Vėlinės – mirusiųjų atminimo diena

Lapkričio 2-oji – Mirusiųjų atminimo diena, Vėlinės. Daugelio keliai veda į jiems brangių žmonių amžinojo poilsio vietą – kapines, kur tik vienas kitas kapelis lieka neišpuoštas, nesutvarkytas. Daugelis kapinių tądien primena šviešiančią gėlių pievą ir savotiškas varžytuves, ant kurio kapo tų gėlių bus daugiau, kurios bus brangesnės…
„Pamarys“ pakalbino žinomus Šilutės rajono žmones ir pasiteiravo, kaip jie vertina šiuolakiškas Vėlinių madas ir tradicijas.

 

Alfredas Stasys NAUSĖDA, Šilutės r. savivaldybės tarybos narys:
– Kapus lankau ne tik Vėlinių proga, ten užsuku nuolatos. Mirusiųjų atminimas nėra vienadienis. Žinoma, per Vėlines ant brangių žmonių kapų uždegu po žvakutę, sutvarkome kapus, bet juos reikia tvarkyti nuolatos. Man nepriimtina, kad Vėlinės virto komerciniu reikalu. Tokia jau ne tik Mirusiųjų atminimo diena. Ir į laidotuves neša kuo didesnius, kuo brangesnius vainikus.
Aš geriau nunešu du žiedelius ir pinigų vokelyje. Manau, kad mirusiems reikia ne gausybės brangių gėlių, ne dovanų, o kad juos prisimintume, kad jų neužmirštume. Tai yra dvasiniai dalykai. Reikia daugiau dvasingumo. Reikia mokytis gerbti mirusiųjų atminimą, kad to neužgožtų komercija.
Žinoma, Vėlinių proga lankysiu tėvų, brolių, kitų man brangių žmonių kapus. Paprastai kapinėse susitinku draugų, pažįstamų iš Vilniaus, Kauno, kitų Lietuvos vietovių. Pasikalbame. Malonu susitikti.

 

Edvardas VITKAUSKAS, verslininkas, UAB „Eksa“ direktorius:
– Neigiamai vertinu kapinių kultą… Antkapiais, tvorelėmis, paminklais, kapų uždangalais garsėjame visoje Europoje. Mano žmonos seneliai palaidoti Vokietijoje, buvome ten kapinėse ir matėme, kaip skoninga, kuklu: žolytė, akmenukas su užrašu. Kapas tesaugomas trumpai. Nėra jokių tvorelių. Rodos, taip kuklu, taip skoninga, taip tarsi daugiau pagarbos mirusiesiems. Nors vokiečiai yra turtingi, tačiau man priimtinas jų kuklumas, skoningumas ir kartu gamtos tausojimas.
Lietuvoje kapinės didelės ir vis plečiamos, tam skiriami ne miškų plotai, kertami medžiai. Tiesa, jau dažnas kremuoja palaikus, giminės urnos jau talpinamos į šeimos kapą. Man tai atrodo gerai.
Dar pastebėjau, kad labai negražiai atrodo prie kapinių šiukšlių kupini konteineriai, krūvos sumestų žvakidžių, vainikų, gėlių ir visa kita, ką surenka nuo kapų ir išmeta. Ar mes tokie turtingi, kad visa tai išmestume? Juk galima rūšiuoti, vėliau išgabenti perdirbti. Ir prieš Vėlines, ir po jų šitos šiukšlių krūvos atrodo tiesiog baisiai.

 

 

Vaidas BENDARAVIČIUS, Šilutės miškų urėdas, Šilutės r. savivaldybės tarybos narys:
– Manau, mirusiuosius reikia nuolatos prisiminti. Visus: brangius artimuosius, draugus, kaimynus, buvusius bendradarbius. Svarbu, kad prisimeni, kad neužmiršti, kad apie juos pagalvoji. Vis dėlto man keistas kapinių kultas. Prieš lapkričio 1-ąją, artėjant Vėlinėms, į kapines suveža, suneša gausybę gėlių, gausybę žvakių. Kiek ilgai tos gėlės žydės, kai užeis šalnos?
Manau, reikėtų elgtis kukliau, taupiau: užtenka ant kapo vienos kitos gėlės, vienos kitos žvakelės. Lankysiu daug kapų – man brangių artimųjų, giminių, draugų, visų kitų, su kuriais buvau pažįstamas, mus siejo bendri darbai, džiaugsmai ir net rūpesčiai. Nešiu ir gėlių, uždegsiu po žvakelę. Vėlinės yra Mirusiųjų atminimo diena, o panašu, kad tai esame užmiršę. Žmogaus mirtis juk siejasi su tyla, ramybe, santūrumu, kuklumu, saikingumu.

3 komentarai

  • Vanda

    Tai sustabdykit, pagaliau, tuos komersantus, kurie kuria tuos ypatingus krepšelius monstrus, tuos žvakidžių meistrus kurie pritempia tokių atseit vertingų prekių ir traukia žmonėms iš kišenių pinigus.Tas skonis jų formuojamas ir brukamas žmonėms.

  • Taip

    Nuomonės patiko. Žinoma, kad trūksta saiko. O perdėtas kapų puošimas reikalingas gyviesiems pasipuikuoti. Aš irgi už kulkų, santūrų puošimą ir tikrą mirusiųjų atminimo pagerbimą. Ačiū šiems žinomiems vyrams už jų atvirumą. Gal kas susimąstys?

  • Vandai

    Pritariu. Kur smesteli mirtis, kapas, ten kad tik pinigų išmelžus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Moksleivius kviečia dalyvauti konkurse „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“

28-ąjį kartą skelbiamas konkursas „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“. Kviečiami dalyvauti 9–12 klasių ir gimnazijų 1–4 klasių mokiniai. Konkurso tikslas – puoselėti moksleivių pilietiškumą, skatinti juos domėtis dabarties krašto saugumu ir gynybos aktualijomis, Lietuvos valstybės ir Lietuvos kariuomenės istorija. Jaunimas turi galimybių susipažinti su šiuolaikine Lietuvos kariuomene ir visa krašto apsaugos sistema. Konkursą organizuoja Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė, padeda Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Kauno technologijos universitetas. Trimis etapais vyksiančio konkurso premijų fondas – 1800 Eur, kurį

Policijai vos spėjus pagirti…

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Praėjusį savaitgalį reidų metu nesulaikius nė vieno neblaivaus vairuotojo, šią savaitę jų vėl yra. Kovo 18-20 d. Tauragės apskr. VPK aptarnaujamoje teritorijoje buvo stabdomos visos transporto priemonės ir tikrinamas vairuotojų blaivumas. Patikrinta 441 transporto priemonė (Tauragėje – 115, Šilalėje – 122, Pagėgių sav. – 94, Šilutėje – 74). Pažeidimų nenustatyta. Kovo 21-os vakare Saugose sustabdytas automobilis „Ford Focus“, kurį vairavo neblaivi (1,67 prom.) moteris, gim. 1992 m. Kovo 20 d. po pietų

Kviečia registruotis norinčius prekiauti šilutės miesto šventėje

2023 m. gegužės 27 d. vyks Šilutės miesto šventė. Organizatoriai kviečia tautodailininkus, liaudies meistrus, prekybininkus iki 2023 m. gegužės 19 d. registruotis norinčius prekiauti šventės metu. Registraciją tvarko Ramutė Girskienė, Šilutės seniūnijos žemėtvarkos inžinierė, tel. 8 441 62 124, 8 699 20 567, el. p. ramute.girskiene@silute.lt 2021-12-16 Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T1-861 nustatytas naujas vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti (teikti paslaugas) viešose vietose išdavimą dydis – 2,00 Eur/kv. m. Prieš atlikdami mokėjimą susisiekite su atsakingu darbuotoju ir pasitikslinkite galimus prekybos vietų dydžius. Rekvizitai:

Lietuvos bankas išleido monetą „Kartu su Ukraina“

Lietuvos bankas į apyvartą kovo 16 d. išleido proginę 2 eurų monetą „Kartu su Ukraina“. Didžioji už monetas gautų lėšų dalis (išskyrus nominalą ir pridėtinės vertės mokestį) bus skirta Ukrainai padėti. Kiekvieno, perkančio monetą, pagalba – 10 Eur, bendra monetos kaina – 14,52 Eur. Pagalbos lėšos bus pervestos į Ukrainos nacionalinio banko atidarytą sąskaitą humanitarinei pagalbai rinkti. Šią monetą – tiek numizmatinėje pakuotėje, tiek ritinėliais – galima nusipirkti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune.

Taip pat skaitykite