Užstrigo žiedas ant piršto. Ką daryti?

Žiedas ant piršto užstrigti gali dėl įvairių priežasčių: itin ilgo papuošalo nešiojimo, netinkamo žiedo dydžio, traumos, šilto oro, skysčių susilaikymo ar net sąnarių artrito. Užstrigęs žiedas ne tik erzina, bet gali būti ir pavojingas sveikatai.

Dalinamės patarimais, kaip elgtis tokioje situacijoje. 

Kaip sumažinti patinimą?

Patinimą sumažinti galima naudojant RICE (angl. rest, ice, compression, elevation) metodą. Jį sudaro poilsis, ledas, spaudimas ir pakėlimas. Tai įprastas pirmosios pagalbos, teikiamos patempimų ir išnirimų atvejais, etapas. RICE metodas puikiai pritaikomas ir užstrigusiems žiedams:

  1. Pirštą su užstrigusiu žiedu panardinkite į indą su lediniu vandeniu. Ledo šaltis sutraukia kraujagysles, taip lėtindamas kraujotaką, o tai padeda sumažinti patinimą. Tačiau ilgesnis taikymo laikas gali pakenkti. Jei nuo šalčio jaučiate skausmą ar tirpimą, nedelsdami išimkite pirštą iš indo.
  2. Laikykite ranką su pirštu inde virš galvos apie 10 minučių, kad kraujas nutekėtų iš audinių ir būtų sumažintas skysčių kaupimasis. Nuleidę ranką galite pabandyti žiedą nuimti. Jei nepavyksta, tęskite tolimesnius žingsnius.
  3. Išimkite pirštą iš indo.
  4. Kita ranka suspauskite pirštą virš užstrigusio žiedo.
  5. Lėtai ir švelniai nuimkite žiedą nuo piršto. Čia galima pridėti šiek tiek tepalo, kad žiedas nuslystų lengviau. Svarbu slidžią medžiagą naudoti ant paties žiedo, o ne ant viso piršto. Jei panaudosite per daug tepalo, žiedo nuėmimas gali dar pasunkėti, nes bus sudėtinga sugriebti patį papuošalą.

Šį procesą gali tekti pakartoti kelis kartus, tarp bandymų darant 5-10 minučių pertraukas.

Pabandykite jį pakelti

Dažnu atveju žiedo užstrigimo problemą sukelia netinkamas, per mažas, žiedo dydis. Yra itin svarbu išsirinkti sau tinkamą žiedą ir jo dydį – tai galite padaryti užėję čia.

Pirmas būdas, kurį reikėtų išbandyti tokiu nesudėtingu atveju – paprasčiausiai bandyti žiedą pakelti. Galite patepti žiedą kokiu nors slidžiu tepalu: vazelinu, sviestu, rankų losjonu, plaukų kondicionieriumi, muilu arba aliejumi. Suimkite žiedą ir švelniai kilstelėkite jį pirmyn atgal, lėtai traukdami jį nuo piršto. Galima atsargiai pasukioti jį.

Venkite traukti per stipriai – šiurkštus elgesys gali sukelti papildomą patinimą.

Dantų arba paprastas siūlas

Naudojant dantų arba paprastą siūlą reikėtų pasinaudoti šiek tiek pakoreguotu RICE metodu:

  1. Ant piršto ir žiedo užtepkite kokios nors slidžios medžiagos.
  2. Tuomet 5-10 minučių laikykite ranką virš galvos, aplink pirštą ir žiedą uždėję ledo.
  3. Galiausiai į pagalbą pasitelkite paprastą arba dantų siūlą. Siūlą pakiškite po užstrigusiu žiedu, kad didžioji jo dalis liktų nukreipta į piršto galą. Tam galite panaudoti pincetą ar žnyples.
  4. Pradėdami nuo žiedo viršaus, glaudžiai vyniokite pirštą siūlu, suspausdami pirštą iki pat kauliuko. Darykite tai stipriai, bet ne iki skausmo. Vyniokite tol, kol siūlas pasieks sąnarį.
  5. Tuomet siūlo galu, kuris buvo po žiedu, pradėkite atvynioti siūlą. Žiedas turėtų nuslysti per sąnarį jums tai darant.

Kai pirštas būna apvyniotas siūlu, pasistenkite kuo greičiau jį atvynioti. Priešingu atveju galite nutraukti likusios piršto dalies aprūpinimą krauju.

Chirurginės pirštinės metodas

Chirurginė pirštinė taip pat veiksmingai šalina įstrigusį žiedą nuo patinusio piršto.

  1. Cilindriškai nupjaukite chirurginės pirštinės piršto dalį ir įkiškite pirštą į ją.
  2. Žnyplėmis arba pincetu įkiškite nupjautą pirštinės dalį tarp žiedo ir piršto.
  3. Pirštinės dalį, esančią po žiedu, išverskite į vidų ir švelniai traukite į išorę.

Šį metodą efektyvesniu taip pat paverčia žiedo patepimas slidžia medžiaga. Vietoj chirurginės pirštinės galima naudoti ir plastikinę arba maistinę plėvelę.

Kada negalima bandyti nuimti žiedo pačiam?

Ne visada galima išspręsti problemą namų sąlygomis. Jei pirštas yra smarkiai patinęs, skausmingas, nejautrus ar net nusidažęs mėlyna arba violetine spalva, patiems nuimti žiedą yra rizikinga. Šie simptomai gali reikšti, kad žiedas veikia kaip užtvara, stabdanti kraujo tekėjimą.

Trauma, pavyzdžiui, lūžis arba bet koks kitas rankos ar plaštakos sužalojimas, taip pat gali lemti piršto patinimą. Tokiais atvejais gali kilti rimti šalutiniai poveikiai, tokie kaip sausgyslių pažeidimai, pojūčio ir kraujotakos praradimas, audinių pažeidimas ar net būtinybė amputuoti pirštą.

Tad jei pastebėjote išvardytus simptomus, reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Nesuteikus skubios medicininės pagalbos, pirštas gali likti pažeistas visam laikui.

Patikrinimui, ar kraujotaka nėra sutrikusi, galite patys atlikti kapiliarų prisipildymo testą. Laikykite ranką su patinusiu pirštu aukščiau širdies lygio ir spauskite piršto galiuką arba nagą tol, kol jis taps baltas. Atkreipkite dėmesį į laiką, per kurį spalva sugrįžta, atleidus spaudimą. Paprastai kapiliarų prisipildymo laikas yra trumpesnis nei 2 sekundės. Jei spalvai sugrįžti prireikia daugiau laiko, reikia kreiptis į gydytoją.

Kraštutinė priemonė gali būti žiedo nupjovimas. Ugniagesiai, greitosios pagalbos tarnybos ir net kai kurios juvelyrinių dirbinių parduotuvės turi tam reikalingus įrankius. Jei žiedas turi sentimentalią reikšmę, taip pat nesijaudinkite – daugeliu atvejų papuošalą galima išsaugoti. Griežtai draudžiama bandyti žiedą nupjauti namų sąlygomis – tam būtina kreiptis į specialistus.

Jei pateikti patarimai nepadeda ir žiedas nenusiima, nedelsdami kreipkitės skubios pagalbos. Niekada nebandykite nusiimti užstrigusį žiedą savarankiškai, jei pirštas yra smarkiai ištinęs, pakeitęs spalvą ar pasireiškė kiti simptomai. Tokiu atveju padėti pasiruošę yra specialistai.

Pr2021/157

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Degalų kainos pakito nežymiai

Praėjusią savaitę vidutinė benzino kaina Lietuvoje didėjo nežymiai – 0,2 proc., o dyzelino kaina 0,6 proc. sumažėjo. Euro zonos valstybėse benzino vidutinės kainos praėjusią savaitę sumažėjo apie 0,1 proc., o dyzelino sumažėjo 0,6 procento. Palyginus su Euro zonos valstybių degalų kainų vidurkiais, Lietuvoje benzino vidutinė kaina yra 16,2 proc. mažesnė, dyzelino – 6,6 proc. mažesnė. Kovo 11-ąją dyzelinas Lietuvoje vidutiniškai kainavo 1,60 Eur/l, vidutinė benzino kaina siekė 1,50 Eur/l. Benzino vidutinės kainos visose lyginamose Baltijos šalyse ir kaimynėse valstybėse didėjo

Ar išsipildys penkiametės Marijos svajonė tapti Lietuvos Respublikos Prezidente?  

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), išklausiusi penkiametės Marijos svajonę, priėmė jos prašymą registruotis dalyvauti 2059 metais vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose.   Prieš metus susigrūmusi su vėžiu, Marija šiuo metu sėkmingai gydosi ir siekia išgyventi. Ji svajoja užaugti ir išpildyti savo svajonę tapti Lietuvos Respublikos Prezidente. Marija tiki, kad pasveikę vaikai, būsimi Lietuvos lyderiai, išgyvenę ir užaugę, atneš daug žadančių permainų mūsų šaliai, kurs naujos kartos valstybę, gins ir tarnaus jai savo širdimi, protu ir atsidavimu. Kovo 14 dieną mergaitė atvyko į

Pasveikino šimtametę šilutiškę Emiliją Baikauskienę

Gyvenimas šilutiškei Emilijai Baikauskienei padovanojo pačią gražiausią dovaną – 100-ąjį gimtadienį. Apsupta gražiausių gėlių žiedų, pačių artimiausių šeimos narių dėmesiu ir globa kovo 13-ąją E. Baikauskienė minėjo šią ypatingą progą! Nuoširdžiausius sveikinimus jubiliatei gimimo dieną atvežė ir Šilutės rajono savivaldybės vicemerė Daiva Žebelienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Barauskienė, Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus ir socialinio darbo organizatorė Oksana Kalitina. Komunikacijos skyrius

Lietuvos bankas: gynybos stiprinimui – mokesčių pajamos ir skolintos lėšos

Didesnes Lietuvos valstybės gynybos išlaidas galima finansuoti gautomis papildomomis pajamomis atsisakius ar sumažinus galiojančias mokesčių lengvatas, peržiūrėjus turto apmokestinimą ir papildomai skolinantis. Tokią išvadą padarė Lietuvos bankas, kuris, reaguodamas į būtinybę didinti gynybos finansavimą, remdamasis savo ekspertine kompetencija ekonomikos ir finansų srityse, išanalizavo galimus lėšų šaltinius valstybės saugumui didinti ir artimiausiu metu analizę bei išvadas pateiks Finansų ministerijai. „Šalies gynybos finansavimas turėtų būti užtikrinamas mišriu modeliu – finansuojamas iš dviejų šaltinių. Nuolatinio palaikomojo pobūdžio gynybos poreikiai turėtų būti finansuojami papildomomis

Taip pat skaitykite