Vėl kviečia „Žalioji olimpiada“ 

Jau penktus metus pakuočių tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“ ir aplinkosauginė iniciatyva „Kita forma“ vyresnių klasių mokinius kviečia į „Žaliąją olimpiadą“. Moksleiviai skatinami patys domėtis aplink egzistuojančiomis problemomis, siūlyti įvairių aplinkosaugos problemų sprendimo būdus, skatinti pokyčius ir jais užkrėsti visą mokyklos bendruomenę.

Ežerų krašto „žalieji“ – rūšiuoja knygas

Ignalinos r. Didžiasalio miestelio „Ryto“ gimnazijos komanda šioje olimpiadoje ruošiasi dalyvauti jau ketvirtą kartą. Gimnazijos biologijos mokytojas Kęstutis Vaitkevičius prisimena, jog prieš kelerius metus jo suburta „Žaliojo ryto“ komanda nusprendė išrūšiuoti nereikalingas knygas ir stirta po stirtos jos užpildė pusę biologijos paruošiamojo kabineto. Knygos buvo atiduotos perdirbti. Nuo to laiko kiekvieną vasarį-kovą jis sulaukia klausimų: „Kada rinksime senas knygas?“ Tai – savotiška mokyklos apsivalymo akcija.

„Mokykloje atsiradus rūšiavimo dėžėms, jos nuolat prisipildydavo, moksleiviai patys nešdavo dėžių turinį išrūšiuoti į miestelyje esančius konteinerius“, – dar vieną po „Žaliosios olimpiados“ prigijusią iniciatyvą prisiminė mokytojas.

Vis tik įdomiausia moksleiviams visais metais buvo vasaros užduotis – jie rengdavo talkas arba tvarkydavosi individualiai, rūšiavo gamtoje rastas šiukšles.

Kiek marškinėlių reikia aštuntokui?

Gargždų „Kranto“ fizikos, matematikos ir gamtos mokytoja Ilona Tulabienė ir jos mokinių komanda – „Žaliosios olimpiados“ veteranai.

„Nors mūsų komanda nuolat keičiasi, nes mūsų mokykla – pagrindinė ir vaikai išeina į gimnazijas. „Žalioji olimpiada“ iš tiesų atliepia labai daug kompetencijų, todėl dalyvaujame nuo pat jos rengimo pradžios“, – sako I. Tulabienė.

Ji antrina mokytojui Kęstučiui – moksleivius itin domino praėjusios vasaros užduotis rinkti šiukšles iš aplinkos. Gargždų mokiniai drąsiai iš upelių ritino padangas, komandos kapitonas „išžvalgydavo“ teritoriją, tuomet kviesdavosi draugus jas tvarkyti.

„Mano komandos vyrai – labai vieningi. Jie ūgteli pamatę, kiek gali padaryti. Su šia klase buvau nuo septintos klasės. Dar labai džiaugiuosi, kad į tą procesą jie įtraukia ir šeimas“, – pastebi mokytoja.

Mokytoja sako, kad klasė diskutuoja ne tik apie nykstančias rūšis ir tirpstančius ledynus, tačiau ir kodėl neužtenka trijų vietoje septynių? Kaip atsispirti  blizgančiam reklamų pasauliui?

„Iš ko pasiūti mūsų drabužiai? Diskusijose nagrinėjame audinius, medžiagas, nuolat ieškome to „antrojo lazdos galo“. Gili vaikų įžvalga buvo, jog sėdint nuotolinėse pamokose tereikia tik vieno džemperio ir džinsų – tampa svarbiau, ką kalbi, nei kaip atrodai“, – sako I. Tulabienė.

Iš dalyvaujančių „Žaliojoje olimpiadoje“ pavyzdį ima ir žemesnių klasių Gargždų mokiniai,  pavyzdžiui, praėjusiais metais per karantiną, kai teko neštis pietus į mokyklą, jie atsisakė vienkartinių indelių ir įrankių.

Dalyvaudami olimpiadoje pakeitė įpročius

Šiaulių Didždvario gimnazijos mokytoja Virginija Savickaitė su mokiniais „Žaliojoje olimpiadoje“ dalyvauja nuo pat konkurso pradžios.

„Pati konkurso idėja – labai šauni. Mes turime pradėti galvoti, kaip mes gyvename. Vaikams sakau: kai žmonės tyčiojasi iš gamtos, dabar pastaruosius metus gamta nusprendė pasityčioti iš mūsų,“ – samprotavo chemijos mokytoja.

Mokiniai taip įsitraukia į šio konkurso užduotis, kad vos užbaigę vieną olimpiadą jau svarsto, kad reikės dalyvauti ir kitąmet.

„Ir vaikų įpročiai dalyvaujant šiame konkurse – keičiasi. Jie jau nebeperka kavos vienkartiniuose puodeliuose (o taip buvo net madinga), nesipuikuoja gazuotų gėrimų buteliukais. Atsineša vandens gertuvėse. Atsineša savo puodelius“, – pastebėjo Virginija Savickaitė.

Dalyvaudami žaidime mokiniai siekia į šią veiklą įtraukti ir mokyklos bendruomenę. Mokytoja prisimena iniciatyvą surinkti mokykloje nebereikalingą makulatūrą – dalis knygų ir dokumentų buvo surinkta iš bibliotekos bei kabinetų, tačiau mokytojai paragino  visų klasių moksleivius nebereikalingas knygas atnešti į mokyklą, o vėliau makulatūrą surinko atliekų perdirbėjai. Mokykla turi ir tradicijų, suteikiančių naudą bendruomenei, pavyzdžiui, sutvarkyti šalia besidriekiančią kaštonų alėją, surinkti šiukšles, sugrėbti lapus.

„Kai aplinkui gražu – tuomet ir šiukšlės nesinori numesti“, – pastebėjo mokytoja Virginija Savickaitė

„Žaliosios olimpiados odisėjos“ finale I vietą iškovojusi komanda laimės pagrindinį prizą – kelionę, II ir III vietų nugalėtojai – kitus aplinkosauginį pažinimą tęsti skatinančius prizus.

Susidomėjusieji kviečiami registruotis https://forms.gle/TmkxBday6yAN4eL79. Daugiau informacijos apie projektą  „Facebook“ paskyroje „Žalioji olimpiados odisėja“.

„Kita forma“ projekto vykdytojai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nuo antros Velykų dienos vairuotojų laukia pokyčiai

Balandžio 1 d., pirmadienį, kai yra antroji Velykų diena, o laikrodžiai sekmadienio naktį pasukti viena valanda į priekį, pereita į vasaros laiką, vairuotojų laukia pokyčiai. Tad susikaupti šventinį ilgąjį savaitgalį teks daugiau.  Antrąją Velykų dieną, balandžio 1-ąją, nors minima ir melagių diena, šalies magistraliniuose keliuose ir greitkeliuose keičiasi maksimalus leistinas greitis. Nuo balandžio 1 iki spalio 31 dienos lengvųjų automobilių, motociklų ir triračių vairuotojai greitkeliuose gali važiuoti maksimaliu 120 km/val. greičiu, o magistralėse – 130 km/val. greičiu. Balandį prasideda vasarinių

Valstybė ir šiemet skatins stojančiuosius į pedagogiką

Šiemet į valstybės finansuojamas studijų vietas aukštosiose mokyklose numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių – tiek pat, kiek ir pernai. Tačiau siekiama priimti kuo daugiau stojančiųjų į darbo rinkai svarbias studijas. Pirmą kartą formuojama atskira konkursinė eilė stojantiesiems iš socialiai pažeidžiamų grupių. Visų pirmakursių studijoms valstybė numato skirti 14,7 mln. eurų (2023 m. – 14,1 mln. eurų). Tokį sprendimą šiandien Vyriausybė. „Norime paskatinti jaunuolius rinktis tas specialybes, kurios labai svarbios valstybei, darbo rinkai. Stebint augantį tam tikrų specialistų poreikį, šiemet vėl

Policija – apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Kovo 27 d. naktį bute Juknaičiuose rastas vyro, gim. 1964 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. ankstų rytą namuose Bikavėnų k., Vainuto sen., rastas moters, gim. 1977 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. popietę namuose Jaunimo al., Šilutėje, pas jaunuolį, gim. 2005 m., rasta 10 vnt. buteliukų, kuriuose galimai yra narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Orai: dienomis bus keliolika laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokių orų tikėtis artimiausiomis dienomis. Gera žinia – bus šilta. Kovo 28 d., ketvirtadienį, naktis buvo be lietaus. Vėjas pietryčių, 8-13 m/s. Temperatūra 2-7 laipsniai šilumos. Dieną pietvakarių Lietuvoje daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Temperatūra 12-17 laipsnių šilumos. Kovo 29 d., penktadienį, naktį daug kur palis, dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas naktį pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 7-12 m/s, dieną pietvakarių, pietų, 8-13 m/s, kai kur gūsiai iki

Taip pat skaitykite