Vidinio balso vedamas atveria piliakalnių mistinius pasaulius

FONDASHugo Šojaus dvare veikia Lietuvos fotomenininkų ir Lietuvos žurnalistų sąjungų nario fotografo Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai”. Parodos atidarymo dalyviai pripažino, kad tapybos darbus primenančios fotografijos nuteikia filosofiškai, bežiūrint į jas užsimiršta miesto šurmulys, kasdieniai rūpesčiai.

Fotomenininkas Albertas Švenčionis.

Lietuvos piliakalniai jau „senai suskaičiuoti“, įamžinti fotografijose. Fotomenininko Alberto Švenčionio piliakalniai nėra įprastos realybės fiksacija. Jo fotografijose piliakalniai skendi mistiniuose rūkuose, iš kito, žiūrėk, veržiasi ugnikalnių liepsnomis. Šios parodos sumanytojas – fotomenininko draugas poetas Gintas Dabrišius. Prie parodos atsiradimo prisidėjo ir poeto brolis medinčius Petras.
Taigi, į pirmą kelionę poeto Ginto Dabrišiaus paakintas fotomenininkas leidosi prieš dešimtmetį. Patiko, todėl mielo širdžiai darbo – piliakalnių fotografavimo – niekada neplanavo kaip darbo. Juolab kad pastaruoju metu fotografija nėra jo tiesioginis darbas. Fotomenininkas šmaikštauja, kad duoną valgydamas iš fotografijos tikrai viską tiksliai suplanuotų, suskaičiuotų. Dabar gi į kelionę leidžiasi vidinio balso kviečiamas, tačiau nežinodamas, kas jo laukia. Ne kartą buvo taip, kad atvažiavus į vietą fotografą išbandydavo pati gamta. Žiūrėk, po apniukusio oro ima ir pasirodo saulė. Suspėsi nufotografuoti, džiaukis, nespėsi, atvažiuok kitą kartą…
Lietuvoje yra apie 1000 piliakalnių. Autoriaus neaplankytų gal koks 830. Visi mūsų šalies piliakalniai jau daugybę kartų įvairiais rakursais fotografuoti. Fotomenininkas pripažįsta, kad jam labiau rūpėjo atskleisti ne istorinę, bet meninę piliakalnių dvasią.
„Pabandžiau į juos pažvelgti savaip: kai kur panaudodamas montažą ir sukurdamas miglotas, beveik fantastines vizijas, kai kur išgrynindamas spalvas ir pabrėždamas akimirkos paprastumą, bet kartu ir gilumą, kai kur žaisdamas metų ar paros laiko šviesa. O kai kur aptikdamas netikėtų, ir todėl dar malonesnių, lietuviško patriotizmo apraiškų – pavyzdžiui, ant Pašlavančio piliakalnio veržliai plevėsuojančią trispalvę. Mano fotografijos nėra ataskaita, todėl jose netrūksta pagražinimų. Žinoma, galiu nufotografuoti taip, kaip yra, bet kartais gamta pati pasirūpina, kaip turi atrodyti fotografija“, – pasakoja parodos autorius.

Fotografijų ekspozicija Šilutės dvaro rūmuose.

Kartą užlipęs ant kalno pamatė saulės apšviesto piliakalnio šešėlį – fotografijoje įamžino ne patį piliakalnį, bet jo šešėlį. Fotografiją, kurioje įamžintas Veliuonos piliakalnis, o jo veidrodiniame atspindyje matomas kitas kalnas, psichologė „išskaitė“ kaip sąmonės ir pasąmonės reiškinius…
A. Švenčionis pamena važiuodamas naktį pro Kryžių kalną nustebo ten pamatęs „verdantį“ gyvenimą. Po Kryžių kalną vaikščiojo iš Latvijos atvykę moksleiviai.
Pasak parodos autoriaus, ši paroda eksponuota mokyklose taip pat turi savo istorijų. A. Švenčionis sužinojo, kad mokiniai ne tik renka medžiagą apie piliakalnius, bet ir kuria apie juos pasakas, legendas. Pasak vienos pasakos, piliakalniai atsirado, kai milžinai galiūnai skubėjo į karaliaus puotą. Jie taip bėgo, kad žemė dundėjo, kur koją dėjo ten duobė, greta – piliakalnis.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir vaiką, ir močiutę užregistruoti pas gydytoją internetu gali šeimos nariai

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad portale e.sveikata gyventojai gali ne tik patys užsiregistruoti pas gydytoją, bet ir užregistruoti kitą atstovaujamą asmenį. Išankstinės pacientų registracijos (IPR) informacinė sistema leidžia greitai ir patogiai užsiregistruoti bei paslaugas gauti greičiau. Išankstinę pacientų registravimo sistemą galima rasti adresu https://ipr.esveikata.lt. „Registracijų skaičius IPR informacinėje sistemoje per metus išaugo daugiau nei dvigubai. Tai reiškia, kad vis daugiau žmonių atranda galimybę užsiregistruoti gydytojo konsultacijai internetu. Net ir tiems, kas nesinaudoja kompiuteriu, taip pat yra galimybė tai padaryti –

Kada prasideda tikrasis pavasaris ir kokie ženklai jį išduoda?

Įsibėgėja pavasaris ir vis labiau džiugina ne tik dažnesni saulės spinduliai, bet ir pamažu atgimstanti gamta, net ir atvėsimai ar krituliai šį sezoną priimami kaip paskutiniai žiemos pasispardymai. Meteorologai pavasarį ima skaičiuoti tada, kai įsivyrauja teigiama temperatūra. Kokio pavasario laukti ir kaip apibendrinti praėjusią žiemą, – savo įžvalgomis dalijasi kampanijos „Pėsčiųjų indeksas“ ekspertai ir klimatologas Silvestras Dikčius.   Pavasaris tepailgėjo 3 dienomis Klimatologas Silvestras Dikčius pastebi, kad vidutiniškai pavasaris Lietuvoje prasideda kovo 11-ąją, tad pirmosiomis dienomis vis pakandžiojantis šaltukas neturėjo

Aplinkosaugininkai: neleistinose vietose važinėjant keturračiais, niokojami gražiausi gamtos kampeliai

Aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osios, nebus pamiršti ir keturračių bei kitų transporto priemonių vairuotojai. Per šią akciją aplinkosaugininkai tikrins, ar kertant mišką laikomasi galiojančių terminų, kai draudžiami kirtimai ir medienos ištraukimas (kai po kirtimo mediena išvežama iš miško). Taip pat bus vertinama miškų sanitarinė būklė ir, kaip visada, žiūrima, ar nešiukšlinama, neniokojama miško paklotė. Lankymosi miške taisyklės nustato, kad motorinėmis

Kviečiame paminėti Šilutės miesto mecenato Hugo Šojaus gimtadienį

Šilutės H. Šojaus muziejaus inf. Minint Šilutės miesto mecenato dr. Hugo Šojaus 178-ąsias gimimo metines, kviečiame dalyvauti šiai progai skirtuose renginiuose. Kovo 31 d., penktadienį, 12 val. – pagarbos ženklai prie H. Šojaus kapo. Dalyvauja: choras ,,Heide“ (vad. V. Matulis); choras ,,Laudamus“ (vad. I. Šemeklienė). Balandžio 1 d., šeštadienį, – paminėkite namuose! Virtuali paroda ,,Garbusis Šilokarčemos pilietis dr. Hugo Šojus“; Filmas,,Visur, kur reikėjo, prisidėjau“. Paminėkite mieste! Orientacinis žaidimas ,,Ieškok Šilutės miesto simbolių“. Žaidimo nugalėtojus apdovanosime prizais. Detalesnė informacija ir žaidimo

Taip pat skaitykite