Velionį į karstą… maiše

Trečiadienį į „Pamario“ laikraščio redakciją paskambinusi moteris pakvietė į Stoniškius, kur netrukus turėjo parvažiuoti iš Klaipėdos su velioniu maiše. Po valandos prie Stoniškiuose įrengtų erdvių šarvojimo patalpų sustojo automobilis su karstu, ką tik nupirktais laidotuvių vainikais, krepšeliais, baltų rožių žiedais. Kai vyrai iš automobilio įnešė karstą į šarvojimo patalpas ir jį atidengė, karste bolavo maišas, kuriame artimieji ir parsivežė velionį. Kas atsitiko?

Nuėmus karsto viršų, atsivėrė toks vaizdas…
Autorės nuotr.

53 metų Stoniškių seniūnijos vieno kaimo gyventoją pakirto tuberkuliozė. Artimieji pasakojo, kad Respublikinės Klaipėdos ligoninės tuberkuliozės filiale vyras gydėsi daugiau negu dvi savaites, o balandžio 21 d., antradienį, mirė. Dvi seserys, kiti giminaičiai trečiadienį dar iki pietų važiavo į Klaipėdą, vežė velioniui būtinas įkapes, tikėjosi ligoninėje mirusįjį aprengti, sutvarkyti, paguldyti į karstą ir parsivežus pašarvoti Stoniškiuose esančiose tam skirtose patalpose. Grįždami šalia karsto sudėjo nupirktus vainikus, krepšelius ir kitas gėles. Tačiau Stoniškiuose jų laukė ir dar vienas darbas…
Velionio sūnėno žmona Justina, jauna ir energinga moteris, neslėpė apmaudo ir pasipiktinimo. Ji savo mobiliuoju telefonu net nufilmavo, kaip velionį maiše dėjo į karstą ir išvežė. Ji prisiminė, kad kitoje Klaipėdos ligoninėje irgi buvo panaši situacija, tačiau tuomet velionį ten pat sutvarkė, aprengė nuvežtais drabužiais ir tvarkingai paguldytą į karstą atidavė artimiesiems. Jiems beliko nubraukti ašarą – juk neteko brangaus žmogaus. Šįkart, Justinos nuomone, artimųjų skausmas niekam nerūpėjo.
Ir Justina, ir kiti artimieji tikino, kad Tuberkuliozės filiale velionio kūnas buvo laikytas tam skirtame šaldytuve, įdėtas į specialų maišą. Ši patalpa yra atskirai nuo ligoninės pastatų. Ten buvę grubokai atsisakyta neleisti mirusįjį čia pat perrengti, artimieji dar išgirdo reikalavimą grąžinti naują specialų maišą, su kuriuo išsiveža velionį. Nors išvakarėse buvę kalbėta kitaip: atsivežkite įkapių rūbus, galėsite aprengti. Kai velionį maiše su karstu nešė į automobilį, per langus tai matę ir labai susidomėję ligoninės darbuotojai. Ne tik Justina, bet ir kiti šią situaciją vadino pasityčiojimu iš mirusiojo, iš artimųjų ir jų skausmo netekties valandą.
Karstas šarvojimo patalpoje kol kas liko ant grindų. Artimieji šarvojimo salėje ruošėsi velionio kūną ištraukti iš maišo ir aprengti įkapėms skirtais rūbais. Vėliau karstas bus užkeltas ant jam skirtos pakylos, aplinkui bus sudėti vainikai, gėlių krepšeliai ir žvakės. Visa tai padarius, bus galima ir paliūdėti…
Dvi velionio seserys, kiti giminaičiai su šio rašinio autore bendravo ramiai, tylomis, nors jautėsi, kad žmonės prislėgti ir pažeminti.
Gydytojos komentaras
Telefonu susisiekėme su Respublikinės Klaipėdos ligoninės tuberkuliozės filialo vadove, gydytoja pulmonologe Virginija Daukšiene, kurios darbo stažas viršija 46 metus. Gydytoja paaiškino, kad tvarka nepasikeitusi, mirusiųjų čia niekada netvarkydavo, nerengdavo, nes maža atskira patalpa turi tik specialų šaldytuvą, kuriame mirusiojo kūnas laikomas specialiame maiše. Kai laidojimo verslu užsiimančios firmos pasiima velionį, jie pasirūpina ir jo aprengimu paskutinei kelionei.
Ar normalu, kad Stoniškiuose artimieji turi visa tai daryti šarvojimo salėje?
V. Daukšienė patikino, kad tuberkulioze galima užsikrėsti tik per orą, kai bakterijos iškvepiamos, tad šiuo atveju jokio pavojaus nebėra. „Artimieji buvo įspėti, kad mirusįjį laikome parą, viskas padaryta taip, kaip priklauso“, – sakė gydytoja, priminusi, kad tokią situaciją tenka komentuoti pirmą kartą. Esą įprasta, kad laidotuvėmis paprastai rūpinasi užsiimantieji tokiu verslu, jie prie šarvojimo salių turi specialias patalpas velioniui nuprausti, aprengti ir tinkamai sutvarkyti. Kartais tai daro artimieji namuose. Giminės ar artimieji pasirenka, ką daryti.
V. Daukšienė priminė, kad tuberkuliozė yra labai paplitusi Šilutės ir Pagėgių krašte. Praėjusiais metais net 13 proc. pacientų stacionare buvo iš Šilutės rajono, o su Pagėgiais situacija ypatinga. Mat to krašto žmonės į gydytoją pulmonologą kreipiasi Tauragėje, tad ryšiai su Klaipėda dar sudėtingesni. Kita bėda, kad sergantieji tuberkulioze dažnai patys nutraukia pradėtą gydymą, o tai reiškia, kad tuberkuliozės bakterijos gali tapti atsparios vaistams. Tuberkuliozė – užkrečiama liga.
Kiti pastebėjimai
Stoniškių seniūnas Ričardas Bartkevičius, atvykęs prie mirusiųjų šarvojimo salės, irgi jautėsi nejaukiai. O kaip šią situaciją vertina Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus? „Nelabai kaip atrodo… Klaipėdos medikai pasielgė pagal taisykles. Dabar retai artimieji iš ligoninės patys pasiima mirusiojo kūną – tuo rūpinasi laidojimo paslaugų teikėjai, kurie viską sutvarko. Galbūt tuberkuliozės ligoninė ir neturi mirusiesiems tvarkyti skirtų patalpų, aš to nežinau. Be to, rodos, kad neleidžiama bet kokiu transportu vežti mirusiojo palaikų ir karste?
Išties tokiu atveju vertėtų pasiklausti firmas, kuri teikia laidojimo paslaugas. Jie viską žino, taip pat ir reikalavimus. Praėjo laikai, kai mirusiojo karstą vežime tempdavo arklys. Žinoma, laidojimo paslaugos kainuoja. Tačiau šįkart taupymas sukūrė nejaukų vaizdą ir slogų įspūdį“, – kalbėjo D. Steponkus.

Stasė SKUTULIENĖ

6 komentarai

 • ša

  Faktas kaip blynas. Kad ligoninėje tikėjosi gauti pinigų iš mirusiojo giminaičių. Visais laikais leisdavo artimiesiems velionį aprengti ir patiems išsivežti. Nemanau, kad artimieji nuleis rankas ir neieškos teisybės.

 • nustebusi

  baisu

 • samanta

  kaip taip galia

 • kornelija

  Dar sako maišą grazinkit 😀 buvau toj ligoninej prieš savaite ka galiu pasakyti daktares ziaurios 😀 pralaukem 3 val prie kabineto pasake kad ji pavargus ir nepriims musu, nuejom pas kita daktare kuri teige mums priimsimti pasake kad nepriims nes pietauti yseina ir jai galva skauda.. Ka kalbeti apie mirusius jai su gyvais elges kaip… Ner zodziu apie sita ligonine

 • kornelija

  Baisi ta ligonine ner zodziu

 • ona

  Tuberkuliozė Stoniškių baubas.Dažname asocialiame būste -blusos.Ar privalo kokios tarnybos rūpintis ligų židiniais?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Ar pabrangs ugdymas Šilutės meno mokykloje?

Šilutės meno mokykla kreipėsi į Savivaldybę prašydama padidinti mokesčius už mokinių ugdymą šioje įstaigoje. Jau perengtas sprendimo projektas. Jį svarstys kitą savaitę Tarybos komitetuose, o galutinį žodį tars Savivaldybės taryba spalio pabaigoje vyksiančiame posėdyje.   Svarstoma, kad  meno mokyklos dailės, muzikos bei šokio skyriuose nuo lapkričio 1 d. galiotų tokio dydžio mokesčiai:   besimokantiems pagal dailės arba muzikos ankstyvojo ugdymo programą – 16 Eur;   besimokantiems dailės ir šokio skyriuose pagal pradinio arba pagrindinio ugdymo programas – 16 Eur;  

Taip pat skaitykite