UAB „Stamela“ renkasi medį

Šilutėje gyvuojanti uždaroji akcinė bendrovė „Stamela“ savo gaminius – medinius langus ir duris – šį rudenį pirmą kartą pristatė tarptautinėje parodoje Latvijoje. Debiutas buvo sėkmingas. Gaminiais susidomėjo įmonės iš Latvijos, Švedijos, Rusijos, Baltarusijos, Estijos, Lenkijos. Vyksta derybos dėl bendradarbiavimo.

Plečiant medinių langų ir durų gamybos apimtis teko statyti naują šiuolaikine įranga aprūpintą cechą.

Iš pat pradžių savo gaminius pradėjusi gaminti iš medienos, „Stamela“ nuspėjo rinkos poreikius. Apie tai, kaip ir iš ko gaminami mediniai langai, apie jų privalumus ir trūkumus papasakojo įmonės direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Vitonis ir vyriausiasis technologas Romas Macijauskas.
Pasak Kęstučio Vitonio, poreikį pradėti gamintis langus padiktavo pats gyvenimas. Savo veiklą pradėjusi kaip statybinė įmonė, UAB „Stamela“ savo statomiems objektams pradėjo gaminti langus ir duris. Tada prieinamiausia ir geriausiai meistrams pažįstama medžiaga buvo mediena. Vėliau atsirado stiklo paketai. Buvo nupirktas vienas geros kokybės medinis langas, jį išardė ir suprato, kad ir patys pajėgtų sumeistrauti tokį langą. Gamybos apimtys pamažu augo, laikui bėgant langų ir durų gamybai teko pastatyti ir atskirą cechą, įsigyti šiuolaikinės įrangos.

Apie „Stamelos“ gaminamus langus pasakojo įmonės direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Vitonis ir vyriausiasis technologas Romas Macijauskas.

Bendrovė gamina tik medines langų konstrukcijas, o stiklo paketai ir kitos langui reikalingos medžiagos užsakomos iš patikimų gamintojų. Langų ir durų gamybai naudojama ekologiška mediena iš atsinaujinančių miškų bei turinti Tarptautinį miškų tvarkymo sertifikatą FSC. Dažniausiai naudojama pušies mediena, tačiau kartais ir brangesnė – ąžuolo ar raudonmedžio. Mažiau bijantis drėgmės ir nesideformuojantis raudonmedis labiau tinka langų gamybai, tačiau už geresnę kokybę tenka mokėti brangiau. Perkami standartiniai gatavi medienos tašai, iš kurių gaminami langai. Per metus durų ir langų gamybai sunaudojama apie 200 kubinių metrų tašų ir 400 kubinių metrų pjautinės medienos.
Vyriausiasis technologas Romas Macijauskas pasakojo, kad kol bus pagamintas langas, reikia atlikti nemažai technologinių ir kokybės kontrolės procesų. Būsimo lango detalės iš pradžių frezuojamos, po to milimetro dalių tikslumu kalibruojamos. Surinkus rėmą, padaromos technologinės išpjovos spynoms, vyriams, šalinami medienos defektai. Rėmas impregnuojamas specialiame skystyje, po to vėl šalinami išryškėję smulkūs defektai. Tik dar kartą nušlifavus, nugruntavus ir nudažius, įstatomos spynos bei kita furnitūra, tarpinės ir įklijuojamas pats pagrindinis elementas – stiklo paketas. Kokį stiklo paketą montuoti, gali pasirinkti pats užsakovas, tačiau gerų patarimų jis gaus ir įmonėje, nes dažnai būsimas langas užsakomas pasiklausius ne visai teisingų patarimų. Anot K. Vitonio, kainos ir kokybės atžvilgiu optimaliausias yra dviejų kamerų stiklo paketas su dviem selektyviniais stiklais. Šie stiklai pasižymi tuo, kad jie padengti specialia permatoma metalo danga, kuri sumažina šilumos nuostolius žiemą ir patalpų perkaitimą vasarą.
Paklausti, kokie yra medinių langų privalumai ir trūkumai, vyrai sakė, kad pagrindiniai trūkumai esą du: didesnė nei plastikinių langų kaina ir tai, kad šiems langams reikia daugiau priežiūros – kas 5-7 metus perdažyti. Kitą vertus, skirtingai nuo plastikinių langų, medinius langus galima restauruoti ir perdažyti kita spalva. Netikėtą, bet svarbų medinių langų privalumą paminėjo R. Macijauskas. Pasirodo, medinių langų dėl jų tvirtumo labai nemėgsta per langus į patalpas besibraunantys vagys. Na, o svarbiausias medinio lango privalumas, jo ekologiškumas, nes tokį langą gaminant naudojamas medis ir specialūs vandens pagrindu sukurti dažai.
Mediniai langai gerai sulaiko šilumą, o langų rėmą malonu liesti net tada, kai lauke temperatūra yra žemiau nulio.
Geros medinių langų izoliacinės savybės pateisina šių gaminių naudojimą, ypač kai nuolatos vis didėja šiluminės energijos kaina. Lyginant su aliuminio ar plastikiniais langais, medinių langų šiluminė varža didesnė, medis neleidžia susidaryti šalčio slenksčiams rėmuose, taip pat kondensuotis vandeniui. Būdamas natūrali žaliava, medis tam tikra apimtimi keičiasi vandens garais su oru, mediniai langai savotiškai „kvėpuoja“. Šis procesas padeda palaikyti kambariuose drėgmės balansą. Iš visų medžiagų, naudojamų langams gaminti, medis turi mažiausią šiluminio plėtimosi koeficientą, todėl mažiau deformuojasi.
Šilutėje galima pamatyti nemažai UAB „Stamela“ pagamintų medinių langų. Jų sumontuota tiek individualiuose namuose, tiek geležinkelio stotyje, dar keliose mokyklose. Mediniai langai labai dažnai naudojami renovuojant kultūros paveldo objektus, nes ten tokie langai geriausiai tinka dėl naudojamų tradicinių medžiagų, plačios spalvinės apdailos gamos ir puošybos elementų.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir šią savaitę sinoptikai žada lietaus, o šilumos – iki 25 laipsnių

Ši savaitė ir Šilutės krašte prasidėjo vis su lietumi, netrūko saulės ir vėjo. Tačiau karščių jau nebėra. Pirmadienį, rugpjūčio 2 d., itin drėgnus orus atnešęs ciklonas po truputį keliavo šiaurinių platumų link. Buvo ir lietaus, tačiau negausiai, o šilumos irgi netrūko. Rugpjūčio 3-ios, antradienio, naktį vietomis trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, pajūryje – šiaurės vakarų 7-12 m/s, pajūryje gūsiai 15-17 m/s. Žemiausia temperatūra 10-15, pajūryje 16-18 laipsnių. Dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas

Jau pradeda žydėti rykštenės: skinkite negailėdami

Pievos ir patvoriai jau geltonuoja – pradeda žydėti rykštenės. Jos mėgstamos dėl ryškios spalvos, be to, ilgai laikosi pamerktos. Aplinkosaugininkai ragina šį invazinį augalą skinti kad ir glėbiais – taip sumažinsime jo paplitimą. Tačiau įspėja nuvytusių žiedynų nemesti kur pakliuvo, tik į kompostavimo įrenginius ar žaliųjų atliekų aikšteles, kad nepaplistų sėklos. Į Lietuvos invazinių rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos trys rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė, aukštoji rykštenė ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.Jos pradeda žydėti apie vasaros vidurį, o baigia rudenį. Visos jos

Pagerbkite tikrą Mokytoją – teikite kandidatūras „Metų mokytojo“ premijai gauti

Šilutės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą įsteigti „Metų mokytojo“ nominaciją. Galbūt nėra svarbiausia dovana, piniginė premija. Svarbiausia, kad krašto bendruomenei suteikta proga iš geriausių mokytojų pasiūlyti kandidatūras ir švęsti, džiaugtis per iškilmes, kai bus pagerbiamas „Metų mokytojas“. Savivaldybė, kviesdama teikti kandidatūras, interneto svetainėje tikina neabejojanti, kad jūsų mokykloje yra tas išskirtinis – pilietiškas, inovatyvus, jaunąją kartą įkvėpti gebantis, kolegas motyvuojantis ir bendruomenę buriantis Mokytojas. Jei taip – kviečiame jį nominuoti, užpildant nustatytos formos rekomendaciją, kartu pateikiant kandidato sutikimą dėl asmens

Pratęsiamas išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminas nedidelių saulės elektrinių įsigijimui

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, siekdama užtikrinti sklandų išlaidų kompensavimo, nedidelių, iki 10 KW galios saulės elektrinių įsigijimui iš elektrinių parkų procesą, pratęsė išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminą dviem mėnesiams iki 2021 metų rugsėjo 30 d. Įgyvendinimo terminas pratęstas pareiškėjams 2020 m. liepos mėn. teikusiems paraiškas kompensacinei išmokai pagal priemonę „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų)“ gauti. Sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į gausų pateiktų paraiškų skaičių ir karantino metu sulėtėjusį reikalingų dokumentų tvarkymo procesą, neigiamą COVID-19 pandemijos poveikį elektrinių parkų

Taip pat skaitykite