Viena ranka davė, kita – atėmė…

Praėjusią savaitę surengtame Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje priimti du sprendimai, susiję su Švėkšna ir permainomis šiame ypač daug šalies ir užsienio turistų sulaukiančiame miestelyje.

Švėkšniškių prašymu Savivaldybė iš privačių asmenų išpirks Kalės tvenkinį, kuris, tikėkimės, nebus toks apžėlęs, o prie jo vyks įvairios šventės, kur ir mes dar nuvažiuosime. Kiek tas pirkinys kainuos, palaukime, sužinosime.

Švėkšnos trauka

Kodėl Švėkšna Šilutės rajone taip traukia iš visur ir nuolat atvykstančius žmones, atsakymų yra daug. Įspūdingoje Švėkšnos Šv. Jokūbo katalikų bažnyčioje tuokiasi poros jau iš visos Lietuvos. Vasarą čia nuolat renkasi vestuvininkų būriai. Švėkšnos istorija, dvaras, parkas – gera vieta švęsti, pabūti ir pasigrožėti.

Galbūt neįsižeis Šilutės gyventojai, taip pat kitų rajono seniūnijų žmonės, jeigu pasakysiu, kad per šv. Kalėdas, Velykas gausybės Lietuvos gyventojų keliai suka į Švėkšną: tai bažnyčioje neregėto aukštumo verba, tai fantastinis sunertas šiaudinis sodas, tai rekordiniu margučių skaičiumi apkabintas Velykų medis, tai šiemet paukšteliais nutupdytas… Ingrita Riterienė ir jos vadovaujamas „Švėkšniškių sambūris“ bei visi jų pagalbininkai sukuria tai, ko kitur nepamatysi, rekordus užtarnauja, visą rajoną išgarsina.

Švėkšna garsi ir moliūgų žibintų švente. Ir tada visų keliai suka į Švėkšną. O miestelio šventė ir šv. Apaštalo Jokūbo atlaidai irgi neatskirti. Dar pridėkime Švėkšnos sportininkų laimėjimus, kitų įstaigų, organizacijų sutelktumą, seniūną Alfonsą Šeputį, kuris dieną ir naktį pasakys bet kurios seniūnijos šeimos narių vardus, amžių, rūpesčius ir džiaugsmus.

Tradicinių amatų centras

Stabtelkime prie Tradicinių amatų centro veiklos: kūryba, mokymai, parodos… Skelbia, jog turi tris mėgėjų meno kolektyvus: Švėkšnos vyresniojo amžiaus žmonių šokių kolektyvą „Šalna“, liaudiškos muzikos kapelą „Ašvelė“, Inkaklių folkloro kolektyvą „Dainoriai“. Tiesa, šis Tradicinių amatų centras yra Šilutės turizmo informacijos centro filialas. Kad keistai atrodo, Savivaldybėje buvo kalbų.

Išties šis amatų centras yra kultūrinės veiklos įstaiga ir pagal pavadinimą, ir savo veikla, su Turizmo informacijos centru susijęs nebent tuo, kad pinigų jam uždirba ir turistų skaičius pateikia. Tačiau lankytojų skaičius Turizmo informacijos centras gauna ir iš Kintų Vydūno kultūros centro, iš Rusnėje veikiančio Salos etnokultūros ir informacijos centro, ir iš Vainute veikiančio Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro, iš Žemaičių Naumiestyje esančio Žemaičių krašto etnokultūros centro, ir iš Šilutės kultūros ir pramogų centro, kitų kultūros įstaigų. Nė viena iš kultūros įstaigų nepriskirta Turizmo informacijos centrui, išskyrus Tradicinių amatų centrą Švėkšnoje.

Rajono politikai žengė dar vieną žingsnį: Tradicinių amatų centras Švėkšnoje nebeužsiims kultūrine veikla, bus tikras tik Turizmo informacijos centro filialas. Taip nuspręsta pritarus atnaujintiems įstaigos įstatams. Kitu sprendimu Šilutės kultūros ir pramogų centrui paskirta rūpintis kultūrine veikla Švėkšnoje.

Amatai ir kultūra

Kai centrai globoja paskirtas seniūnijas ir rūpinasi kultūrine veikla jose, nėra naujiena. Tokios pareigos neturėjo tik Šilutės kultūros ir pramogų centras. Kintų Vydūno kultūros centras globoja Saugų seniūniją, centras Rusnėje – Juknaičių ir Usėnų seniūnijas, centras Vainute – Katyčių seniūniją, centras Žemaičių Naumiestyje – Gardamo seniūniją, beje, anksčiau ir Švėkšnos seniūniją. Tačiau, atvirai pasakius, švėkšniškiams mažiausiai reikia globėjų, sumanytojų, patarėjų ir organizatorių. Viso šito jie turi su kaupu ir su kitais galėtų pasidalinti. Tad anos naumiestiškių globos neliko, radosi Švėkšnoje tradicinių amatų centras ir uoliai prisidėjo prie visų seniūnijos kultūros švenčių, minėjimų rengimo, garsėjo kūrybine veikla, sumanymais ir turistų trauka.

Ir niekam nekilo abejonių, kad Švėkšna neverta turėti tokią kultūros įstaigą, nes seniūnijos bendruomenė tai užsitarnavo. Jeigu kultūros centrai yra Kintuose, Rusnėje, Vainute, Žemaičių Naumiestyje ir Šilutėje, kodėl tokio nėra Švėkšnoje?

Ir retam kilo klausimų, kad tas tradicinių amatų centras priklauso Šilutės turizmo informacijos centrui. Tegul, juk netrukdo. Bet štai ėmė rajono politikai ir „išgrynino“: tradiciniai amatai jau perkelti prie turizmo informacijos… Kodėl ne visus kitus paminėtus kultūros centrus taip „pakrikštijus“?

Šilutės kultūros ir pramogų centras yra rajono centro, Šilutės miesto, įstaiga. Reikia – globos ir Švėkšną. Garbusis skaitytojas dabar suabejos, kaip būtų geriausia. Viskas paprasta: Šilutės turizmo informacijos centras dirba savo darbą visame rajone, Švėkšna turi Švėkšnos tradicinių amatų centrą, kuris, kaip ir kiti kultūros centrai Kintuose, Rusnėje, Vainute, Žemaičių Naumiestyje ir Šilutėje, dirbtų ir naudos būtų.

Švėkšniškiai užsitarnavo teisę turėti atskirą kultūros įstaigą – Tradicinių amatų centrą.

Su tokiu palinkėjimu

Stasė Skutulienė   

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasieniečiai įsigijo naują patrulinį laivą ir tris katerius

Klaipėdoje pristatomi naujas patrulinis pasieniečių laivas „Gintaras Žagunis“ ir trys kateriai. Patrulinį laivą „Gintaras Žagunis“ pastatė Estijos bendrovė „Baltic Workboats Shipyard“. Jis kainavo beveik 3,9 mln. eurų. ES lėšomis finansuota 90 proc. šios sumos, kita dalis – Lietuvos biudžeto. Puoselėjant istorinę atmintį ir VSAT tradicijas, laivui suteiktas pirmo po Nepriklausomybės atkūrimo tarnybos metu 1991 m. žuvusio Lietuvos pasieniečio Gintaro Žagunio vardas. Pakrančių patrulinio laivo „Gintaras Žagunis“ paskirtis – valstybės sienos apsauga teritorinėje jūroje bei Kuršių mariose. Taip pat jis galės

Orai: savaitgalį bus kritulių

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantį savaitgalį šalčių nebus, tačiau kai kur kris gausūs krituliai. Lapkričio 25 d., penktadienį, įdienojus temperatūra sieks nuo 2 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Lapkričio 26 d., šeštadienį, naktį bus niūrūs ir darganoti orai. Vietomis, daugiausia šiaurinėje šalies pusėje, numatomi krituliai, daugiausia sniegas. Kai kur plikledis vis dar laikysis, o kai kur formuosis naujas.  Pietiniuose rajonuose galimas rūkas. Dvelks vos juntamas nepastovios krypties vėjas. Žemiausia temperatūra šią naktį sieks nuo 4 laipsnių šalčio iki 1

Iš pašto ženklų sukurtas Jono Basanavičiaus portretas perduotas Signatarų namams

Lietuvos nacionalinio muziejaus Signatarų namų lankytojai nuo šiol galės grožėtis ir didžiausia šalyje mozaika iš pašto ženklų, kurioje įamžintas daktaras Jonas Basanavičius. Menininkės Jolitos Vaitkutės sukurtą kūrinį signataro gimtadienio išvakarėse, lapkričio 22 d., perdavė Lietuvos paštas. Būtent jo iniciatyva prieš penkerius metus ir buvo nuspręsta tokiu būdu įamžinti J. Basanavičiaus atminimą ir paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Paveikslas keliavo po Lietuvą Originaliu būdu pagaminta, iš pašto ženklų sudėliota Jono Basanavičiaus mozaika per valstybės atkūrimo šimtmetį keliavo po visą Lietuvą ir

Aplinkosaugininkai Šilutės sendaikčių parduotuvėje rado vilko galvos iškamšą

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pažeidėjus dažnai išaiškina vykdydami reidus turguose ar kitose prekybos vietose. Šįkart Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė asmenį, neteisėtai pardavinėjusį vilko galvos iškamšą. Aplinkosaugininkai nuolat vykdo Prekybos laukiniais gyvūnais, jų dalimis arba gaminiais iš jų kontrolę. Išaiškintam asmeniui Šilutėje, sendaikčių parduotuvėje, už neteisėtai pardavinėjamą vilko galvos iškamšą gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų. „Vis dar pasitaiko atvejų, kai asmenys prekiauja laukinių gyvūnų dalimis ar jų gaminiais neturėdami teisėtą įsigijimą patvirtinančio dokumento. Todėl įspėjame, kad

Taip pat skaitykite