Studentai galės lanksčiai pasirinkti, kaip norės atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą

Siekdama didinti ginkluotai gynybai parengtų piliečių skaičių ir paspartinti aktyviojo kariuomenės rezervo formavimą, Krašto apsaugos ministerija pristatė LR Seimui Karo prievolės įstatymo siūlomus pakeitimus dėl privalomosios pradinės karo tarnybos (PPKT) šaukimo sistemos tobulinimo. Šie pakeitimai aktualūs jauniems žmonėms, taip pat ir aukštojo mokslo diplomų siekiantiems studentams. Vienas svarbiausių naujojo modelio pakeitimų yra tai, kad privalomoji pradinė tarnyba Lietuvos kariuomenėje nebūtų atidedama aukštųjų mokyklų studentams ir pareigūnams.

Priėmus įstatymo pakeitimus, pagrindinis karinis parengtumas būtų privalomas ir studijuojantiems jaunuoliams. Tiesa, studentai galėtų pasirinkti labiausiai priimtiną jiems tarnybos formą. Pasak krašto apsaugos viceministro Žilvino Tomkaus, studentams norima sudaryti sąlygas ir studijuoti, ir atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą.

„Mūsų tikslas – sudaryti sąlygas derinti studijas su privalomąja pradine karine tarnyba, todėl yra net kelios galimybės: studentai galėtų atlikti tarnybą savaitgaliais, atostogų metu, vasarą. Ypatingai tai aktualu tiems, kurie išvažiuoja studijuoti į užsienį. Vasarą jie galėtų grįžti ir atlikti tarnybą. Tokią praktiką turime ir dabar – Jaunesniųjų vadų kursai būtent taip ir organizuojami, jų metu studentai savo studijų procesus derina su tarnyba kariuomenėje“, – sakė viceministras Ž. Tomkus.

Studentai tarnybą galės atlikti pagal Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų programą arba kitas mokymo programas Krašto apsaugos savanorių pajėgose ir taip suderindami ją su studijomis. Ši tarnyba gali vykti savaitgaliais ar vasaromis. Studentams taip pat siūloma nustatyti nuo 160 iki 200 dienų tarnybą, kuri būtų suskirstyta dalimis ir truktų ne ilgiau kaip 3 metus.

Šaukiamojo amžiaus riba po įstatymo patobulinimo siektų 18-21 metus vietoje dabartinių 18-23 metų. Savanoriškai tarnybą norintys atlikti asmenys, kaip ir dabar, galėtų tą padaryti nuo 18 iki 38 metų amžiaus. Atlikti privalomąją pradinę karinę tarnybą pirmiausia būtų šaukiami mokyklą baigę 18-21 metų sulaukę jaunuoliai. Numatytos ir išimtys: karo prievolininkai, kuriems tarnyba atidėta individualia tvarka, į ją, pasibaigus numatytoms aplinkybėms, būtų šaukiami iki 22 metų. Tie, kurie gavo šaukimą į privalomąją pradinę karo tarnybą, bet neatvyko jos atlikti, būtų šaukiami iki 30 metų.

Taip pat siūloma, kad karo prievolininkai, įgiję profesijas, kurių atstovų trūksta kariuomenėje, galėtų tarnauti tris mėnesius. Jie į tarnybą būtų pašaukti baigę studijas, bet ne vėliau kaip po dviejų metų nuo studijų baigimo. Tokių asmenų šaukiamojo amžiaus riba siektų iki 30 metų. Šiais pokyčiais siekiama, kad Lietuvos kariuomenės aktyvųjį rezervą papildytų asmenys, kurių profesijos reikalingos ginkluotųjų pajėgų karo meto struktūrai. Šiuo metu trūksta apie 2 tūkst. specialistų. Tarnybą taip pat galės atlikti ir tie asmenys, kurie neatitinka sveikatos reikalavimų, bet vis tiek yra išreiškę norą tarnauti.

Siūlomų pakeitimų vienas iš esminių tikslų – padidinti gynybai parengtų piliečių skaičių. Todėl studentų įtraukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą prisidėtų prie reikiamo aktyviojo kariuomenės personalo rezervo formavimo. Kasmet tarnybą atlikti yra kviečiami apie 20 tūkst. studentų, iš kurių apie 13,5 tūkst. prašo ją atidėti. Šie skaičiai reiškia, kad yra didelė dalis jaunuolių, kurie neįgyja pagrindinio kario parengtumo. Būtent todėl ir siekiama studentams leisti lanksčiai pasirinkti, kaip ir per kiek laiko jie norėtų atlikti privalomąją pradinę karinę tarnybą.

Nors šaukimo sistemos pakeitimas palies tik dalį visuomenės, naujosios įstatymo pataisos ir padidėjęs šaukiamųjų jaunuolių skaičius turės įtakos tiek profesinės karo tarnybos kariams, tiek ir savanoriams. Siekiama, kad priėmus Karo prievolės įstatymo pakeitimus pašaukiamų karo prievolininkų skaičius būtų nuosekliai didinamas.

Krašto apsaugos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Po vandeniu atsidūrusio Vilkyčių automobilių sporto komplekso šeimininkai skaičiuoja nuostolius

Šilutės rajone esantis Vilkyčių automobilių sporto kompleksas – vienintelė Lietuvoje trasa, kurioje jau daugelį metų vyksta Europos automobilių autokroso čempionato etapas. Šios varžybos suplanuotos ir šiemet. Jos vyks birželio 8-9 d. Tačiau organizatorių planus ramiai ruoštis varžyboms sujaukė gamta – dalis Vilkyčių automobilių sporto komplekso nukentėjo nuo potvynio. Kebeliuose, ant Veiviržo upės kranto 1987-ais metais Kazimiero Gudžiūno įkurtas automobilių sporto kompleksas kasmet sutraukia tūkstančius automobilių sporto gerbėjų. Čia per metus organizuojamos mažiausiai trejos tarptautinės automobilių kroso ir ralio kroso varžybos.

Bavarijos princas Luitpoldas papasakojo apie giminystės ryšius su Lietuva

Nedaugelis žino, kad Lietuvą ir Vokietijos Bavarijos žemę nuo seno sieja ypatingi santykiai. Istoriniai šaltiniai byloja apie garsiosios Vitelsbachų dinastijos giminystės ryšius su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų dinastijomis, Aukštutinės Bavarijos Ingolštato universitete studijavo ne vienas Lietuvos didikas, o ant ilgiausios pasaulyje Burghauzeno pilies vartų iki šiol puikuojasi herbas su Vyčio simboliu.   Glaudų Lietuvos ir didžiausios pagal plotą Vokietijos žemės ryšį patvirtina ir Jo Karališkoji Didenybė Bavarijos princas Luitpoldas. Praėjusiais metais jis lankėsi Lietuvoje, kur aptarė verslo klausimus ir

Katyčiuose rasta granata, Šilutėje – gaisras virtuvėje

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 22 d. vakare Skvero g., Katyčiuose, rasta rankinė granata. Įvestas planas „Skydas“. Atvykę išminuotojai rastą rankinę granatą išsivežė. Vasario 21 d. per pietus ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą apie gaisrą daugiabučiame name H. Zudermano gatvėje, Šilutėje. Pranešta, kad bute gaminant maistą užsidegė aliejus. Gaisro metu apdegė virtuvės baldai ir buitinė technika. Aprūko 30 m² lubų ir sienų. Nuo sausio 24 iki vasario 3 d. vyras, gim. 1986

To nebuvo dešimt metų! Dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno HES

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės pralaidų atidarymas nors retas, bet įprastas procesas. Dažniausiai jis vykdomas tuomet, kai vandens debitas yra didesnis už debitą, kurį galima praleisti per hidroagregatus elektros energijos gamybos proceso metu.  Pralaida keletui dienų buvo atidaryta praėjusią savaitę. Paskutinį kartą dėl potvynio Kauno hidroelektrinės pralaida buvo pakelta 2013 m. Pasak „Ignitis gamybos“ gamybos

Taip pat skaitykite