Viena ranka davė, kita – atėmė…

Praėjusią savaitę surengtame Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje priimti du sprendimai, susiję su Švėkšna ir permainomis šiame ypač daug šalies ir užsienio turistų sulaukiančiame miestelyje.

Švėkšniškių prašymu Savivaldybė iš privačių asmenų išpirks Kalės tvenkinį, kuris, tikėkimės, nebus toks apžėlęs, o prie jo vyks įvairios šventės, kur ir mes dar nuvažiuosime. Kiek tas pirkinys kainuos, palaukime, sužinosime.

Švėkšnos trauka

Kodėl Švėkšna Šilutės rajone taip traukia iš visur ir nuolat atvykstančius žmones, atsakymų yra daug. Įspūdingoje Švėkšnos Šv. Jokūbo katalikų bažnyčioje tuokiasi poros jau iš visos Lietuvos. Vasarą čia nuolat renkasi vestuvininkų būriai. Švėkšnos istorija, dvaras, parkas – gera vieta švęsti, pabūti ir pasigrožėti.

Galbūt neįsižeis Šilutės gyventojai, taip pat kitų rajono seniūnijų žmonės, jeigu pasakysiu, kad per šv. Kalėdas, Velykas gausybės Lietuvos gyventojų keliai suka į Švėkšną: tai bažnyčioje neregėto aukštumo verba, tai fantastinis sunertas šiaudinis sodas, tai rekordiniu margučių skaičiumi apkabintas Velykų medis, tai šiemet paukšteliais nutupdytas… Ingrita Riterienė ir jos vadovaujamas „Švėkšniškių sambūris“ bei visi jų pagalbininkai sukuria tai, ko kitur nepamatysi, rekordus užtarnauja, visą rajoną išgarsina.

Švėkšna garsi ir moliūgų žibintų švente. Ir tada visų keliai suka į Švėkšną. O miestelio šventė ir šv. Apaštalo Jokūbo atlaidai irgi neatskirti. Dar pridėkime Švėkšnos sportininkų laimėjimus, kitų įstaigų, organizacijų sutelktumą, seniūną Alfonsą Šeputį, kuris dieną ir naktį pasakys bet kurios seniūnijos šeimos narių vardus, amžių, rūpesčius ir džiaugsmus.

Tradicinių amatų centras

Stabtelkime prie Tradicinių amatų centro veiklos: kūryba, mokymai, parodos… Skelbia, jog turi tris mėgėjų meno kolektyvus: Švėkšnos vyresniojo amžiaus žmonių šokių kolektyvą „Šalna“, liaudiškos muzikos kapelą „Ašvelė“, Inkaklių folkloro kolektyvą „Dainoriai“. Tiesa, šis Tradicinių amatų centras yra Šilutės turizmo informacijos centro filialas. Kad keistai atrodo, Savivaldybėje buvo kalbų.

Išties šis amatų centras yra kultūrinės veiklos įstaiga ir pagal pavadinimą, ir savo veikla, su Turizmo informacijos centru susijęs nebent tuo, kad pinigų jam uždirba ir turistų skaičius pateikia. Tačiau lankytojų skaičius Turizmo informacijos centras gauna ir iš Kintų Vydūno kultūros centro, iš Rusnėje veikiančio Salos etnokultūros ir informacijos centro, ir iš Vainute veikiančio Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro, iš Žemaičių Naumiestyje esančio Žemaičių krašto etnokultūros centro, ir iš Šilutės kultūros ir pramogų centro, kitų kultūros įstaigų. Nė viena iš kultūros įstaigų nepriskirta Turizmo informacijos centrui, išskyrus Tradicinių amatų centrą Švėkšnoje.

Rajono politikai žengė dar vieną žingsnį: Tradicinių amatų centras Švėkšnoje nebeužsiims kultūrine veikla, bus tikras tik Turizmo informacijos centro filialas. Taip nuspręsta pritarus atnaujintiems įstaigos įstatams. Kitu sprendimu Šilutės kultūros ir pramogų centrui paskirta rūpintis kultūrine veikla Švėkšnoje.

Amatai ir kultūra

Kai centrai globoja paskirtas seniūnijas ir rūpinasi kultūrine veikla jose, nėra naujiena. Tokios pareigos neturėjo tik Šilutės kultūros ir pramogų centras. Kintų Vydūno kultūros centras globoja Saugų seniūniją, centras Rusnėje – Juknaičių ir Usėnų seniūnijas, centras Vainute – Katyčių seniūniją, centras Žemaičių Naumiestyje – Gardamo seniūniją, beje, anksčiau ir Švėkšnos seniūniją. Tačiau, atvirai pasakius, švėkšniškiams mažiausiai reikia globėjų, sumanytojų, patarėjų ir organizatorių. Viso šito jie turi su kaupu ir su kitais galėtų pasidalinti. Tad anos naumiestiškių globos neliko, radosi Švėkšnoje tradicinių amatų centras ir uoliai prisidėjo prie visų seniūnijos kultūros švenčių, minėjimų rengimo, garsėjo kūrybine veikla, sumanymais ir turistų trauka.

Ir niekam nekilo abejonių, kad Švėkšna neverta turėti tokią kultūros įstaigą, nes seniūnijos bendruomenė tai užsitarnavo. Jeigu kultūros centrai yra Kintuose, Rusnėje, Vainute, Žemaičių Naumiestyje ir Šilutėje, kodėl tokio nėra Švėkšnoje?

Ir retam kilo klausimų, kad tas tradicinių amatų centras priklauso Šilutės turizmo informacijos centrui. Tegul, juk netrukdo. Bet štai ėmė rajono politikai ir „išgrynino“: tradiciniai amatai jau perkelti prie turizmo informacijos… Kodėl ne visus kitus paminėtus kultūros centrus taip „pakrikštijus“?

Šilutės kultūros ir pramogų centras yra rajono centro, Šilutės miesto, įstaiga. Reikia – globos ir Švėkšną. Garbusis skaitytojas dabar suabejos, kaip būtų geriausia. Viskas paprasta: Šilutės turizmo informacijos centras dirba savo darbą visame rajone, Švėkšna turi Švėkšnos tradicinių amatų centrą, kuris, kaip ir kiti kultūros centrai Kintuose, Rusnėje, Vainute, Žemaičių Naumiestyje ir Šilutėje, dirbtų ir naudos būtų.

Švėkšniškiai užsitarnavo teisę turėti atskirą kultūros įstaigą – Tradicinių amatų centrą.

Su tokiu palinkėjimu

Stasė Skutulienė   

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba gyvuoja tris dešimtmečius 

Lygiai prieš 30 metų, birželio 1 d., tuometinės Ekonomikos ministerijos nutarimu buvo įregistruota Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba. Veiklos trisdešimtmečio proga į šios tarnybos Šilutės biurą susirinko šios organizacijos kūrimo iniciatoriai, pirmasis jos vadovas, aktyviausi šių laikų parteriai. Kolektyvą pasveikino Šilutės rajono savivaldybės meras. Konsultantų prireikė, kai masiškai kūrėsi privatūs ūkiai VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilutės biuro vadovė, gyvulininkystės konsultantė Ina Edita Kuzmienė priminė biuro kūrimosi istoriją, papasakojo apie dabartinę veiklą. Tuo metu masiškai steigėsi privatūs ūkininkų ūkiai.

Kultūros darbuotojai gilino edukacijų kūrimo žinias

Edukacijos tapo neatsiejamomis kultūros įstaigų veiklos dalimis, skatinančiomis moksleivių ir visuomenės narių kultūrinį sąmoningumą, dvasinį, intelektualinį, emocinį, socialinį tobulėjimą. Edukacinių programų pasiūla išties didžiulė, tačiau ne visų turinys atliepia dalyvių lūkesčius. Todėl norint pasiūlyti kuo įdomesnes, kokybiškesnes edukacijas itin svarbu tinkamai įvaldyti jų kūrimo ir vedimo technikas. Siekiant atnaujinti bei pagilinti edukacinių programų kūrimo įgūdžius gegužės 23-24 d. Šilutės r. savivaldybės F. Bajoraičio, Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešųjų bibliotekų bibliotekininkai bei Šilutės rajono kultūros įstaigų darbuotojai dalyvavo mokymuose „Kultūros

Abiturientai verčia naują gyvenimo knygos lapą

Ir Šilutės rajono abiturientams jau nuskambėjo paskutinis skambutis. Gimnazijose vyko smagios šventės. Šilutės pirmoji gimnazija savo interneto svetainėje pasidalijo jaunimo mintimis per paskutinę literatūros pamoką „Kokia norėtum būti knyga?“ (mokiniai galėjo pasirinkti, ar jie pasirašys, ar liks anonimais). Norėčiau būti Vinco Mykolaičio-Putino romanu „Altorių šešėly“, kur vykstantys konfliktai būdingi man, nes dar nežinau, ko noriu iš gyvenimo baigusi mokyklą. (Junita Barškietytė) Aš norėčiau būti psichologiniu romanu „Gyvenimas ir aš“. Romano temos: gyvenimo samprata bei savęs analizavimas, meilė sau bei kitiems.

Laistome augalus: kaip nuobodžią rutiną paversti malonia pramoga?

Perfrazuojant garsią frazę iš vieno filmo, „su dideliu augalų kiekiu ateina ir didžiulė atsakomybė juos prižiūrėti“. Kai balkonus ir terasas jau puošia galybė gėlių, o šiltnamiuose ir daržuose jau įsitaisė visų mėgstami agurkai, pomidorai bei kitos daržovės, jiems reikia vis daugiau priežiūros, taip pat – ir pakankamai vandens. Gresiančią nuobodžią laistymo rutiną ir tampomus kibirus su vandeniu galima paversti netgi visai malonia pramoga, rašoma „Fiskars“ pranešime žiniasklaidai. Tačiau tam reikėtų įsiminti kelias svarbias taisykles, kurių nepaveiks net ir nepastovios oro

Taip pat skaitykite