UAB „Stamela“ renkasi medį

Šilutėje gyvuojanti uždaroji akcinė bendrovė „Stamela“ savo gaminius – medinius langus ir duris – šį rudenį pirmą kartą pristatė tarptautinėje parodoje Latvijoje. Debiutas buvo sėkmingas. Gaminiais susidomėjo įmonės iš Latvijos, Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, Estijos, Lenkijos. Vyksta derybos dėl bendradarbiavimo.

Plečiant medinių langų ir durų gamybos apimtis teko statyti naują šiuolaikine įranga aprūpintą cechą.

Iš pat pradžių savo gaminius pradėjusi gaminti iš medienos, „Stamela“ nuspėjo rinkos poreikius. Apie tai, kaip ir iš ko gaminami mediniai langai, apie jų privalumus ir trūkumus papasakojo įmonės direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Vitonis ir vyriausiasis technologas Romas Macijauskas.
Pasak Kęstučio Vitonio, poreikį pradėti gamintis langus padiktavo pats gyvenimas. Savo veiklą pradėjusi kaip statybinė įmonė, UAB „Stamela“ savo statomiems objektams pradėjo gaminti langus ir duris. Tada prieinamiausia ir geriausiai meistrams pažįstama medžiaga buvo mediena. Vėliau atsirado stiklo paketai. Buvo nupirktas vienas geros kokybės medinis langas, jį išardė ir suprato, kad ir patys pajėgtų sumeistrauti tokį langą. Gamybos apimtys pamažu augo, laikui bėgant langų ir durų gamybai teko pastatyti ir atskirą cechą, įsigyti šiuolaikinės įrangos.

Apie „Stamelos“ gaminamus langus pasakojo įmonės direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Vitonis ir vyriausiasis technologas Romas Macijauskas.

Bendrovė gamina tik medines langų konstrukcijas, o stiklo paketai ir kitos langui reikalingos medžiagos užsakomos iš patikimų gamintojų. Langų ir durų gamybai naudojama ekologiška mediena iš atsinaujinančių miškų bei turinti Tarptautinį miškų tvarkymo sertifikatą FSC. Dažniausiai naudojama pušies mediena, tačiau kartais ir brangesnė – ąžuolo ar raudonmedžio. Mažiau bijantis drėgmės ir nesideformuojantis raudonmedis labiau tinka langų gamybai, tačiau už geresnę kokybę tenka mokėti brangiau. Perkami standartiniai gatavi medienos tašai, iš kurių gaminami langai. Per metus durų ir langų gamybai sunaudojama apie 200 kubinių metrų tašų ir 400 kubinių metrų pjautinės medienos.
Vyriausiasis technologas Romas Macijauskas pasakojo, kad kol bus pagamintas langas, reikia atlikti nemažai technologinių ir kokybės kontrolės procesų. Būsimo lango detalės iš pradžių frezuojamos, po to milimetro dalių tikslumu kalibruojamos. Surinkus rėmą, padaromos technologinės išpjovos spynoms, vyriams, šalinami medienos defektai. Rėmas impregnuojamas specialiame skystyje, po to vėl šalinami išryškėję smulkūs defektai. Tik dar kartą nušlifavus, nugruntavus ir nudažius, įstatomos spynos bei kita furnitūra, tarpinės ir įklijuojamas pats pagrindinis elementas – stiklo paketas. Kokį stiklo paketą montuoti, gali pasirinkti pats užsakovas, tačiau gerų patarimų jis gaus ir įmonėje, nes dažnai būsimas langas užsakomas pasiklausius ne visai teisingų patarimų. Anot K. Vitonio, kainos ir kokybės atžvilgiu optimaliausias yra dviejų kamerų stiklo paketas su dviem selektyviniais stiklais. Šie stiklai pasižymi tuo, kad jie padengti specialia permatoma metalo danga, kuri sumažina šilumos nuostolius žiemą ir patalpų perkaitimą vasarą.
Paklausti, kokie yra medinių langų privalumai ir trūkumai, vyrai sakė, kad pagrindiniai trūkumai esą du: didesnė nei plastikinių langų kaina ir tai, kad šiems langams reikia daugiau priežiūros – kas 5-7 metus perdažyti. Kitą vertus, skirtingai nuo plastikinių langų, medinius langus galima restauruoti ir perdažyti kita spalva. Netikėtą, bet svarbų medinių langų privalumą paminėjo R. Macijauskas. Pasirodo, medinių langų dėl jų tvirtumo labai nemėgsta per langus į patalpas besibraunantys vagys. Na, o svarbiausias medinio lango privalumas, jo ekologiškumas, nes tokį langą gaminant naudojamas medis ir specialūs vandens pagrindu sukurti dažai.
Mediniai langai gerai sulaiko šilumą, o langų rėmą malonu liesti net tada, kai lauke temperatūra yra žemiau nulio.
Geros medinių langų izoliacinės savybės pateisina šių gaminių naudojimą, ypač kai nuolatos vis didėja šiluminės energijos kaina. Lyginant su aliuminio ar plastikiniais langais, medinių langų šiluminė varža didesnė, medis neleidžia susidaryti šalčio slenksčiams rėmuose, taip pat kondensuotis vandeniui. Būdamas natūrali žaliava, medis tam tikra apimtimi keičiasi vandens garais su oru, mediniai langai savotiškai „kvėpuoja“. Šis procesas padeda palaikyti kambariuose drėgmės balansą. Iš visų medžiagų, naudojamų langams gaminti, medis turi mažiausią šiluminio plėtimosi koeficientą, todėl mažiau deformuojasi.
Šilutėje galima pamatyti nemažai UAB „Stamela“ pagamintų medinių langų. Jų sumontuota tiek individualiuose namuose, tiek geležinkelio stotyje, dar keliose mokyklose. Mediniai langai labai dažnai naudojami renovuojant kultūros paveldo objektus, nes ten tokie langai geriausiai tinka dėl naudojamų tradicinių medžiagų, plačios spalvinės apdailos gamos ir puošybos elementų.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Specialistų rekomendacijos, kaip saugoti sveikatą kaitros metu

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įspėja apie karštį:  rugpjūčio 12 d., penktadienį, temperatūra popietę kils iki +24-29°C; šeštadienio naktį vės iki 10-15 laipsnių, dieną oras įkais iki +25-30°C; sekmadienio dieną šils iki +26-31°C; Žolinės dieną temperatūra pakils iki +26-31°C.   Aktualu kiekvienam Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per

Rugpjūčio viduryje – Žolinė

Žolinė (Dzūkijoje – Kopūstinė) – tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Javai jau nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, privirta uogienių. Moterys šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Žolinės švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima, – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas. Šventės dieną buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo

Vilniuje atidaroma viena moderniausių teniso arenų Europoje

Po kiek daugiau nei metus trukusios rekonstrukcijos Vilniuje esantis sporto kompleksas „SEB arena“ jau nuo rugsėjo duris atvers kaip didžiausias uždaras teniso, skvošo ir badmintono centras Vidurio Europoje. Atnaujintoje arenoje įrengtas ir pirmasis regione išmanusis teniso kortas, leisiantis organizuoti tarptautinius aukščiausio  lygio turnyrus. Naujojoje arenos dalyje įrengti 7 papildomi kietosios dangos kortai ir centrinis kortas, kurį supa net 1,5 tūkst. žiūrovų talpinančios tribūnos, 4 badmintono aikštelės ir net 10 patiems jauniausiems tenisininkams skirtų mažųjų teniso kortų. „Šiandien jau galime drąsiai

Prasideda ilgasis savaitgalis. Kokių klaidų nedaryti be priežiūros paliekant namus?

Žolinės savaitgalį dalis Lietuvos žmonių mėgausis besibaigiančia vasara, laisvadienius leisdami kurortuose, sodybose ar prie vandens telkinių. Nors tyrimai rodo, kad mūsų šalies gyventojai labiau negu estai ir latviai rūpinasi namų saugumu, draudikai atkreipia dėmesį, kad vasaros mėnesiais, ypač per Žolinę ar kitus ilguosius savaitgalius, be priežiūros palikti namai nukenčia dažniau nei įprastai. Todėl itin svarbu išvykstant pasirūpinti namų ir juose esančio turto saugumu, kad sugrįžus juos rastumėte tokius, kokius palikote. „Ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių gyventojai pastaraisiais

Taip pat skaitykite