Unikaliai Baltijos šalių Dainų švenčių tradicijai – šimtas metų!

Dainų švenčių tradicijos siekia XIX a. vidurio Vakarų Europą. Pirmoji dainų šventė įvyko 1843 m. Šveicarijoje. Vėliau ši tradicija išplito Vokietijoje.

Deja, Vakarų Europoje ilgainiui ji išblėso. Per Skandinaviją dainų šventės pasiekė Baltijos šalis – pirmiausia Estiją ir Latviją, o vėliau ir Lietuvą. Čia jos tapo svarbiu kultūriniu ir visuomeniniu reiškiniu, gyvuojančiu iki šių dienų.

XVIII a. pabaigoje Estiją, Latviją ir Lietuvą suvienijo panašus likimas – jos buvo prijungtos prie Rusijos imperijos. XIX a. tautinio atgimimo metu tautinė kultūra, ypač liaudies dainos, įgijo ypatingą svarbą. Dainų ir šokių šventės tapo svarbia tautiškumo ugdymo priemone, skatinančia Baltijos tautų bendrumo ir vienybės jausmą bei viltį atsiskirti nuo Rusijos imperijos ir sukurti savarankiškas valstybes. Nepaisant politinių ir socialinių sukrėtimų, po Antrojo pasaulinio karo ši tradicija buvo atgaivinta. Ji suvaidino reikšmingą vaidmenį atkuriant Baltijos valstybių nepriklausomybę XX a. pabaigoje.

Prasidėjo Kaune prieš šimtą metų

Lietuvoje dainų švenčių tradicija gyvuoja jau 100 metų. Pirmoji Dainų diena buvo surengta 1924 m. Kaune. Ši šimtametė tradicija yra svarbi Lietuvos kultūros dalis. Pasaulio lietuvių dainų šventė kas ketverius metus į Vilnių suburia įvairių sričių meno kolektyvus ir profesionalius menininkus iš Lietuvos bei užsienio. Dainų šventėse dalyvauja per 40 tūkst. dalyvių.

Siekiant užtikrinti dainų švenčių tradicijos valstybinę apsaugą ir plėtrą, 2007 m. Lietuvoje buvo priimtas Dainų švenčių įstatymas. Jis nustato rengimosi ir vadovavimo dainų šventėms tvarką, valstybės ir savivaldybių institucijų atsakomybę bei kompetenciją, taip pat finansavimo principus. Įstatymas Lietuvoje inicijuotas sekant Latvijos pavyzdžiu. Ten panašus teisės aktas priimtas 2005 m.

Lietuvoje tradicijos išsaugojimu rūpinasi Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Latvijoje – Latvijos liaudies meno centras ir Dainų švenčių fondas, Estijoje – Estijos dainų ir šokių švenčių fondas.

Siekdamos įamžinti dainų šventes Lietuva, Latvija ir Estija yra išleidusios įvairių apyvartinių proginių ir kolekcinių monetų.

Daugiau informacijos apie dainų šventėms skirtas monetas bei jų pavyzdžius galima rasti Pinigų muziejaus interneto svetainėje.

Pagal Pinigų muziejaus inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Atnaujinta prie Šilutės ligoninės stovinti skulptūra „Pūga“

Šilutės rajono savivaldybė savo naujienose skelbia, kad Savivaldybės  lėšomis atnaujinta istorinė skulptūra „Pūga“, stovinti prie Šilutės ligoninės.  Priminsime ne kartą „Pamaryje“ aprašytą istoriją: šis paminklas skirtas Natkiškių kaimo (dabar Pagėgių sav.) medicinos felčerei Zosei Petraitienei, kuri, vykdama pas gimdyvę, 1982 m. sausio 6 d. žuvo siautėjant stipriai pūgai. Po penkerių metų priešais Šilutės ligoninę buvo atidengta skulptūra „Pūga“ (skulptorius Antanas Šnaras, architektas Petras Lapė). 1994 metais Natkiškiuose, kurių apylinkėse ir įvyko nelaimė, Z. Petraitienės vardu pavadinta mokykla. Z. Petraitienė jaunystėje

Laukuose nuiminėjate derlių. Neparsineškite į ūkį afrikinio kiaulių maro

Prasidėjus grūdų derliaus nuėmimo darbams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina ūkininkus laikytis biosaugos ir iš laukų neparsinešti į savo ūkį afrikinio kiaulių maro (AKM). VMVT specialistai įspėja, kad tuose pačiuose laukuose gali būti vaikščioję AKM užsikrėtę šernai. Jie galėjo užkrėsti nuimamą derlių, šiaudus, žolę ir pan.  Siekiant apsisaugoti nuo viruso plitimo, privaloma visas į ūkį grįžtančias transporto priemones dezinfekuoti. Kokiais grūdais šerti kiaules? Specialistai primena, kad šerti kiaules šių metų derliaus grūdais galima tik juos išlaikius 60 dienų. 

Brangs komunalinės atliekos

Šilutės rajono savivaldybės taryba posėdyje planuoja svarstyti didesnius įkainius už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Siūloma pakeisti Šilutės r. savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 16 d. sprendimo „Dėl Šilutės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“ 1 punktu patvirtintų nuostatų 1 priedą. Su UAB „Ecorevice“ 2024 m. sausio 8 d. sudaryta viešojo pirkimo sutartis, kuri įsigaliojo 2024 m. balandžio 15 d. Pagal sutarties sąlygas pasikeitė atliekamų paslaugų kaina. Padidėjo metinė pastoviosios

Gėlių puokštės iš Ramunių gatvės  

Kur šiandien žmonės dažniausiai susipažįsta? Teisingai – internete. Pamačiusi, kokias gražias gėlių puokštes kuria usėniškė Vaida Breiterienė, nusprendžiau susipažinti. Tai buvo dar pavasarį. Akis patraukė puokštė su senoviniais kaimiškais baltais narcizais ir panorau jų pasimerkti. Ilgai netruko ir gėlės jau puikavosi vazoje mūsų namuose, skleisdamos nuostabų aromatą.Tuo labiau džiaugiausi, kad pavyko pamaloninti į renginį bibliotekoje atvykusias viešnias iš Kauno. Žiedai pievose ir prie namų Dienas leisti tarp savo auginamų, laukuose ir pievose skinamų gėlių Vaida pradėjo išėjusi iš darbo. Prie

Taip pat skaitykite