Švėkšnos „Dovana Lietuvai“
Pilietinis projektas „Dovana Lietuvai“, skirtas artėjančiam valstybės atkūrimo šimtmečiui, kurio tikslas – sutelkti šalies gyventojus dovanoti gerus darbus Lietuvai, neaplenkė Švėkšnos.
Šiame miestelyje veikiantis tradicinių amatų centras taip pat dalyvavo minėtojo projekto kategorijoje „Pažink“, surengęs „Protmūšį“.
Nors buvo visokių abejonių ir šiek tiek jaudulio, tačiau „Protmūšis“, skirtas Tautinio kostiumo metams paminėti, pagaliau įvyko. Lietingą spalio 13-osios vakarą „Viesulo“ kavinėje rinkosi komandų dalyviai, žiūrovai, atvyko du garsūs folkloro kolektyvai – „Dainoriai“ iš Inkaklių ir „Ramytė“ iš Šilutės, atstovavę skirtingiems etnografiniams regionams – Žemaitijai ir Mažajai Lietuvai.
Tradicinių amatų centro darbuotojos kruopščiai ir atsakingai parengė „Protmūšiui“ klausimus. Jie buvo įvairūs, tačiau visi susiję su tautiniu kostiumu, jo istorija, detalėmis, terminais bei nešiojimo ypatumais. Žaismingumo ir gyvumo renginiui suteikė folkloro ansambliai, kurie supažindino su savo regionu ir tautiniu kostiumu, uždavė žaidėjams muzikinių ir vizualių klausimų.

Lietuvininkų tarme sklandžiai pasakojanti Šilutės pirmosios gimnazijos mokytoja Vaida Galinskienė (kairėje) ir Šilutės folkloro kolektyvas „Ramytė“, kuriam vadovauja Giedrė Pocienė, supažindino su Mažosios Lietuvos tautiniu kostiumu.

Iš gretimo Inkaklių kaimo atvykęs folkloro ansamblis „Dainoriai“, kurio nariai vilkėjo Žemaitijos tautiniais kostiumais, komandoms pateikė klausimų apie Žemaitiją.
Protų kovoje dalyvavo trys komandos: „Saulės“ gimnazijos gimnazistų „Tarp dviejų aušrų“, Švėkšnos šokių kolektyvo „Šalna“ ir „Diemedžio“ ugdymo centro „Diemedis“. Po ilgos, bet tikrai neprailgusios kovos tik kelių taškų skirtumu „Protmūšį“ laimėjo „Diemedžio“ komanda. Jos nariai apdovanoti verslininkų A. A. Martinkų įsteigtu kavinės „Viesulas“ dovanų kuponu. Kitos dvi komandos gavo saldžių lauktuvių iš Žemaitijos bei Mažosios Lietuvos.
Renginiu džiaugėsi ir Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, padėkojęs dalyviams ir visas komandas apdovanojęs gardžiais saldumynais.
Neringa Birbalienė
Tradicinių amatų centro Švėkšnoje kultūrinės veiklos vadybininkė