Švėkšna nuo seno garsėjo amatininkais

Kaip pasidaryti žalvarinį papuošalą ar keramikos skulptūrėlę, pinti iš beržo šakelių, lieti žvakes, kepti šakotį buvo galima pasimokyti Švėkšnoje, Tradicinių amatų centre.

Tautodailininkė, juvelyrė Darija Šedienė mokė pasidaryti iš žalvario papuošalą.

Švėkšna nuo seno garsėjo čionykščiais amatininkais. Kraštotyrininkas Petras Čeliauskas enciklopediniame žinyne „Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai“ išsamiai aprašo Švėkšnos amatininkus. Antai XVII a. Švėkšnoje veikė stiklo, popieriaus, parako dirbtuvės, buvo plytinė, lentpjūvė, vilnų karšykla. Popieriaus ir stiklo dirbtuvės buvo vienos iš pirmųjų manufaktūrinių dirbtuvių ne tik Žemaitijoje, bet ir Lietuvoje. Dirbtuvės kūrėsi Jeronimui Kiršenšteinui Krišpinui valdant Švėkšną.
„Švėkšnos mokesčių kariuomenei išlaikyti kvite 1655 m. minimi: malūnininkas, du kaimo kalviai bei 16 kitų amatininkų. /…/ Po I pasaulinio karo iki 1940 metų veikė 35 amatininkų dirbtuvėlės: 4 siuvyklos, 4 batsiuviai, 2 kepurininkai, 1 mezgykla, 1 vilnų karšykla, 2 malūnai, 2 lentpjūvės, 6 kalvės, 1 skerdykla, 6 kepyklos, 3 dailidės, 1 elektrinė, 1 kirpykla, 1 fotografas“, – rašo P. Čeliauskas.
Tad neatsitiktinai būtent Švėkšnoje buvo atidarytas Šilutės turizmo ir informacijos centrui priklausantis Tradicinių amatų centras. ŠTIC filiale įgyvendinamas projektas „Amatų dienos“ sulaukė švėkšniškių dėmesio. Buvo parengtos ir įgyvendintos 6 edukacinės programos. Skaityti pranešimai apie Švėkšnos amatininkų veiklą, veikė paroda „Ne pirmą kartą Švėkšnoje“, edukaciniai užsiėmimai.
Amatų dieną šokiu ir muzika pradėjo Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos šokių kolektyvas „Saulė“ ir gimnazistų akordeonininkų duetas. Apie amatų raidą Švėkšnoje kalbėjusi Ingrita Riterienė papasakojo apie Švėkšnoje klestėjusius amatus. Apie eksponuojamas fotografijas kalbėjo Švėkšnos muziejininkė Monika Žąsytienė.
Netrūko norinčiųjų išmokti lipdyti iš molio, lieti žvakes, pasidaryti stiklo papuošalų. Iš molio lipdė įvairius gyvūnus, žiedė skulptūrėles. Keramikos amato paslapčių mokė Šalnė ir Audrius Valčiukai. Apie stiklo liejimo meną pasakojo ir pasidaryti stiklo karoliukų mokė Sonata Verbučianskė, o tautodailininkė, juvelyrė Darija Šedienė demonstravo, kaip daromi žalvariniai papuošalai. Amatų centro kiemelyje žvakes lieti mokė Aurelija Jakštaitė.
Netrūko norinčių pasimokyti pinti iš beržo šakelių, šio amato paslapčių atskleidė Viktorija Jurkšaitienė. Virgina Bočkienė pasakojo, kaip kepti šakočius, kokios krosnys naudojamos ir kiek laiko reikia vienam šakočiui iškepti. Renginio dalyviai galėjo išbandyti rankos miklumą pildami tešlą ant specialaus pagrindo. Tik šakočio tešlos recepto kepimo mokytoja neatskleidė.
Po edukacinių užsiėmimų Tradicinių amatų centre buvo dalinamasi įspūdžiais. Galimybe pasimokyti amatų pasidžiaugė „Saulės“ gimnazijos jaunimas. Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis išreiškė viltį, kad Amatų dienos galėtų tapti Švėkšnos miestelio tradicija.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuo vasaros pradžios – didesnės socialinės išmokos

Siekdama sušvelninti kainų kilimo pasekmes šalies gyventojams, Vyriausybė pritarė siūlymui nuo birželio mėnesio didinti bazinius socialinių išmokų dydžius. Tai padės apsaugoti vidutines ir mažesnes pajamas gaunančių žmonių perkamąją galią, kad jų gyvenimo kokybė neprastėtų, turės teigiamą poveikį žmonių su negalia, vienišų tėvų, senjorų skurdo mažinimui.  Socialinės išmokos Didės piniginė socialinė parama nepasiturintiems žmonėms, šalpos pensijos, mokamos žmonėms su negalia, našlaičiams ar minimalaus socialinio draudimo stažo nesukaupusiems senjorams, tikslinės kompensacijos neįgaliesiems su specialiaisiais poreikiais, didesnis šalies gyventojų skaičius turės teisę į

18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“

Pagėgių sav. Vydūno viešoji biblioteka 2022 m. gegužės 25 d. (trečiadienį) 17.00 val. maloniai kviečia į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Laukiame Jūsų Pagėgių seniūnijos kiemelyje (Vilniaus g. 46, Pagėgiai). PASTABA: esant blogoms oro sąlygoms, šventė vyks bibliotekoje (Jaunimo g. 3, Pagėgiai)

Dviračių gatvės – važiuojantiems dviračiais ir automobiliais

Nuo birželio 1 d. Lietuvos miestuose galės atsirasti „Dviračių gatvės“ – tokiu nauju kelio ženklu pažymėtos gatvės bus skirtos mišriam dviračių ir automobilių, kitų ne motorinių ir motorinių transporto priemonių eismui. Jose eismo dalyviams galios specialūs Kelių eismo taisyklių reikalavimai, o dviratininkai galės jaustis gerokai laisviau ir saugiau.  Laisvė dviratininkams „Dviračių gatvių atvėrimas – naujas žingsnis skatinant darnų judumą miestuose. Tai gatvės, kuriose dviratininkai galės važiuoti laisvai, nebūtinai prie dešiniojo krašto, o automobiliai turės dažniau prisitaikyti prie jų judėjimo greičio.

Lietuvoje nuo sekmadienio neliko rusiškos naftos, dujų ir elektros importo

Elektros energijos biržos operatorė „Nord Pool“ priėmė sprendimą stabdyti prekybą rusiška elektra iš vienintelio jos importuotojo Baltijos šalyse – įmonių grupės „Inter RAO“. Tai reiškia, jog nuo gegužės 22 d., sekmadienio, Lietuvoje nebelieka nei rusiškos naftos, nei elektros, nei gamtinių dujų importo. „Tai be galo svarbus riboženklis ne tik Lietuvos kelyje į energetinę nepriklausomybę. Tai mūsų solidarumo su kariaujančia Ukraina išraiška, nes negalime leisti, jog mūsų pinigais būtų finansuojama Rusijos karo mašina“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys. Ministras taip

Taip pat skaitykite