Vartojimo ginčas? Sprendimas – ginčo šalių sutaikinimas!

Kiekvienas mūsų susiduria su vartotojų teisių problemomis, pavyzdžiui, naujų batų padas atsiklijuoja jau po mėnesio, skrydžio metu į kitą šalį pasimeta lagaminas arba sporto klubas į paslaugų sutartį įtraukia nesąžiningas sąlygas. Kaip elgtis tokiu atveju – ar ieškoti teisybės, ar į nesklandumus numoti ranka?

Teises ginti būtina

Asociacija Vartotojų aljansas, jungiantis aktyviausius Lietuvos vartotojų teisių gynėjus, primena – savo teises ginti būtina. Ir rekomenduoja pirmiausia pasinaudoti neteismine vartojimo ginčų sprendimo procedūra, kuri padeda tarp vartotojo ir pardavėjo ar paslaugos teikėjo kilusius ginčus išspręsti greičiau, paprasčiau ir pigiau.

Kaip nurodo pats pavadinimas, vartojimo ginčų neteisminis sprendimas (dar vadinamas alternatyviu ginčų sprendimu) – tai ginčų sprendimas ne teisme. Tokia procedūra vartotojams yra nemokama, jai nereikia samdyti advokato ir rengti sudėtingo ieškinio.

Kaip tai vyksta?

Pirmiausia vartotojas privalo raštu kreiptis į pardavėją ar paslaugos teikėją ir nurodyti reikalavimus. Jei šis atsakymo nepateikia ar siūlomas sprendimas vartotojo netenkina, jis įgyja teisę kreiptis  į vartojimo ginčus nagrinėjančią instituciją.

Tokių institucijų Lietuvoje penkios, jos veikia savo kompetencijų ribose: Ryšių reguliavimo tarnyba sprendžia ginčus dėl elektroninių ryšių paslaugų ir pašto paslaugų, Lietuvos bankas – ginčus dėl finansinių paslaugų. Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai priskirti ginčai dėl energetikos, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų, Lietuvos advokatūrai – vartotojų ir advokatų ginčai dėl teisinių paslaugų. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) sprendžia visus kitus vartojimo ginčus dėl vartojimo prekių ar vartojimo paslaugų ir būtent jai tenka didžiausias krūvis – 2022 m. VVTAT teko 77 proc. visų neteisminio vartojimo ginčų sprendimo institucijų išnagrinėtų ginčų (VVTAT veiklos ataskaitų duomenys).

Siekiant palengvinti situaciją ir paskatinti didesnį vartotojų organizacijų įsitraukimą į praktinius sprendimus, 2020 m. Vartotojų teisių apsaugos įstatyme buvo įtvirtintas Įgaliotosios vartotojų asociacijos statusas ir organizacijoms, atitinkančioms griežtus veiklos, kompetencijos ir skaidrumo reikalavimus suteikta teisė vartojimo ginčus nagrinėjančios institucijos pavedimu atlikti vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūros veiksmus. Vartotojų aljansas, kuris yra įgaliotoji vartotojų asociacija, aktyviai įsitraukė į neteisminį ginčų sprendimą ir jau ketvirtus metus bendradarbiauja su VVTAT įgyvendindami projektą „Ginčo šalių sutaikinimas sprendžiant vartojimo ginčus neteisminiu būdu“.

Taikino beveik 1000 ginčų

Vartotojų aljansas per visus projekto vykdymo metus taikinimo veiksmus atliko beveik 1000 ginčų, kurie kilo dėl įsigytų prekių kokybės, kultūros ir pramogų renginių, vietinio ir išvykstamojo turizmo kelionių, grožio ir laisvalaikio paslaugų, net daugiabučių administravimo sutarčių sąlygų. Asociacijos ekspertai, dirbdami su ginčais, ištiria konkrečias aplinkybes, susisiekia su ginčo šalimis ir stengiasi surasti abiem šalims palankiausią sprendimą. Kai pardavėjai ar paslaugos teikėjai nesilaiko vartotojų teisių reikalavimų, projekto vykdytojai jiems išaiškina teisės aktuose įtvirtintas ūkio subjekto pareigas, atsakomybę už jų nevykdymą, galimas sankcijas. Jei ginčo šalių sutaikyti nepavyksta, ekspertai perduoda ginčą nagrinėti VVTAT, kuri  užbaigia ginčo nagrinėjimą ir priima ginčo šalims privalomą nutarimą.

Vartotojų aljansas pabrėžia, kad projektas „Ginčo šalių sutaikinimas sprendžiant vartojimo ginčus neteisminiu būdu“ – tai unikalus valstybės institucijos ir vartotojų asociacijos bendradarbiavimo atvejis, sprendžiant vartojimo ginčus neteisminiu būdu. Jis ne tik stiprina vartotojų organizacijas ir padeda joms labiau įsitraukti į vartotojų teisių gynimo procesus, skatina ginčo šalis siekti taikių susitarimų, bet ir didina vartotojų pasitikėjimą neteisminio ginčų sprendimo galimybėmis.

Daugiau informacijos apie Vartotojų aljanso veiklas www.vartotojualjansas.lt

  • Projektas „Ginčo šalių sutaikinimas sprendžiant vartojimo ginčus neteisminiu būdu“ finansuojamas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis (Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ir Teisingumo ministerija).
pr2023/196

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vaistininkė: liaudies medicina gali ne tik padėti, bet ir pakenkti

Prasidėjęs peršalimo ligų sezonas ne vieną paskatina imtis papildomų sveikatinimosi priemonių: griebiamės ne tik vaistažolių arbatų, bet ir tradicinių liaudies medicinos receptų. Vaistininkė perspėja, kad derinant liaudies mediciną su įprastomis gydymo priemonėmis svarbu nepamesti saiko, kad besigydydami dar labiau sau nepakenktume. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, į vaistinę užsukantys neretai klausia, ar saugu naudoti vieną ar kitą liaudies medicinoje naudojamą gydymo būdą. Pasitaiko atvejų, kai žmonės ateina besiskundžiantys įvairiais simptomais, kurių nepavyko įveikti tradicinėmis priemonėmis. „Pavyzdžiui, kilusį kosulį bando

Ligonių kasos primena privalomojo sveikatos draudimo garantijas neįgaliesiems

Mums visiems kartais reikia šiek tiek pastangų visaverčiam gyvenimui gyventi. Tačiau daugiau kaip 220 tūkst. žmonių Lietuvoje neretai tenka labai stengtis, kad pasiektų kitiems paprastą tikslą. Tai – žmonės su negalia, į kurių kasdienybės iššūkius turėtume atkreipti dėmesį. Kaip šiuos iššūkius kasdien gali palengvinti privalomojo sveikatos draudimo garantijos? Draudimas valstybės lėšomis Esminis palengvinimas – privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Nedirbantys gyventojai, teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti neįgaliaisiais, PSD yra draudžiami valstybės lėšomis. Tai reiškia, kad šiems žmonėms nereikia mokėti PSD įmokos,

Gydytoja įspėja: perštėjimas ir ašarojimas gali būti ne akių nuovargio, o pavojingesnės būklės požymiai

Žiemiški orai ir minusinė temperatūra didina ne tik peršalimo ligų riziką, bet ir tikimybę susidurti su akių problemomis. Šaltis ir vėjas lauke, šildymo įrenginių išsausintas patalpų oras, ryškus dirbtinis apšvietimas, taip pat ir nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterių ekranus lemia, kad akys sausėja ir atsiranda perštėjimas, paraudimas, neryškus matymas. Gydytojų teigimu, svarbu nenumoti į simptomus ranka, nes jie yra būdingi ne tik laikinam akių nuovargiui, bet ir sausų akių sindromui, kuris negydomas gali sutrikdyti regėjimą. „Sausų akių sindromas nėra paprastas akių

Kodėl paukščiai nešioja žiedus?

Paukščių ekologija ir elgesys tiriami įvairiais metodais. Vienas jų, ypač dažnai ir plačiai naudojamas visame pasaulyje – žiedavimas. Žiedavimu išaiškinami paukščių migracijų maršrutai, žiemojimo vietos, amžiaus trukmė, žuvimo priežastys, gausumo tendencijos ir daugybė kitų paukščių ekologijos ir elgesio klausimų. Šiuo metodu vykdoma ir jūrinių erelių stebėsena. Jūriniai ereliai buvo stebimi ir Blinstrubiškių miške, kur ekosistemai išsaugoti įsteigtas biosferos poligonas. Visa ši saugoma teritorija priskirta „Natura 2000“ tinklui, kaip buveinių ir paukščių apsaugai svarbi teritorija, kurios didžiausia vertybė čia perinčios jūrinių

Taip pat skaitykite