Švėkšna nuo seno garsėjo amatininkais

Kaip pasidaryti žalvarinį papuošalą ar keramikos skulptūrėlę, pinti iš beržo šakelių, lieti žvakes, kepti šakotį buvo galima pasimokyti Švėkšnoje, Tradicinių amatų centre.

Tautodailininkė, juvelyrė Darija Šedienė mokė pasidaryti iš žalvario papuošalą.

Švėkšna nuo seno garsėjo čionykščiais amatininkais. Kraštotyrininkas Petras Čeliauskas enciklopediniame žinyne „Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai“ išsamiai aprašo Švėkšnos amatininkus. Antai XVII a. Švėkšnoje veikė stiklo, popieriaus, parako dirbtuvės, buvo plytinė, lentpjūvė, vilnų karšykla. Popieriaus ir stiklo dirbtuvės buvo vienos iš pirmųjų manufaktūrinių dirbtuvių ne tik Žemaitijoje, bet ir Lietuvoje. Dirbtuvės kūrėsi Jeronimui Kiršenšteinui Krišpinui valdant Švėkšną.
„Švėkšnos mokesčių kariuomenei išlaikyti kvite 1655 m. minimi: malūnininkas, du kaimo kalviai bei 16 kitų amatininkų. /…/ Po I pasaulinio karo iki 1940 metų veikė 35 amatininkų dirbtuvėlės: 4 siuvyklos, 4 batsiuviai, 2 kepurininkai, 1 mezgykla, 1 vilnų karšykla, 2 malūnai, 2 lentpjūvės, 6 kalvės, 1 skerdykla, 6 kepyklos, 3 dailidės, 1 elektrinė, 1 kirpykla, 1 fotografas“, – rašo P. Čeliauskas.
Tad neatsitiktinai būtent Švėkšnoje buvo atidarytas Šilutės turizmo ir informacijos centrui priklausantis Tradicinių amatų centras. ŠTIC filiale įgyvendinamas projektas „Amatų dienos“ sulaukė švėkšniškių dėmesio. Buvo parengtos ir įgyvendintos 6 edukacinės programos. Skaityti pranešimai apie Švėkšnos amatininkų veiklą, veikė paroda „Ne pirmą kartą Švėkšnoje“, edukaciniai užsiėmimai.
Amatų dieną šokiu ir muzika pradėjo Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos šokių kolektyvas „Saulė“ ir gimnazistų akordeonininkų duetas. Apie amatų raidą Švėkšnoje kalbėjusi Ingrita Riterienė papasakojo apie Švėkšnoje klestėjusius amatus. Apie eksponuojamas fotografijas kalbėjo Švėkšnos muziejininkė Monika Žąsytienė.
Netrūko norinčiųjų išmokti lipdyti iš molio, lieti žvakes, pasidaryti stiklo papuošalų. Iš molio lipdė įvairius gyvūnus, žiedė skulptūrėles. Keramikos amato paslapčių mokė Šalnė ir Audrius Valčiukai. Apie stiklo liejimo meną pasakojo ir pasidaryti stiklo karoliukų mokė Sonata Verbučianskė, o tautodailininkė, juvelyrė Darija Šedienė demonstravo, kaip daromi žalvariniai papuošalai. Amatų centro kiemelyje žvakes lieti mokė Aurelija Jakštaitė.
Netrūko norinčių pasimokyti pinti iš beržo šakelių, šio amato paslapčių atskleidė Viktorija Jurkšaitienė. Virgina Bočkienė pasakojo, kaip kepti šakočius, kokios krosnys naudojamos ir kiek laiko reikia vienam šakočiui iškepti. Renginio dalyviai galėjo išbandyti rankos miklumą pildami tešlą ant specialaus pagrindo. Tik šakočio tešlos recepto kepimo mokytoja neatskleidė.
Po edukacinių užsiėmimų Tradicinių amatų centre buvo dalinamasi įspūdžiais. Galimybe pasimokyti amatų pasidžiaugė „Saulės“ gimnazijos jaunimas. Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis išreiškė viltį, kad Amatų dienos galėtų tapti Švėkšnos miestelio tradicija.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Įsimenanti literačių rudeninė pažintis su Užnemune

Išvyką į Kybartų miestelį, įsikūrusį pasienyje su Kaliningrado sritimi, sugalvojome ne atsitiktinai. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Sūduvos metais ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais. Mūsų, Šilutės TAU sambūrio „Vėdrynas“ literačių, laukė ekskursija po istorinį Kybartų senamiestį ir, žinoma, po 2002 metais netikėtai atrastus požemius, esančius po Kybartų geležinkelio stotimi. Keturių valandų ekskursijoje mus lydėjo gidas Vitas Katkevičius, veiklus ir atsidavęs savo miestui Kybartų bendruomenės pirmininkas, pakvietęs mus į šią kelionę. Ties Jurbarku pervažiavę ilgiausią Lietuvoje tiltą per

Seimas paskelbė savivaldos rinkimus, jie vyks kitų metų kovo 5 d.  

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks eiliniai savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Tokią rinkimų datą savo nutarimu įtvirtino Seimas. Už tokį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen parengtą nutarimą ketvirtadienį balsavo 119 Seimo narių, prieš balsavusių nebuvo, 1 parlamentaras susilaikė. Nutarimas dėl savivaldos rinkimų datos įsigalios šių metų spalio 7 d. Seimui paskelbus rinkimų datą, prasidės politinė rinkimų kampanija. Rinkimų kodeksas numato, kad rinkimų politinė kampanija prasideda nuo rinkimų datos paskelbimo ir baigiasi praėjus 100 dienų nuo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)

Savaitgalį pasitrauks lietus, sugrįš šalnos ir rudeniška šiluma

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 23 d., penktadienį, tankesni debesys sukinėsis rytinėje šalies pusėje. Vietomis sulauksime trumpalaikio, nedidelio lietaus. Labiausiai jis tikėtinas rytiniuose rajonuose. Pūs nestiprus šiaurės vakarų, šiaurės krypties vėjas. Aukščiausia temperatūra sieks 12-16 laipsnių šilumos. Rugsėjo 24 d., šeštadienį, naktį debesys sklaidysis, trumpai palis tik kai kur šalies rytuose ir pajūryje. Vėjas beveik visiškai nurims, dalyje Lietuvos formuosis rūkas. Temperatūra kris iki 1-6, pajūryje –  7-10 laipsnių šilumos. Vietomis žemės paviršių nubalins 0-4 laipsnių šalnos. Šeštadienio dieną debesuotumas

Išrinkti konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojai

Specialiai sudaryta komisija rugsėjį tradiciškai rinko konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojus. Šiuo konkursu siekiama skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, efektyvinti gamybą, laikytis ekologinės pusiausvyros. 3-ioji vieta šiame konkurse atiteko daržininkystės Grabupiuose (Šilutės sen.) plėtojančiam Vytautui Valančiui. 31-erių ūkininkas pasakojo, kad šia veikla užsiima jau 7-erius metus, augina bulves, kopūstus, morkas, svogūnus bei įvairias prieskonines žoleles. Jis savo produktais prekiauja turguje, tiekia pajūrio kavinėms. Ateityje planuoja atidaryti savo specializuotą parduotuvę. Pasak Vytauto, dabar ruošiamas cechas, kuriame bus rauginamos daržovės, kurių bus

Taip pat skaitykite