Sugužėjo, suskambėjo – kaip bičių avilys vasarvidį

Atrodė, kad į Gardamo miestelio šventę-festivalį „Sugužėkim, suskambėkim“ suplūdo iš viso margo sviesto – sekmadienį, šventei įpusėjus, automobiliai vis dar plūdo, nors jų eilės buvo nutįsusios per visą miestelį.

Inkaklių muzikantai.

 

Šventė prasidėjo juknaitiškių spektakliu šeštadienį. Sekmadienį Gardamo parapijos šv. Roko bažnyčioje tikintieji rinkosi į šv. Petro ir Povilo atlaidus. Sporto aistruoliai varžėsi krepšinio, tinklinio aikštelėse, varžytuvėse skambėjo smagios muzikantų melodijos, pasakoriai porino būtas nebūtas istorijas.Graži šventės akimirka – varduvininkų ir jaunų ūkininkų pagerbimas.
Svarbiausiai Gardamo seniūnijos šventei organizuoti susitelkė seniūnijos bendruomenė, netrūko rėmėjų, globėjų, talkino net pati gamta, dovanojusi nuostabiai gražią vasaros dieną.
Grojo, porino, skambėjo dainos
Į pavienių muzikantų ir pasakorių šventę-varžytuves Gardame jau ne pirmus metus atvyksta ir gretimo Klaipėdos rajono muzikantų grupė „Sodų bernai“ iš Dovilų. Alfonsas, Vytautas ir Kasparas ne tik griežia, bet ir šventės akimirkas nuo pradžios iki pabaigos užfiksuoja, nepamiršdami į šokių sūkurį pakviesti šventės dalyves.
Nuo šventinės scenos, išpuoštos nepailstančiomis bitutėmis, skambėjo įvairiausio amžiaus atlikėjų melodijos. Jauniausias Šilutės folkloro kolektyvo „Verdainė“ (vadovė Regina Jokubaitytė) narys Kasparas Nognius pagrojo du kūrinius, vieną – bandonija, kitą – lūpine armonikėle. Mindaugą Nogaitį iš Vilkų kampo atlydėjo sūnūs Gytis ir Ugnius. Šeimyniniam trio užgrojus „Sadūnų polką“, klausytojų kojos pačios kilnotis ėmė…
Lūpinės armonikėlės melodijomis užbūrė Pranas Lomsargis, šiemet į šventę atvykęs be savo žaviosios žmonos. „Po Joninių prasidėjo šienapjūtė. Namuose darbų netrūksta…“ – teisinosi muzikantas, primindamas, kad ir šiemet jo sodyboje apsigyveno juodieji gandrai.
Užburiančių melodijų pagriežė muzikantai Erikas Lorenčas, Gitana ir Rimas Tamašauskai, Algimantas Bagušinskas, Irena Bumblauskienė, Stasys Bružas, Valerijono Krutikovo vadovaujami moterų vokalinis ansamblis „Raskila“ ir „Žaliakalnis“ iš Žemaičių Naumiesčio, inkakliškiai Juozas Andriekus, Bronius Miklovis, Antanas Montvydas. Būtų nebūtų istorijų paporino inkakliškės Virginija Rukšnaitienė ir Aurelija Norvilienė.
Pedagogė, tautodailininkė, pasakorė Teresė Lorencienė (priminusi, kad Gardamas yra jos tėviškė), dabar gyvenanti Šilmeižiuose, yra užrašiusi savo prisiminimus ir žmonių pasakojimus skaitytojams jau žinomoje tautosakinėje knygoje „Iš kartos į kartą“. Ten užrašyta ir legenda apie Gardamo kaimo pavadinimo kilmę. Šventės dalyviai klausėsi pasakorės tarmiško pasakojimo apie „liekarstvas“, kurios padeda vyrą prisivilioti, galėjo įsigyti pasakorės išleistą knygą, pasigėrėti jos karpiniais, kurie taip pat netrukus suguls į leidinį „Mes karpome, vaidiname ir deklamuojame“. Šiam leidiniui
išleisti autorė ieško rėmėjų.
Atsidėkodami šventės organizatoriai pasakoriams, muzikantams įteikė padėkos raštus ir šventės simbolių – bitučių – medaus.
Laimę namie radę
Pasveikinti Gardamo seniūnijos jaunieji ūkininkai, garsėjantys savo gražiais ūkiais: Vaida ir Sigitas Petrošiai, Rasa ir Saulius Oželiai, Gražina ir Remigijus Lankučiai, Donatas Dobilinskas, Stasys Mačijauskas, Lina ir Mindaugas Balčiauskai, Diana ir Linas Žvirbliai, Renata ir Egidijus Kiudžiai, Justė ir Nerijus Arnašiai, Asta ir Nerijus Andrijauskai, Ligita ir Vilmantas Šikšniai, Nijolė ir Mindaugas Šumkauskai.
Jaunuosius ūkininkus sveikino Šilutės r. savivaldybės vadovai meras Vytautas Laurinaitis ir jo pavaduotojas Virgilijus Pozingis, Gardamo seniūnas Tomas Balčytis ir specialistė Birutė Pocevičienė, įteikdami padėkos raštus, bitučių medaus su koriukais stiklainėliuose ir gėlių. Simbolinėmis dovanėlėmis apdovanoti varduvininkai Petrai, Povilai, Petrutės.
Iki vėlaus vakaro Gardame netilo muzika, o sutemus dangų nutvieskė fejerverkų pašvaistės.ai.

Laima PUTRIUVIENĖ

Pedagogė, tautodailininkė, pasakorė Teresė Lorenčienė.

Gardamo seniūnas Tomas Balčytis ir specialistė Birutė Pocevičienė įteikė padėką ir medaus korį stiklainėlyje muzikantui Erikui Lorenčui. Tokios pat dovanos teko ir visiems kitiems varžytuvių dalyviams.

Griežia Pranas Lomsargis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite