Viktoras D. Breneris – lietuvių kilmės JAV monetų dizaineris ir graveris

Viktoras Deividas Breneris (Victor David Brenner) gimė 1871 m. birželio 12 d. Šiauliuose, Lietuvos žydų (litvakų) šeimoje. Pasak Aleksandro Račkaus, tikrasis jo vardas – Viktoras Dovydas Baranauskas. Jis buvęs pakeistas, kad būtų lengviau įgyti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pilietybę, bet ši teorija nėra patvirtinta.

Viktoras nuo mažumos domėjosi menu. Pastebėjęs sūnaus talentą, tėvas išmokė jį brangakmenių ir antspaudų graviravimo įgūdžių, kartu ir skulptūros pagrindų. Jau būdamas 16 metų Viktoras dirbo pas savo tėvą – padėjo jam dirbtuvėse. Būdamas 19 metų, 1890 m., V. Breneris persikėlė į Niujorką. Ten toliau tęsė juvelyro darbą ir mokėsi šio amato.

Po aštuonerių gyvenimo Niujorke metų V. Breneris nusprendė grįžti į Europą. Persikėlė į Paryžių, kur pradėjo mokytis skulptūros ir medalininkystės Juliano akademijoje pas vieną įžymiausių Prancūzijoje skulptorių ir medalistų Oskarą Rotį (Oscar Roty). Viktoras Paryžiuje toliau tobulino įgūdžius ir 1900 m. pirmą kartą sulaukė plataus visuomenės pripažinimo. Pasaulinėje parodoje specialiai tam pastatytuose Trokadero rūmuose pirmą kartą buvo eksponuojami jaunojo menininko darbai. Ši paroda išgarsino V. Brenerį ir leido jam grįžus į JAV toliau tęsti karjerą ir gauti užsakymų.

V. Breneris visada domėjosi numizmatika ir buvo atsidavęs šiai sričiai. Įstojo į Amerikos numizmatikos ir archeologijos draugiją dar 1894 m. lapkričio 18 d., praėjus vos ketveriems metams po pirmojo atvykimo į JAV. Grįžęs iš Paryžiaus į JAV, dėstė mokykloje, kurios specializacija – monetų ir medalių gamybos įrankių kūrimas (Die Cutting).

V. Breneris ir Linkolno cento moneta

JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas (Theodore Roosevelt) 1905 m. paprašė, kad Ogastas Sent-Godensas (August Saint-Gaudens) perkurtų visas JAV monetas. O. Sent-Godensas sėkmingai sukūrė 10 dolerių ir 20 dolerių auksines monetas, dvigubą erelį. Jos buvo nukaldintos 1907 m. Jis taip pat parengė 1 cento monetos maketą, tačiau ši moneta taip ir nebuvo nukaldinta.

O. Sent-Godensas mirė tais pačiais metais, kai buvo nukaldintos pirmosios jo sukurtos monetos, t. y. 1907 m. Užbaigti visų JAV monetų dizaino projektų nespėjo. Į pagalbą atėjo Bela Lionas Pratas (Bela Lyon Pratt), O. Sent-Godenso studentas, kuriam 1908 m. buvo paskirta tęsti savo mokytojo darbus ir perkurti 2,50 ir 5 dolerių auksines monetas.

Prezidentas Ruzveltas, kuris labai aistringai ėmėsi monetų dizaino pertvarkymo iniciatyvos, norėjo, kad 1909 metais, švenčiant Abraomo Linkolno šimtmetį, būtų pagaminta nauja moneta. Ruzveltas manė, kad Linkolnas buvo tautos ir Sąjungos gelbėtojas, ir laikė save Linkolno politiniu įpėdiniu. V. Breneris visiškai palaikė Ruzvelto planą ant JAV monetų vaizduoti JAV prezidentą.

1907 m. Breneris sukūrė dailų meno kūrinį, vaizduojantį Linkolną ant medalio ir bronzinės plaketės (dekoratyvinės plokštelės su reljefiniu vaizdu). Kitais metais, 1908 m., jis aptarė savo darbą su Ruzveltu, kuris buvo V. Brenerio darbų gerbėjas. Abu pripažino, kad centas su indėno galva (angl. indian head cent) yra pasenęs ir kad reikia jį pakeisti, nes jis naudojamas jau daugiau kaip pusę amžiaus.

Indėno atvaizdą pakeitė Linkolno portretu

Bronzinė Linkolno plaketė, kurią pagamino V. Breneris, atrodė, turėjo puikiai tikti ir 1 cento monetai. Tuo metu labai mažai žmonių žinojo apie planą ant monetų vaizduoti JAV prezidentus. Minint Abraomo Linkolno 100-ąsias gimimo metines, JAV monetų kalyklai buvo leista pagaminti tokius 1909 m. Linkolno centus su kviečiais.

Pagal originalų dizainą Linkolno galva turėjo būti vaizduojama averso pusėje, o monetos reverso centre turėjo būti vaizduojama paprasta šakelė. Tai būtų imitavę Prancūzijos dviejų frankų monetą. Vėliau dizainas pakito, jame buvo vaizduojamos dvi „labiau amerikietiškos“ kviečių stiebų varpos, po vieną iš abiejų pusių, o tarp jų buvo užrašyti žodžiai ONE CENT ir UNITED STATES OF AMERICA. Monetos išleistos į apyvartą 1909 m. rugpjūčio 2 d.

Visi labai entuziastingai sutiko naująsias monetas, ėmė jas rinkti. Tiesą sakant, Filadelfijos monetų kalykla net turėjo apriboti asmeniui galimą įsigyti monetų kiekį. Vienas asmuo jų galėjo įsigyti tik po šimtą vienu metu. Šie Linkolno centai su kviečiais neišvengė kritikos. Didžiausias priekaištas, kad ant apatinio monetos apvado reverse aiškiai atspausdinti Viktoro D. Brenerio inicialai (V. D. B.).

Kiti manė, kad kviečiai monetos reversui netinka. Daugeliui pietinių valstijų baltaodžių gyventojų visai nepatiko A. Linkolno atvaizdas ant monetos. Kitaip į monetas žiūrėjo buvę vergai ir jų palikuonys, kuriuos išlaisvino Linkolnas, daugumai jų šios monetos labai patiko, jie jas rinko.

Galiausiai moneta buvo atšaukta ir perkurta, nes dizainerio inicialai ant monetos buvo per ryškūs. V. Breneris tvirtino, kad tai ne jo vardo reklama, o veikiau būdas mokyti ateities kartas ir istorijos studentus, kas buvo menininkas, apie to laikotarpio istoriją. Praėjus vos kelioms dienoms po monetų išleidimo, Amerikos numizmatikos asociacija surengė susitikimą JAV monetoms aptarti.

Tomas L. Vyresnysis, Monetų kaldinimo komiteto pirmininkas, parašė naujajam JAV prezidentui Viljamui Hovardui Taftui (William Howard Taft) laišką su įvairiomis rekomendacijomis, kaip patobulinti monetas. Skirtingai nei Ruzveltas, prezidentas Taftas monetomis nesidomėjo, todėl galiausiai pasirašė dokumentą, kuriuo nutraukė 1909 m. Linkolno monetų su V. Brenerio inicialais gamybą.

Linkolno memorialo centas

Linkolno centas iki 1918 m. buvo kaldinamas, tačiau be inicialų V. D. B. reverse. Per šiuos metus monetų kalykla leido vėl įrašyti Viktoro D. Brenerio inicialus, bet po Linkolno pečiais monetos averse ir mažesnėmis raidėmis. 1958 m. kviečių varpos reverse buvo pakeistos Linkolno memorialu. Šios monetos žinomos kaip Linkolno memorialinis centas. Jų aversas buvo kuriamas pagal V. Brenerio dizainą, o galiausiai – pagal Franko Gasparo (Frank Gaspar) memorialinį dizainą.

1909 m. centą su V. Brenerio inicialais nukaldino Filadelfijos monetų kalykla. Denveryje nebuvo nukaldinta nė vieno tokio cento, o San Francisko monetų kalykloje jų nukaldinta labai nedaug. 1909 m. moneta su V. Brenerio inicialais – viena rečiausių šios serijos monetų.

Viktoras D. Breneris mirė 1924 m. balandžio 1 d. Jo palikimas gerai žinomas ne tik Žemėje, bet ir už jos ribų. Vienas 1909 m. Linkolno centas su V. Brenerio inicialais uždėtas ant kalibravimo įrenginio „Mars Curiosity Rover“, kuris šiuo metu yra Marso paviršiuje!

Pinigų muziejaus inf.


Taip pat skaitykite: http://www.pamarys.eu/tik-vienas-centas-vertas-beveik-dvieju-milijonu/ 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Interjero ABC: komodos pasirinkimas

Komodos yra neatsiejama interjero dalis, nes jos padeda išlaikyti tvarką ir suteikia papildomą vietą daiktams laikyti. Vis dėlto pasirinkti tinkamą komodą gali būti tikras iššūkis. Koks stilius geriausiai tinka jūsų namams? Kokią medžiagą rinktis? Koks dydis būtų optimaliausias? Šį kartą pasidalinsime patarimais ir įžvalgomis, padėsiančiomis jums rasti tobulą komodą. Nesvarbu, ar ieškote klasikinės šamingos elegancijos, modernaus minimalizmo, ar kaimiško žavesio – mes turime ką pasiūlyti kiekvienam skoniui ir poreikiui. Tad atsipalaiduokite, išgerkite puodelį kavos ir pasiruoškite leistis į komodų pasaulio

Kaip tinkamai maitinti savo augintinį?

Tinkama mityba yra svarbi ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Jei norime, kad mūsų augintinis būtų sveikas ir nugyventų ilgą gyvenimą, svarbu maitinti jį tinkamai ir laikantis tam tikrų taisyklių. Juk naminiai gyvūnai yra visiškai priklausomi nuo žmogaus. Jie negali tiesiog atidaryti šaldytuvo, kai nori valgyti. Tad kiekvienas šeimininkas turi žinoti savo augintinio ypatybes ir individualius poreikius, ir pagal juos pasirinkti tinkamą mitybą. Pagrindinės augintinių maitinimo taisyklės Daugelis šeimininkų renkasi jau paruoštą maistas gyvūnams, kurį galima įsigyti parduotuvėje. Ir tai

Kaip užtikrinti, kad atsiskaityti elektroninėje parduotuvėje būtų patogu?

Svarstote, kodėl jūsų internetinės parduotuvės lankytojas paliko pilną pirkinių krepšelį ir dingo? To priežastys gali būti įvairios. Viena iš jų – pernelyg sudėtingas ir ilgas procesas apmokant pirkinį, o taip pat – galimybės atsiskaityti pirkėjo norimu būdu nebuvimas, privertęs potencialų pirkėją persigalvoti. Ar jūsų internetinėje parduotuvėje atsiskaityti patogu ir saugu? 21 proc. respondentų, dalyvavusių apklausoje apie apsipirkimo internete įpročius, nurodė, kad nusprendė nebepirkti, nes nebuvo galimybės atsiskaityti norimu būdu*. Tinkamai parinkti internetinės parduotuvės mokėjimo būdai gali padėti įmonėms padidinti pardavimus,

Converse evoliucija. Kodėl  jie tokie populiarūs?

Converse – tai tas prekės ženklas, kuris ne tik išgyveno šimtmetį, bet ir išaugo iki visame pasaulyje mylimos ikonos. Kaip gi atrodo toji magija, dėl kurios Converse kedai išlieka populiariausi tarp kiekvienos subkultūros atstovų – nuo roko žvaigždžių iki šiuolaikinių influencerių? Ar jie tikrai yra patys geriausi batai visiems atvejams, ar mes tiesiog negalime atsispirti toms žavingoms, guminėmis nosimis puoštoms ikonoms? Pasiruoškite – ši kelionė per Converse istoriją atskleis, kaip šie paprasti sportbačiai tapo neatsiejama mūsų garderobo dalimi! Kaip viskas

Taip pat skaitykite