Stokojant saiko ir žinių, gali sulaukti bėdų

Trečiadienio popietę į Šilutės seniūnijos salę rinkosi švietimo įstaigų darbuotojai, kūno kultūros mokytojai, sveikatos priežiūros specialistai bei kitose srityse dirbantys bendruomenės nariai, kuriems aktualios žinios apie sveikatos puoselėjimą, sveiką gyvenseną. Šiuos Visuomenės sveikatos biuro surengtus mokymus išklausę dalyviai gaus kvalifikacijos tobulinimo sertifikatus.

„Sveikatos ekspreso“ keleiviai (iš kairės) fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, lektoriai Zenonas Javtokas, Remigijus Zumeras ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė.

„Sveikatos ekspreso“ keleiviai (iš kairės) fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, lektoriai Zenonas Javtokas, Remigijus Zumeras ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė.

 

Sveikatos mokymo programą apibūdino Vydūno mintis: „Reikia išmokti sveikam išlikti“.
Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė pristatė iš Vilniaus atvykusius Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro lektorius Zenoną Javtoką, Remigijų Zumerą ir Danguolę Andrijauskaitę.
Anot Sveikatos mokyklos direktoriaus Z. Javtoko, miela sugrįžti į Šilutę, kurios ligoninėje yra tekę dirbti. Tai buvo 1975 metais, teko vadovauti Juknaičių ambulatorijai, teko semtis visuomenės sveikatos žinių Švedijoje, tad sukaupta ir išnagrinėta daug informacijos, kurią miela skleisti. Nors šis mokymas nėra toks paprastas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Visuomenės sveikatos biuro direktorė V. Vaivadaitė sulaukė pagyrimo, kad organizuoja sveikos gyvensenos užsiėmimų, paskaitų, kviečia lektorius ir jau išgarsėjo įtraukdama gyventojus į šiaurietišką ėjimą, mankštas.
Pajudėjo „Sveikatos ekspresas“
Šįkart mokymas priminė kelionę traukiniu, kai vagone 4 kėdes užima du lektoriai Z. Javtokas ir R. Zumeras, palydovės pareigos teko viešniai iš Vilniaus D. Andrijauskaitei, o šalia jų padiskutuoti pagal „bilietus“ buvo pakviestos kūno kultūros mokytoja Lina Leikuvienė, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Evelina Sobolienė, vėliau – kitos užsiėmimo dalyvės. Z. Javtokas pasakojo, kad traukinys pajuda iš Vilniaus, bus stotelių, kurios turi skirtingus pavadinimus, o tai reiškia pokalbio temą. Gal kelionė traukiniu, gal spektaklio premjera – pavadinti šį mokymo renginį galima įvairiai, tačiau jo tikslas – sveika gyvensena, mokymasis išvengti ligų, kuo ilgiau būti sveikam ir kuo daugiau pasiekti gyvenime. O juk tai – mokymas būti laimingam. Z. Javtokas teigė, jog ir neįgalūs žmonės sugeba būti laimingi, tačiau sveikieji yra laimingesni.
Keturias vietas vagone užėmę du lektoriai ir dvi išmanios Šilutės moterys keitėsi nuomonėmis, kas yra sveika gyvensena. Žinoma – tinkamas maitinimasis, grūdinimasis, asmens higiena, miegas. Anot Z. Javtoko, miegas labai svarbus. Jo per parą reikia ne mažiau kaip 7 valandų, ne daugiau kaip 9. Jeigu miegoti traukia ilgiau, kažkas negerai, galbūt tai ligos ženklas. Z. Javtokas teigė, kad sveika gyvensena turi per 100 dalių, nemažai jų žmonės žino – pavyzdžiui, labai svarbi tinkama mityba, tačiau stokojama įgūdžių.
„Sveikos mitybos“ stotelėje su lektoriais diskutuoti pasiliko tik fizinio lavinimo mokytoja ir trenerė Lina Leikuvienė, kurią Z. Javtokas pamalonino komplimentais: graži, liekna, jeigu svoris būtų labai mažas, jau blogai. Lina nesutriko paklausta, kaip apskaičiuoti kūno masės indeksą, ji žinojo ir sveikos mitybos pagrindus: vaisių ir daržovių per dieną po 80 gramų bent 5 kartus, o kopūstų ir burokėlių nepersivalgoma. Sveikos mitybos pagrindinis principas – saikas. Ką valgyti, kad turėtume jėgų? Jeigu per dieną dirbi sėdėdamas prie stalo – vienaip, jeigu dirbi statybose – kitaip, jeigu esi aktyviai sportuojantis žmogus – dar kitaip. Su maistu reikia gauti tiek kalorijų, kiek jų išnaudosi. Jeigu kalorijų perteklius, jos kaupsis ir augs svoris. Kokio produkto reikia nedaug, bet dažnai? Z. Javtokas atsakė, kad riešutų. Lina priminė, kad riešutus sunkiau virškina. Z. Javtokas pasakojo, jog jau pardavinėjami maisto produktai, paženklinti apskritimo fone rakto skylutės ženklu – tai reiškia, kad juose mažiau cukraus, druskos ir riebalų. Tokius verta pirkti.
Apie maisto papildus ir judėjimą
Dažniausiai organizmas natūraliai su maistu gauna visko, ko reikia. Siūloma valgyti žuvies, neapdorotas daržoves, nes šie produktai duoda organizmui to, ką galėtų duoti maisto papildai. Bet jeigu ko trūksta, galima rinktis ir maisto papildų. Tik svarbu atsižvelgti, ar paauglystė, ar menopauzės periodas moteriai, ar jau senatvė. Net ir vitaminų žirneliai priklauso maisto papildams, tik jiems nepriskiriami leidžiami vitaminai. Beje, kalcio, cinko ir kt. tablečių vartojimas gali baigtis akmenlige.
Fizinis aktyvumas irgi būtinas kiekvienam kitoks: širdies kraujagyslių ligų padėtų išvengti ėjimas, bėgimas, kaulus stiprina jėgos pratimai, tad garbaus amžiaus žmogui su krepšeliu lipimas laiptais – tik į naudą. Tačiau su amžiumi kaulai gali išretėti, o trapūs greitai lūžta. Z. Javtokas aiškino, kad žmogaus kaulai natūraliai retėja, o jeigu šis procesas labai greitas, tai jau liga. Ir lipimas laiptais, ir pritūpimai, aišku, gerai, jeigu neišretėję kaulai ir negresia lūžiai.
Tądien buvo daug patarimų, pamokymų ir naujienų: neprisivalgyti vakare, labai vertingi grikiai, plaukimas – bene geriausias fizinio aktyvumo būdas, sveika ryte pasikėlus pasirąžyti.
Kai vienoje auditorijoje lektoriai pasiteiravę, ar klausytojai nori būti sveiki, stiprūs, gražūs, visi atsakę, kad taip. O pasiteiravus, ar išsyk mestų rūkyti, imtų sportuoti, sveikai maitintis, salėje pasidarę tylu. Nenori bėgioti, neturi galimybės plaukioti baseine, gali vaikščioti, tačiau tiek ir taip, kad būtų tempas, nes po lėto pasivaikščiojimo tik norėsis valgyti. Sveika gyvensena per tris mėnesius tampa geru įpročiu ir žmogui teikia malonumą. Tačiau reikia tuos tris mėnesius ištverti…
Z. Javtokas priminė išmintingą pastebėjimą: durų rankena nenaudojama surūdija, naudojama sudyla.
Sveikas gyvenimas reikalauja saiko ir žinių, kitaip galima prisišaukti ir bėdų.

Stasė SKUTULIENĖ

 Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (pirma iš kairės) sulaukė svečių iš Vilniaus pagyrimo už sveikos gyvensenos mokymus, fizinio aktyvumo skatinimą ir gyventojų švietimą.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė (pirma iš kairės) sulaukė svečių iš Vilniaus pagyrimo už sveikos gyvensenos mokymus, fizinio aktyvumo skatinimą ir gyventojų švietimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ilgą laiką „bėga“ nosis? Vaistininkė įvardija dažniausias mūsų klaidas gydantis slogą

Sloga – iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip paprastas peršalimo simptomas. Visgi jis gali greitai apsunkinti kasdienę mūsų rutiną. „Eurovaistinės“ farmacininkė Miglė Kazakevičienė pastebi, kad norintys kuo greičiau pasijusti geriau neretu atveju griebiasi neteisingo slogos gydymo. Vaistininkė apžvelgia, kokias klaidas dažniausiai darome savarankiškai gydydami slogą, bei pataria. Sloga – tai organizmo kova su virusu Sloga – vienas iš pirmųjų ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų – įvardija „Eurovaistinės“ farmacininkė Miglė Kazakevičienė. Ji pasakoja, kad sloga gali pasireikšti jau pirmosiomis infekcijos

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite