Su ministru – apie reformų trūkumus, pasitikėjimą Savivaldybe, nedarbą…

Neseniai Šilutės r. savivaldybėje prie vieno stalo sėdo LR socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Lietuvos darbo biržos direktorė Ligita Valalytė, Savivaldybės vadovai, dalyvavo ministro patarėjai, Savivaldybės administracijos darbuotojai, įstaigų vadovai, nevyriausybinių organizacijų nariai.

Šilutės r. meras Vytautas Laurinaitis išdėstė ministrui labiausiai rūpimus klausimus: Savivaldybę jaudina vaikų globos namų likvidavimas; senelių globos namų plėtra; darbo biržos Šilutės skyriaus veiklos reorganizavimas.

Susitikimo metu daugiausiai diskutuota dėl naujojo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo, kuris turėtų įsigalioti liepos 1 d.

Daug neatsakytų klausimų

Praėjusių metų rugsėjį Seimas patvirtino vaiko teisių apsaugos sistemos reformą. Pagal ją, Vaiko teisių apsaugos skyriai tampa pavaldūs nebe Savivaldybėms, o įstaigai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Nuo liepos 1 d. turinčiai pradėti veikti naujai vaiko teisių apsaugos sistemai kol kas tinkamai nepasirengta.

Susitikimo metu Šilutė r. savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė pabrėžė, jog trūksta kvalifikuotos psichologų pagalbos, kuri yra reikalinga apklausų metu bendraujant su nepilnamečiais, atkreipė dėmesį į finansavimą, kuris vis dar nėra apibrėžtas. „Kaip reikia specialistams apsispręsti dirbti šį darbą, kai jis nežino: ar bus skiriami budėjimai, koks bus darbo užmokestis, ar teisininkas turės aptarnauti visą apskritį, kaip dalinsis vienu automobiliu, kurį vis dar skiria Savivaldybė… Daug neatsakytų klausimų, o mums reikia pateikti sutikimą dirbti“, – akcentavo I. Pranaitienė.

„Specialistai su nerimu laukia liepos 1-osios“, – kalbėjo Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė.

Vaikų globos namų pertvarka 

Priminsime, kad iki 2020 metų planuojama panaikinti institucinius vaikų globos namus ir įkurdinti tėvų globos netekusius vaikus įtėvių, globėjų šeimose, grąžinti juos biologiniams tėvams. Praėjusiais metais Saugų vaikų globos namų auklėtiniai apsigyveno naujuose bendruomeniniuose namuose Švėkšnoje. Šie namai buvo pirmieji Lietuvoje, finansuoti Istitucinės pertvarkos projekto lėšomis.

Anot ministro, svarbiausia – paremti globėjus. Jo teigimu, kad vaikai grįžta atgal į globos namus, taip nutinka ir dėl menkos  paramos globėjams. „Vaikas ateina į šeimą, kurioje nėra savas, ir dar su tam tikru probleminiu elgesiu…  Šiuo atveju nuolatinis palaikymas ir parama yra ypač svarbūs, todėl yra skiriama lėšų kiekvienai Savivaldybei, kad užtikrintų, jog jie nebegrįžtų į globos namus“, – sakė L. Kukuraitis.

Kita dalis lėšų bus skiriama bendruomeninių namams įsigyti ir vaikų dienos centrams steigti.  „Ten, kur jūs matote, jog yra labiausiai reikalinga“, – pridūrė ministras.

Užsiminta apie streiką

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis priminė ministrui įsisenėjusią problemą, jog reikia suvienodinti socialinį darbą dirbančių asmenų darbo užmokestį. Ministras atsakė, jog socialinio darbo su rizikos šeimomis darbo užmokestį finansuoja ministerija, o, pavyzdžiui, transportu rūpinasi Savivaldybė. Jis ragino darbuotojus su socialinės rizikos šeimomis kreiptis į Savivaldybę, kad ši pridėtų darbo užmokesčio, mat savivaldybės tai galinčios padaryti…

Po tokių pastebėjimų iš salėje sėdinčiųjų pasigirdo, jog jei darbuotojai reikalaus ar net išeis į gatves, ar ims streikuoti, globojami žmonės liks be paslaugų. ministras sutiko ir toliau klausėsi vykstančios diskusijos su įvairiais pastebėjimais. „Šilutės rajono globos namuose trūksta socialinių darbuotojų. Panašu, kad rasti ir taip sunku, o jei prasidės streikas, tai kas dirbs su vaikais?“, – vėl pasigirdo salėje.

„Pasitikėkite Savivaldybe”

To ministerijos prašo Šilutės r. valdžios atstovai. Anot mero, pertvarkant vaikų globos namus, lėšos skirstomos ne tam, kam reikia. „Ministre, šiai Savivaldybei nereikia jokių mokymų, jokių tyrimų, vykdant vaikų globos namų pertvarką. Darbuotojai, kurie dirba su vaikų globos namų auklėtiniais, žino, kas gali su kuo gyventi. Macikų socialinės globos namuose situacija panaši: darbuotojai žino, kas gali savarankiškai gyventi, kam reikia didesnės priežiūros ir t. t. Jei skiriama lėšų, tai Savivaldybė žinos, kur juos tikslingiausia panaudoti: šeimų namams kurti ar skatinti tais pinigais priimti vaikus į šeimas“, – kalbėjo meras. Anot jo, visoms šalies Savivaldybėms taikyti vienodą modelį – būtų per daug sudėtinga. Svarbu, kad ministerija labiau pasitikėtų Savivaldybe ir šios specialistai galėtų savarankiškai spręsti vieną ar kitą problemą.

Darbo biržos vadovė Ligita Valalytė sutinka kartu su Šilutės r. savivaldybe imtis bendro projekto nedarbui mažinti.

Darbo birža netenkina

Pagal Darbo biržos pateiktus duomenis, Šilutės rajone yra bene daugiausiai bedarbių. Pasak mero, Darbo biržos Šilutės padalinio veikla netenkina Savivaldybės. Planuojama, kad nuo 2019 metų Šilutės r. savivaldybė taps bandomąja savivaldybe, kuri kartu su darbo birža įgyvendins bendrą projektą bedarbių skaičiui mažinti.

Viktorija SKUTULIENĖ

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pagėgių krašto kultūros darbuotojai netradiciškai minėjo Pasaulinę kultūros dieną

Pasaulinę kultūros dieną – balandžio 15-ąją –  Pagėgių sav. kultūros srities atstovai (Vydūno viešosios bibliotekos ir filialų, M. Jankaus muziejaus ir kultūros centro specialistai) dalyvavo mažlietuviško kulinarinio paveldo sklaidai skirtoje edukacijoje „Lietuvininkų valgių ypatumai“.   Šią kulinarinę edukaciją dovanojo, medaus desertus su belgišku šokoladu Pagėgių krašto kultūros darbuotojams įteikė bei nuoširdžiausius sveikinimo žodžius tarė kaimo turizmo sodybos „Mociškių palivarkas“ šeimininkai Rasa ir Sigitas Stoniai. Pasaulinės kultūros dienos proga kultūros darbuotojus sveikinusi Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida

Vydūno viešoji biblioteka kviečia minėti 24-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę

Tradiciškai paskutinę balandžio mėnesio savaitę šalyje minima Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė – svarbiausia savaitė šalies bibliotekoms. Nors Lietuvoje 24-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė minima nuo 2024 m. balandžio 23 d., Pagėgių krašte ji prasidės anksčiau –balandžio 18 d. Pagėgių sav. Vydūno viešoji biblioteka bei jos filialai balandžio 18-29 dienomis kvies visuomenę drauge paminėti šią savaitę. Šių metų tema – „Europos šeimoje“, skirta kalbėtis apie bendrą kuriamą vienybę, lygybę ir vertybes. Pagėgių krašto bibliotekos lankytojams siūlys daugybę įvairių veiklų – knygų pristatymų,

Miškasodyje – vėl ir Saugų seniūnijos bendruomenė

Nors miškasodis Lietuvoje paskelbtas balandžio 20 d., artėjantį šeštadienį, „Šilutės baldų“ įmonės kolektyvas kartu su kolegomis iš SBA, Saugų seniūnijos bendruomenė jau paviešino gerų žinių: medelių pasodinta, padirbėta iš peties… Saugų bendruomenė paskelbė: „Miškasodyje dalyvavome ir šiemet! Ačiū Šilutės krašto miškininkams už galimybę prisidėti prie šios gražios akcijos, kuri šiemet vyko Saugų seniūnijos teritorijoje. Pasodinta 3000 pušų, 1700 eglių ir 700 beržo sodinukų“.  

Šilutėje pasodintas ąžuoliukas, skirtas 100-metį mininčiai Lietuvos dainų šventei

Balandžio 15 d. Šilutės rajono savivaldybės vicemerė Daiva Žebelienė kartu su Šilutės krašto kultūrininkais parke prie Šilutės kultūros ir pramogų centro pasodino simbolinį ąžuoliuką, skirtą šimtmetį mininčiai Lietuvos dainų šventei ,,Kad giria žaliuotų“. Primename, kad į šią dainų šventę vyks beveik 400 Šilutės rajono šokėjų, dainininkų, muzikantų. Komunikacijos skyrius

Taip pat skaitykite