Tuštėjančio kaimo gyventoja nenuobodžiauja – veria gyvates

Liucijos ir Alfonso Stancikų šeima apsigyveno Tūmeliuose (Žemaičių Naumiesčio sen.), kai kaimas dūzgė lyg bičių avilys. Visi Tūmelių kaimo gyventojai turėjo darbą, po darbo triūsė savo namų ūkiuose. Kaimas prieš dešimt metų pritilo, be Liucijos su vyru ir dar kelių kaimynų, čia nieko nebeliko…

Liucijos namai išpuošti jos rankdarbiais.

Kas išsikėlė, kas svetur rado laimę. Ir Stancikų namuose karaliauja ramybė. Liucija dažniausiai su rankdarbiu rankose būna namuose, Alfonsas – laukuose, prie gyvulių. Namai atgyja tik vaikams su vaikaičiais susirinkus. Šių metų pradžioje namai ūžė nuo susirinkusių pasveikinti Liucijos garbingo jubiliejaus proga.
Liucija – karo meto vaikas. Tėvų namai tebuvo mažytis kambarys ir virtuvė, o žmonių tilpo neįtikėtinai gausiai. Liucijos mama Agnietė pagimdė net 14 vaikų, ne visi išgyveno. Liucija augo tarp 12 brolių ir sesių. Tiek daug vaikų pagimdžiusi Liucijos mama anksti iškeliavo Anapilin. Liucija buvo viena iš jaunesniųjų. Pamena, kad tėvų namuose buvo audimo staklės, verpimo ratelis. Prie jų darbavosi, mamai talkino vyresnės Liucijos seserys, o ji mieliau megzdavo – jau eidama į pirmą klasę mokėjo megzti.
Liucijos tėvai visus sulaukusius mokyklinio amžiaus vaikus nuveždavo pas mamos brolį mokytoją. Ir Liucija ten buvo išvežta. Pamena turėjusi medines klumpeles, jomis kaukšėdama ilgu koridoriumi į klasę patekdavo tiesiai iš dėdės namų. Liucijai teko ir mokytis, ir dėdės vaikus prižiūrėti. Žiemą per atostogas grįždavo į tėvų namus. „Susodindavo į roges, o kad nesušaltume liepdavo pabėgėti, vytis roges“, – pasakoja Liucija.

Šią spalvingą gyvatę iš saldainių popieriukų suvėrė Liucija Stancikienė.

Septynias klases baigė Ramučiuose. Liko gyventi pas seserį, jai, penkiolikmetei, buvo patikėta prižiūrėti sesers vaikus. Gal todėl ir dabar maži vaikai prie jos mielai eina. Ir kaip neis – Liucijos rankomis padarytos spalvingos popierinės gyvatukės ypač vilioja mažuosius. Nors ir išleidusios smailius geluonis, Liucijos gyvatės nieko pikta nedaro, jomis galima žaisti ar papuošti namų aplinką. Spalvingos gyvatės – ilgos ir riebios, suvertos iš tūkstančių saldainių popieriukų. Ne, Liucija, nėra saldainių maniakė. Saldainių popieriukų jai parūpina anūkėliai. Saldainius išvynioję popieriukus deda į krepšelį – bus močiutei darbelio.
Paklausta, per kiek laiko suveria gyvatę, Liucija atvirauja, kad negalinti ilgai be darbo būti, rankos, pirštai taip ir ieško ko nusitverti…
Daugiau laiko prireikė gyvatei, kurios ilgis net du su puse metro. Kiek užtruko, Liucija neskaičiuoja. Jai labiau rūpi, kad sveikata būtų geresnė. Liucijos namai išpuošti jos rankomis nertomis lovatiesėmis, pagalvėlėmis. Savo rankdarbiais ji pamalonina ir artimuosius. Spalvinga gyvatėlė puošia ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijos socialinio darbo organizatorės Almos Pupšienės darbo kabinetą.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite