Variklinė alyva – svarbesnė nei manote

Visi puikiai žinote, kad vidaus degimo varikliams reikalinga speciali alyva. Variklyje yra įvairių dideliu greičiu judančių metalinių dalių, todėl, trinčiai sumažinti reikalinga alyva. Tačiau, vairuotojai neretai net nekreipia dėmesio į automobilio gamintojo rekomendacijas ir į variklį pila bet kokius, kartais pigiausius, tepalus. Turėkite omenyje, kad skirtingų alyvos rūšių parduotuvėse siūloma ne be reikalo.

Alyvos paskirtis variklyje

Varikliuose tepalas naudojamas ne tik tepimui. Alyvos gamyboje naudojamos specialios priemaišos, kad ji užtikrintų tinkamą lubrikaciją įvairiose temperatūrose ir aušintų variklį bei surinktų įvairias šiukšles. Kokybiška variklinė alyva nuplauna tepimo takus bei surenka besidėvinčio variklio metalines daleles. Visos šios šiukšlės nusėda į variklio karterį ir pašalinamos keičiant alyvą.

Svarbu paminėti, kad kiekvieno automobilio variklis yra skirtingas – skiriasi tepimo kanalų skersmuo, aušinimo sistema, alyvos siurblys. Todėl prekyboje siūlomi skirtingų rūšių tepalai.

Paimkime 0W30 klampumo alyvą kaip pavyzdį. Pirmasis skaičius „0“ rodo alyvos klampumą žemoje temperatūroje (kuo skaičius mažesnis, tuo alyva skystesnė žiemą). Skaičius „30“ žymi klampumą aukštoje temperatūroje (kuo jis didesnis, tuo alyva klampesnė aukštose temperatūrose). 

Kas nutinka naudojant netinkamą alyvą?

Naudojant per didelio klampumo alyvą galite susidurti su nepakankamo tepimo problemomis. Pavyzdžiui, žiemą vedant automobilį alyva bus itin tiršta, todėl ji ne iš karto pasieks kai kuriuos komponentus. Tuo tarpu, per skysta alyva gali prasiskverbti pro riebokšlius ir žiedus.

Netinkama alyva trumpina variklio amžių, kadangi žymiai greičiau dėvisi įvairios detalės, netinkamai surenkamos šiukšlės ir t.t.

Alyvos rūšys

Apart klampumo ir gamintojų, alyvos dar yra skirstomos ir pagal rūšis. Šios trys rūšys nusako, kokia technologija buvo naudojama alyvos gamybos metu. Šios rūšys turi didelę įtaką produkto kainai:

  • Mineralinė – pati pigiausia alyva. Ji gaminama iš neapdorotos naftos ir nėra ilgaamžė. Ji plačiai naudojama automobiliuose.
  • Pusiau sintetinė – ši rūšis gaminama specialiose laboratorijose, siekiant užtikrinti ilgaamžiškumą ir našumą įvairių automobilių varikliams. Siekiant išlaikyti palankų kainos ir kokybės santykį, tai yra mineralinės ir sintetinės alyvos mišinys.
  • Sintetinė – tai pati brangiausia alyvos rūšis, kurios sudėtyje nėra mineralinės alyvos. Ji dažnai naudojama industrijoje ir kai kuriuose automobiliuose.

Nepamirškite, kad sintetinė alyva nėra būtina kiekvienam automobiliui. Netgi naujų automobilių gamintojai dažnai rekomenduoja naudoti tik pusiau sintetinę alyvą. Tačiau, pavyzdžiui, kai kuriems seniems sportiniams automobiliams rekomenduojama pilti tik kokybišką sintetinę alyvą. Viskas priklauso nuo variklio.

Kaip pasirinkti tinkamą alyvą savo automobiliui?

Kad ir kaip gerai išmanytumėte įvairių variklinių alyvų savybes, tinkama alyva yra ta, kurią numatė automobilio gamintojas. Tinkamos alyvos klampumą galite sužinoti automobilio vartotojo vadove – čia turėtų būti surašyta ir informacija apie rūšį. Jeigu vartotojo vadovo knygelės nebeturite, apie jūsų automobiliui tinkamą alyvą galite pasikonsultuoti su pardavėju.

Ar senam varikliui reikalinga klampesnė alyva?

Galbūt ir jums teko girdėti, kad mechanikai rekomenduoja pilti tirštesnę alyvą į senus variklius. Mat seni varikliai yra nusidėvėję ir taki alyva lengviau prasiskverbia pro žiedus, riebokšlius bei tarpines. 

Nors tame ir yra tiesos, alyvą rinktis reikia atsakingai. Jeigu pastebėjote, kad jūsų seno automobilio variklis degina alyvą, galima pabandyti pasirinkti tik šiek tiek klampesnį variantą. Tačiau, tokius sprendimus reikėtų patikėti automobilių specialistams. Tiesiog nuvykite į artimiausią automobilių servisą ir pasidalinkite savo mintimis apie alyvos keitimą.

pr2021/173

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite