Su gražiais darbais žengia į trečią dešimtmetį

Šilutės „Rotary“ klubo nariai paminėjo klubo įkūrimo dvidešimtmetį. Iškilmės tapo įsimintina diena Vydūno istorinio ir dvasinio palikimo puoselėtojams, talentingiems Šilutės karšto jaunuoliams ir dar daugybei žmonių, kurie atėjo į gražų renginį Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Šilutės „Rotary“ klubo nariai. Nuotraukos centre – su rotariečių  vadovų atributika „Rotary International“ 1462 Lietuvos apygardos valdytojas Vygintas Grinis ir dabartinis Šilutės „Rotary“ klubo prezidentas Darius Steponkus.

Šilutės „Rotary“ klubo nariai. Nuotraukos centre – su rotariečių vadovų atributika „Rotary International“ 1462 Lietuvos apygardos valdytojas Vygintas Grinis ir dabartinis Šilutės „Rotary“ klubo prezidentas Darius Steponkus.

Iš istorijos
Priminsime, kad pirmasis „Rotary“ klubas Lietuvoje buvo įkurtas Kaune 1934 m., vėliau kūrėsi Šiauliuose, Klaipėdoje, Vilniuje. Po karo klubų veikla buvo nutraukta, daugelis rotariečių atsidūrė Sibire.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, šalyje vėl pradėjo burtis „Rotary“ klubai. Iniciatyvos kurti tokį klubą Šilutės krašte ėmėsi iniciatyvinė grupė: Vladas Stūrys, Antanas Čepys, Zigmantas Dokšas. Jie klubą subūrė jau 1991-aisiais, tačiau klubo inauguracija įvyko tik 1994 m. rugsėjo 24 d.
1995 m. Šilutės ir Nakskovo (Danija) „Rotary“ bei Nakskovo „Inner Wheel“ klubų iniciatyva Šilutėje buvo įkurtas pirmasis Lietuvoje Šilutės „Inner Wheel“ klubas, į kurį geriems darbams susibūrė rotariečių žmonos.

Mecenavimas
Vienas iš pirmųjų ir didžiausias Šilutės, tuometinės Šilokarčemos, miesto mecenatas dvarininkas Hugo Šojus ir po daugelio metų tebevadinamas geradariu. Vienas iš jo labdaringų darbų – miestui padovanotas žemės sklypas, ant kurio pastatyta Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčia, pernai minėjusi parapijos įkūrimo bei kertinio akmens padėjimo bažnyčios statybai 100-ąsias metines.
Būtent šiame, viename iš gražiausių ir dvasingiausių Šilutės pastatų ketvirti metai iš eilės svarbias sukaktis mini „Rotary“ klubas. Kartą per metus rotariečiai pakviečia miestelėnus ir svečius į šventinį vakarą bažnyčioje, kur skamba muzika ir padėkos žodžiai.
Rotariečiai nesišvaisto pagyromis apie klubo nuveiktus labdaringus darbus, bet dėkoja žmonėms ar organizacijoms, solidžiu labdaringumu, mecenavimu ar filantropine veikla prisidedantiems prie krašto ir Šilutės gerovės. Labiausiai nusipelniusiems įteikiama Hugo Šojaus statulėlė, kuri yra H. Šojaus dvaro rūmų prieigą puošiančios skulptūros nedidelė kopija.

„Metų mecenatai“ kintiškiai Rita ir Romas Tarvydai prie paminklo Hugo Šojui. Būtent šio paminklo nedidelė kopija kasmet teikiama šios nominacijos laimėtojams.

Rotariečiai domisi ir daug dėmesio skiria jaunimui. Per 30 Šilutės moksleivių jau yra dalyvavę ilgalaikių mainų programose Danijoje, Vokietijoje, Japonijoje. Talentingiems vaikams ketvirtus metus iš eilės skiriamos skatinamosios stipendijos. Rotariečiai sudaro galimybių Šilutės r. vaikų meno mokyklos ugdytiniams pasirodyti scenoje. Prieš porą metų klubo nariai nusprendė į šventinius renginius nebekviesti profesionalių atlikėjų – tegul koncertą po bažnyčios skliautais surengia jaunieji Šilutės atlikėjai.
Kaip ir pernai, šiemet rotariečių šventėje koncertavo Meno mokyklos ugdytiniai. Atsidėkodami už koncertą, rotariečiai pervedė lėšų į mokyklos sąskaitą.
Šią vasarą Valdovų rūmuose, Vilniuje, vykusioje Lietuvos apygardos „Rotary“ inauguracijos šventėje koncertuoti taip pat buvo pakviesti Šilutės r. vaikų meno mokyklos auklėtiniai.
Garbingi svečiai
Į Šilutės „Rotary“ klubo šventę Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje susirinko „Rotary International“ 1462 Lietuvos apygardos valdybos, Šilutės bei visos Lietuvos rotariečių klubų atstovai, save tarpusavyje vadinantys broliais ir sesėmis. Pasidžiaugti klubo sukaktimi ir pagerbti prisidedančius prie Šilutės miesto gerovės ir ateities puoselėjimo atvyko LR Seimo nariai, Šilutės r. savivaldybės vadovai, Tarybos nariai, šilutiškiai.
Šilutės „Rotary“ klubo prezidentas Darius Steponkus, sveikindamas susirinkusius, priminė legendą apie Ikarą. Žvelgdamas į ateitį, klubui jis linkėjo sėkmingesnio skrydžio nei Ikaro, kuris nukrito į bedugnę, apsvilęs sparnus saulės spinduliuose…

Klubo jubiliejuje dalyvavo Ljungby Kungshögen „Rotary“ klubo 11 žmonių delegacija, vadovaujama buvusio klubo prezidento Bruno Steiner. Beje, švedų komanda dalyvavo žuvienės virimo čempionate ir virė švedišką žuvienę, kurios neliko per 5 minutes…

Šilutės „Rotary“ klubą sveikino ir jo veiklą apžvelgė pirmasis birželio mėnesį inauguruotos „Rotary International“ 1462 Lietuvos apygardos valdytojas Vygintas Grinis: „Pirmieji klubo projektai buvo labdaros paramos teikimas žmonėms, kuriems jos reikėjo. Vėliau įvykdyti didesni projektai kartu su Danijos, Norvegijos, Vokietijos bei Lietuvos klubais: renovuoti namai, padengtos genetinių susirgimų turinčių vaikų tyrimo ir gydymo Londono klinikose išlaidos“.
V. Grinis pasidžiaugė ir kitais Šilutės rotariečių nuveiktais kilniais, prasmingais darbais. 2001 m. Buvo inicijuotas ir su visuomenės pagalba pastatytas paminklas Šilutės miesto mecenatui Hugo Šojui.
„Rotariečiai apdovanoja sekėjus žmogaus, kurio buvimas šiame krašte ir jo veikla labai pakeitė Šilutės gyvenimą. Jis ne tik puoselėjo dvarą, parką, buvo kolekcininkas, įsteigė pirmąjį muziejų šiame krašte. Visą savo laiką, per parą miegodamas tik 4 valandas, jis skyrė visuomeniniam darbui ir savo veikla priminė rotariečius“. V. Grinis palinkėjo Šilutės Rotary klubui augti ir klestėti.
„Inner Wheel“ klubo prezidentė Asta Balodienė pasidžiaugė, matydama tuos pačius besišypsančius veidus žmonių, kurie prieš 20 metų tapo Šilutės „Rotary“ klubo nariais. Džiaugėsi, kad jie ir dabar yra pasirengę dideliems darbams. Klubo vardu įteikė dovaną – atnaujintą puošnią Šilutės „Rotary“ klubo vėliavą. Ją įnešė lietuvininkių drabužiais pasidabinusios jaunosios šilutiškės – Šilutės r. vaikų meno mokyklos dainininkės.

Atnaujintą „Rotary“ klubo vėliavą 20-mečio proga padovanojo „Inner Wheel“ klubo narės.

Skatinamosios stipendijos
Šilutės „Rotary“ klubas ir „Inner Wheel“ klubas kartą metuose teikia skatinamąsias stipendijas gabiems Šilutės vaikams. Šiemet vienkartinę 500 Lt stipendiją skyrė Šilutės rajono vaikų meno mokyklos auklėtiniui, dabar vokalą tobulinančiam Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje respublikinio konkurso „Mes – Lietuvos vaikai“ pirmos vietos laimėtojui, 2011 m. respublikinio vokalistų konkurso „Skambioji daina“ pirmosios vietos laimėtojui, 2010 metų respublikinio TV dainų konkurso „Dainų dainelė“ laureatui ir to paties konkurso 2012 m. bei 2014 m. Laimėtojui Domui Saulevičiui.
Gėlių įteikta D. Saulevičiaus pirmajai vokalo mokytojai Daivai Pielikienei.
Atsidėkodamas jaunasis atlikėjas atliko kelis kūrinius.
2014 metų „Rotary“ klubo skatinamoji stipendija įteikta Šilutės r. meno mokyklos Dailės skyriaus mokinei Gretai Kuzminskaitei. Jos darbų paroda puikavosi bažnyčioje. Iškilmių vedėjas Marijus Budraitis palinkėjo: „Kur tik nuves jus keliai, prisiminkite, kad jūsų šaknys yra čia, Šilutėje, ir, jei bus galimybių, sugrįžkite ir skleiskite mecenatystę“.
Į šventės kulminaciją palydėjo puikus Meno mokyklos styginio ansamblio (vad. A. Kazlauskytė) koncertas.

Skatinamąją stipendiją pelnęs Domas Saulevičius su mokytoja Daiva Pielikiene.

„Metų mecenatai“ – kintiškiai
Ketvirtus metus iš eilės rotariečiai teikia H. Šojaus statulėlę bei sertifikatą „Metų mecenatas“. Kandidatūra išrenkama slaptu balsavimu iš didelio sąrašo organizacijų ir pavienių žmonių, kurių veikla per metus išsiskyrė mecenavimu, filantropija, išrenka tris pretendentus. Šiemet Hugo Šojaus statutėlei gauti buvo išskirti: Šilutės – Emmericho miestų bendradarbiavimo draugija, Kintų Vydūno kultūros centro darbuotojai Rita ir Romas Tarvydai, geradariai Daiva ir Alfredas Bartminai (Bartminn) iš Vokietijos.
Šilutės „Rotary“ klubo sekretorius Algis Bekeris buvo vienintelis, iki iškilmingos šventės kulminacijos saugojęs voke paslaptį. Voką atplėšti ir pagarsinti laimėtoją buvo pakviestas būsimasis „Rotary International“ 1462 Lietuvos apygardos valdytojas Antanas Čepys.
„Metų mecenatais“ paskelbus Kintų Vydūno kultūros centro atstovus Ritą ir Romą Tarvydus, nugriaudėjo audringi plojimai. Jiems įteikta H. Šojaus statulėlė ir sertifikatas „Metų mecenatas“ už Vydūno istorinio ir dvasinio palikimo saugojimą ir puoselėjimą, meilės Pamario kraštui skiepijimą jaunimui meno kalba.
„Lietuvių tauta yra maža, todėl jai reikia eiti kūrybos keliu“, – primindama Vydūno žodžius klabėjo Rita Tarvydienė, pastebėdama, kad rotariečių darbai yra prasmingi, neslėpdama, kad kūrybai visada reikia paramos, bent jau moralinės.
„Tai ką kartu su kolegomis ir bendraminčiais darome, yra gyvenimo prasmės išsipildymas“, – sakė R. Tarvydienė, pasidžiaugusi galimybe daryti tai, kas teikia dvasios pilnatvę. Ji atviravo, kad prisiliesti prie Vydūno asmenybės, puoselėti jo palikimą yra ir didžiulis įpareigojimas.
Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis pasidžiaugė: „Šie žmonės verti pagarbos. Jie – išskirtiniai mūsų Savivaldybėje, jų darbai reprezentuoja mūsų kraštą“.
Ritą ir Romą Tarvydus sveikinęs Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis pastebėjo, kad jų darbai puoselėjant neįkainojamą Vydūno palikimą ženkliai prisidėjo prie Mažosios Lietuvos vardo įtvirtinimo.
„Metų mecenatams“ kūrybinių polėkių linkėjo Seimo narys A. Skardžius, „Rotary International“ 1462 Lietuvos apygardos valdytojas V. Grinis, vienas iš iniciatorių sugrąžinti Vydūno palaikus į Bitėnus.
Po iškilmių bažnyčioje saulėtą miestą užtvindė rotariečių ir jų svečių minia, pėsčiomis patraukusi prie restauruoto Šilutės dvaro stovinčio paminklo Hugo Šojui. Čia padėta gėlių, fotografuotasi.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Savaitgalio orai: šeštadienis bus lietaus  

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugpjūčio 5 d., penktadienį, dangų dengs menkas debesų sluoksnis. Nelis. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietryčių krypties vėjas. Bus karšta diena. Įdienojus oras kais iki 27-32 laipsnių karščio. Rugpjūčio 6 d., šeštadienį, naktis be lietaus, tik paryčiais vakarinį šalies pakraštį pasieks vėsesni orai. Vakariniuose rajonuose ims slinkti trumpalaikės liūtys, gali sugriaudėti perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas keis kryptį į vakarų, šiaurės vakarų, bus nestiprus. Debesų daugės, tačiau oras neskubės vėsti ir saulei tekant termometrai rodys nuo 15

Liepą Šilutės rajone – 70 santuokų

Santuokų skaičiumi liepos mėnuo išskirtinis 2022 metais. Taip pat ir tuo, kad iš 70 santuokų net 37 – bažnytinės, o dvi – užsienyje. Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad liepą rajone įregistruota: 52 naujagimiai, 55 mirtys, 70 santuokų ir 6 ištuokos. Liepą sulaukta 25 berniukų ir 27 mergaičių, 28 naujagimiai gimė Šilutės mieste, 24 – seniūnijose, 23 sulaukta užsienyje, jie tik įtraukti į sąrašus. Viena šeima susilaukė dvynių. 17 naujagimių pripažinta tėvystė, nes poros nėra įregistravusios santuokos. Populiarūs

Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne?

Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms siuntimus gauti PSDF lėšomis apmokamų paslaugų išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai. Siuntimai išduodami, jei gydytojui dėl paciento sveikatos būklės reikia pasikonsultuoti su kitu gydytoju, atlikti tyrimus, tikslinti gydymą, gydyti ligoninėje. Siuntimas galioja 60 dienų ir

Kataraktą galima įveikti

Akies lęšiukas savo funkcijas atlieka gerai tik tada, kai jis yra skaidrus, tačiau yra tokių akių ligų, kurios trukdo lęšiukui tinkamai funkcionuoti. Viena iš jų – katarakta. Katarakta (akies lęšiuko sudrumstėjimas) – viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių. Šią ligą gali sukelti nemažai veiksnių, tačiau pagrindinis susirgimo rizikos faktorius yra amžius. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, akies lęšiukas pradeda drumstėti. Tai natūralūs senatviniai organizmo pokyčiai. Tačiau jei lęšiuko skaidrumas ima trukdyti įprastiniai veiklai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jaunesniems žmonėms katarakta gali būti

Taip pat skaitykite