Suprasi, kai prarasi: Aplinkos ministerija atkreipia dėmesį į realius klimato kaitos pavyzdžius Lietuvoje

Artėjant Klimato savaitei, kuri vyks spalio 23-29 dienomis, Aplinkos ministerija skelbia šių metų temą – „Suprasi, kai prarasi“. Pradėta žinomumo didinimo kampanija atkreipia dėmesį į realius klimato kaitos padarinius, kurie gali paliesti kiekvieną Lietuvos gyventoją. Ši iniciatyva kviečia atvirai kalbėti apie iššūkius ir galimybes švelninant klimato kaitą, prie jos prisitaikant ir didinant atsparumą.

Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje ir Panevėžyje lauko ekranuose ir skaitmeninėse lauko reklamos vitrinose dvi savaites bus rodomi trumpi video siužetai, primenantys svarbiausius pastarųjų metų įvykius Lietuvoje, susijusius su ekstremaliais gamtos reiškiniais, kurie kartojasi vis dažniau ir ateityje gali tapti kasdienybe. Siužetai bus matomi ir internetinėje erdvėje, socialiniuose tinkluose.

Rugpjūčio pradžioje didžiulė audra nusiaubė Žagarės miestelį: išvartyta šimtai vertingų medžių, jie griuvo ant pastatų, nutraukė elektros laidus, kruša išdaužė langus, vėjas nunešė stogus, neišvengta ir aukų – užkritus nulūžusiai medžio žuvo viena moteris. Maksimalus iškritusių ledukų dydis siekė net 9 cm, vieni stambiausių per visą Lietuvos orų stebėjimo istoriją. Žmonės dalijosi, kad vaizdai priminė siaubo filmą.

Šią vasarą ir rudens pradžioje dėl medžių kenkėjų pažeidimų paskelbta stichinė nelaimė Lietuvos miškuose, 7 šalies savivaldybėse. Žievėgraužiai tipografai puola egles: apsigyvena po žieve ir grauždami takus pažeidžia medžio gyvybinius audinius, todėl eglės greitai nudžiūva. Žievėgraužio tipografo židinių Valstybinių miškų urėdijos valdomuose miškuose užregistruota 3547 ha plote, kuriame kenkėjai nudžiovino 594 tūkst. kubinių metrų medienos.

2023 m. vasarį pajūryje siautėjusi audra pridarė žalos už beveik 1 mln. eurų. Tokio masto stichijos neprisimena net vyresnio amžiaus žmonės. Labiausiai nukentėjo Kuršių nerijos, Palangos ir Šventosios kopagūbriai, buvo pažeista 3,4 tūkst. metrų apsauginio kopagūbrio vakarinio šlaito.

Upėmis virtusios gatvės, apsemti namai po liūčių vis dažniau tampa išbandymu visoje Lietuvoje. Pavyzdžiui, Klaipėdoje vien per rugpjūtį iškrito trečdalis visų metų kritulių normos –  į vieną kvadratinį metrą 23 dešimties litrų talpos kibirai vandens. Mėnesio kritulių norma buvo viršyta 2,65 karto.

Aplinkos ministerija Klimato savaitę rengia jau penktąjį kartą. Kaip ir ankstesniais metais šia proga įstaigos, įmonės, organizacijos, asociacijos, bendruomenės ir kiti klimato kaitos iššūkiams neabejingi žmonės organizuoja įvairius renginius ir siūlo iniciatyvas. Su Klimato savaitės renginiais visoje Lietuvoje, kurių numatyta net 157. Daugiausiai renginių numatyta Klaipėdos (16), Vilniaus (15), Mažeikių (13), Kauno (12) ir Marijampolės (11) savivaldybėse.

Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vaistininkė: liaudies medicina gali ne tik padėti, bet ir pakenkti

Prasidėjęs peršalimo ligų sezonas ne vieną paskatina imtis papildomų sveikatinimosi priemonių: griebiamės ne tik vaistažolių arbatų, bet ir tradicinių liaudies medicinos receptų. Vaistininkė perspėja, kad derinant liaudies mediciną su įprastomis gydymo priemonėmis svarbu nepamesti saiko, kad besigydydami dar labiau sau nepakenktume. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, į vaistinę užsukantys neretai klausia, ar saugu naudoti vieną ar kitą liaudies medicinoje naudojamą gydymo būdą. Pasitaiko atvejų, kai žmonės ateina besiskundžiantys įvairiais simptomais, kurių nepavyko įveikti tradicinėmis priemonėmis. „Pavyzdžiui, kilusį kosulį bando

Ligonių kasos primena privalomojo sveikatos draudimo garantijas neįgaliesiems

Mums visiems kartais reikia šiek tiek pastangų visaverčiam gyvenimui gyventi. Tačiau daugiau kaip 220 tūkst. žmonių Lietuvoje neretai tenka labai stengtis, kad pasiektų kitiems paprastą tikslą. Tai – žmonės su negalia, į kurių kasdienybės iššūkius turėtume atkreipti dėmesį. Kaip šiuos iššūkius kasdien gali palengvinti privalomojo sveikatos draudimo garantijos? Draudimas valstybės lėšomis Esminis palengvinimas – privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Nedirbantys gyventojai, teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti neįgaliaisiais, PSD yra draudžiami valstybės lėšomis. Tai reiškia, kad šiems žmonėms nereikia mokėti PSD įmokos,

Gydytoja įspėja: perštėjimas ir ašarojimas gali būti ne akių nuovargio, o pavojingesnės būklės požymiai

Žiemiški orai ir minusinė temperatūra didina ne tik peršalimo ligų riziką, bet ir tikimybę susidurti su akių problemomis. Šaltis ir vėjas lauke, šildymo įrenginių išsausintas patalpų oras, ryškus dirbtinis apšvietimas, taip pat ir nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterių ekranus lemia, kad akys sausėja ir atsiranda perštėjimas, paraudimas, neryškus matymas. Gydytojų teigimu, svarbu nenumoti į simptomus ranka, nes jie yra būdingi ne tik laikinam akių nuovargiui, bet ir sausų akių sindromui, kuris negydomas gali sutrikdyti regėjimą. „Sausų akių sindromas nėra paprastas akių

Kodėl paukščiai nešioja žiedus?

Paukščių ekologija ir elgesys tiriami įvairiais metodais. Vienas jų, ypač dažnai ir plačiai naudojamas visame pasaulyje – žiedavimas. Žiedavimu išaiškinami paukščių migracijų maršrutai, žiemojimo vietos, amžiaus trukmė, žuvimo priežastys, gausumo tendencijos ir daugybė kitų paukščių ekologijos ir elgesio klausimų. Šiuo metodu vykdoma ir jūrinių erelių stebėsena. Jūriniai ereliai buvo stebimi ir Blinstrubiškių miške, kur ekosistemai išsaugoti įsteigtas biosferos poligonas. Visa ši saugoma teritorija priskirta „Natura 2000“ tinklui, kaip buveinių ir paukščių apsaugai svarbi teritorija, kurios didžiausia vertybė čia perinčios jūrinių

Taip pat skaitykite