Stokojant saiko ir žinių, gali sulaukti bėdų

Trečiadienio popietę į Šilutės seniūnijos salę rinkosi švietimo įstaigų darbuotojai, kūno kultūros mokytojai, sveikatos priežiūros specialistai bei kitose srityse dirbantys bendruomenės nariai, kuriems aktualios žinios apie sveikatos puoselėjimą, sveiką gyvenseną. Šiuos Visuomenės sveikatos biuro surengtus mokymus išklausę dalyviai gaus kvalifikacijos tobulinimo sertifikatus.

„Sveikatos ekspreso“ keleiviai (iš kairės) fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, lektoriai Zenonas Javtokas, Remigijus Zumeras ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė.

„Sveikatos ekspreso“ keleiviai (iš kairės) fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, lektoriai Zenonas Javtokas, Remigijus Zumeras ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė.

 

Sveikatos mokymo programą apibūdino Vydūno mintis: „Reikia išmokti sveikam išlikti“.
Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė pristatė iš Vilniaus atvykusius Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro lektorius Zenoną Javtoką, Remigijų Zumerą ir Danguolę Andrijauskaitę.
Anot Sveikatos mokyklos direktoriaus Z. Javtoko, miela sugrįžti į Šilutę, kurios ligoninėje yra tekę dirbti. Tai buvo 1975 metais, teko vadovauti Juknaičių ambulatorijai, teko semtis visuomenės sveikatos žinių Švedijoje, tad sukaupta ir išnagrinėta daug informacijos, kurią miela skleisti. Nors šis mokymas nėra toks paprastas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Visuomenės sveikatos biuro direktorė V. Vaivadaitė sulaukė pagyrimo, kad organizuoja sveikos gyvensenos užsiėmimų, paskaitų, kviečia lektorius ir jau išgarsėjo įtraukdama gyventojus į šiaurietišką ėjimą, mankštas.
Pajudėjo „Sveikatos ekspresas“
Šįkart mokymas priminė kelionę traukiniu, kai vagone 4 kėdes užima du lektoriai Z. Javtokas ir R. Zumeras, palydovės pareigos teko viešniai iš Vilniaus D. Andrijauskaitei, o šalia jų padiskutuoti pagal „bilietus“ buvo pakviestos kūno kultūros mokytoja Lina Leikuvienė, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė, vėliau – kitos užsiėmimo dalyvės. Z. Javtokas pasakojo, kad traukinys pajuda iš Vilniaus, bus stotelių, kurios turi skirtingus pavadinimus, o tai reiškia pokalbio temą. Gal kelionė traukiniu, gal spektaklio premjera – pavadinti šį mokymo renginį galima įvairiai, tačiau jo tikslas – sveika gyvensena, mokymasis išvengti ligų, kuo ilgiau būti sveikam ir kuo daugiau pasiekti gyvenime. O juk tai – mokymas būti laimingam. Z. Javtokas teigė, jog ir neįgalūs žmonės sugeba būti laimingi, tačiau sveikieji yra laimingesni.
Keturias vietas vagone užėmę du lektoriai ir dvi išmanios Šilutės moterys keitėsi nuomonėmis, kas yra sveika gyvensena. Žinoma – tinkamas maitinimasis, grūdinimasis, asmens higiena, miegas. Anot Z. Javtoko, miegas labai svarbus. Jo per parą reikia ne mažiau kaip 7 valandų, ne daugiau kaip 9. Jeigu miegoti traukia ilgiau, kažkas negerai, galbūt tai ligos ženklas. Z. Javtokas teigė, kad sveika gyvensena turi per 100 dalių, nemažai jų žmonės žino – pavyzdžiui, labai svarbi tinkama mityba, tačiau stokojama įgūdžių.
„Sveikos mitybos“ stotelėje su lektoriais diskutuoti pasiliko tik fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, kurią Z. Javtokas pamalonino komplimentais: graži, liekna, jeigu svoris būtų labai mažas, jau blogai. Lina nesutriko paklausta, kaip apskaičiuoti kūno masės indeksą, ji žinojo ir sveikos mitybos pagrindus: vaisių ir daržovių per dieną po 80 gramų bent 5 kartus, o kopūstų ir burokėlių nepersivalgoma. Sveikos mitybos pagrindinis principas – saikas. Ką valgyti, kad turėtume jėgų? Jeigu per dieną dirbi sėdėdamas prie stalo – vienaip, jeigu dirbi statybose – kitaip, jeigu esi aktyviai sportuojantis žmogus – dar kitaip. Su maistu reikia gauti tiek kalorijų, kiek jų išnaudosi. Jeigu kalorijų perteklius, jos kaupsis ir augs svoris. Kokio produkto reikia nedaug, bet dažnai? Z. Javtokas atsakė, kad riešutų. Lina priminė, kad riešutus sunkiau virškina. Z. Javtokas pasakojo, jog jau pardavinėjami maisto produktai, paženklinti apskritimo fone rakto skylutės ženklu – tai reiškia, kad juose mažiau cukraus, druskos ir riebalų. Tokius verta pirkti.
Apie maisto papildus ir judėjimą
Dažniausiai organizmas natūraliai su maistu gauna visko, ko reikia. Siūloma valgyti žuvies, neapdorotas daržoves, nes šie produktai duoda organizmui to, ką galėtų duoti maisto papildai. Bet jeigu ko trūksta, galima rinktis ir maisto papildų. Tik svarbu atsižvelgti, ar paauglystė, ar menopauzės periodas moteriai, ar jau senatvė. Net ir vitaminų žirneliai priklauso maisto papildams, tik jiems nepriskiriami leidžiami vitaminai. Beje, kalcio, cinko ir kt. tablečių vartojimas gali baigtis akmenlige.
Fizinis aktyvumas irgi būtinas kiekvienam kitoks: širdies kraujagyslių ligų padėtų išvengti ėjimas, bėgimas, kaulus stiprina jėgos pratimai, tad garbaus amžiaus žmogui su krepšeliu lipimas laiptais – tik į naudą. Tačiau su amžiumi kaulai gali išretėti, o trapūs greitai lūžta. Z. Javtokas aiškino, kad žmogaus kaulai natūraliai retėja, o jeigu šis procesas labai greitas, tai jau liga. Ir lipimas laiptais, ir pritūpimai, aišku, gerai, jeigu neišretėję kaulai ir negresia lūžiai.
Tądien buvo daug patarimų, pamokymų ir naujienų: neprisivalgyti vakare, labai vertingi grikiai, plaukimas – bene geriausias fizinio aktyvumo būdas, sveika ryte pasikėlus pasirąžyti.
Kai vienoje auditorijoje lektoriai pasiteiravę, ar klausytojai nori būti sveiki, stiprūs, gražūs, visi atsakę, kad taip. O pasiteiravus, ar išsyk mestų rūkyti, imtų sportuoti, sveikai maitintis, salėje pasidarę tylu. Nenori bėgioti, neturi galimybės plaukioti baseine, gali vaikščioti, tačiau tiek ir taip, kad būtų tempas, nes po lėto pasivaikščiojimo tik norėsis valgyti. Sveika gyvensena per tris mėnesius tampa geru įpročiu ir žmogui teikia malonumą. Tačiau reikia tuos tris mėnesius ištverti…
Z. Javtokas priminė išmintingą pastebėjimą: durų rankena nenaudojama surūdija, naudojama sudyla.
Sveikas gyvenimas reikalauja saiko ir žinių, kitaip galima prisišaukti ir bėdų.

Stasė SKUTULIENĖ

 Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (pirma iš kairės) sulaukė svečių iš Vilniaus pagyrimo už sveikos gyvensenos mokymus, fizinio aktyvumo skatinimą ir gyventojų švietimą.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (pirma iš kairės) sulaukė svečių iš Vilniaus pagyrimo už sveikos gyvensenos mokymus, fizinio aktyvumo skatinimą ir gyventojų švietimą.

Hits: 68

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite