Vilija Blinkevičiūtė: „Joks karantinas negali drausti mylėti artimą žmogų“

Kokie svarbūs sprendimai priimti ar artimiausiu laiku bus priimti Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje? Kaip juos vertina socialdemokratė Vilija BLINKEVIČIŪTĖ, Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto vicepirmininkė?

Su europarlamentare kalbasi Rimantas Kazlauskas:

Gerbiama Vilija, kokį europinį sprendimą išskirtumėte? Kuo jis svarbus Lietuvos žmonėms?

Pagaliau, vykdydama Europos Parlamento sprendimą, Europos Komisija pateikė siūlymą dėl Vaiko garantijų. Buvau viena iš šios iniciatyvos autorių.

Ji numato konkrečias (taip pat ir finansines) priemones visiems vaikams užtikrinti kokybiškas gyvenimo sąlygas, nepriklausomai nuo turtinės padėties, visuomeninio tėvų ar globėjų statuso.

Pandemija, karantinai tik dar labiau padidino šios iniciatyvos svarbą. Kas jau kas, bet per visas krizes labiausiai kenčia mažiausieji ir silpniausieji. Sustabdyti ar bankrutavę verslai, prarastos darbo vietos ar pajamos galų galiausiai (kartais – ir pirmiausiai) skaudžiai kerta vaikams, jų gyvenimui.

ES valstybėms narėms bus suteikta teisė pačioms spręsti, kaip įgyvendinti Vaiko garantijų sistemą.

Kaip Vaiko garantijų sistema galėtų atrodyti Lietuvoje? Juk tai ne vien tik Vaiko pinigai?

Taip, tai būtų kur kas platesnė pagalba ir parama. Štai keli pavyzdžiai.

Valstybė taiko mažesnius mokesčius, auginantiems vaikus. Lietuvos Respublikos Seimo socialdemokratai jau iškėlė tokį siūlymą įteisinti įstatymu.

Šeimoms valstybė kompensuoja dalį būsto įsigijimo išlaidų, apmoka dalį nuomos mokesčių. Pradedama įgyvendinti prieinamo būsto programa – didinama socialinio būsto pasiūla, gerinamos sąlygos gyventi tokiuose būstuose šeimoms su vaikais.

Sudaromos lygios sąlygos visiems vaikams mokytis ir lavinti savo gebėjimus. Mokyklos neskirstomos į geras ir blogas, į turtingųjų ir neturtingųjų. Kiekvienam vaikui nuo pirmos klasės ar net nuo darželio suteikiamas individualus mokymosi planas – pagal vaiko sugebėjimus.

Vaiko pinigai nuolat indeksuojami, kad jų pakaktų ne tik užtikrinti pilnavertį vaikų maitinimą, bet ir garantuotų finansines galimybes lavintis po pamokų, o vasarą bent savaitę ar dvi ilsėtis stovyklose. Arba šias išlaidas pilnai kompensuoja pati valstybė.

Bet juk tam reikia milžiniškų lėšų?

Taip. Ir jų bus ES biudžete, taip pat lėšų turės skirti ir Lietuva. Europos socialiniame fonde šiai programai numatyta beveik 6 mlrd. eurų. Dalį lėšų bus galima panaudoti iš Europos regioninės plėtros fondo  perspektyviomis investicijomis į socialinę infrastruktūrą, įrangą ir galimybę gauti kokybiškas paslaugas.

Taip pat prie vaikų garantijos įgyvendinimo turėtų prisidėti ir 2,2 milijardo eurų dotacija, kurią ES Lietuvai skiria ekonomikos gaivinimui ir atsparumo didinimui. Deja, Vyriausybė iki šiol slėpė nuo visuomenės, kaip šiuos pinigus ketinama išleisti.

Esu įsitikinusi, kad šios lėšos turi būti tiesiogiai investuojamos į mūsų žmones, ne į betoną. Kad planas būtų ne tik ekonominio, bet ir socialinio atsigavimo – tai svarbu samdomą darbą bei savarankiškai dirbantiems, smulkiesiems verslininkams, šeimoms, auginančioms vaikus.

Kaip apskritai vertinate Vyriausybės veiksmus?

Kritikavau dėl skiepijimo. Nesuvokiama, kuomet atsiranda dešimtys prioritetinių grupių. Tai privilegijų dalijimas. Kas „prilindo“ prie valdžios, tas ir skiepijamas, nors ir šiandien nemaža dalis vyresnių žmonių ir sergančiųjų lėtinėmis ligomis nepaskiepyta. Taip neturėjo būti.

Apskritai kai kurios karantino priemonės buvo perteklinės.

Ir dėlto kreipėtės į sveikatos apsaugos ministrą…

Kreipiausi dėl sunkių ligonių lankymo gydymo, slaugos įstaigose. Neleisti net atsisveikinti su mirštančiuoju – per daug žiauru. Didžiulė, skaudi problema, su kuria susidūrė tūkstančiai artimųjų, sergančiųjų ir kuri buvo valdžios užmiršta.

Galima pasiguosti bent tuo, kad dabar situacija pasikeitė. Reikėjo tuos nežmoniškus ribojimus naikinti anksčiau. Jokia krizė, joks karantinas negali reikšti nužmoginimo, negali atimti vilties ir uždrausti mylėti artimąjį.

Šį sekmadienį minėsime Motinos dieną. Man tai viena gražiausių švenčių.

Sveikinu visas mamas, taip pat ir būsimas mamytes, su šia nuostabia meilės ir pavasario švente.

Būkite mylimos! Būkite pasveikintos!

Parengta bendradarbiaujant

su EP Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pirmosios ponios Dianos Nausėdienės vizitas Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė lankėsi Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje, kur dalyvavo bendroje edukacijoje ir diskusijoje su Pagėgių Šv. Kryžiaus parapijos Carito, Meno ir sporto mokyklos neformaliojo suaugusiųjų švietimo bei Pagėgių sav. neįgaliųjų draugijos atstovais, bibliotekos lankytojais. „Be galo malonu būti tarp aktyvių, skaitančių, mąstančių, socialiai atsakingų žmonių. Ačiū jums už tai, kad esate tie Vydūno įkvėpti spinduliai, nešantys ir dalijantys šviesą kitiems, ypatingai jaunimui. Tai be galo svarbu, tai kuria atvirą, drąsią ir tvirtą bendruomenę“, – sakė D. Nausėdienė.

Joninėms ant Rambyno kalno 140 metų

Šventas mūsų kalnas ir šita vieta – buvo taip per amžius, bus taip visada. Daug čia buvo švenčių, keitėsi laikai, o Rambynas žilas matė visa tai… Regimantas Šilinskas „Ant Rambyno“   Prieš 140 metų ant legendomis apipinto didingo Rambyno kalno pirmą kartą suskambo lietuviška daina, eilėmis ir scenarijų žodžiais prabilo mėgėjiškų teatrų dalyviai, o susirinkę žiūrovai iš visos Lietuvos iki ryto klausėsi muzikos, juokėsi, verkė ir dainavo kartu. Buvo kartu. Ši šventė – gyvoji tradicija, o jos meninė ir kultūrinė

Vogė alkoholinius gėrimus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Nuo kovo 2 iki gegužės 2 dienos 38-erių metų vyras per 8 kartus iš parduotuvės Šilutėje pavogė alkoholinių gėrimų už 154 eurus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į Šilutės r. PK kreipėsi vyras, gim. 1977 m., dėl socialiniame tinkle paskelbtos šmeižiančios informacijos apie jį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 11 d. vakare Saugose akivaizdžiai neblaivus (tikrintis neblaivumą atsisakė) vyras, gim. 1971 m., sužalojo 6 metais už save vyresnį vyrą. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į

Ant naujo pašto ženklo – pirmą sykį Klaipėdoje startuosiančios didžiųjų burlaivių lenktynės

Šiandien, birželio 14 d. Lietuvos paštas išleidžia Natalijos Vaišnorienės kurtą pašto ženklą „Lietuvos didžiųjų burlaivių regata“. Pašto ženklo nominalas – 1,55 Eur, tiražas – 40 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Klaipėdos pašte, adresu H. Manto g. 7. Didžiųjų burlaivių lenktynių „The Tall Ships Races“ starto uostu šįmet pirmą kartą istorijoje taps Klaipėda. Į Lietuvos uostamiestį birželio 27-30 d. suplauks didieji burlaiviai, o birželio 30-ąją iš Klaipėdos startavę burlaiviai lenktyniaus iki Helsinkio. Liepos 7 dieną jie

Taip pat skaitykite