Užstrigo žiedas ant piršto. Ką daryti?

Žiedas ant piršto užstrigti gali dėl įvairių priežasčių: itin ilgo papuošalo nešiojimo, netinkamo žiedo dydžio, traumos, šilto oro, skysčių susilaikymo ar net sąnarių artrito. Užstrigęs žiedas ne tik erzina, bet gali būti ir pavojingas sveikatai.

Dalinamės patarimais, kaip elgtis tokioje situacijoje. 

Kaip sumažinti patinimą?

Patinimą sumažinti galima naudojant RICE (angl. rest, ice, compression, elevation) metodą. Jį sudaro poilsis, ledas, spaudimas ir pakėlimas. Tai įprastas pirmosios pagalbos, teikiamos patempimų ir išnirimų atvejais, etapas. RICE metodas puikiai pritaikomas ir užstrigusiems žiedams:

 1. Pirštą su užstrigusiu žiedu panardinkite į indą su lediniu vandeniu. Ledo šaltis sutraukia kraujagysles, taip lėtindamas kraujotaką, o tai padeda sumažinti patinimą. Tačiau ilgesnis taikymo laikas gali pakenkti. Jei nuo šalčio jaučiate skausmą ar tirpimą, nedelsdami išimkite pirštą iš indo.
 2. Laikykite ranką su pirštu inde virš galvos apie 10 minučių, kad kraujas nutekėtų iš audinių ir būtų sumažintas skysčių kaupimasis. Nuleidę ranką galite pabandyti žiedą nuimti. Jei nepavyksta, tęskite tolimesnius žingsnius.
 3. Išimkite pirštą iš indo.
 4. Kita ranka suspauskite pirštą virš užstrigusio žiedo.
 5. Lėtai ir švelniai nuimkite žiedą nuo piršto. Čia galima pridėti šiek tiek tepalo, kad žiedas nuslystų lengviau. Svarbu slidžią medžiagą naudoti ant paties žiedo, o ne ant viso piršto. Jei panaudosite per daug tepalo, žiedo nuėmimas gali dar pasunkėti, nes bus sudėtinga sugriebti patį papuošalą.

Šį procesą gali tekti pakartoti kelis kartus, tarp bandymų darant 5-10 minučių pertraukas.

Pabandykite jį pakelti

Dažnu atveju žiedo užstrigimo problemą sukelia netinkamas, per mažas, žiedo dydis. Yra itin svarbu išsirinkti sau tinkamą žiedą ir jo dydį – tai galite padaryti užėję čia.

Pirmas būdas, kurį reikėtų išbandyti tokiu nesudėtingu atveju – paprasčiausiai bandyti žiedą pakelti. Galite patepti žiedą kokiu nors slidžiu tepalu: vazelinu, sviestu, rankų losjonu, plaukų kondicionieriumi, muilu arba aliejumi. Suimkite žiedą ir švelniai kilstelėkite jį pirmyn atgal, lėtai traukdami jį nuo piršto. Galima atsargiai pasukioti jį.

Venkite traukti per stipriai – šiurkštus elgesys gali sukelti papildomą patinimą.

Dantų arba paprastas siūlas

Naudojant dantų arba paprastą siūlą reikėtų pasinaudoti šiek tiek pakoreguotu RICE metodu:

 1. Ant piršto ir žiedo užtepkite kokios nors slidžios medžiagos.
 2. Tuomet 5-10 minučių laikykite ranką virš galvos, aplink pirštą ir žiedą uždėję ledo.
 3. Galiausiai į pagalbą pasitelkite paprastą arba dantų siūlą. Siūlą pakiškite po užstrigusiu žiedu, kad didžioji jo dalis liktų nukreipta į piršto galą. Tam galite panaudoti pincetą ar žnyples.
 4. Pradėdami nuo žiedo viršaus, glaudžiai vyniokite pirštą siūlu, suspausdami pirštą iki pat kauliuko. Darykite tai stipriai, bet ne iki skausmo. Vyniokite tol, kol siūlas pasieks sąnarį.
 5. Tuomet siūlo galu, kuris buvo po žiedu, pradėkite atvynioti siūlą. Žiedas turėtų nuslysti per sąnarį jums tai darant.

Kai pirštas būna apvyniotas siūlu, pasistenkite kuo greičiau jį atvynioti. Priešingu atveju galite nutraukti likusios piršto dalies aprūpinimą krauju.

Chirurginės pirštinės metodas

Chirurginė pirštinė taip pat veiksmingai šalina įstrigusį žiedą nuo patinusio piršto.

 1. Cilindriškai nupjaukite chirurginės pirštinės piršto dalį ir įkiškite pirštą į ją.
 2. Žnyplėmis arba pincetu įkiškite nupjautą pirštinės dalį tarp žiedo ir piršto.
 3. Pirštinės dalį, esančią po žiedu, išverskite į vidų ir švelniai traukite į išorę.

Šį metodą efektyvesniu taip pat paverčia žiedo patepimas slidžia medžiaga. Vietoj chirurginės pirštinės galima naudoti ir plastikinę arba maistinę plėvelę.

Kada negalima bandyti nuimti žiedo pačiam?

Ne visada galima išspręsti problemą namų sąlygomis. Jei pirštas yra smarkiai patinęs, skausmingas, nejautrus ar net nusidažęs mėlyna arba violetine spalva, patiems nuimti žiedą yra rizikinga. Šie simptomai gali reikšti, kad žiedas veikia kaip užtvara, stabdanti kraujo tekėjimą.

Trauma, pavyzdžiui, lūžis arba bet koks kitas rankos ar plaštakos sužalojimas, taip pat gali lemti piršto patinimą. Tokiais atvejais gali kilti rimti šalutiniai poveikiai, tokie kaip sausgyslių pažeidimai, pojūčio ir kraujotakos praradimas, audinių pažeidimas ar net būtinybė amputuoti pirštą.

Tad jei pastebėjote išvardytus simptomus, reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Nesuteikus skubios medicininės pagalbos, pirštas gali likti pažeistas visam laikui.

Patikrinimui, ar kraujotaka nėra sutrikusi, galite patys atlikti kapiliarų prisipildymo testą. Laikykite ranką su patinusiu pirštu aukščiau širdies lygio ir spauskite piršto galiuką arba nagą tol, kol jis taps baltas. Atkreipkite dėmesį į laiką, per kurį spalva sugrįžta, atleidus spaudimą. Paprastai kapiliarų prisipildymo laikas yra trumpesnis nei 2 sekundės. Jei spalvai sugrįžti prireikia daugiau laiko, reikia kreiptis į gydytoją.

Kraštutinė priemonė gali būti žiedo nupjovimas. Ugniagesiai, greitosios pagalbos tarnybos ir net kai kurios juvelyrinių dirbinių parduotuvės turi tam reikalingus įrankius. Jei žiedas turi sentimentalią reikšmę, taip pat nesijaudinkite – daugeliu atvejų papuošalą galima išsaugoti. Griežtai draudžiama bandyti žiedą nupjauti namų sąlygomis – tam būtina kreiptis į specialistus.

Jei pateikti patarimai nepadeda ir žiedas nenusiima, nedelsdami kreipkitės skubios pagalbos. Niekada nebandykite nusiimti užstrigusį žiedą savarankiškai, jei pirštas yra smarkiai ištinęs, pakeitęs spalvą ar pasireiškė kiti simptomai. Tokiu atveju padėti pasiruošę yra specialistai.

Pr2021/157

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Savaitgalio orai: šeštadienis bus lietaus  

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugpjūčio 5 d., penktadienį, dangų dengs menkas debesų sluoksnis. Nelis. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietryčių krypties vėjas. Bus karšta diena. Įdienojus oras kais iki 27-32 laipsnių karščio. Rugpjūčio 6 d., šeštadienį, naktis be lietaus, tik paryčiais vakarinį šalies pakraštį pasieks vėsesni orai. Vakariniuose rajonuose ims slinkti trumpalaikės liūtys, gali sugriaudėti perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas keis kryptį į vakarų, šiaurės vakarų, bus nestiprus. Debesų daugės, tačiau oras neskubės vėsti ir saulei tekant termometrai rodys nuo 15

Liepą Šilutės rajone – 70 santuokų

Santuokų skaičiumi liepos mėnuo išskirtinis 2022 metais. Taip pat ir tuo, kad iš 70 santuokų net 37 – bažnytinės, o dvi – užsienyje. Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad liepą rajone įregistruota: 52 naujagimiai, 55 mirtys, 70 santuokų ir 6 ištuokos. Liepą sulaukta 25 berniukų ir 27 mergaičių, 28 naujagimiai gimė Šilutės mieste, 24 – seniūnijose, 23 sulaukta užsienyje, jie tik įtraukti į sąrašus. Viena šeima susilaukė dvynių. 17 naujagimių pripažinta tėvystė, nes poros nėra įregistravusios santuokos. Populiarūs

Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne?

Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms siuntimus gauti PSDF lėšomis apmokamų paslaugų išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai. Siuntimai išduodami, jei gydytojui dėl paciento sveikatos būklės reikia pasikonsultuoti su kitu gydytoju, atlikti tyrimus, tikslinti gydymą, gydyti ligoninėje. Siuntimas galioja 60 dienų ir

Kataraktą galima įveikti

Akies lęšiukas savo funkcijas atlieka gerai tik tada, kai jis yra skaidrus, tačiau yra tokių akių ligų, kurios trukdo lęšiukui tinkamai funkcionuoti. Viena iš jų – katarakta. Katarakta (akies lęšiuko sudrumstėjimas) – viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių. Šią ligą gali sukelti nemažai veiksnių, tačiau pagrindinis susirgimo rizikos faktorius yra amžius. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, akies lęšiukas pradeda drumstėti. Tai natūralūs senatviniai organizmo pokyčiai. Tačiau jei lęšiuko skaidrumas ima trukdyti įprastiniai veiklai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jaunesniems žmonėms katarakta gali būti

Taip pat skaitykite