Viena ranka davė, kita – atėmė…

Praėjusią savaitę surengtame Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje priimti du sprendimai, susiję su Švėkšna ir permainomis šiame ypač daug šalies ir užsienio turistų sulaukiančiame miestelyje.

Švėkšniškių prašymu Savivaldybė iš privačių asmenų išpirks Kalės tvenkinį, kuris, tikėkimės, nebus toks apžėlęs, o prie jo vyks įvairios šventės, kur ir mes dar nuvažiuosime. Kiek tas pirkinys kainuos, palaukime, sužinosime.

Švėkšnos trauka

Kodėl Švėkšna Šilutės rajone taip traukia iš visur ir nuolat atvykstančius žmones, atsakymų yra daug. Įspūdingoje Švėkšnos Šv. Jokūbo katalikų bažnyčioje tuokiasi poros jau iš visos Lietuvos. Vasarą čia nuolat renkasi vestuvininkų būriai. Švėkšnos istorija, dvaras, parkas – gera vieta švęsti, pabūti ir pasigrožėti.

Galbūt neįsižeis Šilutės gyventojai, taip pat kitų rajono seniūnijų žmonės, jeigu pasakysiu, kad per šv. Kalėdas, Velykas gausybės Lietuvos gyventojų keliai suka į Švėkšną: tai bažnyčioje neregėto aukštumo verba, tai fantastinis sunertas šiaudinis sodas, tai rekordiniu margučių skaičiumi apkabintas Velykų medis, tai šiemet paukšteliais nutupdytas… Ingrita Riterienė ir jos vadovaujamas „Švėkšniškių sambūris“ bei visi jų pagalbininkai sukuria tai, ko kitur nepamatysi, rekordus užtarnauja, visą rajoną išgarsina.

Švėkšna garsi ir moliūgų žibintų švente. Ir tada visų keliai suka į Švėkšną. O miestelio šventė ir šv. Apaštalo Jokūbo atlaidai irgi neatskirti. Dar pridėkime Švėkšnos sportininkų laimėjimus, kitų įstaigų, organizacijų sutelktumą, seniūną Alfonsą Šeputį, kuris dieną ir naktį pasakys bet kurios seniūnijos šeimos narių vardus, amžių, rūpesčius ir džiaugsmus.

Tradicinių amatų centras

Stabtelkime prie Tradicinių amatų centro veiklos: kūryba, mokymai, parodos… Skelbia, jog turi tris mėgėjų meno kolektyvus: Švėkšnos vyresniojo amžiaus žmonių šokių kolektyvą „Šalna“, liaudiškos muzikos kapelą „Ašvelė“, Inkaklių folkloro kolektyvą „Dainoriai“. Tiesa, šis Tradicinių amatų centras yra Šilutės turizmo informacijos centro filialas. Kad keistai atrodo, Savivaldybėje buvo kalbų.

Išties šis amatų centras yra kultūrinės veiklos įstaiga ir pagal pavadinimą, ir savo veikla, su Turizmo informacijos centru susijęs nebent tuo, kad pinigų jam uždirba ir turistų skaičius pateikia. Tačiau lankytojų skaičius Turizmo informacijos centras gauna ir iš Kintų Vydūno kultūros centro, iš Rusnėje veikiančio Salos etnokultūros ir informacijos centro, ir iš Vainute veikiančio Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro, iš Žemaičių Naumiestyje esančio Žemaičių krašto etnokultūros centro, ir iš Šilutės kultūros ir pramogų centro, kitų kultūros įstaigų. Nė viena iš kultūros įstaigų nepriskirta Turizmo informacijos centrui, išskyrus Tradicinių amatų centrą Švėkšnoje.

Rajono politikai žengė dar vieną žingsnį: Tradicinių amatų centras Švėkšnoje nebeužsiims kultūrine veikla, bus tikras tik Turizmo informacijos centro filialas. Taip nuspręsta pritarus atnaujintiems įstaigos įstatams. Kitu sprendimu Šilutės kultūros ir pramogų centrui paskirta rūpintis kultūrine veikla Švėkšnoje.

Amatai ir kultūra

Kai centrai globoja paskirtas seniūnijas ir rūpinasi kultūrine veikla jose, nėra naujiena. Tokios pareigos neturėjo tik Šilutės kultūros ir pramogų centras. Kintų Vydūno kultūros centras globoja Saugų seniūniją, centras Rusnėje – Juknaičių ir Usėnų seniūnijas, centras Vainute – Katyčių seniūniją, centras Žemaičių Naumiestyje – Gardamo seniūniją, beje, anksčiau ir Švėkšnos seniūniją. Tačiau, atvirai pasakius, švėkšniškiams mažiausiai reikia globėjų, sumanytojų, patarėjų ir organizatorių. Viso šito jie turi su kaupu ir su kitais galėtų pasidalinti. Tad anos naumiestiškių globos neliko, radosi Švėkšnoje tradicinių amatų centras ir uoliai prisidėjo prie visų seniūnijos kultūros švenčių, minėjimų rengimo, garsėjo kūrybine veikla, sumanymais ir turistų trauka.

Ir niekam nekilo abejonių, kad Švėkšna neverta turėti tokią kultūros įstaigą, nes seniūnijos bendruomenė tai užsitarnavo. Jeigu kultūros centrai yra Kintuose, Rusnėje, Vainute, Žemaičių Naumiestyje ir Šilutėje, kodėl tokio nėra Švėkšnoje?

Ir retam kilo klausimų, kad tas tradicinių amatų centras priklauso Šilutės turizmo informacijos centrui. Tegul, juk netrukdo. Bet štai ėmė rajono politikai ir „išgrynino“: tradiciniai amatai jau perkelti prie turizmo informacijos… Kodėl ne visus kitus paminėtus kultūros centrus taip „pakrikštijus“?

Šilutės kultūros ir pramogų centras yra rajono centro, Šilutės miesto, įstaiga. Reikia – globos ir Švėkšną. Garbusis skaitytojas dabar suabejos, kaip būtų geriausia. Viskas paprasta: Šilutės turizmo informacijos centras dirba savo darbą visame rajone, Švėkšna turi Švėkšnos tradicinių amatų centrą, kuris, kaip ir kiti kultūros centrai Kintuose, Rusnėje, Vainute, Žemaičių Naumiestyje ir Šilutėje, dirbtų ir naudos būtų.

Švėkšniškiai užsitarnavo teisę turėti atskirą kultūros įstaigą – Tradicinių amatų centrą.

Su tokiu palinkėjimu

Stasė Skutulienė   

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ar verta rinktis aliuminio langus?

Rinkdamiesi naujus langus susiduriame su gausybe variantų. Vienas iš populiariausių – aliuminio langai. Ar tai tikrai geras pasirinkimas? Norėdami tai išsiaiškinti, prieš priimdami teisingą sprendimą, turite įvertinti šių langų privalumus ir trūkumus. Aliuminio profilio langai pasižymi puikiomis savybėmis, tokiomis kaip ilgaamžiškumas Jei pasirinksite kokybiškus langus ir juos montuos patyrę meistrai, kokybė jus džiugins ilgai. Tokie langai nekeičia savo išvaizdos ir eksploatacinių savybių daugelį metų. Taip pat verta paminėti, kad juos labai lengva prižiūrėti, lengva valyti. Taip yra dėl specialios dangos,

Plaukimas baidarėmis su vaikais: saugios kelionės patarimai

Ramus plaukimas baidarėmis su šeima – tai patogus laisvalaikis gamtoje ir neišdildomas įspūdis. Pamirškite kasdienius rūpesčius, susikraukite lagaminus ir leiskitės į kelionę baidarėmis! Tiesa, jei nuspręsite plaukti su vaikais, jums gali kilti daug klausimų. Vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų: ar tikrai saugu vaikus pasiimti plaukti baidarėmis? Keliautojų dažnai klausiama, kokiu maršrutu pasirinkti ir kokių papildomų saugumo priemonių reikėtų imtis? Pateikiame trumpą atmintinę, kaip plaukimą baidarėmis su vaikais paversti malonia, saugia ir įsimintina jūsų šeimos pramoga. Plaukdami laikykitės svarbių saugos taisyklių

Prognozuojami karščiai, lietus su griaustiniu ir vėju, galima kruša

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad birželio 27 d., pirmadienis, po karšto ilgojo savaitgalio pokyčių dar neatneš – šalyje išsilaikys sausi, saulėti ir karšti orai.  5-10 m/s pietinis, rytinis vėjas gaivins menkai. Aukščiausia temperatūra pavėsyje šiandien sieks 28–33 laipsnius karščio, atokaitoje bus dar karščiau, todėl įdienojus geriau lauke nebūti. Įprasta, kad tvyrant tokiam karčiui medikai pataria vengti aktyvaus judėjimo ir su tuo susijusių darbų. Birželio 28 d., antradienį, orai ims keistis. Naktį lietaus dar nenumatoma. Bus ramu, tvanku ir labai šilta,

Birželio 29-ąją – Pasieniečių diena

Tai profesinė Lietuvos beveik pusketvirto tūkstančio Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) tarnautojų ir darbuotojų šventė. Šia proga vyks šventiniai renginiai ir Šilutėje. Programa Šilutėje: 11 val. Šv. mišios Šv. Kryžiaus katalikų bažnyčioje (Katalikų Bažnyčios g. 1); 12 val. VSAT vėliavų būrių maršas – paradas nuo bažnyčios Turgaus ir Lietuvininkų gatvėmis iki Šilutės senojo turgaus aikštės; 12.30 val. iškilmės aikštėje, pasieniečių rikiuotė, apdovanojimai; 13 val. Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinio pučiamųjų orkestro koncertas; 13.30 val. parodomoji pasieniečių kinologų su šunimis programa; 14

Taip pat skaitykite