Vilkyškių dvare lankėsi buvusių jo šeimininkų palikuonys

Birželio 28 d. Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis Vilkyškiuose susitiko su paskutiniųjų Vilkyškių dvaro šeimininkų dukra Elli Schacht bei jos sūnumi Christian. Susitikimo metu svečiai teiravosi apie galimybę išsinuomoti Vilkyškių dvare esančias patalpas. Vokiečiai sakė norintys jas savomis lėšomis suremontuoti ir įrengti kelis kambarius, kur atvykę į Lietuvą galėtų apsistoti.

Svečiai iš Vokietijos džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybė rūpinasi Vilkyškių dvaru.

Svečiai iš Vokietijos džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybė rūpinasi Vilkyškių dvaru.

Žadėjo padėti
Dvarininkų palikuonys sakė, jog patalpas būtų galima išnaudoti ir turistų apgyvendinimui. Čia būtų galima įrengti muziejų, kur būtų eksponuojami su dvaro istorija susiję eksponatai. Elli teigė jų turinti nemažai ir sutiktų juos čia eksponuoti. Dabar šios patalpos naudojamos kaip sandėlis įvairiems daiktams susidėti.
E. Schacht ir jos sūnus Christian džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybės vadovai prižiūri ir rūpinasi Vilkyškių dvaru. Christian vaikai bei Elli anūkai labai domisi savo šeimos istorija ir nori atvykti į Vilkyškius. Jų šeimoms svarbu turėti teisinį pagrindą, sąsają su Vilkyškiais, kad galėtų perduoti šeimos vertybes iš kartos į kartą ir jas puoselėti. „Šis sumanymas nėra planas kaip pralobti. Tai mums brangios šeimos istorijos puoselėjimas, noras sustiprinti ryšį su Vilkyškiais“ – sakė Christian.
Savivaldybės meras V. Komskis džiaugėsi šia iniciatyva ir žadėjo padėti Elli Schacht įgyvendinti jos svajonę. „Draugystė tarp dviejų tautų, turėjusių bendrą istoriją, yra ypatingai svarbi abiems pusėms. Galime daug ką sužinoti ir išmokti vieni iš kitų. Tai, ką mes kartu padarysime, liks ir ateinančioms kartoms“, – sakė meras.
Svečiams paaiškinta tvarka ir procedūros, kurių reikės norint išsinuomoti šias patalpas. Savivaldybės meras svečiams padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“. Moteris ją vartė su dideliu susidomėjimu, ieškodama pažįstamų vietų. Savo gimtuosius namus Vilkyškiuose ji paliko 1944 m. Dvaro būta nemažo – per karą Vilkyškių dvarą paliko 111 gyventojų.
Po susitikimo Pagėgių krašto turizmo informacijos centre svečiai vaikštinėjo po Vilkyškius. 91-erių metų Elli nostalgiškai prisiminė vaikystės vietas, detaliai pasakojo, kur kokie pastatai stovėjo, kas juose gyveno. Moteris sakė, jog dvaras labai pasikeitęs. Pasikeitusios ir jo prieigos – dabartinio paradinio dvaro įėjimo pusėje buvęs ūkinis kiemas. Čia buvo daug ūkinių pastatų – karvidė, arklidė, kalvės, arklių maniežas, stūksojo mėšlo krūva. Paradinė dvaro pusė buvo kita. Ten buvęs gražus sodas su lauko terasa. Vandenį dvaro ūkiui bei gyventojams tiekdavo arklių sukama pompa.

E. Schacht sūnus Christian ir Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė.

E. Schacht sūnus Christian ir Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė.

Skaudūs prisiminimai
Dvaro šeimininkų duktė prisiminė, jog jos tėvai buvo geri žmonės – niekada neužmiršdavo dvare dirbančių darbininkų bei jų šeimų, su jais visada elgdavosi pagarbiai ir maloniai. Sakė, kad per Kalėdas savi vaikai visada dovanas gaudavę paskutiniai – pirma apdovanoti būdavo darbininkų – lenkų, lietuvių, rusų vaikai.
Moteris lankė mokyklą Tilžėje. Elli prisimena ir baisius, daug iš atminties šviesių gyvenimo prisiminų ištrynusius karo metus. „Vilkyškiai skendėjo gaisruose, buvo sunaikinta daug pastatų. Pamenu, kai griaudint sprogimams mama su seserimis lindėjo rūsyje, o mes su tėvu slėpėmės už pagrindinių storų tvirto medžio durų“, – skaudžiausias gyvenimo akimirkas prisimena moteris. Vykstant karui, dvaruose, ūkiuose tvarkytis buvo likusios tik moterys – vyrai buvo kare. Elli prisimena, jog ji padėjo organizuoti pabėgimą iš Vilkyškių – 1944 m. spalio mėnesį, būdama 18-kos metų.
Senjorė su nostalgija apžvelgė buvusios dvaro virtuvės patalpas, kurias ir norėtų išsinuomoti. „Skaudu prisiminti, ką patyrėme čia. Skaudu, kad netekome savo namų. Šiandien čia viskas kitaip, tačiau guodžia tai, jog lietuviams svarbi istorija, svarbus jos įamžinimas. Dvaro laukia palankus likimas“, – sakė Elli.
Svečius priėmusi ir su jais glaudų draugystės ryšį palaikanti Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė sakė, jog tokie susitikimai yra ypatingai vertingi. „Susitikusi ir pasikalbėjusi su Elli, susidariau kiek kitokį vaizdą apie dvarą“, – sakė Ilona Meirė.

Milda Jašinskaitė-Jasevičienė

Savivaldybės meras V. Komskis padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“.

Savivaldybės meras V. Komskis padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite