Vilkyškių dvare lankėsi buvusių jo šeimininkų palikuonys

Birželio 28 d. Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis Vilkyškiuose susitiko su paskutiniųjų Vilkyškių dvaro šeimininkų dukra Elli Schacht bei jos sūnumi Christian. Susitikimo metu svečiai teiravosi apie galimybę išsinuomoti Vilkyškių dvare esančias patalpas. Vokiečiai sakė norintys jas savomis lėšomis suremontuoti ir įrengti kelis kambarius, kur atvykę į Lietuvą galėtų apsistoti.

Svečiai iš Vokietijos džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybė rūpinasi Vilkyškių dvaru.

Svečiai iš Vokietijos džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybė rūpinasi Vilkyškių dvaru.

Žadėjo padėti
Dvarininkų palikuonys sakė, jog patalpas būtų galima išnaudoti ir turistų apgyvendinimui. Čia būtų galima įrengti muziejų, kur būtų eksponuojami su dvaro istorija susiję eksponatai. Elli teigė jų turinti nemažai ir sutiktų juos čia eksponuoti. Dabar šios patalpos naudojamos kaip sandėlis įvairiems daiktams susidėti.
E. Schacht ir jos sūnus Christian džiaugiasi, jog Pagėgių savivaldybės vadovai prižiūri ir rūpinasi Vilkyškių dvaru. Christian vaikai bei Elli anūkai labai domisi savo šeimos istorija ir nori atvykti į Vilkyškius. Jų šeimoms svarbu turėti teisinį pagrindą, sąsają su Vilkyškiais, kad galėtų perduoti šeimos vertybes iš kartos į kartą ir jas puoselėti. „Šis sumanymas nėra planas kaip pralobti. Tai mums brangios šeimos istorijos puoselėjimas, noras sustiprinti ryšį su Vilkyškiais“ – sakė Christian.
Savivaldybės meras V. Komskis džiaugėsi šia iniciatyva ir žadėjo padėti Elli Schacht įgyvendinti jos svajonę. „Draugystė tarp dviejų tautų, turėjusių bendrą istoriją, yra ypatingai svarbi abiems pusėms. Galime daug ką sužinoti ir išmokti vieni iš kitų. Tai, ką mes kartu padarysime, liks ir ateinančioms kartoms“, – sakė meras.
Svečiams paaiškinta tvarka ir procedūros, kurių reikės norint išsinuomoti šias patalpas. Savivaldybės meras svečiams padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“. Moteris ją vartė su dideliu susidomėjimu, ieškodama pažįstamų vietų. Savo gimtuosius namus Vilkyškiuose ji paliko 1944 m. Dvaro būta nemažo – per karą Vilkyškių dvarą paliko 111 gyventojų.
Po susitikimo Pagėgių krašto turizmo informacijos centre svečiai vaikštinėjo po Vilkyškius. 91-erių metų Elli nostalgiškai prisiminė vaikystės vietas, detaliai pasakojo, kur kokie pastatai stovėjo, kas juose gyveno. Moteris sakė, jog dvaras labai pasikeitęs. Pasikeitusios ir jo prieigos – dabartinio paradinio dvaro įėjimo pusėje buvęs ūkinis kiemas. Čia buvo daug ūkinių pastatų – karvidė, arklidė, kalvės, arklių maniežas, stūksojo mėšlo krūva. Paradinė dvaro pusė buvo kita. Ten buvęs gražus sodas su lauko terasa. Vandenį dvaro ūkiui bei gyventojams tiekdavo arklių sukama pompa.

E. Schacht sūnus Christian ir Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė.

E. Schacht sūnus Christian ir Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė.

Skaudūs prisiminimai
Dvaro šeimininkų duktė prisiminė, jog jos tėvai buvo geri žmonės – niekada neužmiršdavo dvare dirbančių darbininkų bei jų šeimų, su jais visada elgdavosi pagarbiai ir maloniai. Sakė, kad per Kalėdas savi vaikai visada dovanas gaudavę paskutiniai – pirma apdovanoti būdavo darbininkų – lenkų, lietuvių, rusų vaikai.
Moteris lankė mokyklą Tilžėje. Elli prisimena ir baisius, daug iš atminties šviesių gyvenimo prisiminų ištrynusius karo metus. „Vilkyškiai skendėjo gaisruose, buvo sunaikinta daug pastatų. Pamenu, kai griaudint sprogimams mama su seserimis lindėjo rūsyje, o mes su tėvu slėpėmės už pagrindinių storų tvirto medžio durų“, – skaudžiausias gyvenimo akimirkas prisimena moteris. Vykstant karui, dvaruose, ūkiuose tvarkytis buvo likusios tik moterys – vyrai buvo kare. Elli prisimena, jog ji padėjo organizuoti pabėgimą iš Vilkyškių – 1944 m. spalio mėnesį, būdama 18-kos metų.
Senjorė su nostalgija apžvelgė buvusios dvaro virtuvės patalpas, kurias ir norėtų išsinuomoti. „Skaudu prisiminti, ką patyrėme čia. Skaudu, kad netekome savo namų. Šiandien čia viskas kitaip, tačiau guodžia tai, jog lietuviams svarbi istorija, svarbus jos įamžinimas. Dvaro laukia palankus likimas“, – sakė Elli.
Svečius priėmusi ir su jais glaudų draugystės ryšį palaikanti Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė sakė, jog tokie susitikimai yra ypatingai vertingi. „Susitikusi ir pasikalbėjusi su Elli, susidariau kiek kitokį vaizdą apie dvarą“, – sakė Ilona Meirė.

Milda Jašinskaitė-Jasevičienė

Savivaldybės meras V. Komskis padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“.

Savivaldybės meras V. Komskis padovanojo knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuvilnijo 18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė

Iškeliaujant kalendoriniam pavasariui, 2022 m. gegužės 25 d., Vydūno viešoji biblioteka kvietė į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Paliesti meno Sveikindama gausiai Vydūno viešojoje bibliotekoje susirinkusius svečius bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė kalbėjo, jog „tiems, kurie į save neįsileidžia poezijos, muzikos, meno patirčių, labai sunku nusakyti, ką reiškia būti paliestam meno, būti įkvėptam, kaip kažkokia nematoma jėga užpildo sielą iki pat kraštų ir po to būna taip lengva matyti tik grožį… aplink save skleisti tik gėrį…

Pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas

Šilutės šventė šiemet prasidėjo gražiu veiksmu – miesto širdyje pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas. Naujajame gėlyne prie Šilutės kultūros ir pramogų centro (Lietuvininkų g. 6) vasarą galėsime gėrėtis žalia, balta, raudona spalvomis   (Mažosios Lietuvos istorinės vėliavos spalvos).  Akcijos dalyviai atstovavo skirtingiems laiko tarpams: praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Visi kartu, nuotaikingai,  dalyvaujant Savivaldybės administracijos direktoriui, direktoriaus pavaduotojai, miesto mokyklų atstovams, Šilutės kultūros ir pramogų centro ir Šilutės kamerinio dramos teatro vadovėms, Šilutės seniūnui, istorinėms asmenybėms – lietuvininkei ir  dvarininkui Hugo Šojui – 

Kodėl verta naudoti ketaus keptuves maisto gamybai?

Ketus kaip gamybos medžiaga turi daug privalumų. Pavyzdžiui, ilgas tarnavimo laikas, atsparumas deformacijai ir korozijai, taip pat šiluminė talpa. Vienintelis ketaus indų trūkumas gali būti didelis svoris. Tačiau ketaus virtuvės reikmenys turi daugybę privalumų, paaiškinančių šio tipo virtuvės reikmenų populiarumą tarp šiuolaikinių namų šeimininkių, daugiau informacijos ir platų pasirinkimą rasite pardavėjo puslapyje. Ketaus keptuvę verta naudoti maisto gamybai dėl kelių priežasčių: Pirmoji priežastis – ketaus keptuvė itin patikima. Ji tikrai patvari, savo savininkams tarnauja ne tik metus, bet ir dešimtmečius.

Saulės poveikis plaukams. Patarimai, kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo

Kone kiekvienas žino, kad vasarą būtina pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Tačiau kur kas rečiau susirūpinama savo plaukais. Jų priežiūra vasarą yra ypatingai svarbi, todėl šiandien žeriame patarimus kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo ir kitų bėdų. Saugus dažymas Saulė – tai laimės šaltinis. Jos dėka žmogaus organizme gaminasi vitaminas D, gerėja nuotaika ir bendra savijauta. Nors grožio specialistai gali nepagailėti karčių žodžių saulei dėl jos žalos odai ir plaukams, visgi svarbiausia čia – ne vengti saulės, o išmokti saugiai ja

Taip pat skaitykite