Ūkininkai su kelininkais sunkiai rado kompromisą

Kelininkai prašė ūkininkų nurodyti vietas, kur jiems reikalingos kelio atšakos įvažiuoti į laukus.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Pagėgių krašto ūkininkų skyriaus pirmininkas Romaldas Mančas penktadienį organizavo susitikimą su VĮ „Tauragės regiono keliai“ atstovais. Atnaujinus rajoninio kelio Vilkyškiai – Bitėnai – Panemunė 2180 m atkarpą, ūkininkams tapo sunkiau pasiekti savo dirbamos žemės sklypus. Susitikime kelininkams jie negailėjo kritikos. Sutvarkytoji kelio atkarpa prasideda netoli muitinės Panemunės kelio posto.

Sudėtinga prasilenkti
Tvarkant minėtąją rajoninio kelio atkarpą, ant ankstesnio kelio buvo papiltas išlyginamasis žvyro sluoksnis – pagal projektą apie 20 cm, vietomis pilant daugiau arba mažiau, kad kelio aukštis būtų vienodesnis. Anot kelininkų, to reikia norint žvyrkelį tinkamai prižiūrėti ir greideriuoti. Taip pat pagal numatytą projektą buvo pagilinti šalia kelio esantys vandens nutekėjimo grioviai, todėl kelio sankasa paaukštėjo.
Susitikime dalyvavęs ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ vadovas Remigijus Kelneris kelininkams rodė savo paties sudarytą abipus kelio žemes turinčių ūkininkų planą. Dėl paaukštėjusio kelio ūkininkams tapo problemiška nuo šio kelio įvažiuoti į abipus jo plytinčius dirbamus žemes plotus bei pievas. Problemos neliktų įrengus kelio nuovažas, bet vėl bėda – abipus kelio valdas turi per 50 ūkininkų, kiekvienam atskiros nuovažos nepadarysi…
Ant kelio papylus naują žvyro sluoksnį, jis ne tik paaukštėjo, bet ir susiaurėjo. Į susitikimą kai kurie ūkininkai atvyko traktoriais su prikabintais padargais, tad plika akimi buvo matyti, kad sunkiasvorei technikai prasilenkti 6 m pločio kelyje labai sudėtinga ar net pavojinga. Kadangi išlyginamojo kelio sluoksnio kraštai dar nėra tvirti, priekabą prisikabinęs traktorius prasilenkdamas gali nuslysti į griovį ar net apvirsti.
Į susitikimą atvykę kelininkai ūkininkus ramino, kad gamta viską sutvarkys – esą po potvynio kelio aukštis sumažės ir nuvedamieji grioviai nebebus tokie gilūs. Bet iki galimo potvynio dar laukia darbų sezonas, tad traktoriais važinėjant per griovius būtų gadinami naujai sutvarkyto kelio šlaitai.

Susitikus tarp kelininkų ir žemės naudotojų užvirė karšta diskusiją, netrūko emocijų.

Per gilūs grioviai
Pradėjus svarstyti, kokiais atstumais galėtų būti rengiamos nuovažos, ūkininkai ėmė protestuoti, kad greta esančių žemės valdų savininkai per jų teritoriją važinėtų su sunkiąją technika. Kelininkai paaiškino, kad dalis nuo kelio esančio žemės ploto priklauso valstybei ir ja galima važiuoti gretimų plotų savininkams.
„Įstatymiškai nuo rajoninio kelio ašies, 9 m atstumu į abi puses yra vastybei priklausanti žemė. Ne paslaptis, kad kartais ūkininkai dirba žeme ne tik iki nuvedamojo griovio, bet ir iki pat kelkraščio. Sutvarkyta kelio važiuojamoji dalis yra 6 m pločio, o valstybei priklauso 18 m plotas nuo kelio ašies.
Sutvarkyto kelio atkarpoje įrengsime keletą nuovažų, tad iki kitų metų pakentėkite ir į pievas važiuokite per rezervinį, valstybei priklausantį plotą. Po potvynio situacija turėtų pagerėti. Atskiras įvažas aptarsime tose vietose, kur yra dideli ariamos žemės plotai“, – aiškino „Tauragės regiono kelių“ viršininko pavaduotojas kelių priežiūrai Darius Spancerna.
Paklaustas, kiek kainuoja viena tokia nuovaža, jis atsakė, jog tai priklauso nuo to, kurioje vietoje ji daroma, ar reikia dėti pralaidą ir t. t. Pasak specialisto, kelininkai dirba pagal numatytus projektus, todėl ir grioviai yra gilinami tiek, kiek priklauso, nes į juos subėga vanduo nuo važiuojamosios dalies.
Kai kurie ūkininkai sakė, kad nedidelis nuovažų skaičius kartais sukelia didelių problemų. Vienas žemdirbys piktinosi, mat netoli Mikytų nuovaža į jo dirbamą žemę buvo užstatyta lengvuoju automobiliu, tad jam nepavykę tądien savo žemėje pasėti javų… Jis traktoriumi su prikabintais padargais turėjo grįžti namo ir patyrė papildomų išlaidų.
Pasak R. Kelnerio, sutvarkius kelią nereikėjo gilinti nuvedamųjų griovių, mat praėjus potvyniui vanduo juos iš naujo užneša. Be to ūkininkai nenorėdami važinėti kaimynų valdomis į savąsias, važiuoja per iškastą griovį ir taip gadinamas kelias.
Jam pritarė R. Mančas, siūlęs pakeisti projektą ir daryti seklesnius nuvedamuosius griovius.

Susitarė draugiškai
„Seniau kai šio kelio grioviai nebuvo tokie gilūs, ūkininkams nekildavo problemų įvažiuoti į savo turimus žemės plotus ir nereikėdavo sukti galvos dėl nuovažų, kad jų visiems užtektų ir po kaimyno valdas nereikėtų važinėti“, – kalbėjo R. Kelneris.
Į susitikimą gausiai susirinkę ūkininkai išsakė kelininkams savo nuomonę, netrūko ir emocijų. Pasibaigus diskusijoms, prieitas kompromisas – patys ūkininkai kartu su kelininkais perėjo sutvarkytą kelio atkarpą ir nurodė kuriose vietose turėtų būti įrengtos kelio nuovažos su sąlyga, kad jomis dalysis keli netoliese esančių žemių savininkai. Iš viso bus įrengtos 8 nuovažos 7 m pločio.
„Džiugu, kad su ūkininkais pavyko draugiškai susitarti ir rasti kompromisą. Manau, kad į susitikimą atvykę žemdirbiai liko patenkinti sprendimu. Nuovažas stengsimės padaryti šiek tiek platesnes, tad į laukus įvažiuoti būtų patogiau. Ties kanalu nuovažos bus įrengtos abiejose jo pusėse“, – po susitikimo patikino „Tauragės regiono kelių“ įmonės Pagėgių meistrijos vyr. meistras Petras Ubartas.

Simonas SKUTULAS

traktorių dalys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vairuotojams – apie saugų vairavimą esant permainingoms oro ir eismo sąlygoms

Iškritęs sniegas, spustelėjęs šaltukas, atlydys, plikledis ar lietus bei kitos oro permainos kai kuriems vairuotojams tampa nemalonia staigmena.  Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) primena vairuotojams, ką reiktų prisiminti, kai oro sąlygos nuolat keičiasi.   Koks yra saugus atstumas? Važiuojant žiemos sąlygomis, reikėtų važiuoti ne tik lėčiau, bet ir rinktis didesnį atstumą iki priešais važiuojančių automobilių. Kad, esant pavojingai situacijai ar slidžiai kelio dangai, užtektų laiko sustabdyti automobilį. Stabdymas turėtų būti ne staigus, o lėtesnis ir tolygus. Žiemą

4 priežastys, kodėl juntamas skausmas žandikaulio srityje

Skausmas dažniausiai yra vienas pirmųjų simptomų, įspėjančių apie sveikatos sutrikimą. Kiekvieną dieną kalbame, kramtome, kandame, žiovaujame, todėl žandikaulio sąnariams tenka didelis krūvis. Priežasčių, kodėl atsirado skausmas būtent šioje srityje – gali būti daug. Šiame straipsnyje aptarsime 4 pagrindines skausmo atsiradimo priežastis. 1. Lėtinis griežimas dantimis Žandikaulio sąnariai gali sutrikti dėl bruksizmo, kitaip vadinamo dantų griežimu. Griežiant viršutinis ir apatinis žandikauliai stipriai sukandami ir dantys trinami vienas į kitą. Dažnai trinami dantų paviršiai gali sukelti ne tik dantų traumas, bet ir

Trys biuro popieriaus rūšys, ypač reikalingos verslui

Ar teko girdėti pasakymą, kad darbus reikia pradėti nuo balto popieriaus lapo? O ar žinote, kad liaudies dainose dažnai popieriumi buvo vadinami pinigai? Senolių išmintis dažniausiai nemeluoja. Todėl nenuostabu, kad net šiais laikais verslininkams vis dar verta investuoti į aukštos kokybės popierių. Juk jis naudingas daugeliu atvejų, pavyzdžiui, planuojant laiką susitikimams ar užsirašant naudingą informaciją. Reikėtų nepamiršti ir to, kad sėkmingam verslui reikia įvairiausių rūšių popieriaus. Todėl mūsų tikslas – trumpai pristatyti tris biure dažniausiai naudojamas popieriaus rūšis. 1. Kopijavimo

Kada sutrenktą kūno vietą šildyti, kada šaldyti, o kada kreiptis į mediką?

Sinoptikai prognozuoja lijundrą, plikledį. Tad pasivaikščiojimas žiemą gali baigtis netikėtu nugriuvimu paslydus ir vėliau jį lydinčiais skausmais. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pataria, kaip namų sąlygomis greičiau palengvinti raumenų patempimus, sutrenkimus ir kitas traumas. Taip pat paaiškina, kokiais atvejais reikėtų gydytis šaldančiomis, o kokiais – šildančiomis priemonėmis. Šildymas ir šaldymas – ar jie tikrai veiksmingi? Šalčio ir šilumos terapija dažnai yra naudojama patempimams, skausmui, patinimams ir kitoms traumoms gydyti. Anot vaistininkės, tinkamai pasitelktas šaltis arba šiluma gali sumažinti skausmą, padėti pažeistiems

Taip pat skaitykite