Tuberkuliozė beldžiasi ir į mokyklas…

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė „Pamariui“ patvirtino, kad kovo 15 d. buvo gautas skubus pranešimas iš Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės, jog gydomai Vainuto gimnazijos mokytojai nustatyta atvira tuberkuliozė.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Vainuto gimnazija minima kaip ir viena Skuodo progimnazija, kurioje dešimtys mokinių susirgo tuberkulioze – šia liga sirgo čia dirbusi mokytoja.

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Asmuo, sergantis atvira tuberkulioze, šias bakterijas oro lašeliniu būdu skleidžia kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas. Neužleistą tuberkuliozę išgydo per pusę metų, atvirą tuberkuliozę – per dvejus metus. Sergantis atvira tuberkulioze asmuo per metus gali užkrėsti 10-20 ar daugiau asmenų. Jeigu asmuo iki trijų savaičių ar ilgiau kosti, kartais pakyla temperatūra, jaučia silpnumą, jėgų trūkumą, naktį prakaituoja, – tokie iš pirmo žvilgsnio ir kitoms ligoms būdingi požymiai gali reikšti, kad jis susirgo tuberkulioze. Suaugusiems būtina daryti krūtinės ląstos rentgenogramą. Daromas ir tuberkulino testas, gydytojas pulmonologas gali skirti ir kitų tyrimų.
Kai žmogui sunku kosėti, o kosint skauda krūtinę, kai atsikosima skrepliais bei krauju, kai jaučiamas didelis silpnumas, nuovargis, krinta svoris, nėra apetito – tai jau užleistos tuberkuliozės požymiai. Nutraukus pradėtą tuberkuliozės gydymą, pažeidus kitus gydymosi reikalavimus, tuberkuliozė gali tapti atspari vaistams. Toks asmuo platina atsparias vaistams tuberkuliozės bakterijas.
Gydytoja pulmonologė nenustebo
Šilutėje dirbanti gydytoja pulmonologė Birutė Gurauskienė nenustebusi, kad išaiškėjo dar vienas tuberkulioze sergantis asmuo rajone. Tokių buvo, yra ir rajone, ir visoje Lietuvoje. Šįkart Vainuto ambulatorijos šeimos gydytojas mokytoją išsiuntė gydytis tiesiai į tretinio lygio medicinos įstaigą. Šilutė buvo aplenkta, tačiau taip daryti galima.
„Nėra nė vieno žmogaus, visiškai apsaugoto nuo šios ligos“, – teigė telefonu kalbinta B. Gurauskienė, pripažinusi, kad skurdas, girtavimas ir panaši socialinė aplinka yra palankios sąlygos tuberkuliozei plisti, o Šilutės rajone sergamumas tuberkulioze mažėja. Gydytoja, negavusi pabendrauti su sergančia mokytoja, teigė mažai žinanti apie visas aplinkybes. Tačiau B. Gurauskienė įsitikinusi, kad mokytas, išsilavinęs, išprusęs žmogus, neturėtų kentėti 3 mėnesius ir nesikreipti į gydytoją. Sąmoningumo dar labai trūksta visiems. Esą silpnumą, jėgų stygių bandoma pateisinti rūpesčiais, stresu, nuovargiu, vitaminų stoka, o kad tai jau klastingos tuberkuliozės požymiai, nė nesusimąstoma. Tuberkuliozė vadinama ir paslaptinga liga. Visiems, nepaisant amžiaus, išsilavinimo ar einamų pareigų, reikia tikrintis sveikatą, o pajutus tuberkuliozei būdingų požymių, nedelsiant kreitis į gydytoją.
Direktorius nusiminęs
Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas telefonu pasakojo, kad mokytoja įspėjusi, jog vyksta pas gydytojus, galbūt gulsis į ligoninę. Anot A. Joniko, nėra įprasta klausinėti apie kolegos ligą.
Netrukus direktorius iš Švietimo skyriaus sulaukęs klausimo, ar visi pedagogai yra pasitikrinę sveikatą. Kovo 15 d., kai pedagogai po pietų planavo vykti į spektaklį Klaipėdos dramos teatre, sulaukta visuomenės sveikatos centro specialistų iš Klaipėdos: domėjosi darbuotojų sveikatos tikrinimo duomenimis, pranešė, kad gimnazijos mokytoja paguldyta į Tuberkuliozės ligoninę, daromi tyrimai, bus gydoma. Kitą dieną direktorius sušaukė pedagogų susirinkimą ir įspėjo, kad pasirūpintų persišviesti plaučius rentgenu. Informuoti mokiniai ir jų tėvai, kad vaikams bus daromas tuberkulino testas.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas susirūpinęs ir dėl mokytojos sveikatos, ir dėl įtampos gimnazijoje bei piktų atsiliepimų, įtarimų ir vertinimų.

„Tėvų reakcija buvo įvairi. Klausė, kodėl slepiame įvykį? Buvo piktų pastebėjimų…“ – pasakojo direktorius. Remiantis visuomenės sveikatos specialistų nurodymais, gimnazijos patalpos yra vėdinamos, stengiamasi įleisti kuo daugiau saulės spindulių, šlapiai valomos visos klasės, koridoriai ir kt. Kad gimnazijoje jaučiama įtampa, niekas neneigia. Tvyro baimė. Prieš Velykas vaikai išėjo pavasario atostogų. Tėvai įspėti, kad gali patys kreiptis į Vainuto ambulatoriją ar kitur ir pasirūpinti tyrimais. Suderinus tuberkulino testą vaikams atliks ir tėvams nedalyvaujant. Ar yra sergančių mokinių, mokytojų, kitų darbuotojų, bus galima sužinoti, ko gero, tik po visų tikrinimų, tyrimų ir net gydytojo pulmonologo konsultacijos, galbūt ir po pakartotinių tyrimų. Visa tai būsią atlikta.
A. Jonikas tik nusistebėjo, kad sulaukė įtarimų dėl informacijos slėpimo, nors gimnazija, kur dirbo susirgusi mokytoja, beveik paskutinė buvo informuota apie šį įvykį.
Tai akcentavo ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė, negavusi jokio oficialaus rašto apie situaciją Vainuto gimnazijoje.
Savivaldybės gydytojas, vyr. specialistas Marius Bartkus patikino, kad visiems Vainuto gimnazijos mokiniams būsiąs atliktas tuberkulino testas, po trijų dienų pasimatys reakcija, jeigu bus paraudimas, mokinius konsultuos gydytojai pulmonologai. M. Bartkus priminė, kad visi darbuotojai, darbininkai pagal įstatymą turi tikrintis sveikatą, o darbdavio pareiga to reikalauti. Ar profilaktiškai sveikata patikrinama objektyviai? Gydytojas tikrai neatsisakys patikrinti sveikatą, jeigu asmuo to nori.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Mizon“ kosmetika – giliai maitinanti ir drėkinanti kosmetikos linija

Nuo pat pradžių Mizon prekės ženklas orientuojasi į tik natūralių ingredientų naudojimą. Pasitelkus inovatyvių technologijų pavyko sukurti visiškai saugią kosmetiką. Joje nėra parabenų, dažiklių, SLS ir kitų kenksmingų medžiagų, kurios gali dirginti odą ar sukelti alergines reakcijas. Tai ne visi šios kosmetikos privalumai. Visų Mizon produktų formulė labai lengva, bet kartu ir itin efektyvi. Galima naudoti visų tipų odai – normaliai, riebiai, jautriai, sausai, suglebusiai ir brandžiai. Prekės ženklas sukūrė specialią „10 žingsnių“ programą, kuri leidžia išnaudoti visas jo kosmetikos

5 patarimai, kad vaikelio laukimas praeitų sklandžiai

Jei šiek tiek nerimaujate dėl gimdymo, štai keletas naudingų patarimų. 1. Žinios Kiekviena moteris yra skirtinga. Mūsų kūnai yra skirtingi, mūsų kūdikiai yra skirtingi ir nebūna dviejų vienodų gimimų. Štai kodėl naudinga daugiau sužinoti apie gimdymą. Suprasdami daugiau apie savo galimybes ir kiekvieno iš jų privalumus ir trūkumus, galite jaustis labiau pasitikinti priimdama sprendimus dėl to, kaip norite pagimdyti. Taip pat galite pasikalbėti su savo akušere, jei kas nors jums ypač rūpi. Ji atsakys į visus jums rūpimus klausimus ir

Moteriškos rankinės. Rekomendacijos išskirtinėms progoms

Stilinga ir kokybiška rankinė yra itin svarbus daugelio moterų aksesuaras, kuris gali pagyvinti bendrą įvaizdį. Renkantis kasdieninę rankinę, dažnai išsikeliami keli kriterijai. Svarbiausia, kad ji būtų patogi, talpi, komfortabili ir lengvai pritaikoma prie bet kokios aprangos. Todėl dažnai pasirenkamos juodos, rudos, ar šviesių spalvų rankinės. O jeigu prireikia rankinės išskirtinei progai, pvz., gimtadienio šventei, vestuvėms, darbo vakarėliui, vakarienei mieste, ar kitokiai progai, reikalavimai gali būti šiek tiek kitokie. Tokiu atveju tampa svarbu, jog rankinė būtų kompaktiška, patogi dėvėti ir kurioje

Rugsėjo 29-ąją minime šventąjį Mykolą

Kalendoriaus lapelis primena, kad rugsėjo 29-oji yra Pasaulinė širdies diena, Dagos diena, Šv. Mykolas. Proga priminti, kaip svarbu saugoti širdį                  1999 m. Pasaulinė širdies federacija paskelbė rugsėjo 29-ą Pasauline širdies diena. Šventė švenčiama 90-yje pasaulio šalių, siekiant atkreipti dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvensenos būdą. Pasaulinę širdies dieną Lietuvoje skatina švęsti Lietuvos širdies asociacija. Šią dieną organizuojami sveikatingumo renginiai, išvykos dviračiais. Širdies veikla daug priklauso nuo taisyklingos mitybos ir žalingų įpročių. Širdžiai itin kenkia nutukimas, nejudrumas

Taip pat skaitykite