Svarstoma, kaip keisti šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą tvarką

Siekdama stiprinti šalies gynybą ir didinti visuomenės įsitraukimą į visuotinę gynybą, Krašto apsaugos ministerija inicijuoja šaukimo į privalomosios pradinės karo tarnybos (PPKT) sistemos pakeitimus ir pradeda diskusijas dėl jų. Siūlomas karo prievolės modelio gaires krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pristatė Vyriausybės nariams.

karo_tarnyba

KAM/ vyr. srž. A. Čemerkos nuotr.

Šaukimo sistemos reforma siekiama stiprinti valstybės ginkluotąją gynybą ir padidinti visuomenės įsitraukimą į visuotinę gynybą. Įgyvendinus reformą būtų užtikrintas efektyvesnis ir kokybiškesnis PPKT karių rengimas ir būtų sudarytos sąlygos padidinti šaukiamųjų skaičių iki 5 000 jaunuolių per metus. Šiuo metu siūlymai dar yra diskutuojami įvairių suinteresuotų šalių ir tobulinami pagal pateiktas pastabas.

„Lietuvos demografinė padėtis, mažėjantis tinkamų tarnauti jaunuolių skaičius ir geopolitinė situacija verčia ieškoti sprendimų, kaip tobulinti esamą karo prievolės tvarką. Tikimės, kad suteikus jaunuoliams daugiau galimybių rinktis, kiek ir kaip tarnauti, užtikrinus efektyvesnį ir kokybiškesnį karių rengimą, galėsime sustiprinti šalies ginkluotąsias pajėgas motyvuotais, gerai parengtais kariais“, – sakė A. Anušauskas.

Pagrindiniai siūlomi šaukimo sistemos pertvarkos pakeitimai

Vienas iš svarbiausių siūlomo modelio pakeitimų – PPKT nebūtų atidedama. Pagrindinis karinis parengtumas taptų privalomu ir studentams, siekiant įtraukti kuo platesnę visuomenės dalį į karinį parengtumą šalies gynybai ir maksimaliai priartėti prie visuotinio šaukimo principų. Visi pagrindinį karinį parengtumą įgiję kariai būtų įtraukti į aktyvųjį rezervą.

Pagal siūlomą modelį tarnybos atlikimo galimybės būtų skirstomos į grupes. Jų tarnybos trukmė ir sąlygos dar diskutuojamos, bet jomis būtų siekiama pertvarkyti šaukimą kariuomenėje taip, kad privalomoji pradinė karo tarnyba truktų 6 mėnesius. Tokios trukmės karinio rengimo pakanka suformuoti pagrindinius karių įgūdžius ir gebėjimus tiek individualius, tiek reikalingus veikti padalinio sudėtyje.

Baigę 6 mėn. PPKT, didžiausią motyvaciją ir potencialą užimti vadovaujančias ir kitas svarbias kariuomenei pareigas turintys bei siejantys save su profesine karo tarnyba, kariai tęstų tarnybą iki 9 mėnesių. Patrauklu būtų tai, kad šį 3 mėn. laikotarpį  jiems jau būtų mokama profesinės karo tarnybos kario alga. Po šių 3 mėn. pastarieji išeitų į aktyvųjį rezervą, o norintieji turėtų galimybę pasirinkti profesinę karo tarnybą. Kiti 6 mėn. tarnybą atlikę PPKT kariai būtų perkelti į aktyvųjį rezervą ir priskirti tam pačiam vienetui, kuriame atliko tarnybą iki tol.

Siūloma didinti karo prievolininkų, šaukiamų į PPKT amžių (18–30 metų), pirmiausiai šaukiant jaunesnio amžiaus karo prievolininkus. Tai jaunimui galimai suteiktų didesnį aiškumą dėl ateities planavimo. Karo prievolininkams, įgijusiems Lietuvos kariuomenei reikalingas specialybes ir atitinkamą išsilavinimą, PPKT trumpėtų iki 3 mėn., kurių metu būtų įgyjamas pagrindinis karinis parengtumas. Pasirenkantiems tarnybą savo noru, amžius trumpinamas iki 35 metų, paliekant laiko siekti karjeros profesinėje karo tarnyboje.

Alternatyvos

Naujame modelyje numatoma ir kitų alternatyvų. Pavyzdžiui, trijų mėnesių šaukimas studijas baigusiems jaunuoliams, kurie būtų įgiję kariuomenei reikalingas specialybes (medikai, inžinieriai, ryšininkai, mechanikai, IT specialistai). Taip pat būtų galimybė trejus metus savaitgaliais tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose. Taip įgyti pagrindinį karinį parengtumą. Studijuojantiems aukštosiose mokyklose būtų sudaryta alternatyva rinktis jaunesniųjų karininkų vadų kursus. Juos sėkmingai baigę studentai įgytų karinį parengimą ir leitenanto laipsnį.

Tarnyba aktyviajame rezerve būtų pratęsiama iki 15 metų (dabar – 10 metų). Pirmus penkerius metus tarnyba būtų atliekama kariniuose vienetuose, kuriuose jau buvo atlikta PPKT (pirmus 5 m. parengties palaikymas). Vėlesnis rengimas (likusius 10 m.) planuojamas Mokymo ir doktrinos valdybos mokomuosiuose batalionuose (žinių atnaujinimas).

Įgyvendinus pakeitimus, kariniai vienetai per metus galėtų rengti apie 1800, o Mokymo ir doktrinos valdybos mokomieji vienetai – iki 3 200 aktyviojo rezervo karių. Bendrai, per metus Lietuvos kariuomenė galėtų parengti iki 5 000 aktyviojo rezervo karių.

Siūlomas karo prievolės modelis parengtas remiantis Estijos, Suomijos, Švedijos jaunuolių šaukimo į privalomąją karo tarnybą praktika.

Pagal Krašto apsaugos min. inf.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vyriausybės taupymo lakštų išplatinta už 2,5 mln. eurų

Vyriausybės_taupymo_lakštai

Pirmadienį baigėsi Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) vienuoliktos emisijos platinimas – gyventojai įsigijo VTL už 2,5 mln. eurų, sudaryti 282 sandoriai. Už šią naują vienerių metų trukmės VTL emisiją gyventojams bus mokama 3,1 proc. metinių palūkanų. Pernai atnaujinus VTL platinimą, per vienuolika emisijų gyventojai viso įsigijo VTL už 203,9 mln. eurų. Vienuoliktos emisijos VTL gyventojai galėjo įsigyti birželio 3-17 d. Ši emisija bus išperkama 2025 m. birželio 18 d. VTL platinami per Finansų ministerijos atrinktus platintojus – „Swedbank“ ir SEB bankus.

Joninių ilgąjį savaitgalį policija neleis atsipalaiduoti

Tradicinė Rasos ir Joninių šventė būriais sutraukia pramogautojus. Visoje šalyje suintensyvėja eismas, miestuose, miesteliuose ir keliuose susidaro spūstys. Jau nuo pirmadienio policijos pareigūnai ruošiasi ilgajam savaitgaliui – stiprina patruliavimą. Birželio 21-ąją, penktadienį, bus vykdoma specialioji 24 valandų kontrolė. Nuo pirmadienio, birželio 17 dienos, policijos pareigūnai pradėjo vykdyti net dešimt dienų truksiančią sustiprintą vairuotojų blaivumo ir apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ir greičio kontrolę, daug atidžiau stebės eismo dalyvius ir sieks išaiškinti šiurkščius ir pavojų saugiam eismui keliančius

„Regitra“ paskelbė naują numerio ženklų seriją – patinkantį derinį ras ne tik „Matricos“ gerbėjai

Galima tikėti skaičių ar raidžių magija, galima netikėti, tačiau artimą, asmeninę ar simbolinę reikšmę turinčios ženklų kombinacijos kasdienybę truputį pagyvina ir netgi palengvina. Pavyzdžiui, ne eilės tvarka parinktus, o paties išsirinktus automobilio valstybinio numerio ženklus lengviau įsiminti. Tuo tarpu įmonėms, paženklinusioms visas turimas transporto priemones vienodų raidžių ar skaičių registracijos numerio deriniais, tampa paprasčiau administruoti autoparką. Birželio 18 d. „Regitra“ paskelbė 50 naujų numerio derinių automobiliams iš „N“ raidės, o elektromobilių ženklinimui bus išleista visiškai nauja serija EC. Taip pat

Skoniai iš Mažosios Lietuvos: nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ kviečia ragauti kafijos

Birželio 21-28 dienomis etnografiniame Mažosios Lietuvos regione pasklis kafijos aromatas! Nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ ir kultūrinio paveldo arbatos ir kavos gamintojai „Dvaro kavos“ kviečia į „Vėtrungių ir kafijos dienas“. Visame Mažosios Lietuvos regione gyventojai ir keliautojai turės galimybę pasivaišinti autentišku lietuvininkų kulinarinio paveldo gėrimu, kuris gaminamas iš vietinių žaliavų (gilių, miežių, morkų, cikorijos) ir gardinamas pienu. Progų minėti Vėtrungių ir kafijos dienas 2024-aisiais yra net dvi! Pirmoji – 180-asis vėtrungių gimtadienis. 1844 m. birželio 26 d. buvo paskelbtas valdžios

Taip pat skaitykite