Vilkyškių dvare lankėsi buvusių jo šeimininkų palikuonys

Birželio 28 d. Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis Vilkyškiuose susitiko su paskutiniųjų Vilkyškių dvaro šeimininkų dukra Elli Schacht bei jos sūnumi Christian. Susitikimo metu svečiai teiravosi apie galimybę išsinuomoti Vilkyškių dvare esančias patalpas. Vokiečiai sakė norintys jas savomis lėšomis suremontuoti ir įrengti kelis kambarius, kur atvykę į Lietuvą galėtų apsistoti.

Svečiai iš Vokietijos džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybė rūpinasi Vilkyškių dvaru.

Svečiai iš Vokietijos džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybė rūpinasi Vilkyškių dvaru.

Žadėjo padėti
Dvarininkų palikuonys sakė, jog patalpas būtų galima išnaudoti ir turistų apgyvendinimui. Čia būtų galima įrengti muziejų, kur būtų eksponuojami su dvaro istorija susiję eksponatai. Elli teigė jų turinti nemažai ir sutiktų juos čia eksponuoti. Dabar šios patalpos naudojamos kaip sandėlis įvairiems daiktams susidėti.
E. Schacht ir jos sūnus Christian džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybės vadovai prižiūri ir rūpinasi Vilkyškių dvaru. Christian vaikai bei Elli anūkai labai domisi savo šeimos istorija ir nori atvykti į Vilkyškius. Jų šeimoms svarbu turėti teisinį pagrindą, sąsają su Vilkyškiais, kad galėtų perduoti šeimos vertybes iš kartos į kartą ir jas puoselėti. „Šis sumanymas nėra planas kaip pralobti. Tai mums brangios šeimos istorijos puoselėjimas, noras sustiprinti ryšį su Vilkyškiais“ – sakė Christian.
Savivaldybės meras V. Komskis džiaugėsi šia iniciatyva ir žadėjo padėti Elli Schacht įgyvendinti jos svajonę. „Draugystė tarp dviejų tautų, turėjusių bendrą istoriją, yra ypatingai svarbi abiems pusėms. Galime daug ką sužinoti ir išmokti vieni iš kitų. Tai, ką mes kartu padarysime, liks ir ateinančioms kartoms“, – sakė meras.
Svečiams paaiškinta tvarka ir procedūros, kurių reikės norint išsinuomoti šias patalpas. Savivaldybės meras svečiams padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“. Moteris ją vartė su dideliu susidomėjimu, ieškodama pažįstamų vietų. Savo gimtuosius namus Vilkyškiuose ji paliko 1944 m. Dvaro būta nemažo – per karą Vilkyškių dvarą paliko 111 gyventojų.
Po susitikimo Pagėgių krašto turizmo informacijos centre svečiai vaikštinėjo po Vilkyškius. 91-erių metų Elli nostalgiškai prisiminė vaikystės vietas, detaliai pasakojo, kur kokie pastatai stovėjo, kas juose gyveno. Moteris sakė, jog dvaras labai pasikeitęs. Pasikeitusios ir jo prieigos – dabartinio paradinio dvaro įėjimo pusėje buvęs ūkinis kiemas. Čia buvo daug ūkinių pastatų – karvidė, arklidė, kalvės, arklių maniežas, stūksojo mėšlo krūva. Paradinė dvaro pusė buvo kita. Ten buvęs gražus sodas su lauko terasa. Vandenį dvaro ūkiui bei gyventojams tiekdavo arklių sukama pompa.

E. Schacht sūnus Christian ir Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė.

E. Schacht sūnus Christian ir Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė.

Skaudūs prisiminimai
Dvaro šeimininkų duktė prisiminė, jog jos tėvai buvo geri žmonės – niekada neužmiršdavo dvare dirbančių darbininkų bei jų šeimų, su jais visada elgdavosi pagarbiai ir maloniai. Sakė, kad per Kalėdas savi vaikai visada dovanas gaudavę paskutiniai – pirma apdovanoti būdavo darbininkų – lenkų, lietuvių, rusų vaikai.
Moteris lankė mokyklą Tilžėje. Elli prisimena ir baisius, daug iš atminties šviesių gyvenimo prisiminų ištrynusius karo metus. „Vilkyškiai skendėjo gaisruose, buvo sunaikinta daug pastatų. Pamenu, kai griaudint sprogimams mama su seserimis lindėjo rūsyje, o mes su tėvu slėpėmės už pagrindinių storų tvirto medžio durų“, – skaudžiausias gyvenimo akimirkas prisimena moteris. Vykstant karui, dvaruose, ūkiuose tvarkytis buvo likusios tik moterys – vyrai buvo kare. Elli prisimena, jog ji padėjo organizuoti pabėgimą iš Vilkyškių – 1944 m. spalio mėnesį, būdama 18-kos metų.
Senjorė su nostalgija apžvelgė buvusios dvaro virtuvės patalpas, kurias ir norėtų išsinuomoti. „Skaudu prisiminti, ką patyrėme čia. Skaudu, kad netekome savo namų. Šiandien čia viskas kitaip, tačiau guodžia tai, jog lietuviams svarbi istorija, svarbus jos įamžinimas. Dvaro laukia palankus likimas“, – sakė Elli.
Svečius priėmusi ir su jais glaudų draugystės ryšį palaikanti Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė sakė, jog tokie susitikimai yra ypatingai vertingi. „Susitikusi ir pasikalbėjusi su Elli, susidariau kiek kitokį vaizdą apie dvarą“, – sakė Ilona Meirė.

Milda Jašinskaitė-Jasevičienė

Savivaldybės meras V. Komskis padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“.

Savivaldybės meras V. Komskis padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“.

Hits: 111

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Mažosios Lietuvos atstovai kreipėsi į Prezidentą dėl krašto heraldikos kūrimo

2021 m. balandžio 16 d. Mažosios Lietuvos etninės kultūros globos taryba oficialiu raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, prašydama padėti išspręsti nevaisingą diskusiją su Lietuvos heraldikos komisija (LHK), kuri atsisako įteisinti Mažosios Lietuvos vietos žmonių pasirinktą regiono herbo simbolį. Kurti etnografinio Mažosios Lietuvos regiono heraldiką imtasi 2014 metais. Mažosios Lietuvos etninės kultūros globos taryba sukvietė regiono savivaldybių (Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Neringos, Jurbarko, Tauragės rajono, Pagėgių ir Šilutės) kultūrininkus, visuomenininkus, senuosius krašto gyventojus, išeiviją išreikšti nuomonę, koks simbolis geriausiai atspindėtų

Kintų mokykloje istorijos moko dr. Rubenas Bukavickas

Gera žinia Kintų pagrindinės mokyklos bendruomenės vardu interneto svetainėje pasidžiaugė šios mokyklos vadovė Asta Gužauskienė. Istorijos mokytojas Rubenas Bukavickas gavo mokslų daktaro laipsnį. Direktorė Asta Gužauskienė rašo: „Kad darbuotojai kelia kvalifikaciją mokymuose, kursuose, seminaruose, daugumai visuomenės tai yra žinoma ir gana įprasta. Bet priimti sprendimą studijuoti – iššūkis! Kintų mokykloje mėgstami iššūkiai – kasmet studijuoja vidutiniškai po penkis darbuotojus: vieni siekia profesijos ar papildomos profesijos, persikvalifikavimo, kiti – pedagogikos studijų ar net mokslinio laipsnio! Šiuo metu mokykloje dirba 47 darbuotojai,

COVID-19 Šilutės rajone: per parą nustatyti 5 nauji atvejai, sergančiųjų – 398, paskiepyti per 7 tūkst. gyventojų

Praėjusią parą, trečiadienį, Lietuvoje patvirtinta 1344 nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai, mirė 14 žmonių, ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas. Šilutės rajone – 5 nauji atvejai.  Balandžio 22 d. duomenimis, Šilutės rajone šiuo metu iš viso sergančiųjų koronavirusu – 398 asmenys, o mirusiųjų nuo COVID-19 – 63. Nuo karantino pradžios užsikrėtė 2 797 Šilutės r. savivaldybės gyventojai. Iš jų pasveiko 2 253 asmenys. Žinoma, jog iš viso Šilutės r. savivaldybėje paskiepyti 7 056 asmenys. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 237 950

Balandžio 22-oji – Pasaulinė žemės diena

Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius John McConnell kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas tapti Žemės globėjais, o pavasario ekvinokciją, kuri skirtingose planetos vietose yra kovo 20-21 d., minėti kaip Pasaulinę žemės dieną. Atsiliepiant į šį kreipimąsi, Lietuvos Respublikos Atkūriamasis Seimas (tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba) 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir

Taip pat skaitykite