Vasaros atostogų sezonas prasideda: psichikos sveikatos specialistai paaiškina, kodėl svarbu pailsėti

Prasidedant vasaros atostogų sezonui ne visiems pavyksta iš tiesų pailsėti, nes nepavyksta atitraukti minčių nuo darbų ar asmeninių rūpesčių, kamuoja nerimas dėl namų saugumo. Specialistai įspėja – tokios atostogos neatneša naudos, o atvirkščiai, gali sukelti netgi sveikatos problemų.

Rūpesčius palikti namuose

Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius pabrėžė, jog žmonių atostogos prasideda ne mums pasiekus kurortą ir net ne oro uoste – jos prasideda dar namuose. Ir išskiria, jog pats blogiausias scenarijus – į atostogas kartu su savimi pasiimti darbo bei buities problemas.

„Gerai pailsėsime tik tuomet, kai visus rūpesčius paliksime namuose, jų nesivežant kartu su savimi atostogų metu. Labai nesmagu matyti žmogų, kuris prie baseino ar paplūdimyje „kabo“ ant telefono, rūpinasi susitikimais, darbiniais laiškais. Tebūna atostogos trumpesnės, tačiau be darbinių rūpesčių“, – sako specialistas.

Psichiatras pastebi, jog ne kartą pačiam teko stebėti žmones atostogų metu, kurie negali atsipalaiduoti nuolat besirūpindami dėl paliktų namų bei augintinių priežiūros, patys sau kelia įtampą dėl kepsninių ar kitų daiktų saugumo. Todėl visas problemas rekomenduoja galutinai išspręsti iki iškeliaujant atostogų.

Anot M. Marcinkevičiaus, jei atostogų metu nepavyksta atsiriboti nuo rūpesčių, stresas ir įtampa silpnina imuninę sistemą, dėl ko net atostogaudami kai kurie žmonės suserga – jie mažiau atsparūs bakterijoms ir virusams, kas sukelia uždegimus ir autoimunines ligas.

Svarbu pasirūpinti namų saugumu

Kad atostogos būtų ramesnės, specialistai rekomenduoja iš anksto pasirūpinti visais klausimais, dėl ko atostogaujant gali kilti nerimas, pavyzdžiui, namų saugumu.

„Ekskomisarų biuro“ Elektroninės saugos departamento direktorius Žilvinas Andrulis atkreipia dėmesį, jog vasarą padaugėja įsilaužimų į namus ir butus, todėl prieš išvykstant atostogauti svarbu pasirūpinti jų apsauga.

„Remiantis naujausiais statistiniais duomenimis, vasaros mėnesiais įsilaužimų į gyventojų namus padaugėja iki 10 proc., o daugelis jų įvykdoma tuo metu, kai namų savininkai išvyksta atostogauti. Vagys dažnai pasinaudoja tuščiais namais, tad mums atostogaujant, jie tampa lengvu vagių taikiniu. Labai svarbu, jog namų savininkai imtųsi prevencinių priemonių ir užtikrintų savo turto saugumą, kol jie yra išvykę“, – sako Ž. Andrulis.

Pasak saugos specialisto, ne naujiena, jog įsilaužėliai išmoko naudotis socialinėmis medijomis, taip susirasdami sau potencialius taikinius. „Patikėkite, ne tik draugai stebi jūsų atostogų įrašus. Gyventojai itin atvirai dalinasi savo atostogų planais ir nuotraukomis, tad sužinoti, jog jūsų namuose šiuo metu nėra, vagims tikrai nesudėtinga“, – pastebi „Ekskomisarų biuras“ atstovas.

Esą yra netgi dar išmanesnių būdų – sukčiai apsimetinėja komunalinių paslaugų darbuotojais, apželdintojais ar net kurjeriais, be didesnio įtarimo galėdami pašniukštinėti po jūsų valdas. Taip jie susirenka informaciją apie tai, kada jūsų nebūna namuose, ar yra apsaugos sistemos, kokie vertingi daiktai matomi kieme (pvz., kepsninės, žoliapjovės).

„Nors gyventojai ir investuoja į patikimas šarvo duris, tačiau ilgapirščių taikiniais tampa daug lengviau išlaužiamos terasų įėjimo durys, garažai, kiti maži langeliai ar sandėliukai. Todėl pagrindinė prevencija tokioms vagystėms – su saugos tarnyba sujungta apsaugos sistema, nepamirštant ir ūkinių, pagalbinių priestatų ir viso perimetro apsaugos – išvydę šias priemones, vagys tikrai pasvarstys, ar verta laužtis būtent pas jus“, – dėmesį atkreipia Ž. Andrulis.

Specialistas rekomenduoja įsirengti apsaugos sistemas ir jas prijungti prie saugos tarnybos stebėjimo ir valdymo centro, kuris nepertraukiamai budi visą parą. Tai leidžia namų savininkams mėgautis atostogomis be nuolatinio nerimo dėl galimų įsilaužimų. Dėka inovatyvių apsaugos technologijų, namų savininkai gali jaustis ramiau, žinodami, kad atostogų metu jų turtas yra apsaugotas.

„Šiltuoju metų laiku norisi tyrinėti, atsipalaiduoti ir tiesiog mėgautis gyvenimu, tad išvykus toliau nuo namų nesinori sukti galvos dėl jų saugumo. Siekiame, jog mūsų klientai galėtų kuo geriau praleisti atostogas, žinodami, kad jų namus saugo mūsų patikima „Ekskomisarų biuras“ komanda“, – sako Elektroninės saugos departamento direktorius.

O jei, visgi, atostogaujant yra smalsu ir pačiam stebėti, kas vyksta namuose, tad „Būk ramus“ programėlės dėka vartotojai gali realiuoju laiku matyti apsaugos sistemos siunčiamus pranešimus, nuotoliniu būdu valdyti apsaugos sistemą ar net vieno mygtuko paspaudimu pavojaus atveju iškviesti greitojo reagavimo ekipažą.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miniatiūrų konkursas „Mūsų vienas vardas – Lietuva“

Šilutės pirmoji gimnazija interneto svetainėje pasidalijo štai tokia žinia. Birželio 2 d. Šilutės pirmosios gimnazijos bibliotekoje įvyko respublikinio miniatiūrų konkurso-parodos „Mūsų vienas vardas – Lietuva” baigiamasis apdovanojimų renginys. Sulaukėme svečių iš Šilalės, Tauragės, Kretingos ir Šilutės rajonų. Respublikinio bendrojo ugdymo įstaigų 9-12 klasių mokinių miniatiūrų konkursas-paroda „Mūsų vienas vardas – Lietuva“, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui paminėti. Miniatiūrų autoriai, 9-12 kl. mokiniai, mažo formato kūrinėlyje siekė išreikšti savo požiūrį į gimtąjį kraštą. Miniatiūrų konkurse dalyvavo 11 mokyklų (pateikta 100 darbų):

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Įsivyravus sausrai, miškuose didėja gaisrų pavojus

Nusistovėję sausi orai kelia didelį gaisrų pavojų miškuose.  Birželio 5 d. šalies ugniagesiams teko kelis kartus talkinti Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms pajėgoms, gesinant miškuose įsiplieskusius gaisrus. Birželio 5  d. vidudienį, Varėnos rajone, Marcinkonių seniūnijoje, Daržinėlių kaime esančiame miške šėlo ugnis – degė medžiai ir miško paklotė. Gaisras nusiaubė 1,4 ha plotą. Tą pačią dieną, vidurdienį, ugniagesiai skubėjo gesinti ir Kretingos rajone, Rūdaičių kaime esančio Joskaudų miško. Atvykus ugniagesiams, jau degė miško paklotė ir jaunuolynas. Beje, atliekant gesinimo darbus buvo rasti

Ekspertas pataria, kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių. Tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln. Tokie duomenys paskelbti 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje. Panašios tendencijos pastebimos ir Lietuvoje Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, sako, kad nors su vyresniais šeimos nariais reikia kalbėti apie virtualioje erdvėje tykančias grėsmes, tačiau vien to nepakanka. Būtina diegti ir papildomas priemones, kurios saugotų juos nuo sukčių. „Internetiniai sukčiai stengiasi apgauti įvairių

Taip pat skaitykite