Stokojant saiko ir žinių, gali sulaukti bėdų

Trečiadienio popietę į Šilutės seniūnijos salę rinkosi švietimo įstaigų darbuotojai, kūno kultūros mokytojai, sveikatos priežiūros specialistai bei kitose srityse dirbantys bendruomenės nariai, kuriems aktualios žinios apie sveikatos puoselėjimą, sveiką gyvenseną. Šiuos Visuomenės sveikatos biuro surengtus mokymus išklausę dalyviai gaus kvalifikacijos tobulinimo sertifikatus.

„Sveikatos ekspreso“ keleiviai (iš kairės) fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, lektoriai Zenonas Javtokas, Remigijus Zumeras ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė.

„Sveikatos ekspreso“ keleiviai (iš kairės) fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, lektoriai Zenonas Javtokas, Remigijus Zumeras ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė.

 

Sveikatos mokymo programą apibūdino Vydūno mintis: „Reikia išmokti sveikam išlikti“.
Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė pristatė iš Vilniaus atvykusius Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro lektorius Zenoną Javtoką, Remigijų Zumerą ir Danguolę Andrijauskaitę.
Anot Sveikatos mokyklos direktoriaus Z. Javtoko, miela sugrįžti į Šilutę, kurios ligoninėje yra tekę dirbti. Tai buvo 1975 metais, teko vadovauti Juknaičių ambulatorijai, teko semtis visuomenės sveikatos žinių Švedijoje, tad sukaupta ir išnagrinėta daug informacijos, kurią miela skleisti. Nors šis mokymas nėra toks paprastas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Visuomenės sveikatos biuro direktorė V. Vaivadaitė sulaukė pagyrimo, kad organizuoja sveikos gyvensenos užsiėmimų, paskaitų, kviečia lektorius ir jau išgarsėjo įtraukdama gyventojus į šiaurietišką ėjimą, mankštas.
Pajudėjo „Sveikatos ekspresas“
Šįkart mokymas priminė kelionę traukiniu, kai vagone 4 kėdes užima du lektoriai Z. Javtokas ir R. Zumeras, palydovės pareigos teko viešniai iš Vilniaus D. Andrijauskaitei, o šalia jų padiskutuoti pagal „bilietus“ buvo pakviestos kūno kultūros mokytoja Lina Leikuvienė, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė, vėliau – kitos užsiėmimo dalyvės. Z. Javtokas pasakojo, kad traukinys pajuda iš Vilniaus, bus stotelių, kurios turi skirtingus pavadinimus, o tai reiškia pokalbio temą. Gal kelionė traukiniu, gal spektaklio premjera – pavadinti šį mokymo renginį galima įvairiai, tačiau jo tikslas – sveika gyvensena, mokymasis išvengti ligų, kuo ilgiau būti sveikam ir kuo daugiau pasiekti gyvenime. O juk tai – mokymas būti laimingam. Z. Javtokas teigė, jog ir neįgalūs žmonės sugeba būti laimingi, tačiau sveikieji yra laimingesni.
Keturias vietas vagone užėmę du lektoriai ir dvi išmanios Šilutės moterys keitėsi nuomonėmis, kas yra sveika gyvensena. Žinoma – tinkamas maitinimasis, grūdinimasis, asmens higiena, miegas. Anot Z. Javtoko, miegas labai svarbus. Jo per parą reikia ne mažiau kaip 7 valandų, ne daugiau kaip 9. Jeigu miegoti traukia ilgiau, kažkas negerai, galbūt tai ligos ženklas. Z. Javtokas teigė, kad sveika gyvensena turi per 100 dalių, nemažai jų žmonės žino – pavyzdžiui, labai svarbi tinkama mityba, tačiau stokojama įgūdžių.
„Sveikos mitybos“ stotelėje su lektoriais diskutuoti pasiliko tik fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, kurią Z. Javtokas pamalonino komplimentais: graži, liekna, jeigu svoris būtų labai mažas, jau blogai. Lina nesutriko paklausta, kaip apskaičiuoti kūno masės indeksą, ji žinojo ir sveikos mitybos pagrindus: vaisių ir daržovių per dieną po 80 gramų bent 5 kartus, o kopūstų ir burokėlių nepersivalgoma. Sveikos mitybos pagrindinis principas – saikas. Ką valgyti, kad turėtume jėgų? Jeigu per dieną dirbi sėdėdamas prie stalo – vienaip, jeigu dirbi statybose – kitaip, jeigu esi aktyviai sportuojantis žmogus – dar kitaip. Su maistu reikia gauti tiek kalorijų, kiek jų išnaudosi. Jeigu kalorijų perteklius, jos kaupsis ir augs svoris. Kokio produkto reikia nedaug, bet dažnai? Z. Javtokas atsakė, kad riešutų. Lina priminė, kad riešutus sunkiau virškina. Z. Javtokas pasakojo, jog jau pardavinėjami maisto produktai, paženklinti apskritimo fone rakto skylutės ženklu – tai reiškia, kad juose mažiau cukraus, druskos ir riebalų. Tokius verta pirkti.
Apie maisto papildus ir judėjimą
Dažniausiai organizmas natūraliai su maistu gauna visko, ko reikia. Siūloma valgyti žuvies, neapdorotas daržoves, nes šie produktai duoda organizmui to, ką galėtų duoti maisto papildai. Bet jeigu ko trūksta, galima rinktis ir maisto papildų. Tik svarbu atsižvelgti, ar paauglystė, ar menopauzės periodas moteriai, ar jau senatvė. Net ir vitaminų žirneliai priklauso maisto papildams, tik jiems nepriskiriami leidžiami vitaminai. Beje, kalcio, cinko ir kt. tablečių vartojimas gali baigtis akmenlige.
Fizinis aktyvumas irgi būtinas kiekvienam kitoks: širdies kraujagyslių ligų padėtų išvengti ėjimas, bėgimas, kaulus stiprina jėgos pratimai, tad garbaus amžiaus žmogui su krepšeliu lipimas laiptais – tik į naudą. Tačiau su amžiumi kaulai gali išretėti, o trapūs greitai lūžta. Z. Javtokas aiškino, kad žmogaus kaulai natūraliai retėja, o jeigu šis procesas labai greitas, tai jau liga. Ir lipimas laiptais, ir pritūpimai, aišku, gerai, jeigu neišretėję kaulai ir negresia lūžiai.
Tądien buvo daug patarimų, pamokymų ir naujienų: neprisivalgyti vakare, labai vertingi grikiai, plaukimas – bene geriausias fizinio aktyvumo būdas, sveika ryte pasikėlus pasirąžyti.
Kai vienoje auditorijoje lektoriai pasiteiravę, ar klausytojai nori būti sveiki, stiprūs, gražūs, visi atsakę, kad taip. O pasiteiravus, ar išsyk mestų rūkyti, imtų sportuoti, sveikai maitintis, salėje pasidarę tylu. Nenori bėgioti, neturi galimybės plaukioti baseine, gali vaikščioti, tačiau tiek ir taip, kad būtų tempas, nes po lėto pasivaikščiojimo tik norėsis valgyti. Sveika gyvensena per tris mėnesius tampa geru įpročiu ir žmogui teikia malonumą. Tačiau reikia tuos tris mėnesius ištverti…
Z. Javtokas priminė išmintingą pastebėjimą: durų rankena nenaudojama surūdija, naudojama sudyla.
Sveikas gyvenimas reikalauja saiko ir žinių, kitaip galima prisišaukti ir bėdų.

Stasė SKUTULIENĖ

 Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (pirma iš kairės) sulaukė svečių iš Vilniaus pagyrimo už sveikos gyvensenos mokymus, fizinio aktyvumo skatinimą ir gyventojų švietimą.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (pirma iš kairės) sulaukė svečių iš Vilniaus pagyrimo už sveikos gyvensenos mokymus, fizinio aktyvumo skatinimą ir gyventojų švietimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Darius Nicius

Saugomų teritorijų valdymo sistemos pertvarka vyksta pagal numatytą planą. Įsteigtos naujos Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos ir patvirtinti jų nuostatai, organizacinės struktūros ir šių direkcijų pareigybių sąrašai. Jau įvyko Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijų vadovų atrankos. Nauji vadovai Nuo 2022 m. liepos 1 d. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Adrija Gasiliauskienė, Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Paulius Čeponas, o Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai – Darius Nicius. „Nors spręstinų klausimų vis dar yra, bet

Konteinerių pervežimas. Ką reikia žinoti apie šią paslaugą?

Logistika mūsų ekonominiame gyvenime turi labai didelę reikšmę. Jeigu ne jos teikiamos paslaugos, negalėtų būti vystomi prekybiniai santykiai ne tik tarp atskirų įmonių, bet ir valstybių. Ypač daug šioje srityje pasitarnauja krovinių gabenimas konteineriais, kuris reikalauja išskirtinės atsakomybės už saugų prekių pristatymą i reikiamą vietą. Kada prireikia konteinerio kroviniams pervežti? Jūrinis konteineris, kaip labai patogi tara, yra naudojamas tada, kai reikia pergabenti didelius krovinių kiekius iš vieno sandėlio į kitą. Kadangi ne visada įmanoma prekes pervežti vien jūriniu transportu, nes

Iššūkis – aplankykite šią vasarą 35 parkus

Gegužės 24 d. paminėta Europos parkų diena. Šiais metais juos vienijanti organizacija „Europarc“ kviečia pasvarstyti, kas mes būtume be gamtos, nuo kurios priklauso mūsų fizinė ir dvasinė sveikata. Persijunk! Gamta mus aprūpina maistu ir oru, kuriuo kvėpuojame. Gaila, bet žmogaus ir gamtos ryšys šiandien yra praradęs pusiausvyrą. Todėl 2022 m. šūkis ragina: „Mes esame gamta – permąstyk, perkurk, persijunk“. Tai geriausia daryti būnant gamtoje – kviečiame lankyti Lietuvos parkus: ir tuos, kuriuose jau buvote ne kartą, ir tuos, kurių dar

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Taip pat skaitykite