UAB „Stamela“ renkasi medį

Šilutėje gyvuojanti uždaroji akcinė bendrovė „Stamela“ savo gaminius – medinius langus ir duris – šį rudenį pirmą kartą pristatė tarptautinėje parodoje Latvijoje. Debiutas buvo sėkmingas. Gaminiais susidomėjo įmonės iš Latvijos, Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, Estijos, Lenkijos. Vyksta derybos dėl bendradarbiavimo.

Plečiant medinių langų ir durų gamybos apimtis teko statyti naują šiuolaikine įranga aprūpintą cechą.

Iš pat pradžių savo gaminius pradėjusi gaminti iš medienos, „Stamela“ nuspėjo rinkos poreikius. Apie tai, kaip ir iš ko gaminami mediniai langai, apie jų privalumus ir trūkumus papasakojo įmonės direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Vitonis ir vyriausiasis technologas Romas Macijauskas.
Pasak Kęstučio Vitonio, poreikį pradėti gamintis langus padiktavo pats gyvenimas. Savo veiklą pradėjusi kaip statybinė įmonė, UAB „Stamela“ savo statomiems objektams pradėjo gaminti langus ir duris. Tada prieinamiausia ir geriausiai meistrams pažįstama medžiaga buvo mediena. Vėliau atsirado stiklo paketai. Buvo nupirktas vienas geros kokybės medinis langas, jį išardė ir suprato, kad ir patys pajėgtų sumeistrauti tokį langą. Gamybos apimtys pamažu augo, laikui bėgant langų ir durų gamybai teko pastatyti ir atskirą cechą, įsigyti šiuolaikinės įrangos.

Apie „Stamelos“ gaminamus langus pasakojo įmonės direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Vitonis ir vyriausiasis technologas Romas Macijauskas.

Bendrovė gamina tik medines langų konstrukcijas, o stiklo paketai ir kitos langui reikalingos medžiagos užsakomos iš patikimų gamintojų. Langų ir durų gamybai naudojama ekologiška mediena iš atsinaujinančių miškų bei turinti Tarptautinį miškų tvarkymo sertifikatą FSC. Dažniausiai naudojama pušies mediena, tačiau kartais ir brangesnė – ąžuolo ar raudonmedžio. Mažiau bijantis drėgmės ir nesideformuojantis raudonmedis labiau tinka langų gamybai, tačiau už geresnę kokybę tenka mokėti brangiau. Perkami standartiniai gatavi medienos tašai, iš kurių gaminami langai. Per metus durų ir langų gamybai sunaudojama apie 200 kubinių metrų tašų ir 400 kubinių metrų pjautinės medienos.
Vyriausiasis technologas Romas Macijauskas pasakojo, kad kol bus pagamintas langas, reikia atlikti nemažai technologinių ir kokybės kontrolės procesų. Būsimo lango detalės iš pradžių frezuojamos, po to milimetro dalių tikslumu kalibruojamos. Surinkus rėmą, padaromos technologinės išpjovos spynoms, vyriams, šalinami medienos defektai. Rėmas impregnuojamas specialiame skystyje, po to vėl šalinami išryškėję smulkūs defektai. Tik dar kartą nušlifavus, nugruntavus ir nudažius, įstatomos spynos bei kita furnitūra, tarpinės ir įklijuojamas pats pagrindinis elementas – stiklo paketas. Kokį stiklo paketą montuoti, gali pasirinkti pats užsakovas, tačiau gerų patarimų jis gaus ir įmonėje, nes dažnai būsimas langas užsakomas pasiklausius ne visai teisingų patarimų. Anot K. Vitonio, kainos ir kokybės atžvilgiu optimaliausias yra dviejų kamerų stiklo paketas su dviem selektyviniais stiklais. Šie stiklai pasižymi tuo, kad jie padengti specialia permatoma metalo danga, kuri sumažina šilumos nuostolius žiemą ir patalpų perkaitimą vasarą.
Paklausti, kokie yra medinių langų privalumai ir trūkumai, vyrai sakė, kad pagrindiniai trūkumai esą du: didesnė nei plastikinių langų kaina ir tai, kad šiems langams reikia daugiau priežiūros – kas 5-7 metus perdažyti. Kitą vertus, skirtingai nuo plastikinių langų, medinius langus galima restauruoti ir perdažyti kita spalva. Netikėtą, bet svarbų medinių langų privalumą paminėjo R. Macijauskas. Pasirodo, medinių langų dėl jų tvirtumo labai nemėgsta per langus į patalpas besibraunantys vagys. Na, o svarbiausias medinio lango privalumas, jo ekologiškumas, nes tokį langą gaminant naudojamas medis ir specialūs vandens pagrindu sukurti dažai.
Mediniai langai gerai sulaiko šilumą, o langų rėmą malonu liesti net tada, kai lauke temperatūra yra žemiau nulio.
Geros medinių langų izoliacinės savybės pateisina šių gaminių naudojimą, ypač kai nuolatos vis didėja šiluminės energijos kaina. Lyginant su aliuminio ar plastikiniais langais, medinių langų šiluminė varža didesnė, medis neleidžia susidaryti šalčio slenksčiams rėmuose, taip pat kondensuotis vandeniui. Būdamas natūrali žaliava, medis tam tikra apimtimi keičiasi vandens garais su oru, mediniai langai savotiškai „kvėpuoja“. Šis procesas padeda palaikyti kambariuose drėgmės balansą. Iš visų medžiagų, naudojamų langams gaminti, medis turi mažiausią šiluminio plėtimosi koeficientą, todėl mažiau deformuojasi.
Šilutėje galima pamatyti nemažai UAB „Stamela“ pagamintų medinių langų. Jų sumontuota tiek individualiuose namuose, tiek geležinkelio stotyje, dar keliose mokyklose. Mediniai langai labai dažnai naudojami renovuojant kultūros paveldo objektus, nes ten tokie langai geriausiai tinka dėl naudojamų tradicinių medžiagų, plačios spalvinės apdailos gamos ir puošybos elementų.

Vaidotas VILKAS

Hits: 205

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Mažosios Lietuvos atstovai kreipėsi į Prezidentą dėl krašto heraldikos kūrimo

2021 m. balandžio 16 d. Mažosios Lietuvos etninės kultūros globos taryba oficialiu raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, prašydama padėti išspręsti nevaisingą diskusiją su Lietuvos heraldikos komisija (LHK), kuri atsisako įteisinti Mažosios Lietuvos vietos žmonių pasirinktą regiono herbo simbolį. Kurti etnografinio Mažosios Lietuvos regiono heraldiką imtasi 2014 metais. Mažosios Lietuvos etninės kultūros globos taryba sukvietė regiono savivaldybių (Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Neringos, Jurbarko, Tauragės rajono, Pagėgių ir Šilutės) kultūrininkus, visuomenininkus, senuosius krašto gyventojus, išeiviją išreikšti nuomonę, koks simbolis geriausiai atspindėtų

Kintų mokykloje istorijos moko dr. Rubenas Bukavickas

Gera žinia Kintų pagrindinės mokyklos bendruomenės vardu interneto svetainėje pasidžiaugė šios mokyklos vadovė Asta Gužauskienė. Istorijos mokytojas Rubenas Bukavickas gavo mokslų daktaro laipsnį. Direktorė Asta Gužauskienė rašo: „Kad darbuotojai kelia kvalifikaciją mokymuose, kursuose, seminaruose, daugumai visuomenės tai yra žinoma ir gana įprasta. Bet priimti sprendimą studijuoti – iššūkis! Kintų mokykloje mėgstami iššūkiai – kasmet studijuoja vidutiniškai po penkis darbuotojus: vieni siekia profesijos ar papildomos profesijos, persikvalifikavimo, kiti – pedagogikos studijų ar net mokslinio laipsnio! Šiuo metu mokykloje dirba 47 darbuotojai,

COVID-19 Šilutės rajone: per parą nustatyti 5 nauji atvejai, sergančiųjų – 398, paskiepyti per 7 tūkst. gyventojų

Praėjusią parą, trečiadienį, Lietuvoje patvirtinta 1344 nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai, mirė 14 žmonių, ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas. Šilutės rajone – 5 nauji atvejai.  Balandžio 22 d. duomenimis, Šilutės rajone šiuo metu iš viso sergančiųjų koronavirusu – 398 asmenys, o mirusiųjų nuo COVID-19 – 63. Nuo karantino pradžios užsikrėtė 2 797 Šilutės r. savivaldybės gyventojai. Iš jų pasveiko 2 253 asmenys. Žinoma, jog iš viso Šilutės r. savivaldybėje paskiepyti 7 056 asmenys. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 237 950

Balandžio 22-oji – Pasaulinė žemės diena

Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius John McConnell kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas tapti Žemės globėjais, o pavasario ekvinokciją, kuri skirtingose planetos vietose yra kovo 20-21 d., minėti kaip Pasaulinę žemės dieną. Atsiliepiant į šį kreipimąsi, Lietuvos Respublikos Atkūriamasis Seimas (tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba) 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir

Taip pat skaitykite