Užstrigo žiedas ant piršto. Ką daryti?

Žiedas ant piršto užstrigti gali dėl įvairių priežasčių: itin ilgo papuošalo nešiojimo, netinkamo žiedo dydžio, traumos, šilto oro, skysčių susilaikymo ar net sąnarių artrito. Užstrigęs žiedas ne tik erzina, bet gali būti ir pavojingas sveikatai.

Dalinamės patarimais, kaip elgtis tokioje situacijoje. 

Kaip sumažinti patinimą?

Patinimą sumažinti galima naudojant RICE (angl. rest, ice, compression, elevation) metodą. Jį sudaro poilsis, ledas, spaudimas ir pakėlimas. Tai įprastas pirmosios pagalbos, teikiamos patempimų ir išnirimų atvejais, etapas. RICE metodas puikiai pritaikomas ir užstrigusiems žiedams:

 1. Pirštą su užstrigusiu žiedu panardinkite į indą su lediniu vandeniu. Ledo šaltis sutraukia kraujagysles, taip lėtindamas kraujotaką, o tai padeda sumažinti patinimą. Tačiau ilgesnis taikymo laikas gali pakenkti. Jei nuo šalčio jaučiate skausmą ar tirpimą, nedelsdami išimkite pirštą iš indo.
 2. Laikykite ranką su pirštu inde virš galvos apie 10 minučių, kad kraujas nutekėtų iš audinių ir būtų sumažintas skysčių kaupimasis. Nuleidę ranką galite pabandyti žiedą nuimti. Jei nepavyksta, tęskite tolimesnius žingsnius.
 3. Išimkite pirštą iš indo.
 4. Kita ranka suspauskite pirštą virš užstrigusio žiedo.
 5. Lėtai ir švelniai nuimkite žiedą nuo piršto. Čia galima pridėti šiek tiek tepalo, kad žiedas nuslystų lengviau. Svarbu slidžią medžiagą naudoti ant paties žiedo, o ne ant viso piršto. Jei panaudosite per daug tepalo, žiedo nuėmimas gali dar pasunkėti, nes bus sudėtinga sugriebti patį papuošalą.

Šį procesą gali tekti pakartoti kelis kartus, tarp bandymų darant 5-10 minučių pertraukas.

Pabandykite jį pakelti

Dažnu atveju žiedo užstrigimo problemą sukelia netinkamas, per mažas, žiedo dydis. Yra itin svarbu išsirinkti sau tinkamą žiedą ir jo dydį – tai galite padaryti užėję čia.

Pirmas būdas, kurį reikėtų išbandyti tokiu nesudėtingu atveju – paprasčiausiai bandyti žiedą pakelti. Galite patepti žiedą kokiu nors slidžiu tepalu: vazelinu, sviestu, rankų losjonu, plaukų kondicionieriumi, muilu arba aliejumi. Suimkite žiedą ir švelniai kilstelėkite jį pirmyn atgal, lėtai traukdami jį nuo piršto. Galima atsargiai pasukioti jį.

Venkite traukti per stipriai – šiurkštus elgesys gali sukelti papildomą patinimą.

Dantų arba paprastas siūlas

Naudojant dantų arba paprastą siūlą reikėtų pasinaudoti šiek tiek pakoreguotu RICE metodu:

 1. Ant piršto ir žiedo užtepkite kokios nors slidžios medžiagos.
 2. Tuomet 5-10 minučių laikykite ranką virš galvos, aplink pirštą ir žiedą uždėję ledo.
 3. Galiausiai į pagalbą pasitelkite paprastą arba dantų siūlą. Siūlą pakiškite po užstrigusiu žiedu, kad didžioji jo dalis liktų nukreipta į piršto galą. Tam galite panaudoti pincetą ar žnyples.
 4. Pradėdami nuo žiedo viršaus, glaudžiai vyniokite pirštą siūlu, suspausdami pirštą iki pat kauliuko. Darykite tai stipriai, bet ne iki skausmo. Vyniokite tol, kol siūlas pasieks sąnarį.
 5. Tuomet siūlo galu, kuris buvo po žiedu, pradėkite atvynioti siūlą. Žiedas turėtų nuslysti per sąnarį jums tai darant.

Kai pirštas būna apvyniotas siūlu, pasistenkite kuo greičiau jį atvynioti. Priešingu atveju galite nutraukti likusios piršto dalies aprūpinimą krauju.

Chirurginės pirštinės metodas

Chirurginė pirštinė taip pat veiksmingai šalina įstrigusį žiedą nuo patinusio piršto.

 1. Cilindriškai nupjaukite chirurginės pirštinės piršto dalį ir įkiškite pirštą į ją.
 2. Žnyplėmis arba pincetu įkiškite nupjautą pirštinės dalį tarp žiedo ir piršto.
 3. Pirštinės dalį, esančią po žiedu, išverskite į vidų ir švelniai traukite į išorę.

Šį metodą efektyvesniu taip pat paverčia žiedo patepimas slidžia medžiaga. Vietoj chirurginės pirštinės galima naudoti ir plastikinę arba maistinę plėvelę.

Kada negalima bandyti nuimti žiedo pačiam?

Ne visada galima išspręsti problemą namų sąlygomis. Jei pirštas yra smarkiai patinęs, skausmingas, nejautrus ar net nusidažęs mėlyna arba violetine spalva, patiems nuimti žiedą yra rizikinga. Šie simptomai gali reikšti, kad žiedas veikia kaip užtvara, stabdanti kraujo tekėjimą.

Trauma, pavyzdžiui, lūžis arba bet koks kitas rankos ar plaštakos sužalojimas, taip pat gali lemti piršto patinimą. Tokiais atvejais gali kilti rimti šalutiniai poveikiai, tokie kaip sausgyslių pažeidimai, pojūčio ir kraujotakos praradimas, audinių pažeidimas ar net būtinybė amputuoti pirštą.

Tad jei pastebėjote išvardytus simptomus, reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Nesuteikus skubios medicininės pagalbos, pirštas gali likti pažeistas visam laikui.

Patikrinimui, ar kraujotaka nėra sutrikusi, galite patys atlikti kapiliarų prisipildymo testą. Laikykite ranką su patinusiu pirštu aukščiau širdies lygio ir spauskite piršto galiuką arba nagą tol, kol jis taps baltas. Atkreipkite dėmesį į laiką, per kurį spalva sugrįžta, atleidus spaudimą. Paprastai kapiliarų prisipildymo laikas yra trumpesnis nei 2 sekundės. Jei spalvai sugrįžti prireikia daugiau laiko, reikia kreiptis į gydytoją.

Kraštutinė priemonė gali būti žiedo nupjovimas. Ugniagesiai, greitosios pagalbos tarnybos ir net kai kurios juvelyrinių dirbinių parduotuvės turi tam reikalingus įrankius. Jei žiedas turi sentimentalią reikšmę, taip pat nesijaudinkite – daugeliu atvejų papuošalą galima išsaugoti. Griežtai draudžiama bandyti žiedą nupjauti namų sąlygomis – tam būtina kreiptis į specialistus.

Jei pateikti patarimai nepadeda ir žiedas nenusiima, nedelsdami kreipkitės skubios pagalbos. Niekada nebandykite nusiimti užstrigusį žiedą savarankiškai, jei pirštas yra smarkiai ištinęs, pakeitęs spalvą ar pasireiškė kiti simptomai. Tokiu atveju padėti pasiruošę yra specialistai.

Pr2021/157

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite