Technologijų poveikis ikimokykliniam ugdymui: jų pliusai ir minusai

Priešmokyklinis ugdymas – tai tvirtas vaiko pagrindas po kojomis akademinėje ateityje, kurio, šiukštu, negalima praleisti. Pastaraisiais metais technologijos vis labiau integruojamos į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, todėl kyla svarbių klausimų apie jų įtaką mažiesiems mokiniams. Toliau struktūruotai aptariame keletą svarbiausių dalykų apie tai.

1. Technologijų nauda ikimokykliniam ugdymui

Interaktyvios mokymosi priemonės. Technologijos gali suteikti interaktyvių ir patrauklių mokymosi priemonių, pavyzdžiui, mokomųjų programėlių, žaidimų ir interaktyvių lentų, kurios gali padėti įtvirtinti ankstyvojo raštingumo ir skaičiavimo įgūdžius.

Galimybė naudotis įvairiais mokymosi ištekliais. Skaitmeninės platformos gali suteikti prieigą prie įvairaus mokomojo turinio, įskaitant vaizdo įrašus, elektronines knygas ir virtualias ekskursijas, taip praturtinant ikimokyklinio ugdymo programą.

Pritaikytas mokymasis. Technologijos suteikia galimybę mokytis pagal asmeninius poreikius, kai edukacinės programos ir programinė įranga prisitaiko prie vaiko pažangos ir tenkina jo individualius poreikius.

2. Iššūkiai ir rūpesčiai

Laikas prie ekrano. Vienas iš pagrindinių rūpesčių – mažiems vaikams tenkantis ekrano laikas. Pernelyg ilgas laikas, praleidžiamas prie ekrano, gali turėti neigiamų pasekmių fizinei sveikatai, miego įpročiams ir socialinei sąveikai.

Turinio kokybė. Labai svarbu užtikrinti, kad technologijomis paremtas turinys būtų tinkamas raidos požiūriu ir atitiktų ugdymo tikslus. Ne visos programėlės ir žaidimai yra vienodi, o kai kurie gali nepadėti prasmingai mokytis.

Skaitmeninė atskirtis. Ne visos šeimos turi vienodas galimybes naudotis technologijomis, o tai gali padidinti ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo skirtumus.

3. Geriausia praktika ir gairės

Ikimokyklinio ugdymo pedagogai ir auklėtojai turi nustatyti aiškias technologijų naudojimo klasėje gaires, įskaitant ekrano laiko ribojimą ir amžiaus grupėms tinkamų programėlių ir išteklių pasirinkimą.

Technologijos turėtų būti naudojamos kaip priemonė mokymuisi pagerinti, o ne pakeisti tradicinę praktinę ir pramoginę veiklą.

Siekiant užtikrinti, kad pedagogai turėtų įgūdžių, kaip veiksmingai integruoti technologijas į mokymo praktiką, būtina rengti mokytojus ir organizuoti jų profesinį tobulėjimą.

4. Tėvų dalyvavimas

Tėvų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendradarbiavimas yra labai svarbus, kai kalbama apie technologijų naudojimą. Tėvai turėtų būti informuojami apie taikomą technologijų politiką ir praktiką bei skatinami subalansuotai ir švietėjiškai naudoti technologijas namuose.

Atviras tėvų ir pedagogų bendravimas gali padėti išspręsti bet kokius rūpesčius ar klausimus dėl technologijų vaidmens ikimokykliniame ugdyme.

5. Moksliniai tyrimai ir ateities kryptys

Siekiant geriau suprasti ilgalaikį technologijų poveikį ikimokyklinio amžiaus vaikų akademiniam ir socialiniam vystymuisi, reikia tęsti mokslinius tyrimus.

Švietimo technologijos sparčiai tobulėja, todėl pedagogai turėtų nuolat susipažinti su naujausiais moksliniais tyrimais ir geriausia praktika, kad galėtų priimti pagrįstus sprendimus dėl jų naudojimo klasėje.

6. Ekrano laiko gairės ir tinkamumas pagal amžių

Ekspertai rekomenduoja ikimokyklinio amžiaus vaikams prie ekranų praleisti nedaug laiko. Tokios organizacijos kaip Amerikos pediatrų akademija (AAP) rekomenduoja, kad 2-5 metų vaikai prie ekranų turėtų praleisti ne daugiau kaip vieną valandą per dieną. Ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogai ir tėvai turi laikytis šių rekomendacijų, kad apsaugotų vaikų fizinę sveikatą ir užtikrintų subalansuotą dienos režimą.

Renkantis technologijomis pagrįstus ugdymo išteklius labai svarbu, kad jie būtų tinkami pagal amžių. Kūrėjai ir pedagogai turėtų suderinti skaitmeninį turinį su ikimokyklinio amžiaus vaikų raidos etapais, atsižvelgdami į tokius veiksnius kaip pažintiniai gebėjimai ir smulkioji motorika.

7. Socialinis ir emocinis vystymasis

Nors technologijos gali suteikti vertingų mokymosi galimybių, labai svarbu nepamiršti socialinės ir emocinės raidos svarbos ankstyvojoje vaikystėje. Asmeninis bendravimas, žaidimai su bendraamžiais ir emocinė raiška yra neatsiejami ikimokyklinio ugdymo komponentai.

Mokytojai turėtų įtraukti technologijas taip, kad jos skatintų socialinę sąveiką, pavyzdžiui, bendrus žaidimus ar projektus, ir nepamiršti išsaugoti natūralių tarpusavio ryšių kokybę klasėje.

pr2024/18

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos paštas įspėja apie naują sukčių taktiką – smalsumas kainuoja!

Lietuvos paštas atkreipia dėmesį į pastaruoju metu pradėtus vykdyti naujo tipo sukčiavimus. Jais siekiama išvilioti pinigus, pasitelkiant išperkamųjų siuntų siuntimą atsitiktiniams gyventojams. Išperkamoji siunta – tai siunta, už kurią siuntėjo nurodytą sumą siuntos gavėjas sumoka jos atsiėmimo paštomate ar atvykus kurjeriui metu. Sukčiavimo scenarijus paprastas – siunčiamos menkavertės siuntos atsitiktiniams gyventojams. Gyventojas gauna žinutę, kad siunta atkeliavo į paštomatą, ir kviečiama ją atsiimti. Tam, kad atsidarytų paštomato durelės, jis prieš tai turi už siuntą susimokėti. Smalsumo vedinas klientas susimoka ir

Šilutėje gyvenantis Eljotas Zaremba – daugiausia medalių oficialiose varžybose iškovojęs 6-metis sportininkas

„Rekordų akademija“ savo Facebook paskelbė šią naujieną. Paskaitykime. Lietuvos rekordas: Šilutėje gyvenantis Eljotas Zaremba – daugiausia medalių oficialiose varžybose iškovojęs 6-metis sportininkas. Jo sąskaitoje – 61 aukso, 14 sidabro ir 7 bronzos medaliai! Didžioji dalis medalių iškovota Jiu-Jitsu varžybose, vykusiose ne tik Lietuvoje, bet ir įvairiose ES šalyse, taip pat JAV, Šveicarijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Tarp trofėjų – ir 15 taurių bei NAGA čempiono diržas, iškovotas JAV vykusiame čempionate. Medalius Eljotas pelnė ir kitose sporto šakose – motokrosas, keturračiai, bėgimas,

Lietuvos istorija, įamžinta monetose, medaliuose

Jau praėjo 33 metai nuo Sausio 13-osios įvykių. Ši pergalė Lietuvos istorijoje yra viena iš didžiausių ir reikšmingiausių, ji paskatino sovietų imperijos griūtį. Šiai pergalei įamžinti buvo sukurti ir išleisti specialūs apdovanojimai ir monetos. Lietuvos bankas, minėdamas Sausio 13-osios įvykių penkerių metų jubiliejų, 1996 m. išleido kolekcinę proginę 50 litų monetą. Moneta nukaldinta iš 925 prabos sidabro, sveria 23,3 g, monetos skersmuo 34 mm, tiražas – 6 000 vienetų. Monetos averse vaizduojamas Lietuvos Respublikos herbas skyde, iš abiejų jo pusių

Apsemti kelių ruožai sudaro 70 km

Automobilių kelių direkcija vasario 27 d. paskelbė sąrašą kelių ruožų, kurie vis dar apsemti potvynio vandens. Iš viso Lietuvoje po vandeniu tebėra 70 km kelių, daugiausia – Šilutės rajone, Pagėgių savivaldybės teritorijoje. Apsemti kelių ruožai, kuriuose eismas draudžiamas: kelyje Rusnė-Pakalnė-Uostadvaris nuo 4,55 iki 7,09 km vandens gylis 20 cm; kelyje Rusnė-Galzdonai-Plaškiai penkiose atkarpose vandens gylis 40, 60, 30, 60 ir 60 cm; kelyje Juknaičiai-Sausgalviai-Tatamiškiai dviejose atkarpose vandens gylis po 50 cm; kelyje Rusnė-Bevardis upelis nuo 2,60 iki 5 km vandens

Taip pat skaitykite