Taupymo režimu: 10 inovatyvių elektronikos prietaisų technologijų

Šį rudenį jungiant taupymo režimą ne vienam kyla klausimas, kiek gi elektros energijos ar vandens sutaupyti padeda aukštesnė prietaiso energetinė klasė ar jame įdiegta inovatyvi technologija. Ir kiek – individuali vartotojo elgsena, įpročiai. Ar įmanoma suskaičiuoti sutaupomas kilovatvalandes?

Namų elektronikos žinovai vardija labiausiai taupančias technologijas bei atkreipia dėmesį į tvarią elgseną. 

10 svarbiausių taupyti padedančių technologijų 

„Skatindami tvarią elgseną, ne vienerius metus kviečiame gyventojus neskubėti atsisveikinti su sugedusiais prietaisais, jeigu jų taisymas neviršija 50 proc. naujo prietaiso kainos. Vis dėlto, atsirandant vis daugiau inovatyvių elektronikos technologijų, jų efektyvumo rodiklis gali lemti, kad bus ne taisoma, o įsigyjamas naujas daiktas. Tad svarbiausia teisingai išmesti senąjį, kad jis įgytų šansą tapti žaliava naujiems prietaisams“, – sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

„Senukų“ prekybos tinklo elektronikos prietaisų žinovai atkreipia dėmesį, kad sutaupyti energijos išteklių padeda inovatyviomis technologijomis pagrįstos prietaisų funkcijos. Panašioms technologijoms gamintojai skiria vis daugiau dėmesio. Kurios iš jų naudos duoda daugiausia?

  • Garų programa. Skalbimo mašinos, turinčios garų programas, leidžia atšviežinti audinius net nenaudojant skalbimo priemonių. Tai leidžia vartotojui sutaupyti iki 96 proc. vandens, palyginti su įprastu skalbimo ciklu, ir prailginti drabužių dėvėjimo laiką.
  • Skalbimo priemonių sumaišymo technologija. Ją turinčios aukštesnės klasės skalbyklės užtikrina puikius skalbimo rezultatus net ir 30 0C temperatūroje. Tai jums leis sutaupyti 30 proc. energijos palyginti su 40 0C skalbimo programa.
  • Kokį kiekį skalbi, tiek energijos sunaudosi. Kai kurios skalbyklės ir indaplovės veikia pagal faktinę įrangos apkrovą, o tai leidžia sutaupyti iki 45 proc. energijos.
  • Skalbiklis paverčiamas burbuliukais. Toks skalbiklis greitai įsiskverbia į audinį ir lengvai pašalina nešvarumus, taupydamas elektros energiją ir apsaugodamas audinių spalvą ir tekstūrą.
  • Skalbimas karštu oru. Ši skalbyklių technologija pašalina kvapus ir dezinfekuoja jūsų drabužius naudojant vien tik karštą orą.
  • Automatinė ploviklio dozavimo sistema. Preciziškai tiksliai dozuojant, galima sutaupyti iki 30 proc. ploviklio, palyginti su rankiniu dozavimu.
  • Dviguba šaldymo technologija. Ji leidžia atskirai šaldyti šaldiklį ir atskirai šaldytuvo ertmę, kurioje maistas išlaikomas 60 proc. sultingesnis, labiau prisotintas vandens nei šaldytuvuose su viena šaldymo technologija. Ši technologija leidžia prailginti maisto laikymą šaldytuve.
  • Energiją taupantys B energetinės klasės šaldytuvai. Jų metinės elektros sąnaudos siekia vos 137 kWh.
  • Orkaitė su garų generatoriumi. Padeda spręsti maisto švaistymo problemą. Suteikia galimybę ne tik gaminti garuose, neprarandant maistinių medžiagų, išvaizdos ir skonio, bet ir pašildyti maistą, naudojant garus.
  • Energiją tausojantis televizoriaus režimas. Įvairiais skaičiavimais, naudojant elektros energiją tausojančius televizorių ekrano režimus galima sumažinti elektros energijos sąnaudas vidutiniškai 20–25 proc. Vieno iš gamintojų televizoriuose galima jungti ECO režimą, kuris padeda sutaupyti apie 50 proc. elektros energijos. Kai kurie gamintojai siūlo televizorius su funkcija, kuri išjungia televizorių, kai su televizoriumi ilgą laiką neatliekama jokių veiksmų, arba prietaisus su automatinio išjungimo laikmačiais.

 

Aukštesnė energetinė klasė – iki 2–2,5 kartų taupiau 

Žinovai taip pat pabrėžia: renkantis aukštesnės energetinės klasės buities prietaisus išties galima sutaupyti. Pavyzdžiui, šaldytuvas, kurio energetinė klasė yra F, sunaudoja apie 247 kWh elektros energijos per metus, kai tuo tarpu D klasės šaldytuvas suvartoja 100 kWh mažiau per metus – tai ženklus skirtumas skaičiuojant šeimos išlaidas. Kitas pavyzdys: A klasės skalbimo mašina 100 skalbimų gali suvartoti 47 kwh, elektros energijos, taigi vienam skalbimui yra suvartojama apie 0,47 kWh. Tuo metu E klasės skalbyklė vienam skalbimo ciklui suvartos beveik dvigubai daugiau energijos, t. y. 0,83 kWh.

Gaminant maistą irgi yra išeičių. Orkaitėje su konvekcija galime naudoti žemesnę temperatūrą nei pasirinkus įprastą programą „viršus / apačia“. Papildomas žiedinis kaitinimo elementas prie ventiliatoriaus greičiau ir tolygiau paskirsto karštį po visą orkaitę, todėl vienu metu galima kepti kelis patiekalus skirtingame aukštyje ir taip sunaudoti mažiau elektros energijos.

Atsisakę taupyti trukdančių įpročių, irgi galime tvariau vartoti energijos išteklius. Pavyzdžiui, dažnai varstant šaldytuvo dureles, maistas atšyla, greičiau genda, tai didina ir elektros energijos sąnaudas. Be to, naudojant skalbimo ir indų plovimo trumpąsias arba greitąsias programas, išteklių sąnaudos gali būti net dvigubai didesnės.

Elektrą naudojančius prietaisus, kai jie neatlieka savo funkcijos, reikėtų išjungti. Svarbu atminti: jeigu dega prietaiso lemputė – jis naudoja elektros energiją. Todėl verta televizorių išjungti iš elektros tinklo, kai jis nėra žiūrimas. Nes pulteliu išjungtas, tačiau iš elektros lizdo neištrauktas televizorius vis tiek veikia budėjimo režimu 0,5–3 W galia, tad naudoja elektros energiją. 

Kaupdami nenaudojamus daiktus nesutaupysime 

„Mūsų asociacijos inicijuoti gyventojų elgsenos tyrimai rodo, kad labai daug namų ūkių kaupia nenaudojamus prietaisus sandėliukuose, spintelėse. Dalis jų yra sugedę, kita dalis nepasiteisinę, dar kiti yra laikomi atsargai, tikintis, kad jie pravers, jai naudojami prietaisai suges. Tačiau dažniausiai nutinka taip, kad sukaupti prietaisai taip ir nepanaudojami, jų technologijos galutinai pasensta, tampa nebeefektyvios. Paaiškėja, kad šie daiktai tik užėmė vietą namuose, vietoje to, kad juos būtų galėję naudoti tie, kam iš tikrųjų reikia“, – atkreipia dėmesį EPA projektų vadovė L. Jurevičienė.

Ji primena, kad smulkiosios elektronikos atliekas, panaudotas baterijas ir dujošvytes lemputes galima saugiai išmesti į joms skirtus konteinerius, esančius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiagabaritės elektronikos atliekas EPA išveža nemokamai – tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis asociacijos interneto svetainėje.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

 Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Bus kompensuojami nauji tyrimai ir procedūros

Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai ir procedūros, kurios padės efektyviau diagnozuoti ir gydyti prostatos ir krūties vėžį, žarnyno infekciją. „Siekdama užtikrinti pacientams kuo geresnį paslaugų spektro prieinamumą ir kokybę, Sveikatos apsaugos ministerija skatina naujų paslaugų diegimą į sveikatos apsaugos sistemą. Atsižvelgdami į gydymo įstaigų ir medikų bendruomenės siūlymus, taip pat medicinos mokslo pasiekimus, sudarome sąlygas Lietuvoje taikyti pažangiausius diagnostikos ir gydymo metodus“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos

Lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis

Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka paviešino žinią apie kraštietį profesorių Kazį Alminą, kurio 120-osios gimimo metinės minėtos balandžio 15 d. Minime lietuvių kalbos vardyno rinkėjo bei tyrėjo profesoriaus Kazio Almino 120-ąsias gimimo metines. Tenka pripažinti, jog lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis nėra plačiai žinomas. Nedaug vietos jam skiriama ir kalbotyros kūrėjams skirtose publikacijose. Tuo tarpu kalbininko nuopelnai yra svarbūs ne tik lietuvių kalbos, bet ir šalies istorijai bei kultūrai. Kazys (Kazimieras) Alminas (iki 1939 m. Alminauskis) priklauso tam

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šiemet kviečia kalbėti apie Europos vertybes

Kaip ir kiekvieną pavasarį, balandžio 23-29 d., vyks Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Tai – svarbiausia metų savaitė visoms šalies bibliotekoms, pristatanti šių kultūros įstaigų veiklą ir iniciatyvas bendruomenei, kviečianti kalbėti apie bibliotekininko profesiją ir jos prestižą. Savaitės metu visose bibliotekose vyks daugybė renginių, o ją vainikuos jau tradicija tapęs masinis bibliotekininkų žygis. Šiųmetė savaitės tema „Europos šeimoje“ akcentuoja vienybę, lygybę ir vertybes. Ji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šiemet minimas Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-metis. Pasak

Ar mums pavyks susitarti: artėja referendumas dėl pilietybės išsaugojimo

Gegužės 12 d. vyks referendumas dėl Lietuvos Respublikos (LR) pilietybės išsaugojimo. Reikia susitarti svarbiu klausimu ir išsakyti pilietinę nuomonę dėl Lietuvos ateities: didesnė ar mažesnė – dviejų ar trijų milijonų piliečių valstybė bus Lietuva. Artėjantis referendumas – ne tik užsienio lietuvių klausimas, juo sprendžiama ilgametė problema. Lietuviai, išvykę po 1990 m. kovo 11 d. ir įgiję kitos valstybės pilietybę, praranda gimimu įgytą LR pilietybę. Taip Lietuva kasmet praranda apie 1 000 savo piliečių. Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos

Taip pat skaitykite