Taupymo režimu: 10 inovatyvių elektronikos prietaisų technologijų

Šį rudenį jungiant taupymo režimą ne vienam kyla klausimas, kiek gi elektros energijos ar vandens sutaupyti padeda aukštesnė prietaiso energetinė klasė ar jame įdiegta inovatyvi technologija. Ir kiek – individuali vartotojo elgsena, įpročiai. Ar įmanoma suskaičiuoti sutaupomas kilovatvalandes?

Namų elektronikos žinovai vardija labiausiai taupančias technologijas bei atkreipia dėmesį į tvarią elgseną. 

10 svarbiausių taupyti padedančių technologijų 

„Skatindami tvarią elgseną, ne vienerius metus kviečiame gyventojus neskubėti atsisveikinti su sugedusiais prietaisais, jeigu jų taisymas neviršija 50 proc. naujo prietaiso kainos. Vis dėlto, atsirandant vis daugiau inovatyvių elektronikos technologijų, jų efektyvumo rodiklis gali lemti, kad bus ne taisoma, o įsigyjamas naujas daiktas. Tad svarbiausia teisingai išmesti senąjį, kad jis įgytų šansą tapti žaliava naujiems prietaisams“, – sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

„Senukų“ prekybos tinklo elektronikos prietaisų žinovai atkreipia dėmesį, kad sutaupyti energijos išteklių padeda inovatyviomis technologijomis pagrįstos prietaisų funkcijos. Panašioms technologijoms gamintojai skiria vis daugiau dėmesio. Kurios iš jų naudos duoda daugiausia?

  • Garų programa. Skalbimo mašinos, turinčios garų programas, leidžia atšviežinti audinius net nenaudojant skalbimo priemonių. Tai leidžia vartotojui sutaupyti iki 96 proc. vandens, palyginti su įprastu skalbimo ciklu, ir prailginti drabužių dėvėjimo laiką.
  • Skalbimo priemonių sumaišymo technologija. Ją turinčios aukštesnės klasės skalbyklės užtikrina puikius skalbimo rezultatus net ir 30 0C temperatūroje. Tai jums leis sutaupyti 30 proc. energijos palyginti su 40 0C skalbimo programa.
  • Kokį kiekį skalbi, tiek energijos sunaudosi. Kai kurios skalbyklės ir indaplovės veikia pagal faktinę įrangos apkrovą, o tai leidžia sutaupyti iki 45 proc. energijos.
  • Skalbiklis paverčiamas burbuliukais. Toks skalbiklis greitai įsiskverbia į audinį ir lengvai pašalina nešvarumus, taupydamas elektros energiją ir apsaugodamas audinių spalvą ir tekstūrą.
  • Skalbimas karštu oru. Ši skalbyklių technologija pašalina kvapus ir dezinfekuoja jūsų drabužius naudojant vien tik karštą orą.
  • Automatinė ploviklio dozavimo sistema. Preciziškai tiksliai dozuojant, galima sutaupyti iki 30 proc. ploviklio, palyginti su rankiniu dozavimu.
  • Dviguba šaldymo technologija. Ji leidžia atskirai šaldyti šaldiklį ir atskirai šaldytuvo ertmę, kurioje maistas išlaikomas 60 proc. sultingesnis, labiau prisotintas vandens nei šaldytuvuose su viena šaldymo technologija. Ši technologija leidžia prailginti maisto laikymą šaldytuve.
  • Energiją taupantys B energetinės klasės šaldytuvai. Jų metinės elektros sąnaudos siekia vos 137 kWh.
  • Orkaitė su garų generatoriumi. Padeda spręsti maisto švaistymo problemą. Suteikia galimybę ne tik gaminti garuose, neprarandant maistinių medžiagų, išvaizdos ir skonio, bet ir pašildyti maistą, naudojant garus.
  • Energiją tausojantis televizoriaus režimas. Įvairiais skaičiavimais, naudojant elektros energiją tausojančius televizorių ekrano režimus galima sumažinti elektros energijos sąnaudas vidutiniškai 20–25 proc. Vieno iš gamintojų televizoriuose galima jungti ECO režimą, kuris padeda sutaupyti apie 50 proc. elektros energijos. Kai kurie gamintojai siūlo televizorius su funkcija, kuri išjungia televizorių, kai su televizoriumi ilgą laiką neatliekama jokių veiksmų, arba prietaisus su automatinio išjungimo laikmačiais.

 

Aukštesnė energetinė klasė – iki 2–2,5 kartų taupiau 

Žinovai taip pat pabrėžia: renkantis aukštesnės energetinės klasės buities prietaisus išties galima sutaupyti. Pavyzdžiui, šaldytuvas, kurio energetinė klasė yra F, sunaudoja apie 247 kWh elektros energijos per metus, kai tuo tarpu D klasės šaldytuvas suvartoja 100 kWh mažiau per metus – tai ženklus skirtumas skaičiuojant šeimos išlaidas. Kitas pavyzdys: A klasės skalbimo mašina 100 skalbimų gali suvartoti 47 kwh, elektros energijos, taigi vienam skalbimui yra suvartojama apie 0,47 kWh. Tuo metu E klasės skalbyklė vienam skalbimo ciklui suvartos beveik dvigubai daugiau energijos, t. y. 0,83 kWh.

Gaminant maistą irgi yra išeičių. Orkaitėje su konvekcija galime naudoti žemesnę temperatūrą nei pasirinkus įprastą programą „viršus / apačia“. Papildomas žiedinis kaitinimo elementas prie ventiliatoriaus greičiau ir tolygiau paskirsto karštį po visą orkaitę, todėl vienu metu galima kepti kelis patiekalus skirtingame aukštyje ir taip sunaudoti mažiau elektros energijos.

Atsisakę taupyti trukdančių įpročių, irgi galime tvariau vartoti energijos išteklius. Pavyzdžiui, dažnai varstant šaldytuvo dureles, maistas atšyla, greičiau genda, tai didina ir elektros energijos sąnaudas. Be to, naudojant skalbimo ir indų plovimo trumpąsias arba greitąsias programas, išteklių sąnaudos gali būti net dvigubai didesnės.

Elektrą naudojančius prietaisus, kai jie neatlieka savo funkcijos, reikėtų išjungti. Svarbu atminti: jeigu dega prietaiso lemputė – jis naudoja elektros energiją. Todėl verta televizorių išjungti iš elektros tinklo, kai jis nėra žiūrimas. Nes pulteliu išjungtas, tačiau iš elektros lizdo neištrauktas televizorius vis tiek veikia budėjimo režimu 0,5–3 W galia, tad naudoja elektros energiją. 

Kaupdami nenaudojamus daiktus nesutaupysime 

„Mūsų asociacijos inicijuoti gyventojų elgsenos tyrimai rodo, kad labai daug namų ūkių kaupia nenaudojamus prietaisus sandėliukuose, spintelėse. Dalis jų yra sugedę, kita dalis nepasiteisinę, dar kiti yra laikomi atsargai, tikintis, kad jie pravers, jai naudojami prietaisai suges. Tačiau dažniausiai nutinka taip, kad sukaupti prietaisai taip ir nepanaudojami, jų technologijos galutinai pasensta, tampa nebeefektyvios. Paaiškėja, kad šie daiktai tik užėmė vietą namuose, vietoje to, kad juos būtų galėję naudoti tie, kam iš tikrųjų reikia“, – atkreipia dėmesį EPA projektų vadovė L. Jurevičienė.

Ji primena, kad smulkiosios elektronikos atliekas, panaudotas baterijas ir dujošvytes lemputes galima saugiai išmesti į joms skirtus konteinerius, esančius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiagabaritės elektronikos atliekas EPA išveža nemokamai – tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis asociacijos interneto svetainėje.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

 Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kas yra Reiki ir kaip juo užsiimti?

Reiki gydymo sistema gydymui naudoja universalią gyvybinės jėgos energiją. Perkeliant ir manipuliuojant savo prigimtinės energijos srautu į kito kūną, ši energija gali būti naudojama išgydyti tiesiogiai arba perkeliant kūrinį gaunantį subjektą į gilaus atsipalaidavimo ir saugumo būseną, kad jo kūnas galėtų išgydyti save. Teigiama, kad aukšto Reiki lygio specialisto gydomasis prisilietimas skleidžia šilumą, komfortą ir net dilgčiojimo pojūtį kūne. Kas yra Reiki? Reiki atsirado Japonijoje, nors viena iš dviejų šakų vadinama Vakarų Reiki ir dažniausiai praktikuojama JAV. Reiki yra japonų

Kada ir kodėl verta plauti automobilio variklį?

Švaros paslaugų ekspertai primena po kapotu besislepiančio variklio priežiūros svarbą – neplaunant jo didėja rizika laiku nepastebėti rimtų gedimų ir užbėgti jiems už akių, susidurti su aušinimo problemomis ir į saloną sklindančiais nemaloniais kvapais. Variklį rekomenduojama plauti bent kartą per dvejus metus važinėjant mieste arba 1-2 kartus per metus eksploatuojant automobilį žvyrkeliais. Nors automobilio variklis slepiasi po kapotu ir įprastai yra atidengiamas tik papildyti langų plovimo skysčiui, ant jo vis viena kaupiasi nešvarumai, kuriuos rekomenduojama šalinti. „Daugiausia purvo ir dulkių

Šilutiškius teis naujuose teismo rūmuose

Prieš mėnesį į rekonstruotą pastatą persikraustę Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai surengė atidarymo iškilmes. Per šventę Tauragės apylinkės teismo pirmininkas Egidijus Mockaitis akcentavo, kad tai yra itin svarbus istorinis įvykis. Erdvesnes ir šiltesnes patalpas apžiūrėjo svečiai. Įkurtuvių proga Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmus pasveikino Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Sigita Rudėnaitė. Sveikinimo žodį tarė Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Jatkevčius, Klaipėdos apygardos teismo pirmininkas Marius Dobrovolskis, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Simbolinį raktą nuo pastato įteikė uždarosios akcinės bendrovės

Orai: savaitės viduryje lietus pasieks daugelį rajonų

vaizdas

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 27 d., antradienį, išliks pietryčių rytų krypties vėjas. Temperatūra kris iki 3-8, Kuršių nerijoje –  9-10°C. Rytiniuose rajonuose kai kur žemės paviršiuje galimos silpnos šalnos. Antradienio dieną pragiedrulių bus tik šalies šiaurėje. Lietaus nebus gausiai, silpnai palynoti ar padulksnoti gali vietomis pietinėje šalies pusėje. Aukščiausia temperatūra pasiskirstys tarp 13-17°C. Rugsėjo 28 d., trečiadienio naktį lietaus nelaukiama. Bus šilčiau, žemiausia temperatūra – tarp 5-10°C.  Dieną gali daug kur palyti, išskyrus šiaurinę Lietuvos pusę. Temperatūra sieks

Taip pat skaitykite