Susitelkusi Stubrių bendruomenė aktyvina veiklą

Bendruomenė „Stubriai“ įgyvendino projektą „Ekonominės veiklos gebėjimų stiprinimas Stubriuose“. Finansavimą projektui įgyvendinti užsitikrino dalyvaudama pirmą kartą paskelbtame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo projektų finansavimo konkurse.

Pasidžiaugta nuveiktais darbais
Stubrių bendruomenės per beveik 11 gyvavimo metų įgyvendinti projektai rodo, kad bendruomenė turi ambicingų siekių. Spalio pabaigoje vykusioje konferencijoje apžvelgtas vienas įgyvendintas projektas, prisiminti ankstesnieji.
Projektą pristačiusi Simona Bokštaitė-Dryžienė pastebi, kad vienas iš didžiausių stubriškių laimėjimų yra gebėjimas sutelkti savo narius bendrai veiklai. Susitelkusiai, turinčiai norų ir užsidegimo bendruomenei, gaunančiai ES finansinę paspirtį, pavyksta įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Stubrių kaime sukurta infrastruktūra, pagerinta bendruomenės materialinė bazė, dalyvauta mokymuose.
Ekonominės veiklos ir verslumo pradžia Stubriuose buvo apčiuopiama, tačiau dar trūko įgūdžių ir žinių. Turėdama tokių įgūdžių bendruomenė galėtų didinti darbų apimtis ir spręsti kaimo gyventojų užimtumo problemą, įdarbinti norinčius. Nauji darbuotojai padėtų daugiau pagaminti ir greičiau realizuoti bendruomenės pinamų krepšių, taip pagausėtų bendruomenės pajamų.
Planuoti ekonominę veiklą, išmokti, kaip teisingai ir laikantis įstatymų įdarbinti naujus darbuotojus, tvarkyti ne pelno siekiančios organizacijos buhalterinę apskaitą, teisingai apskaityti gaunamas pajamas, mokėti mokesčius, sudarinėti sutartis bendruomenei padėjo įgyvendintas projektas „Ekonominės veiklos gebėjimų stiprinimas Stubriuose“.
Kelionė
Vienas iš stubriškių įgyvendinto projekto uždavinių buvo pasisemti ekonominės veiklos planavimo patirties iš kitų rajonų bendruomeninių organizacijų. Su šiuo tikslu vykta į Biržų rajone įsikūrusią Kirkilų kaimo bendruomenę. Stubriškius sudomino viena šios Aukštaitijos regiono bendruomenės veiklos kryptis – kaimo amatininkų skatinimas bendrai veiklai, išsaugant kaimo amatų ir kultūros tradicijas.
Stubrių bendruomenės pirmininkė A. Stirbienė džiaugėsi, kad į tolimą kelionę išsiruošė įvairaus amžiaus bendruomenės nariai. Kaip ir kuo gyvena aukštaičiai, parūpo sužinoti tiek vyresniems, tiek jaunesniems. Kelionė neprailgo, mat vyko stubriškiai su savais muzikantais. Išvykos dalyviai pas aukštaičius mokėsi ištobulinto pynimo iš vytelių, pynimo ant grėblio technikos, drožinėjimo iš medžio, ragavo iš rupių miltų, žuvienės, domėjosi kitais tradiciniais krašto amatais.
Stubriškiai ne vien sėmėsi aukštaičių patirties, bet ir savąja pasidalijo – pasakojo apie savo bendruomenę, jos veiklą ir planuojamas paslaugas. Abiejų bendruomenių nariai pasikeitė nuomonėmis, pasiūlymais, diskutavo, kaip populiarinti bendruomenių veiklą.
Mokymai
Spalio pradžioje vykusiuose mokymuose „Teisiniai ir buhalteriniai ekonominės veiklos organizavimo aspektai“ dalyvavo ne tik stubriškiai, bet ir Katyčių seniūnijos gyventojai. Į mokymus atvykę lektoriai iš Klaipėdos supažindino su ne pelno siekiančių organizacijų apskaitos tvarkymu, mokesčių lengvatomis, ekonominės veiklos vystymo aspektais bei kitais dalykais, kurie bendruomenei, vykdančiai ir ketinančiai vykdyti aktyvią ekonominę veiklą, yra itin svarbūs.
Konferencija
Baigiamasis projekto akordas – surengta konferencija Katyčių seniūnijos gyventojams. Bendruomenės namai vos talpino atvykėlius į konferenciją. Jaukioje aplinkoje apibendrinta projektinė veikla, kelionės pas Kirkilų kaimo bendruomenės narius rezultatai, pasidžiaugta įgyta patirtimi. Įgyta patirtis pasitarnaus aktyvinant bendruomenės ekonominę veiklą, imantis papildomos finansinę naudą teikiančios veiklos. Vienas iš ilgalaikių bendruomenės tikslų yra turėti nuolatinių pajamų, kurios praverstų įvairiai bendruomenės veiklai.
Konferencijoje dalyvavęs Šilutės r. savivaldybės tarybos narys Steponas Kazlauskas neslėpė džiaugsmo, kad jo kraštiečiai įgyvendina svarbius projektus: „Klausydami projekto pristatymo mintimis prabėgome per dešimtmečio brydę. Nuotraukos priminė, kaip statybinio laužo krūvos ir pelkės vietoje buvo įrengta laisvalaikio oazė. Ačiū kaimynams, kolegoms, visiems, kurių energija, iniciatyva gimė šitas grožis. Didžiuojuosi, kad esu stubriškis ir tegul neįsižeidžia aukštaičiai, bet jie galėtų atvažiuoti pas stubriškius pasimokyti, kaip puoselėti grožį, išlaikyti ir puoselėti tradicijas“.
Stubrių bendruomene pasidžiaugė ir Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė. Ji neslėpė žinanti, kad bendruomenė ypač aktyvi, ji turi nemažai naujų idėjų, kurias palinkėjo drąsiai įgyvendinti: „Jau dabar Stubrių bendruomenė yra pasirengusi priimti svečius, kurie čia gali puikiai leisti laiką šeimomis ar kartu su darbo kolektyvais“.
Pasak Šilutės rajono bendruomenių sąjungos vadovės Marijonos Janavičienės, bendruomenės „Stubriai“ veikla yra puikus pavyzdys, kad bendruomenės pajėgia aktyviai imtis ekonominės veiklos, pačios išsilaikyti ir didinti kaimo gyventojų užimtumą.

Laima PUTRIUVIENĖ

Hits: 167

Vienas komentaras

  • Olga

    Kur galima įsigyti stubriškių krepšių? Kiek pro šalį važiuoju teritorija užrakinta, tai ar tikrai laukia lankytojų?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuo COVID-19 jau paskiepytas kas penktas šalies gyventojas

Padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją. Vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc. Nors savivaldybės nepanaudotas vakcinas jau gali siūlyti žemiau esančios prioritetinėms grupėms, balandžio mėnesį pagrindinis prioritetas yra skiriamas senjorų vakcinacijai. Vyresni nei 65 metų amžiaus gyventojai yra registruojami skiepijimui bet kuria jų pageidaujama vakcina. Nesulaukus kvietimo, senjorai raginami patys kreiptis į savo savivaldybę detalesnei informacijai ir pasinaudoti valstybės

Nuo pirmadienio atsiveria daugiau parduotuvių, kino teatrai, leidžiami renginiai

Nuo pirmadienio Vyriausybės sprendimu veiklą gali atnaujinti parduotuvės, veikiančios prekybos centruose, kino teatrai, leidžiami renginiai. Prekybos centruose, kuriuose veiklą vykdo daugiau nei viena parduotuvė ar vienas prekybininkas ir prekybos plotas sudaro mažiau kaip 50 proc. viso prekybos centro ar kitos prekybos vietos prekybos ploto, vienu metu galinčių būti lankytojų skaičius apskaičiuojamas pagal bendrą prekybos centro, turgavietės ar kitos prekybos vietos prekybos plotą, kurio vienam lankytojui turi tekti ne mažiau kaip 50 kv. metrų arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip

Lietuvos valstybės skola dabar ir prieškariu 

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos instituto vyr. mokslo darbuotojas profesorius Juozas Skirius: Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus pastebėjo, kad šiuo metu valstybės skola išaugusi iki neįprasto lygio, tačiau esą nereikėtų tuo gąsdintis. Lietuvos banko duomenimis, 2020 m. pabaigoje valstybės skola siekė 24,8 mlrd. eurų arba beveik 51 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Pasak G. Šimkaus, Lietuvos skola nesiekia Mastrichto kriterijaus (60 proc. BVP) ir yra mažesnė nei kitose euro zonos valstybėse. Įdomu, kad 2019-aisiais mūsų šalies skola siekė

Paspirtukų vairuotojai patiria nuostolių

Elektrinis paspirtukas – puikus sprendimas, norint greitai ir saugiai nukeliauti netolimą atstumą. Vis dėlto tai yra transporto priemonė, todėl jai galioja Kelių eismo taisyklės. Draudikai pastebi, kad kasmet daugėja važiuojančiųjų paspirtukais sukeltų eismo įvykių.  Žala kasmet didėja  „Elektriniai paspirtukai, kuriems nereikalingas vairuotojo pažymėjimas, gali važiuoti iki 25 kilometrų per valandą greičiu, todėl jais paprasta aplenkti dviratininkus ir pėsčiuosius, tačiau vienas neatsargus manevras gali sukelti pavojingą situaciją. Su paspirtukais susijusias žalas fiksuojame jau keletą metų. 2019 metais tokių žalų buvo 140,

Taip pat skaitykite