Tuberkuliozė beldžiasi ir į mokyklas…

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė „Pamariui“ patvirtino, kad kovo 15 d. buvo gautas skubus pranešimas iš Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės, jog gydomai Vainuto gimnazijos mokytojai nustatyta atvira tuberkuliozė.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Asmuo, sergantis atvira tuberkulioze, šias bakterijas oro lašeliniu būdu skleidžia kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas. Neužleistą tuberkuliozę išgydo per pusę metų, atvirą tuberkuliozę – per dvejus metus. Sergantis atvira tuberkulioze asmuo per metus gali užkrėsti 10-20 ar daugiau asmenų. Jeigu asmuo iki trijų savaičių ar ilgiau kosti, kartais pakyla temperatūra, jaučia silpnumą, jėgų trūkumą, naktį prakaituoja, – tokie iš pirmo žvilgsnio ir kitoms ligoms būdingi požymiai gali reikšti, kad jis susirgo tuberkulioze. Suaugusiems būtina daryti krūtinės ląstos rentgenogramą. Daromas ir tuberkulino testas, gydytojas pulmonologas gali skirti ir kitų tyrimų.
Kai žmogui sunku kosėti, o kosint skauda krūtinę, kai atsikosima skrepliais bei krauju, kai jaučiamas didelis silpnumas, nuovargis, krinta svoris, nėra apetito – tai jau užleistos tuberkuliozės požymiai. Nutraukus pradėtą tuberkuliozės gydymą, pažeidus kitus gydymosi reikalavimus, tuberkuliozė gali tapti atspari vaistams. Toks asmuo platina atsparias vaistams tuberkuliozės bakterijas.
Gydytoja pulmonologė nenustebo
Šilutėje dirbanti gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė nenustebusi, kad išaiškėjo dar vienas tuberkulioze sergantis asmuo rajone. Tokių buvo, yra ir rajone, ir visoje Lietuvoje. Šįkart Vainuto ambulatorijos šeimos gydytojas mokytoją išsiuntė gydytis tiesiai į tretinio lygio medicinos įstaigą. Šilutė buvo aplenkta, tačiau taip daryti galima.
„Nėra nė vieno žmogaus, visiškai apsaugoto nuo šios ligos“, – teigė telefonu kalbinta B. Gurauskienė, pripažinusi, kad skurdas, girtavimas ir panaši socialinė aplinka yra palankios sąlygos tuberkuliozei plisti, o Šilutės rajone sergamumas tuberkulioze mažėja. Gydytoja, negavusi pabendrauti su sergančia mokytoja, teigė mažai žinanti apie visas aplinkybes. Tačiau B. Gurauskienė įsitikinusi, kad mokytas, išsilavinęs, išprusęs žmogus, neturėtų kentėti 3 mėnesius ir nesikreipti į gydytoją. Sąmoningumo dar labai trūksta visiems. Esą silpnumą, jėgų stygių bandoma pateisinti rūpesčiais, stresu, nuovargiu, vitaminų stoka, o kad tai jau klastingos tuberkuliozės požymiai, nė nesusimąstoma. Tuberkuliozė vadinama ir paslaptinga liga. Visiems, nepaisant amžiaus, išsilavinimo ar einamų pareigų, reikia tikrintis sveikatą, o pajutus tuberkuliozei būdingų požymių, nedelsiant kreitis į gydytoją.
Direktorius nusiminęs
Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas telefonu pasakojo, kad mokytoja įspėjusi, jog vyksta pas gydytojus, galbūt gulsis į ligoninę. Anot A. Joniko, nėra įprasta klausinėti apie kolegos ligą.
Netrukus direktorius iš Švietimo skyriaus sulaukęs klausimo, ar visi pedagogai yra pasitikrinę sveikatą. Kovo 15 d., kai pedagogai po pietų planavo vykti į spektaklį Klaipėdos dramos teatre, sulaukta visuomenės sveikatos centro specialistų iš Klaipėdos: domėjosi darbuotojų sveikatos tikrinimo duomenimis, pranešė, kad gimnazijos mokytoja paguldyta į Tuberkuliozės ligoninę, daromi tyrimai, bus gydoma. Kitą dieną direktorius sušaukė pedagogų susirinkimą ir įspėjo, kad pasirūpintų persišviesti plaučius rentgenu. Informuoti mokiniai ir jų tėvai, kad vaikams bus daromas tuberkulino testas.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

„Tėvų reakcija buvo įvairi. Klausė, kodėl slepiame įvykį? Buvo piktų pastebėjimų…“ – pasakojo direktorius. Remiantis visuomenės sveikatos specialistų nurodymais, gimnazijos patalpos yra vėdinamos, stengiamasi įleisti kuo daugiau saulės spindulių, šlapiai valomos visos klasės, koridoriai ir kt. Kad gimnazijoje jaučiama įtampa, niekas neneigia. Tvyro baimė. Prieš Velykas vaikai išėjo pavasario atostogų. Tėvai įspėti, kad gali patys kreiptis į Vainuto ambulatoriją ar kitur ir pasirūpinti tyrimais. Suderinus tuberkulino testą vaikams atliks ir tėvams nedalyvaujant. Ar yra sergančių mokinių, mokytojų, kitų darbuotojų, bus galima sužinoti, ko gero, tik po visų tikrinimų, tyrimų ir net gydytojo pulmonologo konsultacijos, galbūt ir po pakartotinių tyrimų. Visa tai būsią atlikta.
A. Jonikas tik nusistebėjo, kad sulaukė įtarimų dėl informacijos slėpimo, nors gimnazija, kur dirbo susirgusi mokytoja, beveik paskutinė buvo informuota apie šį įvykį.
Tai akcentavo ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė, negavusi jokio oficialaus rašto apie situaciją Vainuto gimnazijoje.
Savivaldybės gydytojas, vyr. specialistas Marius Bartkus patikino, kad visiems Vainuto gimnazijos mokiniams būsiąs atliktas tuberkulino testas, po trijų dienų pasimatys reakcija, jeigu bus paraudimas, mokinius konsultuos gydytojai pulmonologai. M. Bartkus priminė, kad visi darbuotojai, darbininkai pagal įstatymą turi tikrintis sveikatą, o darbdavio pareiga to reikalauti. Ar profilaktiškai sveikata patikrinama objektyviai? Gydytojas tikrai neatsisakys patikrinti sveikatą, jeigu asmuo to nori.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Muziejų naktis Bitėnuose

Šeštadienį, gegužės 14 d., Bitėnus apgobė Tarptautinė muziejų naktis. Nepaisant žvarbos, Martyno Jankaus muziejuje susirinko nemažas būrys svečių. Jaukiai įsitaisę muziejaus edukacinio centro antrame aukšte, žiūrovai stebėjo paruoštą Martyno Jankaus muziejaus programą.   Vakaras prasidėjo grafikės Gražinos Didelytės spalvotų piešinių parodos pristatymu iš ciklo „Dainavo klodai“ ir „Brangiausios vietos“. Pristatyme dalyvavo menininkės kūrybinių teisių paveldėtojas, jos darbų skleidėjas ir atminimo puoselėtojas prof. Vygandas Čaplikas, kartu su parodos kuratore Vida Korn. Šioje parodoje eksponuojami menininkės darbai sukurti jai apsigyvenus Dzūkijoje, Rūdnelės

Įgyvendintas iš ES Socialinio fondo finansuojamas socialinės gerovės projektas      

Asociacija Šilutės Soroptimos klubas ir partneriai Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centras bei Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Šilutės Viltis“ įgyvendino Europos Socialinio fondo lėšomis finansuojamą projektą „Socialinę gerovę kuriame drauge“ Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0433. Projekto tikslas-ugdyti savipagalbos ir socialinius įgūdžius socialinę atskirtį patiriantiems Šilutės gyventojams, kartu ugdant bendruomeniškumą ir savanorystę.  Šiam tikslui pasiekti suorganizuoti 108 užsiėmimai asmenims su negalia, jų šeimų nariams, vyresnio amžiaus Šilutės miesto gyventojams. Įgyvendinant projektą vyko įvadinis seminaras, 5 bendrųjų įgūdžių mokymai, 61 seminaras-praktikumas, 40 lavinamųjų užsiėmimų,

Tarp piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojų – ir ketvirtokė iš Žemaičių Naumiesčio

Paskelbti piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojai: viena iš jų – Ugnė Barakauskaitė, Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ketvirtos klasės mokinė. Paaiškėjo VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos surengto piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojai: Šakių „Varpo“ mokyklos penktos klasės mokinė Austėja Pužauskaitė, Alytaus r. Butrimonių gimnazijos septintos klasės mokinys Grantas Grudzinskas, Tauragės „Versmės“ gimnazijos pirmos gimnazinės klasės mokinė Kamilė Savickaitė, Šilutės r. Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ketvirtos klasės mokinė Ugnė Barakauskaitė, Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos aštuntokė Marija Šmakotinaitė ir Visagino edukacijų centro

Kas yra debesijos ekosistema ir ką turėtumėte apie ją žinoti?

Ko gero, daugelis verslininkų, jei patys nesinaudoja debesų kompiuterija (angl. cloud computing), arba kitaip debesija, tai bent yra apie ją girdėję. Šis IT sprendimas leidžia greitai prisitaikyti ir patenkinti nuolat kintančius įmonės poreikius. Debesų kompiuterija įgalina kurti naujoviškesnius ir dinamiškesnius darbo būdus, kurie skatina verslo augimą ir suteikia konkurencinį pranašumą. Taigi šiame straipsnyje plačiau papasakosime apie tai, kas yra debesijos ekosistema, kaip ji veikia ir kokiais privalumais pasižymi. Debesijos ekosistema – kas tai? Debesijos ekosistema yra sudėtinga ir dinamiška tarpusavyje

Taip pat skaitykite