Sudegė dalis pažintinio tako į Aukštumalos pelkę

Ši žinia pasklido ketvirtadienį. Vos pernai liepos 8 d. atidengtas 350 metrų pailgintas naujas medinis pažintinis takas, išraitytas per unikalią Aukštumalos aukštapelkę, nukentėjo nuo ugnies. 150 metrų tako visai supleškėjo, iš naujo nutiesti teks 200 metrų atkarpą. 

Sudegė 150 metrų tako į pelkę.
Nuotrauka iš www.aukštumala.lt

Nė metų neleista pasidžiaugti pernai dar 350 metų pailgintu ir iš viso į vieną pusę 1200 metrų nusitęsusiu pažintiniu taku, vingiavusiu į Aukštumalos pelkę. Jo gale – trijų metrų aukščio apžvalgos platforma. Nors į durpingą gylį suleistos 6 metrų ilgio atramos, ir platforma ėmė krypti. Manoma, kad čia fotografuotis į vieną platformos pusę susispiečiantys lankytojai nusvėrė statinį bendru svoriu. Šalia – nedidelis ežeriukas su šarminiu vandeniu, kuriame nėra nei žuvų, nei augalų. Pelkėje yra šimtai mažų ežeriukų, panašių į žibančias akis. Unikali augmenija, gyvūnija, gausybė rūšių paukščių. Stendai šalia tako lankytojus informuodavo apie visus šios unikalios ir vienos iš gražiausių aukštapelkių Lietuvoje turtus.
Beveik 2,5 km pasivaikščiojimas šiuo pažintiniu taku su tilteliais, apžvalgos aikštelėmis, impregnuotų pušinių lentų lygiu taku traukė įvairaus amžiaus žmones iš Šilutės, rajono ir iš visos Lietuvos. Net žiemą sniego sluoksnis ant tako buvo gerai sumintas – vaikštinėjo šeimos su vaikais, jaunų žmonių būreliai, poros, motinos stūmė vežimėlius. Tebuvo vienas nepatogumas: prie kelio iš Šilutės į Kintų pusę, kur perėjus takeliu per miškelį prasideda medinis pažintinis takas, tekdavo palikti automobilius kur papuolė. Visi tikėjosi, gal rasis aikštelė jiems.

Pažintinis takas sutraukdavo būrius lankytojų.
Petro Skutulo nuotr.

Nuostoliai
Įsiplieskusi ugnis šįkart suniokojo beveik pusę hektaro pelkės augmenijos, pasiglemžė ir 150 metrų tako, o iš viso teks sutvarkyti 200 metrų tako atkarpą.
Nemuno deltos regioninio parko vyr. specialistas Robertas Kubilius telefonu „Pamariui“ pasakojo, kad pagal 2015 metų įkainius, kai taką tiesė UAB „Šilutės polderiai“, tie 150 metrų visiškai sudegusio ir dar 50 metrų sugadinto tako kainavo 7000 Eur, tačiau dabar įkainiai išaugo. Tikimasi visuomenės paramos. Išdegė žolė, krūmai, tik medžiai nenukentėjo.
Kai gaisravietė buvo apjuosta, atkaklūs smalsuoliai veržėsi pasižiūrėti, kas čia nutiko. R. Kubilius svarstė, gal tą sudegintą bei suniokotą tako dalį vertėtų išsaugoti, kad naujuoju taku, kai jis sujungs nesudegintas tako dalis, lankytojai praeidami pamatytų, kokios žalos gali padaryti numesta neužgesinta nuorūka, sudužusio butelio šukė, per kurią kairi saulė įplieskia ugnį.
Ar galėjo būti piktavališkai padegta? Anot R. Kubiliaus, tai būtų sunkiai suvokiama.
Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektorius Tomas Nausėda, buvęs gaisravietėje, sakė įžvelgiąs neatsargų elgesį – tai labiausiai tikėtina versija. Ar tai galėjo būti padegimas – belieka spėlioti. Takas neturi vaizdo stebėjimo kamerų, liudininkų taip pat nėra. Vyksta tyrimas.
R. Kubilius mano, kad galėtų būti išnaudojamas viešumas, kurio bijo ir brakonieriai, ir gamtos kenkėjai. Jeigu taku einantieji žmonės mobiliaisiais telefonais fiksuotų kitų lankytojų nederamą elgesį, rūkalių nuotraukos atsirastų stende…
Gaila
Buvęs Nemuno regioninio parko direktorius Vaidas Pavilonis, dirbantis Šilutės mažųjų laivų uosto kapitonu, pastebi, kad šis gaisras Aukštumaloje jau antras. Pirmąjį kartą prieš trejus metus, kai dar ėjo direktoriaus pareigas, išskubėjo ugnies gesinti su žmona. Ugnį plakę šakomis. Ten neįvažiuoja jokia technika, tad ir atvykę ugniagesiai specialiomis šluotomis užslopino ugnį. Kai ugnis pagauna sudžiūvusią žolę, pučiant stipriam vėjui, liepsnos bėgte bėga pelkės paviršiumi.
V. Pavilonis dar neužmiršo, kokios tuomet reakcijos sulaukė paskambinęs 112 ir pranešęs, kad dega pelkė. Atsiliepusi darbuotojadidžiai nustebo: „Kaip gali degti pelkė?“ Netrukus atvažiavo trys ugniagesių automobiliai, vyrai ėmė į rankas sunkias gumines šluotas ir gesino ugnį. Tuomet išdegė 1,5 ha plotas, nukentėjo takas, kurį teko vėl statyti ir ilginti.
Darbai finansuoti iš ES paramos fondų. „Ten nedirbo technika – tas takas, apžvalgos platforma, tilteliai ir visa kita sunešta rankomis, vietoj sukalta, sumeistrauta, kad žmogui būtų gražu, patogu, kad kojų nesušlaptų. Draudžiama tik vaikščioti po Aukštumalos pelkę. Tačiau lankytojų buvo įvairių: tako gale net lįsdavo į ežeriuką maudytis…“
Kas žino, dėl ko tie gaisrai kilo?
Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite