Ūkininkai su kelininkais sunkiai rado kompromisą

Kelininkai prašė ūkininkų nurodyti vietas, kur jiems reikalingos kelio atšakos įvažiuoti į laukus.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Pagėgių krašto ūkininkų skyriaus pirmininkas Romaldas Mančas penktadienį organizavo susitikimą su VĮ „Tauragės regiono keliai“ atstovais. Atnaujinus rajoninio kelio Vilkyškiai – Bitėnai – Panemunė 2180 m atkarpą, ūkininkams tapo sunkiau pasiekti savo dirbamos žemės sklypus. Susitikime kelininkams jie negailėjo kritikos. Sutvarkytoji kelio atkarpa prasideda netoli muitinės Panemunės kelio posto.

Sudėtinga prasilenkti
Tvarkant minėtąją rajoninio kelio atkarpą, ant ankstesnio kelio buvo papiltas išlyginamasis žvyro sluoksnis – pagal projektą apie 20 cm, vietomis pilant daugiau arba mažiau, kad kelio aukštis būtų vienodesnis. Anot kelininkų, to reikia norint žvyrkelį tinkamai prižiūrėti ir greideriuoti. Taip pat pagal numatytą projektą buvo pagilinti šalia kelio esantys vandens nutekėjimo grioviai, todėl kelio sankasa paaukštėjo.
Susitikime dalyvavęs ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ vadovas Remigijus Kelneris kelininkams rodė savo paties sudarytą abipus kelio žemes turinčių ūkininkų planą. Dėl paaukštėjusio kelio ūkininkams tapo problemiška nuo šio kelio įvažiuoti į abipus jo plytinčius dirbamus žemes plotus bei pievas. Problemos neliktų įrengus kelio nuovažas, bet vėl bėda – abipus kelio valdas turi per 50 ūkininkų, kiekvienam atskiros nuovažos nepadarysi…
Ant kelio papylus naują žvyro sluoksnį, jis ne tik paaukštėjo, bet ir susiaurėjo. Į susitikimą kai kurie ūkininkai atvyko traktoriais su prikabintais padargais, tad plika akimi buvo matyti, kad sunkiasvorei technikai prasilenkti 6 m pločio kelyje labai sudėtinga ar net pavojinga. Kadangi išlyginamojo kelio sluoksnio kraštai dar nėra tvirti, priekabą prisikabinęs traktorius prasilenkdamas gali nuslysti į griovį ar net apvirsti.
Į susitikimą atvykę kelininkai ūkininkus ramino, kad gamta viską sutvarkys – esą po potvynio kelio aukštis sumažės ir nuvedamieji grioviai nebebus tokie gilūs. Bet iki galimo potvynio dar laukia darbų sezonas, tad traktoriais važinėjant per griovius būtų gadinami naujai sutvarkyto kelio šlaitai.

Susitikus tarp kelininkų ir žemės naudotojų užvirė karšta diskusiją, netrūko emocijų.

Per gilūs grioviai
Pradėjus svarstyti, kokiais atstumais galėtų būti rengiamos nuovažos, ūkininkai ėmė protestuoti, kad greta esančių žemės valdų savininkai per jų teritoriją važinėtų su sunkiąją technika. Kelininkai paaiškino, kad dalis nuo kelio esančio žemės ploto priklauso valstybei ir ja galima važiuoti gretimų plotų savininkams.
„Įstatymiškai nuo rajoninio kelio ašies, 9 m atstumu į abi puses yra vastybei priklausanti žemė. Ne paslaptis, kad kartais ūkininkai dirba žeme ne tik iki nuvedamojo griovio, bet ir iki pat kelkraščio. Sutvarkyta kelio važiuojamoji dalis yra 6 m pločio, o valstybei priklauso 18 m plotas nuo kelio ašies.
Sutvarkyto kelio atkarpoje įrengsime keletą nuovažų, tad iki kitų metų pakentėkite ir į pievas važiuokite per rezervinį, valstybei priklausantį plotą. Po potvynio situacija turėtų pagerėti. Atskiras įvažas aptarsime tose vietose, kur yra dideli ariamos žemės plotai“, – aiškino „Tauragės regiono kelių“ viršininko pavaduotojas kelių priežiūrai Darius Spancerna.
Paklaustas, kiek kainuoja viena tokia nuovaža, jis atsakė, jog tai priklauso nuo to, kurioje vietoje ji daroma, ar reikia dėti pralaidą ir t. t. Pasak specialisto, kelininkai dirba pagal numatytus projektus, todėl ir grioviai yra gilinami tiek, kiek priklauso, nes į juos subėga vanduo nuo važiuojamosios dalies.
Kai kurie ūkininkai sakė, kad nedidelis nuovažų skaičius kartais sukelia didelių problemų. Vienas žemdirbys piktinosi, mat netoli Mikytų nuovaža į jo dirbamą žemę buvo užstatyta lengvuoju automobiliu, tad jam nepavykę tądien savo žemėje pasėti javų… Jis traktoriumi su prikabintais padargais turėjo grįžti namo ir patyrė papildomų išlaidų.
Pasak R. Kelnerio, sutvarkius kelią nereikėjo gilinti nuvedamųjų griovių, mat praėjus potvyniui vanduo juos iš naujo užneša. Be to ūkininkai nenorėdami važinėti kaimynų valdomis į savąsias, važiuoja per iškastą griovį ir taip gadinamas kelias.
Jam pritarė R. Mančas, siūlęs pakeisti projektą ir daryti seklesnius nuvedamuosius griovius.
Susitarė draugiškai
„Seniau kai šio kelio grioviai nebuvo tokie gilūs, ūkininkams nekildavo problemų įvažiuoti į savo turimus žemės plotus ir nereikėdavo sukti galvos dėl nuovažų, kad jų visiems užtektų ir po kaimyno valdas nereikėtų važinėti“, – kalbėjo R. Kelneris.
Į susitikimą gausiai susirinkę ūkininkai išsakė kelininkams savo nuomonę, netrūko ir emocijų. Pasibaigus diskusijoms, prieitas kompromisas – patys ūkininkai kartu su kelininkais perėjo sutvarkytą kelio atkarpą ir nurodė kuriose vietose turėtų būti įrengtos kelio nuovažos su sąlyga, kad jomis dalysis keli netoliese esančių žemių savininkai. Iš viso bus įrengtos 8 nuovažos 7 m pločio.
„Džiugu, kad su ūkininkais pavyko draugiškai susitarti ir rasti kompromisą. Manau, kad į susitikimą atvykę žemdirbiai liko patenkinti sprendimu. Nuovažas stengsimės padaryti šiek tiek platesnes, tad į laukus įvažiuoti būtų patogiau. Ties kanalu nuovažos bus įrengtos abiejose jo pusėse“, – po susitikimo patikino „Tauragės regiono kelių“ įmonės Pagėgių meistrijos vyr. meistras Petras Ubartas.

Simonas SKUTULAS

Hits: 120

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite