Specialistai nustatė 50 naujų saugomų paukščių lizdaviečių

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) patikėjimo teise valdomuose miškuose nustatytos jau 2375 saugomų paukščių lizdavietės. Ir šis sąrašas nuolat plečiasi – per 2023 m. VMU specialistai identifikavo dar 50 naujų lizdų. Saugant paukščius šie lizdai reguliariai stebimi, aplink juos nevykdoma arba ribojama ūkinė veikla.

„Gamtos apsauga rūpi kiekvienam miškininkui ir VMU veikloje šioje srityje siekiame atitikti aukščiausius standartus. Mūsų darbuotojai aktyviai gilina žinias ir įgūdžius gamtosaugos ir gamtotvarkos srityse, tiksliau identifikuoja saugomas augalų ir gyvūnų rūšis, taip pat jaučiame vis didesnį visuomenės rūpinimąsi mus supančia aplinka ir tai džiugina, nes tik kartu galime kurti aplinkai draugišką ateitį“, – teigė VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

Saugos spindulys

Informaciją apie miško valdoje registruotas saugomas rūšis galima rasti Saugomų rūšių informacinėje sistemoje SRIS, kuriai duomenis teikia ir VMU miškininkai. Atsižvelgiant į saugomo paukščio rūšį, nustatomas saugomas spindulys apie lizdavietes, kuriame ribojama ūkinė veikla. Didžiausias miško plotas – 200 m spinduliu – paliekamas aplink juodojo gandro, didžiojo apuoko bei jūrinių, žuvininkų bei kilniųjų erelių lizdus. Ūkinė veikla 150 m spinduliu stabdoma aplink gyvatėdžių, didžiojo erelio rėksnio, sakalo keleivio ir žalvarnio lizdus ir t. t. Priklausomai nuo paukščio rūšies, ribojama ūkinė veikla nuo 50 iki 200 metrų spinduliu aplink veisimosi vietas, o perėjimo laikotarpiu – visiškai nevykdoma. Nuo balandžio 1 d. iki rugsėjo 1 d., išskyrus tam tikras išimtis, šių paukščių perėjimo vietose nevykdoma jokia ūkinė veikla. Iš saugomų paukščių rūšių, VMU valdomuose miškuose daugiausiai užfiksuota mažojo erelio rėksnio lizdų – iš viso 435. Nemažai yra ir juodojo gandro – 389. Paprastojo suopio lizdų užfiksuota vos keliais daugiau nei jūrinio erelio – atitinkamai 225 ir 220.

„Miškininkai atlikdami kasdienius darbus miške pastebi ir iki tol neidentifikuotas gamtos vertybes bei naujus saugomų paukščių lizdus. Tiesa, pastebėjęs lizdą kartais negali pasakyti koks paukštis jame peri ar perėjo, jeigu lizde nėra šeimininko. Todėl nuo vasario iki rugsėjo kas du mėnesius lizdai yra stebimi, kad identifikuotume paukščių rūšį. Pastarąjį gali išduoti ir tokie požymiai kaip lizdo medžiaga, dydis, susukimo vieta medyje, taip pat šalia esančios plunksnos ar maisto likučiai,“ – pasakoja VMU Gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus vyresnioji specialistė Jolita Abraitienė.

Jos teigimu, dalis lizdų būna apleisti ir – jeigu ilgą laiką (ne mažiaus nei 4 metus) juose niekas neįsikuria – jie braukiami iš sąrašo. Jeigu matoma, kad reikia gerinti sąlygas retiems paukščiams, papildomai gali būti įrengti lizdų pagrindai ar įkeliamas dirbtinis lizdas.

„Kiekvieną nustatytą lizdą aplankome bent kartą per metus. Tą darome paukščių veisimosi metu, t. y. nuo balandžio iki rugpjūčio mėnesių. Lizdų stebėjimas ypač įdomus – skirtingu metų laiku jo šeimininkai gali keistis, todėl nežinai, ką jame gali rasti. Pavyzdžiui, pavasarį rastus kranklių lizdus vasarą jau užima sketsakaliai, kurie iki rudens spėja išauginti savo jauniklius. Paprastųjų suopių lizdus gali užimti vištvanagiai, kurie kartais turi keletą pakaitinių lizdų, kuriuos naudoja kitais ar dar kitais metais. O štai dauguma stambių paukščių, tokie kaip jūriniai ereliai ar juodieji gandrai, yra sėslūs ir tuos pačius lizdus užima daug metų“, – pasakoja J. Abraitienė.

Kasmet – po 8500 inkilų

Rūpinantis Lietuvos miškų sparnuočiais kasmet VMU iškelia apie 8500 vnt. inkilų, daugiausiai jų skirti musinukėms, varnėnams, naminėms ir žvirblinėms pelėdoms, meletoms, žalvarniams ir kukučiams, taip pat inkilai gaminami ir keliami šikšnosparniams bei didžiosioms ir miškinėms miegapelėms.

Veiksminga paukščių populiacijos gerinimo priemonė – įvairiarūšių ir įvairiaamžių medynų formavimas. Taip pat pavienių medžių ir nepaliestų jų grupių išsaugojimas kirtimo metu. VMU valstybiniuose miškuose pagrindinių miško kirtimų metu paliekami biologinei įvairovei svarbūs gyvi medžiai. Jie atrenkami iš vietinių rūšių ir biologiniu požiūriu vertingiausi – tai dažniausiai yra seniausi ir storiausi medžiai, taip pat – vėjui atsparūs medžiai. Tokių medžių paliekama ne mažiau kaip 10 vnt./ha. Prioritetas teikiamas medžiams su mikrobuveinėmis (drevėmis, uoksais ir stambiais lizdais ir t.t.). Vykdant ūkinę veiklą, paliekamas biologinei įvairovei svarbios negyvos medienos reikiamas kiekis, o nesant reikiamam tokios medienos kiekiui, paliekama atitinkamai daugiau biologinei įvairovei svarbių medžių.

Dėmesys kurtiniams

Įvairių paukščių rūšių populiacijos būklės gerinimui, parenkamos skirtingos priemonės. Išskirtinis pavyzdys – kurtinių tuoktaviečių gerinimas. Šiuo atveju vykdomos kelios priemonės: nuo  miško kirtimų iki žvyro vežimo miškan, kad Lietuvos miškuose būtų išsaugoma šių vienų rečiausių paukščių populiacija.

Vykdydama veiklą VMU bendradarbiauja su valstybės ir nevyriausybinėmis organizacijomis – Lietuvos ornitologų draugija, Lietuvos gamtos fondu, Lietuvos zoologijos sodu, Valstybine saugomų teritorijų tarnyba – ir vykdo įvairius projektus, skirtus saugomų rūšių populiacijų gausinimui. Atliekant gamtotvarkos darbus siekiama išsaugoti, atkurti ar palaikyti gerą aplinkos būklę retoms, nykstančios paukščių ir kitų gyvūnų rūšims bei buveinėms.

Valstybinių miškų urėdijos inf.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Automobilių vagys vis dar pridaro nuostolių – kaip apsaugoti savo turtą?

Nors automobilių ir jų dalių vagysčių per pastaruosius metus gerokai sumažėjo, tokio pobūdžio nusikaltimai niekur nedingo. Lietuvos Policijos duomenimis, 2022 m. fiksuotos 331, o 2023 m. – 288 automobilių vagystės. Draudimo bendrovė ERGO pernai fiksavo 8 automobilių vagystes, kai 2022 m. tokių buvo 5. Tiesa, krentantys vagysčių skaičiai nereiškia, kad sumažėjo gyventojams padaryta žala: praėjusiais metais vidutinė draudikų sumokėta kompensacija siekė 13,5 tūkst. eurų, kai 2022 m. ši kompensacija sudarė 8 tūkst. eurų. Apie tai, kodėl gyventojų patiriama žala auga

Kvėpavimo takų ligas lengvinančios inhaliacijos namų sąlygomis – kaip sau nepakenkti?

Susirgus peršalimo ligomis neretai griebiamasi inhaliacijų, o ypač mėgstama tokias procedūras daryti mažiems vaikams, kuriems dar sunku išpūsti nosį ar norisi palengvinti kvėpavimo takų užgulimą. Kaip saugiai atlikti inhaliacijas namuose, ar tam būtini specialūs prietaisai, o gal tinka ir „senovinis“ būdas virš garuojančio puodo, ar galima inhaliacijoms naudoti eterinius aliejus – atsako sveikatos specialistai. Dauguma žmonių mano, kad inhaliacijos gali palengvinti bet kokio tipo kvėpavimo takų simptomus, tokius kaip kosulys, dusulys, švokštimas ar kvėpavimo pasunkėjimas. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Lauros

Orai su lietumi ir iki 9 laipsnių šiluma

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokių orų tikėtis artėjančiomis dienomis, kaip kinta klimatas pasaulyje. Vasario 22 d., ketvirtadienį, dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Rytą kai kur rūkas. Vėjas pietų, pietryčių, 7-12 m/s. Aukščiausia temperatūra 4-9 laipsniai šilumos. Vasario 23 d., penktadienį, lietus, naktį vyraus nedidelis. Vėjas naktį pietryčių, dieną pietinių krypčių, 7-12 m/s. Temperatūra naktį 1-6, dieną – 4-9 laipsniai šilumos. Vasario 24 d., šeštadienį, daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Naktį ir rytą kai kur rūkas. Vėjas naktį pietinių

Apklausa: Lietuvos gyventojai eurą savo rankose šiemet spaus labiau

Dauguma Lietuvos gyventojų šiais metais nusiteikę atsargiau planuoti savo finansus bei neatmeta minties daugiau pinigų atidėti taupymui. Tokių planų turi apytiksliai du iš trijų arba 59 proc. mūsų šalyje apklaustų žmonių, atskleidė reprezentatyvi „Spinter tyrimų“ apklausa. 30 proc. šios apklausos dalyvių tvirtino, kad atsargiau vertins planuojamų išlaidų būtinumą. Dar 29 proc. žada daugiau taupyti. Apklausą inicijavusio „Urbo“ banko Verslo tarnybos direktoriaus Juliaus Ivaškos teigimu, pakankamai konservatyvų požiūrį į disponavimą asmeniniais finansais lemia daugybė priežasčių: nuo makroekonominių iki sezoninių. „Metų pradžia,

Taip pat skaitykite