Tuberkuliozė beldžiasi ir į mokyklas…

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė „Pamariui“ patvirtino, kad kovo 15 d. buvo gautas skubus pranešimas iš Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės, jog gydomai Vainuto gimnazijos mokytojai nustatyta atvira tuberkuliozė.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Asmuo, sergantis atvira tuberkulioze, šias bakterijas oro lašeliniu būdu skleidžia kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas. Neužleistą tuberkuliozę išgydo per pusę metų, atvirą tuberkuliozę – per dvejus metus. Sergantis atvira tuberkulioze asmuo per metus gali užkrėsti 10-20 ar daugiau asmenų. Jeigu asmuo iki trijų savaičių ar ilgiau kosti, kartais pakyla temperatūra, jaučia silpnumą, jėgų trūkumą, naktį prakaituoja, – tokie iš pirmo žvilgsnio ir kitoms ligoms būdingi požymiai gali reikšti, kad jis susirgo tuberkulioze. Suaugusiems būtina daryti krūtinės ląstos rentgenogramą. Daromas ir tuberkulino testas, gydytojas pulmonologas gali skirti ir kitų tyrimų.
Kai žmogui sunku kosėti, o kosint skauda krūtinę, kai atsikosima skrepliais bei krauju, kai jaučiamas didelis silpnumas, nuovargis, krinta svoris, nėra apetito – tai jau užleistos tuberkuliozės požymiai. Nutraukus pradėtą tuberkuliozės gydymą, pažeidus kitus gydymosi reikalavimus, tuberkuliozė gali tapti atspari vaistams. Toks asmuo platina atsparias vaistams tuberkuliozės bakterijas.
Gydytoja pulmonologė nenustebo
Šilutėje dirbanti gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė nenustebusi, kad išaiškėjo dar vienas tuberkulioze sergantis asmuo rajone. Tokių buvo, yra ir rajone, ir visoje Lietuvoje. Šįkart Vainuto ambulatorijos šeimos gydytojas mokytoją išsiuntė gydytis tiesiai į tretinio lygio medicinos įstaigą. Šilutė buvo aplenkta, tačiau taip daryti galima.
„Nėra nė vieno žmogaus, visiškai apsaugoto nuo šios ligos“, – teigė telefonu kalbinta B. Gurauskienė, pripažinusi, kad skurdas, girtavimas ir panaši socialinė aplinka yra palankios sąlygos tuberkuliozei plisti, o Šilutės rajone sergamumas tuberkulioze mažėja. Gydytoja, negavusi pabendrauti su sergančia mokytoja, teigė mažai žinanti apie visas aplinkybes. Tačiau B. Gurauskienė įsitikinusi, kad mokytas, išsilavinęs, išprusęs žmogus, neturėtų kentėti 3 mėnesius ir nesikreipti į gydytoją. Sąmoningumo dar labai trūksta visiems. Esą silpnumą, jėgų stygių bandoma pateisinti rūpesčiais, stresu, nuovargiu, vitaminų stoka, o kad tai jau klastingos tuberkuliozės požymiai, nė nesusimąstoma. Tuberkuliozė vadinama ir paslaptinga liga. Visiems, nepaisant amžiaus, išsilavinimo ar einamų pareigų, reikia tikrintis sveikatą, o pajutus tuberkuliozei būdingų požymių, nedelsiant kreitis į gydytoją.
Direktorius nusiminęs
Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas telefonu pasakojo, kad mokytoja įspėjusi, jog vyksta pas gydytojus, galbūt gulsis į ligoninę. Anot A. Joniko, nėra įprasta klausinėti apie kolegos ligą.
Netrukus direktorius iš Švietimo skyriaus sulaukęs klausimo, ar visi pedagogai yra pasitikrinę sveikatą. Kovo 15 d., kai pedagogai po pietų planavo vykti į spektaklį Klaipėdos dramos teatre, sulaukta visuomenės sveikatos centro specialistų iš Klaipėdos: domėjosi darbuotojų sveikatos tikrinimo duomenimis, pranešė, kad gimnazijos mokytoja paguldyta į Tuberkuliozės ligoninę, daromi tyrimai, bus gydoma. Kitą dieną direktorius sušaukė pedagogų susirinkimą ir įspėjo, kad pasirūpintų persišviesti plaučius rentgenu. Informuoti mokiniai ir jų tėvai, kad vaikams bus daromas tuberkulino testas.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

„Tėvų reakcija buvo įvairi. Klausė, kodėl slepiame įvykį? Buvo piktų pastebėjimų…“ – pasakojo direktorius. Remiantis visuomenės sveikatos specialistų nurodymais, gimnazijos patalpos yra vėdinamos, stengiamasi įleisti kuo daugiau saulės spindulių, šlapiai valomos visos klasės, koridoriai ir kt. Kad gimnazijoje jaučiama įtampa, niekas neneigia. Tvyro baimė. Prieš Velykas vaikai išėjo pavasario atostogų. Tėvai įspėti, kad gali patys kreiptis į Vainuto ambulatoriją ar kitur ir pasirūpinti tyrimais. Suderinus tuberkulino testą vaikams atliks ir tėvams nedalyvaujant. Ar yra sergančių mokinių, mokytojų, kitų darbuotojų, bus galima sužinoti, ko gero, tik po visų tikrinimų, tyrimų ir net gydytojo pulmonologo konsultacijos, galbūt ir po pakartotinių tyrimų. Visa tai būsią atlikta.
A. Jonikas tik nusistebėjo, kad sulaukė įtarimų dėl informacijos slėpimo, nors gimnazija, kur dirbo susirgusi mokytoja, beveik paskutinė buvo informuota apie šį įvykį.
Tai akcentavo ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė, negavusi jokio oficialaus rašto apie situaciją Vainuto gimnazijoje.
Savivaldybės gydytojas, vyr. specialistas Marius Bartkus patikino, kad visiems Vainuto gimnazijos mokiniams būsiąs atliktas tuberkulino testas, po trijų dienų pasimatys reakcija, jeigu bus paraudimas, mokinius konsultuos gydytojai pulmonologai. M. Bartkus priminė, kad visi darbuotojai, darbininkai pagal įstatymą turi tikrintis sveikatą, o darbdavio pareiga to reikalauti. Ar profilaktiškai sveikata patikrinama objektyviai? Gydytojas tikrai neatsisakys patikrinti sveikatą, jeigu asmuo to nori.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite