Sukandžiojo uodai ar kiti vabzdžiai? Vaistininkė pataria, kokios priemonės padės efektyviausiai

Vasarą buvimą gryname ore ir nuotaiką kėsinasi sugadinti ne tik nenuspėjami orai, bet ir kandantys bei geliantys vabzdžiai. Vaistininkai pastebi, kad šiomis dienomis vis daugiau žmonių į vaistines užsuka ieškodami tepalų, skirtų mažinti niežulį po uodų ar mašalų įkandimų, o kai kuriems prireikia ir antialerginių preparatų.

„Kad ir kaip stengiamės vasarą saugotis vabzdžių, tai padaryti yra sudėtinga. Pastaruoju metu vaistinėse sulaukiame vis daugiau pacientų, kurie skundžiasi uodų ar mašalų įkandimais, niežėjimu. Daliai žmonių pasireiškia ir nedidelė alerginė reakcija. Suskaičiavome, kad gegužės pradžioje, atšilus orams ir atsibudus vabzdžiams, tiek apsaugos priemonių, tiek ypač preparatų po įkandimų, poreikis išaugo apie 20 proc. daugiau. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, beveik 60 proc.. Be abejo tai priklauso ir nuo tuo metu vyraujančios temperatūros. Pastebime, kad gyventojai vis daugiau dėmesio skiria ne tik profilaktikai nuo kandančių vabzdžių, bet ir diskomforto mažinimui po savaitgalių“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė.

Kaip ištverti niežėjimą?

Pasak vaistininkės, dažniausiai žmonės nukenčia nuo uodų ir mašalų, kiek retesni – aklių ar gylių įgėlimai. Įkandus uodui, oda parausta, gali patinti, atsiranda įvairaus intensyvumo niežėjimas, kuris priklauso nuo žmogaus jautrumo ir kitų individualių organizmo savybių. Sukandus mašalams, skausmas ir niežulys būna didesnis, labiau erzinantis. Jis ilgiau nepraeina, todėl žmonės, ypač maži vaikai, linkę nusidraskyti odą net iki kraujo.

„Į vabzdžių įkandimą organizmas gali reaguoti skirtingai. Normali ir dažniausiai pasitaikanti reakcija yra skausmas, odos paraudimas, niežėjimas įkandimo vietoje. Kiek rečiau pasitaiko, kad patinsta ne tik įkandimo vieta, bet ir didesnis plotas aplinkui. Alergiškiems žmonėms gali pasireikšti alerginė reakcija: gausus niežtintis bėrimas, pasunkėjęs kvėpavimas, galvos svaigimas, pykinimas ir panašiai. Tokiu atveju būtina nedelsti ir kreiptis į medikus“, – pataria R. Truncė.

Bene labiausiai erzinantis pojūtis, įkandus uodui, mašalui ar kitam vabzdžiui, yra odos niežėjimas, kurį retas ištveria nesikasydamas. Pašnekovė perspėja, kad nors susivaldyti sunku, reikia žinoti, jog kasymasis niežėjimą ne sumažina, o dar labiau sustiprina. Be to, stipriai nusikasius atsiranda žaizdelės, į jas gali patekti nešvarumų ir kilti infekcija.

Jei niežulio negalite kentėti, vaistininkė pataria geriau įkandimo vietą ne draskyti ar kasyti, o paplekšnoti – laikinas poveikis bus toks pat. Niežėjimas tarsi sumažės, tačiau taip išvengsime odos nudraskymų ir žaizdelių atsiradimo.

„Veiksmingos yra ir vaistinėje įsigytos antihistamininės priemonės, malšinančios niežulį bei patinimą. Neturint tokios priemonės po ranka, galima niežtinčią vietą patrinti svogūnu ar svogūno laiško vidine puse, citrinos griežinėliu, patepti skiestu actu. Ledukai, šaltas vanduo, metalinis ar stiklinis indas padės numalšinti niežulį ar skausmą įkandimo vietoje. Panašiai veikia ir ant odos tepamas spiritas – jis garuoja ir vėsina odą bei slopina niežulį, tuo pačiu dar ir dezinfekuodamas“, – aiškina R. Truncė.

Alergiškiems žmonėms, linkusiems į patinimus, po vabzdžių įkandimo ji rekomenduoja profilaktiškai išgerti nereceptinį vaistą nuo alergijos.

Uodai nemėgsta aštrių kvapų

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės, vertėtų tinkamai pasiruošti ir galimiems susidūrimams su geliančiais bei kandančiais vabzdžiais, nes juos atbaidančių priemonių yra tikrai veiksmingų.

„Pati pirmoji ir svarbiausia apsauga – tinkama apranga. Tamsios spalvos traukia uodus, tad geriau rinkitės šviesius, sintetinio audinio drabužius, nes medvilninius ir lininius audinius uodams lengviau „perkąsti“. Taip pat reikia žinoti, kad uodai nemėgsta aštrių kvapų, todėl galima pasitepti natūraliais eteriniais pipirmėčių, citrinžolių, gvazdikėlių aliejais ar jų mišiniu“, – vardija ji.

Vabzdžius atbaidančią priemonę galima pasigaminti ir iš maltos kavos. R. Truncė sako, kad tam tereikia karščiui atspariame indelyje padeginti 2-3 valgomuosius šaukštus maltos kavos – smilkdama ji puikiai atbaido uodus. Norint sustiprinti poveikį, galima įmaišyti maltų gvazdikėlių, mat jų kvapo uodai tiesiog negali pakęsti.

Renkantis cheminius repelentus, svarbu atkreipti dėmesį į jų sudedamąsias dalis, ypač tuo atveju, jei esate linkę į alergines reakcijas. Cheminius repelentus būtina naudoti atsargiai, kad nepatektų į gleivines, akis ar burną, todėl geriau ne purkšti juos aplink galvą, o įsipurkšti šiek tiek į delną ir patepti kaklą ar už ausų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Atnaujinta prie Šilutės ligoninės stovinti skulptūra „Pūga“

Šilutės rajono savivaldybė savo naujienose skelbia, kad Savivaldybės  lėšomis atnaujinta istorinė skulptūra „Pūga“, stovinti prie Šilutės ligoninės.  Priminsime ne kartą „Pamaryje“ aprašytą istoriją: šis paminklas skirtas Natkiškių kaimo (dabar Pagėgių sav.) medicinos felčerei Zosei Petraitienei, kuri, vykdama pas gimdyvę, 1982 m. sausio 6 d. žuvo siautėjant stipriai pūgai. Po penkerių metų priešais Šilutės ligoninę buvo atidengta skulptūra „Pūga“ (skulptorius Antanas Šnaras, architektas Petras Lapė). 1994 metais Natkiškiuose, kurių apylinkėse ir įvyko nelaimė, Z. Petraitienės vardu pavadinta mokykla. Z. Petraitienė jaunystėje

Laukuose nuiminėjate derlių. Neparsineškite į ūkį afrikinio kiaulių maro

Prasidėjus grūdų derliaus nuėmimo darbams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina ūkininkus laikytis biosaugos ir iš laukų neparsinešti į savo ūkį afrikinio kiaulių maro (AKM). VMVT specialistai įspėja, kad tuose pačiuose laukuose gali būti vaikščioję AKM užsikrėtę šernai. Jie galėjo užkrėsti nuimamą derlių, šiaudus, žolę ir pan.  Siekiant apsisaugoti nuo viruso plitimo, privaloma visas į ūkį grįžtančias transporto priemones dezinfekuoti. Kokiais grūdais šerti kiaules? Specialistai primena, kad šerti kiaules šių metų derliaus grūdais galima tik juos išlaikius 60 dienų. 

Brangs komunalinės atliekos

Šilutės rajono savivaldybės taryba posėdyje planuoja svarstyti didesnius įkainius už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Siūloma pakeisti Šilutės r. savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 16 d. sprendimo „Dėl Šilutės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“ 1 punktu patvirtintų nuostatų 1 priedą. Su UAB „Ecorevice“ 2024 m. sausio 8 d. sudaryta viešojo pirkimo sutartis, kuri įsigaliojo 2024 m. balandžio 15 d. Pagal sutarties sąlygas pasikeitė atliekamų paslaugų kaina. Padidėjo metinė pastoviosios

Gėlių puokštės iš Ramunių gatvės  

Kur šiandien žmonės dažniausiai susipažįsta? Teisingai – internete. Pamačiusi, kokias gražias gėlių puokštes kuria usėniškė Vaida Breiterienė, nusprendžiau susipažinti. Tai buvo dar pavasarį. Akis patraukė puokštė su senoviniais kaimiškais baltais narcizais ir panorau jų pasimerkti. Ilgai netruko ir gėlės jau puikavosi vazoje mūsų namuose, skleisdamos nuostabų aromatą.Tuo labiau džiaugiausi, kad pavyko pamaloninti į renginį bibliotekoje atvykusias viešnias iš Kauno. Žiedai pievose ir prie namų Dienas leisti tarp savo auginamų, laukuose ir pievose skinamų gėlių Vaida pradėjo išėjusi iš darbo. Prie

Taip pat skaitykite