UAB „Stamela“ renkasi medį

Šilutėje gyvuojanti uždaroji akcinė bendrovė „Stamela“ savo gaminius – medinius langus ir duris – šį rudenį pirmą kartą pristatė tarptautinėje parodoje Latvijoje. Debiutas buvo sėkmingas. Gaminiais susidomėjo įmonės iš Latvijos, Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, Estijos, Lenkijos. Vyksta derybos dėl bendradarbiavimo.

Plečiant medinių langų ir durų gamybos apimtis teko statyti naują šiuolaikine įranga aprūpintą cechą.

Iš pat pradžių savo gaminius pradėjusi gaminti iš medienos, „Stamela“ nuspėjo rinkos poreikius. Apie tai, kaip ir iš ko gaminami mediniai langai, apie jų privalumus ir trūkumus papasakojo įmonės direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Vitonis ir vyriausiasis technologas Romas Macijauskas.
Pasak Kęstučio Vitonio, poreikį pradėti gamintis langus padiktavo pats gyvenimas. Savo veiklą pradėjusi kaip statybinė įmonė, UAB „Stamela“ savo statomiems objektams pradėjo gaminti langus ir duris. Tada prieinamiausia ir geriausiai meistrams pažįstama medžiaga buvo mediena. Vėliau atsirado stiklo paketai. Buvo nupirktas vienas geros kokybės medinis langas, jį išardė ir suprato, kad ir patys pajėgtų sumeistrauti tokį langą. Gamybos apimtys pamažu augo, laikui bėgant langų ir durų gamybai teko pastatyti ir atskirą cechą, įsigyti šiuolaikinės įrangos.

Apie „Stamelos“ gaminamus langus pasakojo įmonės direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Vitonis ir vyriausiasis technologas Romas Macijauskas.

Bendrovė gamina tik medines langų konstrukcijas, o stiklo paketai ir kitos langui reikalingos medžiagos užsakomos iš patikimų gamintojų. Langų ir durų gamybai naudojama ekologiška mediena iš atsinaujinančių miškų bei turinti Tarptautinį miškų tvarkymo sertifikatą FSC. Dažniausiai naudojama pušies mediena, tačiau kartais ir brangesnė – ąžuolo ar raudonmedžio. Mažiau bijantis drėgmės ir nesideformuojantis raudonmedis labiau tinka langų gamybai, tačiau už geresnę kokybę tenka mokėti brangiau. Perkami standartiniai gatavi medienos tašai, iš kurių gaminami langai. Per metus durų ir langų gamybai sunaudojama apie 200 kubinių metrų tašų ir 400 kubinių metrų pjautinės medienos.
Vyriausiasis technologas Romas Macijauskas pasakojo, kad kol bus pagamintas langas, reikia atlikti nemažai technologinių ir kokybės kontrolės procesų. Būsimo lango detalės iš pradžių frezuojamos, po to milimetro dalių tikslumu kalibruojamos. Surinkus rėmą, padaromos technologinės išpjovos spynoms, vyriams, šalinami medienos defektai. Rėmas impregnuojamas specialiame skystyje, po to vėl šalinami išryškėję smulkūs defektai. Tik dar kartą nušlifavus, nugruntavus ir nudažius, įstatomos spynos bei kita furnitūra, tarpinės ir įklijuojamas pats pagrindinis elementas – stiklo paketas. Kokį stiklo paketą montuoti, gali pasirinkti pats užsakovas, tačiau gerų patarimų jis gaus ir įmonėje, nes dažnai būsimas langas užsakomas pasiklausius ne visai teisingų patarimų. Anot K. Vitonio, kainos ir kokybės atžvilgiu optimaliausias yra dviejų kamerų stiklo paketas su dviem selektyviniais stiklais. Šie stiklai pasižymi tuo, kad jie padengti specialia permatoma metalo danga, kuri sumažina šilumos nuostolius žiemą ir patalpų perkaitimą vasarą.
Paklausti, kokie yra medinių langų privalumai ir trūkumai, vyrai sakė, kad pagrindiniai trūkumai esą du: didesnė nei plastikinių langų kaina ir tai, kad šiems langams reikia daugiau priežiūros – kas 5-7 metus perdažyti. Kitą vertus, skirtingai nuo plastikinių langų, medinius langus galima restauruoti ir perdažyti kita spalva. Netikėtą, bet svarbų medinių langų privalumą paminėjo R. Macijauskas. Pasirodo, medinių langų dėl jų tvirtumo labai nemėgsta per langus į patalpas besibraunantys vagys. Na, o svarbiausias medinio lango privalumas, jo ekologiškumas, nes tokį langą gaminant naudojamas medis ir specialūs vandens pagrindu sukurti dažai.
Mediniai langai gerai sulaiko šilumą, o langų rėmą malonu liesti net tada, kai lauke temperatūra yra žemiau nulio.
Geros medinių langų izoliacinės savybės pateisina šių gaminių naudojimą, ypač kai nuolatos vis didėja šiluminės energijos kaina. Lyginant su aliuminio ar plastikiniais langais, medinių langų šiluminė varža didesnė, medis neleidžia susidaryti šalčio slenksčiams rėmuose, taip pat kondensuotis vandeniui. Būdamas natūrali žaliava, medis tam tikra apimtimi keičiasi vandens garais su oru, mediniai langai savotiškai „kvėpuoja“. Šis procesas padeda palaikyti kambariuose drėgmės balansą. Iš visų medžiagų, naudojamų langams gaminti, medis turi mažiausią šiluminio plėtimosi koeficientą, todėl mažiau deformuojasi.
Šilutėje galima pamatyti nemažai UAB „Stamela“ pagamintų medinių langų. Jų sumontuota tiek individualiuose namuose, tiek geležinkelio stotyje, dar keliose mokyklose. Mediniai langai labai dažnai naudojami renovuojant kultūros paveldo objektus, nes ten tokie langai geriausiai tinka dėl naudojamų tradicinių medžiagų, plačios spalvinės apdailos gamos ir puošybos elementų.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite