Švėkšna nuo seno garsėjo amatininkais

Kaip pasidaryti žalvarinį papuošalą ar keramikos skulptūrėlę, pinti iš beržo šakelių, lieti žvakes, kepti šakotį buvo galima pasimokyti Švėkšnoje, Tradicinių amatų centre.

Tautodailininkė, juvelyrė Darija Šedienė mokė pasidaryti iš žalvario papuošalą.

Švėkšna nuo seno garsėjo čionykščiais amatininkais. Kraštotyrininkas Petras Čeliauskas enciklopediniame žinyne „Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai“ išsamiai aprašo Švėkšnos amatininkus. Antai XVII a. Švėkšnoje veikė stiklo, popieriaus, parako dirbtuvės, buvo plytinė, lentpjūvė, vilnų karšykla. Popieriaus ir stiklo dirbtuvės buvo vienos iš pirmųjų manufaktūrinių dirbtuvių ne tik Žemaitijoje, bet ir Lietuvoje. Dirbtuvės kūrėsi Jeronimui Kiršenšteinui Krišpinui valdant Švėkšną.
„Švėkšnos mokesčių kariuomenei išlaikyti kvite 1655 m. minimi: malūnininkas, du kaimo kalviai bei 16 kitų amatininkų. /…/ Po I pasaulinio karo iki 1940 metų veikė 35 amatininkų dirbtuvėlės: 4 siuvyklos, 4 batsiuviai, 2 kepurininkai, 1 mezgykla, 1 vilnų karšykla, 2 malūnai, 2 lentpjūvės, 6 kalvės, 1 skerdykla, 6 kepyklos, 3 dailidės, 1 elektrinė, 1 kirpykla, 1 fotografas“, – rašo P. Čeliauskas.
Tad neatsitiktinai būtent Švėkšnoje buvo atidarytas Šilutės turizmo ir informacijos centrui priklausantis Tradicinių amatų centras. ŠTIC filiale įgyvendinamas projektas „Amatų dienos“ sulaukė švėkšniškių dėmesio. Buvo parengtos ir įgyvendintos 6 edukacinės programos. Skaityti pranešimai apie Švėkšnos amatininkų veiklą, veikė paroda „Ne pirmą kartą Švėkšnoje“, edukaciniai užsiėmimai.
Amatų dieną šokiu ir muzika pradėjo Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos šokių kolektyvas „Saulė“ ir gimnazistų akordeonininkų duetas. Apie amatų raidą Švėkšnoje kalbėjusi Ingrita Riterienė papasakojo apie Švėkšnoje klestėjusius amatus. Apie eksponuojamas fotografijas kalbėjo Švėkšnos muziejininkė Monika Žąsytienė.
Netrūko norinčiųjų išmokti lipdyti iš molio, lieti žvakes, pasidaryti stiklo papuošalų. Iš molio lipdė įvairius gyvūnus, žiedė skulptūrėles. Keramikos amato paslapčių mokė Šalnė ir Audrius Valčiukai. Apie stiklo liejimo meną pasakojo ir pasidaryti stiklo karoliukų mokė Sonata Verbučianskė, o tautodailininkė, juvelyrė Darija Šedienė demonstravo, kaip daromi žalvariniai papuošalai. Amatų centro kiemelyje žvakes lieti mokė Aurelija Jakštaitė.
Netrūko norinčių pasimokyti pinti iš beržo šakelių, šio amato paslapčių atskleidė Viktorija Jurkšaitienė. Virgina Bočkienė pasakojo, kaip kepti šakočius, kokios krosnys naudojamos ir kiek laiko reikia vienam šakočiui iškepti. Renginio dalyviai galėjo išbandyti rankos miklumą pildami tešlą ant specialaus pagrindo. Tik šakočio tešlos recepto kepimo mokytoja neatskleidė.
Po edukacinių užsiėmimų Tradicinių amatų centre buvo dalinamasi įspūdžiais. Galimybe pasimokyti amatų pasidžiaugė „Saulės“ gimnazijos jaunimas. Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis išreiškė viltį, kad Amatų dienos galėtų tapti Švėkšnos miestelio tradicija.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite