejotinai visos Lietuvos visuomenės vienu labiausiai skaitomų leidinių taps šiuo metu V. Skirkevičiaus rašoma knyga apie Lietuvoje augančių geriausiai žinomų augalų gydomąsias savybes.
Apdovanojimai
2001 m. Lietuvos farmacijos sąjunga už nuopelnus šalies farmacijai V. Skirkevičių apdovanojo atminimo medaliu. 2008 m. V. Skirkevičiui suteiktas „Lietuvos šviesuolio“ vardas, jis buvo nominuotas „Už šviesą provincijoje“.
„Sidabrinės nendrės“ premijai V. Skirkevičių pasiūlė: Šilutės kultūros ir pramogų centras, Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka, Hugo Šojaus muziejus, Šilutės kamerinis dramos teatras, Salos etnokultūros ir informacijos, Kintų Vydūno, Žemaičių krašto etnokultūros, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centrai.
„Sidabrinės nendrės“ laureatus skelbia šios premijos skyrimo komitetas, kuriam vadovauja Savivaldybės tarybos narys Tomas Budrikis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite