Suskambo penktasis Kintų muzikos festivalis

Penktadienio vakarą Kintuose penktą kartą skambėjo muzikos festivalio pirmojo koncerto akordai. Kintų muzikos festivalis – unikali vieta įspūdingai klasikinei muzikai ir naujų kūrinių premjeroms.

Koncertą pradėjo į bažnyčią žengiančios NIKO smuikininkės.

Koncertą pradėjo į bažnyčią žengiančios NIKO smuikininkės.

Susitikimas su kompozitoriumi
Prieš atidarymo koncertą Vydūno kultūros centre įvyko susitikimas su garsiu latvių kompozitoriumi Peteriu Vasks, švenčiančiu savo 70-metį. Susitikimą vedė muzikologė, radijo laidų vedėja Jūratė Katinaitė, kuri pasidžiaugė, kad festivalis yra atidaromas būtent šiuo susitikimu. Ji papasakojo apie muzikinį kompozitoriaus kelią, pasiekimus.
Pasak muzikologės, P. Vaskso kompozicijose girdimi latviškos muzikos archajiški, folkloriniai elementai, dinamiškai ir drąsiai jungiami su šiuolaikinės muzikos kalba. Jo kūryba yra pelniusi daug įspūdingų apdovanojimų ir įvertinimų, iš jų paminėjo Kanų klasikinės muzikos apdovanojimą, Alfred Toepfer fondo įsteigtą Herder prizą, tris Latvijos muzikos apdovanojimus bei Baltijos asamblėjos prizą.
„Tai kūrėjas, atkreipęs viso pasaulio dėmesį į Baltijos šalių regiono kūrybą“, – kalbėjo J. Katinaitė. Dialogas vyko lietuvių kalba, mat kompozitorius muzikos studijas baigė Lietuvoje, kurį laiką Vilniuje dirbo ir iki šiol kalba lietuviškai.
P. Vasks kalbėjo: „Aš esu laimingas žmogus. Aš gyvenu muzikoje, myliu muziką, mano muzika yra nuolat atliekama. Aš rašau dabartiniams žmonėms, noriu, kad ją šiandien klausytų. Man koncertas – kaip atodūsis, kaip pakilimas…“ Kompozitorius patikino susitikimo dalyvius, kad pasiklausė repeticijos ir gali užtikrinti, jog koncertas bus geras.

Pirmasis festivalio koncertas baigėsi bendru choro INTIS, kamerinio orkestro NIKO ir violončelininko Vytautas Sondeckio atliekamu Peterio Vasks kūriniu „Dona Nobis Pacem“, dirigavo Gediminas Gelgotas.

Pirmasis festivalio koncertas baigėsi bendru choro INTIS, kamerinio orkestro NIKO ir violončelininko Vytautas Sondeckio atliekamu Peterio Vasks kūriniu „Dona Nobis Pacem“, dirigavo Gediminas Gelgotas.

Festivalį pradėjo NIKO
Koncertą Kintų katalikų bažnyčioje pradėjo šio festivalio siela – kamerinis orkestras NIKO (Naujų idėjų kamerinis orkestras), vadovaujamas kompozitoriaus ir dirigento Gedimino Gelgoto. Per pagrindines bažnyčios duris tarp žiūrovų į vidų lengvu žingsneliu žengiančios smuikininkės – tokia buvo iškilminga įžanga festivalio pradžiai.
Pirmoje koncerto dalyje Gedimino Gelgoto vadovaujamas kamerinis orkestras atliko kelių kūrinių vientisą kompoziciją.
NIKO – tai septynių muzikantų grupė, atliekanti progresyviąją klasikinę muziką ir integruojanti į savo pasirodymus aukščiausio lygio styginių instrumentų meistriškumą bei minimalistinius vizualinius scenos efektus. NIKO pasirodymai, kuriuos galima pavadinti muzikiniais spektakliais ar šou, yra paremti unikaliu klasikinės muzikos ir pop-roko muzikinės kultūros deriniu.

Festivalio siela – Audra Juodeškienė
Festivalio direktorė Audra Juodeškienė, nuskambėjus paskutiniems pirmojo kūrinio garsams, kreipdamasi į žiūrovus, klausė: ,,Ar girdite – tai marių audra, tai gamtos stichijos simfonija…“
Festivalio iniciatorė ir organizatorė paminėjo, kad prieš penkerius metus į Kintus muzikantai suvažiavo draugiškai pamuzikuoti, o štai šiandien vyksta tarptautinis festivalis, įtrauktas į Europos festivalių asociaciją, kuri vienija net 31 Europos valstybių geriausius, aukštu meniniu lygiu pasižyminčius festivalius, kuriai priklauso ir keletas Lietuvoje vykstančių renginių, pavyzdžiui, Klaipėdos jūros šventė. Šios organizacijos nariai turi galimybę reprezentuoti savo šalį bei joje vykstančio festivalio renginius tarptautinei auditorijai.
A. Juodeškienė pasidžiaugė, kad Kintų muzikos festivalyje jau yra koncertavę garsūs muzikantai: smuikininkas Vilhelmas Čepinskis, kontraktą su „Universal music“ turintis akordeonininkas Martynas Levickis, vienas iš pirmųjų Europos minimalistų vokietis Peter Michael Hamel, fortepijoninis trio „Kaskados“ ir kiti.
Šių metų festivalyje pagrindinis dėmesys bus skiriamas latvių kompozitoriui Peteriui Vasks, kuris dalyvavo atidarymo koncerte.

Susitikime prieš koncertą latvių kompozitorių Peterį Vasks kalbino muzikologė Jūratė Katinaitė.

Susitikime prieš koncertą latvių kompozitorių Peterį Vasks kalbino muzikologė Jūratė Katinaitė.

Pagrindinei renginio organizatorei prieš koncertą dėkojo Šilutės r. savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, Seimo narys Artūras Skardžius.
Evangelikų liuteronų kunigas Mindaugas Žilinskas, pasidžiaugęs, kad festivalio organizatoriai sugeba klasikinę muziką sujungti su atšiauria Pamario gamta, pasakė: ,,Tegul verkia dievai, nes čia skambės dieviška muzika. O verks jie iš džiaugsmo“.
Žiūrovai, kurių prisirinko pilna Kintų katalikų bažnyčia, negailėjo aplodismentų Liepojos liaudies meno ir kultūros centro jaunimo mišriam chorui INTIS (išgalvoto nepakartojamo triukšmo iracionali sintezė) ir jo vadovei Ilzei Valcei, kuris Peterio Vasks kūrinius atliko kartu su smuikininke Augusta Jusionyte, violončelininku Vytautu Sondeckiu ir kameriniu orkestru NIKO (chorui ir orkestrui dirigavo G. Gelgotas)
Visą koncertą susidomėjęs stebėjo pats kūrinių autorius Peteris Vasks su žmona, latvių kino režisiere Dzintra Geka.

Visame pasaulyje koncertuojanti smuikininkė Augusta Jusionytė.

Visame pasaulyje koncertuojanti smuikininkė Augusta Jusionytė.

Aukščiausio lygio atlikėjai
Šilutiškiai renginių lankytojai ir iš kitur atvykę žiūrovai gėrėjosi smuikininkės Augustos Jusionytės, kuri koncertuoja visame pasaulyje kartu su Naujų idėjų kameriniu orkestru meistrišku griežimu. Smuikininkė yra daugelio tarptautinių konkursų laureatė, koncertuojanti kartu su aukščiausios klasės atlikėjais ir kameriniais ansambliais.
Žiūrovų dėmesį kaustė ir violončelininko Vytauto Sondeckio, pirmojo Lietuvos atlikėjo, laimėjusio tarptautinį Australijos violončelės konkursą, atliekama muzika. Šis atlikėjas sulaukia žiūrovų aplodismentų koncertiniuose turuose po visą Europą.
Petraukos metu žiūrovai, išėję pakvėpuoti gaiviu pušyno oru, turėjo apie ką pasikalbėti. Nedažnas tikriausiai buvo matęs tokį įspūdingą choro pasirodymą – dainavimą be žodžių. Po choro pasirodymo nuostabiai skambėjo ir tyla. Girdėjosi žodžiai: „puiku, žavinga, kokia puiki aura bažnyčioje…“ Daug gerų žodžių buvo pasakyta apie Gediminą Gelgotą ir talentingus atlikėjus instrumentalistus.
Nuskambėjus paskutiniam vakaro kūriniui, kurį atliko choras INTIS, kamerinis orkestras NIKO ir violončelininkas Vytautas Sondeckis, žiūrovai negailėjo aplodismentų, dovanojo gėles ir prašė groti dar. NIKO atliko dar vieną kūrinį. Laikrodis skaičiavo 22 val. 45 min. Nė nepastebėjome, kaip prabėgo laikas.
Į Šilutę nusidriekė ilga automobilių vilkstinė.

Birutė Morkevičienė

Kompozitoriaus Peterio Vasks plojimai jo kūrinį atlikusiam violončelininkui Vytautui Sondeckiui.

Kompozitoriaus Peterio Vasks plojimai jo kūrinį atlikusiam violončelininkui Vytautui Sondeckiui.

Hits: 132

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite