Tremtiniui Antanui Mitkui – 90 metų

Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis kovo 1 d. 90-ojo gimtadienio proga pasveikino šilutiškį Antaną Mitkų. Senjoras vis dar aktyviai dalyvauja visuomeniniame Šilutės gyvenime, dainuoja politinių kalinių ir tremtinių chore „Pamario aidas“, koncertuoja bei yra įvairių renginių dalyvis.

„Man labai džiugu matyti, kad jūs, devyniasdešimties metų žmogus, ne tik puikiai atrodote, bet ir esate labai veiklus bei aktyvus Šilutės bendruomenės narys. Šiandien jums norisi palinkėti sveikatos ir padėkoti už nuveiktus darbus, kurie prasmingai įsiliejo į Šilutės krašto istoriją“, – sveikinimo žodžius tarė meras V. Laurinaitis.

Jubiliatui tądien taip pat įteikta ir padėka už ilgametę visuomeninę veiklą, Šilutės krašto garsinimą įvairiuose chorinės dainos bei Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių renginiuose.

Prisiminimai apie tremtį

1949 metų pavasarį į tolimą ir nepažįstamą kraštą išvežtas Antanas Mitkus tremtyje išbuvo beveik 10 metų.

Kai Šilutėje lankėsi „Misija Sibiras‘12“ dalyvių, sugrįžusių iš ekspedicijos Chakasijoje, tais 2012 m. į susitikimą atėjo ir A. Mitkus. Kaip tuomet jis prisipažino: atėjo padėkoti… Turėjo ką prisiminti ir papasakoti.

Gyveno tremtinys netoli Abakano, už keliasdešimties kilometrų Ust Abakano tarybiniame ūkyje buvo tremtinių gyvenvietė.

„Vikipedijos“ enciklopedija nurodo, kad Abakanas – miestas Rusijoje, 275 km į pietvakarius nuo Krasnojarsko, pietų Sibire, prie Jenisėjaus ir Abakano upių santakos. Miestas – Chakasijos sostinė.

1957 metais iš ten į tuo metu jau nesvetingą gimtinę sugrįžęs tremtinys prisiminė, kad tarp Abakano ir gyvenvietės kelias buvo ypač blogas. Paskutiniais tremties metais, kai jau buvo leidžiama išvažiuoti į miestą, jis buvo gavęs vairuotojo pažymėjimą ir dirbo greitosios pagalbos vairuotoju. Kelias buvęs toks išdaužytas, kad su ta mašina pavasarį nuvažiuoti iki Abakano buvo neįmanoma.

Tremtiniai visomis jėgomis ten kabinosi į gyvenimą. Lietuviai jau antrais tremties metais įsigijo karvutę ir šienu jai pasirūpindavo iš anksto. Kadangi A. Mitkus dirbo traktorininku, tai prie jo pririšęs roges iš kalnų žolės priveždavo visai žiemai.

Ust Abakano kapines, kurias „Misija Sibiras’12” komanda aplankė, A.Mitkus prisiminė kaip nedideles tarybinio ūkio kapinaites, kuriose, kiek jis pats prisimena, buvo palaidoti trys lietuviai. „Pirmoji lietuvė buvo nusinuodijusi smalkėmis dėl netvarkingo dūmtraukio. Toks vyrukas Juozas užmigo kombaine, o jam ėmus važiuoti, iškrito iškart po ratais. O trečiasis senukas, kadangi buvo ištremtas be artimųjų, nepakėlęs sunkaus gyvenimo nusižudė“, – tame susitikime su misijos dalyviais yra pasakojęs A. Mitkus.

Ust Abakano kapinės išplitusios milžiniškame plote. Jame beveik tris valandas, alinant 40 laipsnių karščiui, pasklidusi ekspedicijos komanda nebesurado nė vieno lietuvio kapo. Be A.Mitkaus minėtų lietuvių, šiose kapinėse taip pat turėjo būti palaidoti ir kito šilutiškio tremtinio du vienerių metukų sūnūs. Nors atrasti jų kapą noras buvo didžiulis, to ekspedicijos dalyviams padaryti taip ir nepavyko.

Tuomet susitikime su „Misija Sibiras‘12“ atstovais A. Mitkus pasakojo: „Pamenu, kartą dviese, du jauni ir stiprūs vyrai, kasėme kapą visą dieną. Ten į žemę įkasti pavykdavo apie 20 centimetrų, o tada prasideda uola. Ji nėra kaip tikras akmuo, o skeldėja. Tad 1 metro gylio duobę iškasėme per dieną. O kai laidodavome lietuvį, tai vietiniai gyventojai nustebę sustodavo pakelėse ir žiūrėdavo, kas čia dedasi. Tada per kaimą nešdavome didžiulį kryžių, o eidami giedodavome. Tai vietiniams buvo neįprasta“.

Savivaldybės ir „Misija Sibiras‘12“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos bankas siūlo atsisakyti 1 ir 2 euro centų monetų. Kaip apvalintų kainas?

Lietuvos bankas (LB) siūlo atsisakyti 1 euro cento ir 2 euro centų monetų. Anot banko duomenų, nuo euro įvedimo Lietuvos gyventojai kas metus pameta apie trečdalį milijono tokių monetų. Pamestų cento monetų bendra vertė nuo euro įvedimo siekia 2,4 mln. eurų. Pasak Lietuvos banko Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Editos Lisinskaitės, šioms monetoms pakeisti ir tvarkyti Lietuvos valstybė kasmet išleidžia pusę milijono eurų. „Valstybė kasmet išleidžia po pusę milijono eurų šių monetų (kurių didžiąją dalį pametame) kaldinimui ir

Kaip sekėsi rinkimuose Klaipėdos regiono merams?

Klaipėdos regiono plėtros taryboje bus permainų. Joje dirbs ir buvusių, ir naujų merų, tarybų narių, o veikla prasidės patvirtinus galutinius rinkimų rezultatus. Žinoma, ir naujosioms politikų taryboms apsisprendus, ką jos deleguos į Regiono plėtros tarybą. Klaipėdos regiono plėtros taryboje svarstomi šių savivaldybių reikalai: Klaipėdos ir Palangos miestų, Klaipėdos, Šilutės, Kretingos, Skuodo r., Neringos savivaldybių. Ilgas kelias per kopas Šis meras eina 50-uosius metus. Jis – iš anapus marių. Buvo žvejys-motoristas, kasininkas-inspektorius, miško darbininkas. Nuo 2013 metų – meras. Baigęs Klaipėdos

Priešgaisrinės tarnybos ZIL-ams – po 30 metų…

Šilutės rajono savivaldybės taryba svarstys jai pavaldžios Priešgaisrinės tarnybos praėjusių metų veiklos ataskaitą ir apsispręs, ar jai pritarus. Retai sulaukia dėmesio ši tarnyba, vadovaujama Dariaus Endzelio. Pasidomėkime ataskaita. Šilutės r. savivaldybės priešgaisrinė tarnyba įregistruota 2016 m. Tarnyba vykdo pirminius gelbėjimo darbus gaisrų ir katastrofų, gamybinių avarijų metu, teikia techninę pagalbą savivaldybės organizacijoms ir gyventojams ekstremalių situacijų atvejais. Tarnyba finansuojama iš valstybės ir savivaldybės biudžeto. Tarnyba yra pavaldi rajono savivaldybei, tačiau išvykusi į incidentą, ji tampa pavaldi Valstybinei priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai,

Nors rugsėjo 1-oji toli…

Šilutės rajono savivaldybės taryba kovo pabaigoje planuojamame posėdyje svarstys sprendimo projektą dėl švietimo įstaigų. Ketinama nustatyti  bendrojo ugdymo mokyklose, gimnazijose, Žemaičių Naumiesčio mokykloje-darželyje, Traksėdžių Šilojų mokykloje numatomą klasių skaičių, mokinių skaičių jose, priešmokyklinio ugdymo grupių skaičių ir vaikų skaičių jose, nurodant klasių jungimus. Mokyklų vadovai pateikė Švietimo ir kultūros skyriui numatomą mokinių ir klasių skaičių, priešmokyklinio ugdymo grupių ir vaikų skaičių jose 2023–2024 m. m., specialiųjų poreikių mokinių skaičių bendrojo ugdymo mokyklose. Pagal pateiktą informaciją bendrojo ugdymo ir Traksėdžių Šilojų

Taip pat skaitykite