Tuberkuliozė beldžiasi ir į mokyklas…

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė „Pamariui“ patvirtino, kad kovo 15 d. buvo gautas skubus pranešimas iš Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės, jog gydomai Vainuto gimnazijos mokytojai nustatyta atvira tuberkuliozė.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Asmuo, sergantis atvira tuberkulioze, šias bakterijas oro lašeliniu būdu skleidžia kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas. Neužleistą tuberkuliozę išgydo per pusę metų, atvirą tuberkuliozę – per dvejus metus. Sergantis atvira tuberkulioze asmuo per metus gali užkrėsti 10-20 ar daugiau asmenų. Jeigu asmuo iki trijų savaičių ar ilgiau kosti, kartais pakyla temperatūra, jaučia silpnumą, jėgų trūkumą, naktį prakaituoja, – tokie iš pirmo žvilgsnio ir kitoms ligoms būdingi požymiai gali reikšti, kad jis susirgo tuberkulioze. Suaugusiems būtina daryti krūtinės ląstos rentgenogramą. Daromas ir tuberkulino testas, gydytojas pulmonologas gali skirti ir kitų tyrimų.
Kai žmogui sunku kosėti, o kosint skauda krūtinę, kai atsikosima skrepliais bei krauju, kai jaučiamas didelis silpnumas, nuovargis, krinta svoris, nėra apetito – tai jau užleistos tuberkuliozės požymiai. Nutraukus pradėtą tuberkuliozės gydymą, pažeidus kitus gydymosi reikalavimus, tuberkuliozė gali tapti atspari vaistams. Toks asmuo platina atsparias vaistams tuberkuliozės bakterijas.
Gydytoja pulmonologė nenustebo
Šilutėje dirbanti gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė nenustebusi, kad išaiškėjo dar vienas tuberkulioze sergantis asmuo rajone. Tokių buvo, yra ir rajone, ir visoje Lietuvoje. Šįkart Vainuto ambulatorijos šeimos gydytojas mokytoją išsiuntė gydytis tiesiai į tretinio lygio medicinos įstaigą. Šilutė buvo aplenkta, tačiau taip daryti galima.
„Nėra nė vieno žmogaus, visiškai apsaugoto nuo šios ligos“, – teigė telefonu kalbinta B. Gurauskienė, pripažinusi, kad skurdas, girtavimas ir panaši socialinė aplinka yra palankios sąlygos tuberkuliozei plisti, o Šilutės rajone sergamumas tuberkulioze mažėja. Gydytoja, negavusi pabendrauti su sergančia mokytoja, teigė mažai žinanti apie visas aplinkybes. Tačiau B. Gurauskienė įsitikinusi, kad mokytas, išsilavinęs, išprusęs žmogus, neturėtų kentėti 3 mėnesius ir nesikreipti į gydytoją. Sąmoningumo dar labai trūksta visiems. Esą silpnumą, jėgų stygių bandoma pateisinti rūpesčiais, stresu, nuovargiu, vitaminų stoka, o kad tai jau klastingos tuberkuliozės požymiai, nė nesusimąstoma. Tuberkuliozė vadinama ir paslaptinga liga. Visiems, nepaisant amžiaus, išsilavinimo ar einamų pareigų, reikia tikrintis sveikatą, o pajutus tuberkuliozei būdingų požymių, nedelsiant kreitis į gydytoją.
Direktorius nusiminęs
Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas telefonu pasakojo, kad mokytoja įspėjusi, jog vyksta pas gydytojus, galbūt gulsis į ligoninę. Anot A. Joniko, nėra įprasta klausinėti apie kolegos ligą.
Netrukus direktorius iš Švietimo skyriaus sulaukęs klausimo, ar visi pedagogai yra pasitikrinę sveikatą. Kovo 15 d., kai pedagogai po pietų planavo vykti į spektaklį Klaipėdos dramos teatre, sulaukta visuomenės sveikatos centro specialistų iš Klaipėdos: domėjosi darbuotojų sveikatos tikrinimo duomenimis, pranešė, kad gimnazijos mokytoja paguldyta į Tuberkuliozės ligoninę, daromi tyrimai, bus gydoma. Kitą dieną direktorius sušaukė pedagogų susirinkimą ir įspėjo, kad pasirūpintų persišviesti plaučius rentgenu. Informuoti mokiniai ir jų tėvai, kad vaikams bus daromas tuberkulino testas.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

„Tėvų reakcija buvo įvairi. Klausė, kodėl slepiame įvykį? Buvo piktų pastebėjimų…“ – pasakojo direktorius. Remiantis visuomenės sveikatos specialistų nurodymais, gimnazijos patalpos yra vėdinamos, stengiamasi įleisti kuo daugiau saulės spindulių, šlapiai valomos visos klasės, koridoriai ir kt. Kad gimnazijoje jaučiama įtampa, niekas neneigia. Tvyro baimė. Prieš Velykas vaikai išėjo pavasario atostogų. Tėvai įspėti, kad gali patys kreiptis į Vainuto ambulatoriją ar kitur ir pasirūpinti tyrimais. Suderinus tuberkulino testą vaikams atliks ir tėvams nedalyvaujant. Ar yra sergančių mokinių, mokytojų, kitų darbuotojų, bus galima sužinoti, ko gero, tik po visų tikrinimų, tyrimų ir net gydytojo pulmonologo konsultacijos, galbūt ir po pakartotinių tyrimų. Visa tai būsią atlikta.
A. Jonikas tik nusistebėjo, kad sulaukė įtarimų dėl informacijos slėpimo, nors gimnazija, kur dirbo susirgusi mokytoja, beveik paskutinė buvo informuota apie šį įvykį.
Tai akcentavo ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė, negavusi jokio oficialaus rašto apie situaciją Vainuto gimnazijoje.
Savivaldybės gydytojas, vyr. specialistas Marius Bartkus patikino, kad visiems Vainuto gimnazijos mokiniams būsiąs atliktas tuberkulino testas, po trijų dienų pasimatys reakcija, jeigu bus paraudimas, mokinius konsultuos gydytojai pulmonologai. M. Bartkus priminė, kad visi darbuotojai, darbininkai pagal įstatymą turi tikrintis sveikatą, o darbdavio pareiga to reikalauti. Ar profilaktiškai sveikata patikrinama objektyviai? Gydytojas tikrai neatsisakys patikrinti sveikatą, jeigu asmuo to nori.

Stasė SKUTULIENĖ

Hits: 78

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite