Tuberkuliozė beldžiasi ir į mokyklas…

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė „Pamariui“ patvirtino, kad kovo 15 d. buvo gautas skubus pranešimas iš Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės, jog gydomai Vainuto gimnazijos mokytojai nustatyta atvira tuberkuliozė.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Asmuo, sergantis atvira tuberkulioze, šias bakterijas oro lašeliniu būdu skleidžia kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas. Neužleistą tuberkuliozę išgydo per pusę metų, atvirą tuberkuliozę – per dvejus metus. Sergantis atvira tuberkulioze asmuo per metus gali užkrėsti 10-20 ar daugiau asmenų. Jeigu asmuo iki trijų savaičių ar ilgiau kosti, kartais pakyla temperatūra, jaučia silpnumą, jėgų trūkumą, naktį prakaituoja, – tokie iš pirmo žvilgsnio ir kitoms ligoms būdingi požymiai gali reikšti, kad jis susirgo tuberkulioze. Suaugusiems būtina daryti krūtinės ląstos rentgenogramą. Daromas ir tuberkulino testas, gydytojas pulmonologas gali skirti ir kitų tyrimų.
Kai žmogui sunku kosėti, o kosint skauda krūtinę, kai atsikosima skrepliais bei krauju, kai jaučiamas didelis silpnumas, nuovargis, krinta svoris, nėra apetito – tai jau užleistos tuberkuliozės požymiai. Nutraukus pradėtą tuberkuliozės gydymą, pažeidus kitus gydymosi reikalavimus, tuberkuliozė gali tapti atspari vaistams. Toks asmuo platina atsparias vaistams tuberkuliozės bakterijas.
Gydytoja pulmonologė nenustebo
Šilutėje dirbanti gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė nenustebusi, kad išaiškėjo dar vienas tuberkulioze sergantis asmuo rajone. Tokių buvo, yra ir rajone, ir visoje Lietuvoje. Šįkart Vainuto ambulatorijos šeimos gydytojas mokytoją išsiuntė gydytis tiesiai į tretinio lygio medicinos įstaigą. Šilutė buvo aplenkta, tačiau taip daryti galima.
„Nėra nė vieno žmogaus, visiškai apsaugoto nuo šios ligos“, – teigė telefonu kalbinta B. Gurauskienė, pripažinusi, kad skurdas, girtavimas ir panaši socialinė aplinka yra palankios sąlygos tuberkuliozei plisti, o Šilutės rajone sergamumas tuberkulioze mažėja. Gydytoja, negavusi pabendrauti su sergančia mokytoja, teigė mažai žinanti apie visas aplinkybes. Tačiau B. Gurauskienė įsitikinusi, kad mokytas, išsilavinęs, išprusęs žmogus, neturėtų kentėti 3 mėnesius ir nesikreipti į gydytoją. Sąmoningumo dar labai trūksta visiems. Esą silpnumą, jėgų stygių bandoma pateisinti rūpesčiais, stresu, nuovargiu, vitaminų stoka, o kad tai jau klastingos tuberkuliozės požymiai, nė nesusimąstoma. Tuberkuliozė vadinama ir paslaptinga liga. Visiems, nepaisant amžiaus, išsilavinimo ar einamų pareigų, reikia tikrintis sveikatą, o pajutus tuberkuliozei būdingų požymių, nedelsiant kreitis į gydytoją.
Direktorius nusiminęs
Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas telefonu pasakojo, kad mokytoja įspėjusi, jog vyksta pas gydytojus, galbūt gulsis į ligoninę. Anot A. Joniko, nėra įprasta klausinėti apie kolegos ligą.
Netrukus direktorius iš Švietimo skyriaus sulaukęs klausimo, ar visi pedagogai yra pasitikrinę sveikatą. Kovo 15 d., kai pedagogai po pietų planavo vykti į spektaklį Klaipėdos dramos teatre, sulaukta visuomenės sveikatos centro specialistų iš Klaipėdos: domėjosi darbuotojų sveikatos tikrinimo duomenimis, pranešė, kad gimnazijos mokytoja paguldyta į Tuberkuliozės ligoninę, daromi tyrimai, bus gydoma. Kitą dieną direktorius sušaukė pedagogų susirinkimą ir įspėjo, kad pasirūpintų persišviesti plaučius rentgenu. Informuoti mokiniai ir jų tėvai, kad vaikams bus daromas tuberkulino testas.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

„Tėvų reakcija buvo įvairi. Klausė, kodėl slepiame įvykį? Buvo piktų pastebėjimų…“ – pasakojo direktorius. Remiantis visuomenės sveikatos specialistų nurodymais, gimnazijos patalpos yra vėdinamos, stengiamasi įleisti kuo daugiau saulės spindulių, šlapiai valomos visos klasės, koridoriai ir kt. Kad gimnazijoje jaučiama įtampa, niekas neneigia. Tvyro baimė. Prieš Velykas vaikai išėjo pavasario atostogų. Tėvai įspėti, kad gali patys kreiptis į Vainuto ambulatoriją ar kitur ir pasirūpinti tyrimais. Suderinus tuberkulino testą vaikams atliks ir tėvams nedalyvaujant. Ar yra sergančių mokinių, mokytojų, kitų darbuotojų, bus galima sužinoti, ko gero, tik po visų tikrinimų, tyrimų ir net gydytojo pulmonologo konsultacijos, galbūt ir po pakartotinių tyrimų. Visa tai būsią atlikta.
A. Jonikas tik nusistebėjo, kad sulaukė įtarimų dėl informacijos slėpimo, nors gimnazija, kur dirbo susirgusi mokytoja, beveik paskutinė buvo informuota apie šį įvykį.
Tai akcentavo ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė, negavusi jokio oficialaus rašto apie situaciją Vainuto gimnazijoje.
Savivaldybės gydytojas, vyr. specialistas Marius Bartkus patikino, kad visiems Vainuto gimnazijos mokiniams būsiąs atliktas tuberkulino testas, po trijų dienų pasimatys reakcija, jeigu bus paraudimas, mokinius konsultuos gydytojai pulmonologai. M. Bartkus priminė, kad visi darbuotojai, darbininkai pagal įstatymą turi tikrintis sveikatą, o darbdavio pareiga to reikalauti. Ar profilaktiškai sveikata patikrinama objektyviai? Gydytojas tikrai neatsisakys patikrinti sveikatą, jeigu asmuo to nori.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite