Vėlinės – mirusiųjų atminimo diena

Lapkričio 2-oji – Mirusiųjų atminimo diena, Vėlinės. Daugelio keliai veda į jiems brangių žmonių amžinojo poilsio vietą – kapines, kur tik vienas kitas kapelis lieka neišpuoštas, nesutvarkytas. Daugelis kapinių tądien primena šviešiančią gėlių pievą ir savotiškas varžytuves, ant kurio kapo tų gėlių bus daugiau, kurios bus brangesnės…
„Pamarys“ pakalbino žinomus Šilutės rajono žmones ir pasiteiravo, kaip jie vertina šiuolakiškas Vėlinių madas ir tradicijas.

 

Alfredas Stasys NAUSĖDA, Šilutės r. savivaldybės tarybos narys:
– Kapus lankau ne tik Vėlinių proga, ten užsuku nuolatos. Mirusiųjų atminimas nėra vienadienis. Žinoma, per Vėlines ant brangių žmonių kapų uždegu po žvakutę, sutvarkome kapus, bet juos reikia tvarkyti nuolatos. Man nepriimtina, kad Vėlinės virto komerciniu reikalu. Tokia jau ne tik Mirusiųjų atminimo diena. Ir į laidotuves neša kuo didesnius, kuo brangesnius vainikus.
Aš geriau nunešu du žiedelius ir pinigų vokelyje. Manau, kad mirusiems reikia ne gausybės brangių gėlių, ne dovanų, o kad juos prisimintume, kad jų neužmirštume. Tai yra dvasiniai dalykai. Reikia daugiau dvasingumo. Reikia mokytis gerbti mirusiųjų atminimą, kad to neužgožtų komercija.
Žinoma, Vėlinių proga lankysiu tėvų, brolių, kitų man brangių žmonių kapus. Paprastai kapinėse susitinku draugų, pažįstamų iš Vilniaus, Kauno, kitų Lietuvos vietovių. Pasikalbame. Malonu susitikti.

 

Edvardas VITKAUSKAS, verslininkas, UAB „Eksa“ direktorius:
– Neigiamai vertinu kapinių kultą… Antkapiais, tvorelėmis, paminklais, kapų uždangalais garsėjame visoje Europoje. Mano žmonos seneliai palaidoti Vokietijoje, buvome ten kapinėse ir matėme, kaip skoninga, kuklu: žolytė, akmenukas su užrašu. Kapas tesaugomas trumpai. Nėra jokių tvorelių. Rodos, taip kuklu, taip skoninga, taip tarsi daugiau pagarbos mirusiesiems. Nors vokiečiai yra turtingi, tačiau man priimtinas jų kuklumas, skoningumas ir kartu gamtos tausojimas.
Lietuvoje kapinės didelės ir vis plečiamos, tam skiriami ne miškų plotai, kertami medžiai. Tiesa, jau dažnas kremuoja palaikus, giminės urnos jau talpinamos į šeimos kapą. Man tai atrodo gerai.
Dar pastebėjau, kad labai negražiai atrodo prie kapinių šiukšlių kupini konteineriai, krūvos sumestų žvakidžių, vainikų, gėlių ir visa kita, ką surenka nuo kapų ir išmeta. Ar mes tokie turtingi, kad visa tai išmestume? Juk galima rūšiuoti, vėliau išgabenti perdirbti. Ir prieš Vėlines, ir po jų šitos šiukšlių krūvos atrodo tiesiog baisiai.

 

 

Vaidas BENDARAVIČIUS, Šilutės miškų urėdas, Šilutės r. savivaldybės tarybos narys:
– Manau, mirusiuosius reikia nuolatos prisiminti. Visus: brangius artimuosius, draugus, kaimynus, buvusius bendradarbius. Svarbu, kad prisimeni, kad neužmiršti, kad apie juos pagalvoji. Vis dėlto man keistas kapinių kultas. Prieš lapkričio 1-ąją, artėjant Vėlinėms, į kapines suveža, suneša gausybę gėlių, gausybę žvakių. Kiek ilgai tos gėlės žydės, kai užeis šalnos?
Manau, reikėtų elgtis kukliau, taupiau: užtenka ant kapo vienos kitos gėlės, vienos kitos žvakelės. Lankysiu daug kapų – man brangių artimųjų, giminių, draugų, visų kitų, su kuriais buvau pažįstamas, mus siejo bendri darbai, džiaugsmai ir net rūpesčiai. Nešiu ir gėlių, uždegsiu po žvakelę. Vėlinės yra Mirusiųjų atminimo diena, o panašu, kad tai esame užmiršę. Žmogaus mirtis juk siejasi su tyla, ramybe, santūrumu, kuklumu, saikingumu.

3 komentarai

  • Vanda

    Tai sustabdykit, pagaliau, tuos komersantus, kurie kuria tuos ypatingus krepšelius monstrus, tuos žvakidžių meistrus kurie pritempia tokių atseit vertingų prekių ir traukia žmonėms iš kišenių pinigus.Tas skonis jų formuojamas ir brukamas žmonėms.

  • Taip

    Nuomonės patiko. Žinoma, kad trūksta saiko. O perdėtas kapų puošimas reikalingas gyviesiems pasipuikuoti. Aš irgi už kulkų, santūrų puošimą ir tikrą mirusiųjų atminimo pagerbimą. Ačiū šiems žinomiems vyrams už jų atvirumą. Gal kas susimąstys?

  • Vandai

    Pritariu. Kur smesteli mirtis, kapas, ten kad tik pinigų išmelžus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Siūloma nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais

Aplinkos ministerija parengė įsakymo projektą dėl vilkų sumedžiojimo 2022-2023 m. limito ir kviečia visuomenę, suinteresuotas institucijas su juo susipažinti. Atsižvelgus į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis, rūšies apsaugos poreikius ir moksliniais tyrimais apskaičiuotą vilkų šeimų skaičių, siūloma nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą. Siekiant, kad vilkai būtų medžiojami proporcingai jų natūraliai gausai, limito rekomenduojama neskirstyti rajonams. Vilko apsaugos planas įpareigoja nustatant sumedžiojimo limitą įvertinti besiveisiančių vilkų šeimų skaičių. Tyrimai rodo, kad Lietuvos teritorijoje gyvena ne mažiau kaip 87 vilkų šeimos. Vilko

Iš Šilutės kilęs Valdas Benkunskas sieks Vilniaus miesto mero posto

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) Vilniaus miesto mero rinkimuose kelia dabartinio sostinės mero pavaduotojo Valdo Benkunsko kandidatūrą.  Vilniaus miesto vicemeras V. Benkunskas 12 metų dirba Vilniaus miesto savivaldybėje, septynerius metus yra Vilniaus vicemeras. V. Benkunskas šiuo metu savivaldybėje yra atsakingas už sostinės šilumos ir energetikos ūkį. 37-erių metų politikas prie TS-LKD prisijungė 2008 metais, 2011 m. buvo išrinktas Tarybos nariu Vilniaus miesto savivaldybėje. 2015-2017 metais ir nuo 2019-ųjų buvo Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras, kuruoja energetikos, sporto ir sveikatingumo

Sukčių sėkmė nesibaigia. Šįkart apgautas vyras neteko 6328 eurų

Tauragės apskrities VPK skelbia rugsėjo 29-30 dienų įvykius Šilutės rajone. Sukčiai Rugsėjo 29 d.  vyras, gim. 1983 m., internetiniame puslapyje radęs skelbimą apie parduodamas galandimo stakles ir gaterį, į pardavėjo sąskaitą už juos pervedė pinigus, tačiau prekių negavo. Nuostolis 6328 Eur. Tiesą sakant, keistoka istorija… Kaip galima pirkti gaterį, pinigus iš anksto pervedant internetu… Juk čia ne koks porcelianinis puodukas. Ar galėjo pirkėjas pervesti solidžią sumą pinigų nematęs paties mechanizmo? O jeigu matė, tai tikriausiai žino, kur tas gateris yra?

Kokių klaidų vengti renkantis IT paslaugų teikėją?

Laikas, praleistas bandant išsiaiškinti versle naudojamas technologijas, gali būti brangus. Todėl bendradarbiavimas su IT paslaugų teikėju įmonei gali atnešti daug naudos. Tokiu būdu savo dėmesį galite sutelkti į pagrindinius verslo poreikius, nešvaistydami laiko tam, kas galbūt nėra stiprioji jūsų pusė. IT paslaugų teikėjų yra daug. Tačiau ne visi gali patenkinti konkrečius jūsų verslo poreikius. Taigi, norėdami nepatirti nusivylimo, turėtumėte vengti šių pagrindinių klaidų. 1. Noras rasti pigiausią pasiūlymą Daugelis iš mūsų nepraleistų progos sutaupyti. Tačiau renkantis IT paslaugų teikėją, nereikėtų

Taip pat skaitykite