Spaudos atstovams – apie teismo nūdieną prie kavos puodelio

Teismo pirmininkė Virgina Pankauskienė laikraščių atstovams parodė patobulintą ir patogesnę dėvėti atnaujintą teisėjo grandinę. Dešinėje – teisėjas Vaclovas Jurjonas, kairėje – teisėjo padėjėja Rasa Vekterienė, kartu atliekanti ir teismo atstovė spaudai funkcijas.

Šilutės rajono apylinkės teismo pirmininkė Virgina Pankauskienė su kolegomis teisininkais pakvietė šilutiškius spaudos atstovus pokalbiui prie kavos puodelio. Pasitinkant spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną prie kavos puodelio teismų nūdienos aktualijos su spaudos atstovais aptartos antri metai iš eilės.

V. Pankauskienė artėjančios profesinės šventės proga spaudos darbuotojams palinkėjo: „Žvelkite pasauliui tiesiai į veidą, matykite jį tokį, koks jis yra. Tegul tiesa būna jūsų įkvėpimo šaltiniu, matykite ir atspindėkite kuo daugiau gerų naujienų, gvildenkite širdžiai artimas temas“.
Apžvelgė teismų sistemos naujoves
Džiugiausia Šilutės r. apylinkės teismo naujiena – su Seimo nario A. Skardžiaus pagalba apylinkės teismui paskirtas dukart erdvesnis nei dabartinis pastatas, Lietuvininkų gatvėje, kur kažkada būta Verslo ir turizmo mokyklos patalpų. Jau atliekama šio objekto galimybių studija, netrukus bus pradėti projektavimo darbai.
Apžvelgusi teismų sistemos naujienas, bylų nagrinėjimo naujoves, teismo pirmininkė V. Pankauskienė supažindino su Šilutės r. apylinkės teismo praėjusių metų darbo rezultatais.
Iš viso šiltės r. apylinkės teisme dirba per 30 darbuotojų, tarp jų – aštuoni teisėjai. Teismas nagrinėja civilines, baudžiamąsias ir administracinių teisės pažeidimų bylas, taip pat ikiteisminių tyrimų bylas, įvairius prašymus. Visame pasaulyje veikia įprasta praktika – nuteistieji, sulaukę tam tikro bausmės vykdymo laiko, turi teisę prašytis į laisvę. Teismas sulaukia ypač daug prašymų peržiūrėti nusikaltimus padariusių ir laisvės atėmimo bausmėmis nuteistųjų bylų. Pasak teisininkų tokių bylų nagrinėjimai atima daug laiko.
Šilutės teismas pernai išnagrinėjo 338 baudžiamąsias bylas, priėmė 184 nuosprendžius. 58 nuosprendžiai buvo apskųsti, 10 nuosprendžių pakeista, 4 panaikinti. Nuosprendžių stabilumas 97, 83 proc. Iš 2503 pernai nagrinėtų civilinių bylų apskųsti 59 sprendimai, 5 sprendimai pakeisti, panaikinta 11 sprendimų. Civilinių bylų nagrinėjimo stabilumas – 99,55 proc. Taip pat teismas išnagrinėjo 1579 administracinės teisės pažeidimo bylas, 221 teikimą ir prašymą, 644 ikiteisminio tyrimų dokumentų.
Pasak teismo pirmininkės, didžiulę teisėjų darbo naštą ant savo pečių pasiima teisėjų padėjėjai. Ne veltui padėjėjai vadinami dešiniąja teisėjo ranka. Šilutės teisme dirba keturi padėjėjai, taigi, kiekvienas jų talkina dviems teisėjams. Padėjėjų darbo krūviai kiek palengvės, kai netrukus jų gretas papildys dar vienas kolega. Teisėjo padėjėjas taip pat turi būti teisininkas.
Elektroninės bylos
Pasak V. Pankauskienės, pagrindinė teisingumą vykdančios institucijos – teismo – funkcija yra spręsti ginčus. Į teismą besikreipiantis žmogus iškilusias problemas tikisi išspręsti greitai ir kokybiškai. Vis dėlto kai kurios bylos nagrinėjamos gana ilgai, mat teismui tenka nagrinėti ir teismų praktikai neįprastus reikalus, nesusijusius su teisingumo vykdymu. Pernai vidutiniškai vienai baudžiamajai bylai nagrinėti prireikė 2, 75 mėnesio, civilinei – 1,96, administracinių teisės pažeidimams – šiek tiek daugiau nei pusės mėnesio. Viena iš daugelio priežasčių, kodėl užsitęsia bylų nagrinėjimas, yra asmenų pripažinimas neveiksniais. Tam nustatyti skiriama ekspertizė trunka net 8-9 mėnesius.
2013 m. liepą Lietuvoje pradėjo veikti Elektroninių paslaugų portalas. Diegiant šią naujovę tikėtasi, kad teismo procesai paspartės, palengvės dokumentų pateikimo, bylos stebėjimo procedūros. Pasak V. Pankauskienės, šios naujovės šiuolaikiniame technologijų amžiuje reikėjo, tačiau elektroninės bylos kol kas darbo krūvio nesumažino ir darbo sąlygų nepagerino.
Elektroninių bylų pliusai: sutaupoma laiko, popieriaus, pašto išlaidų, žyminio mokesčio, patogu stebėti bylos eigą, teismo procesą, greičiau sužinomas sprendimas. Tačiau naujovė vis dar turi ir minusų.
Teisininkų lūkesčiai
Teisininkai norėtų, kad spauda skirtų daugiau dėmesio žmonių švietimui. Įvykius aprašytų nesimėgaudami pikantiškomis detalėmis, bet labiau įsigilindami, kodėl nutiko viena ar kita blogybė, kad skaitytojas suprastu, kaip kurioje situacijoje nedera elgtis. Teisininkus, beje ir žurnalistus, stebina, kad vis dar netrūksta patiklių ir naivių žmonių, iš kurių labai lengvai išviliojami pinigai, banko sąskaitų duomenys, kaip neapdairiai griebiamasi greitųjų kreditų. Pasak teisėjo Vaclovo Jurjono, labiau informuoti žmonės protingiau elgiasi, mažiau sukelia ginčytinų situacijų, kurias vėliau reikėtų aiškintis teismuose.

Laima PUTRIUVIENĖ

2 komentarai

  • Malonu

    Labai gera žinia, kad Šilutės teismas gaus naujas patalpas. Išties jie gyvena tiesiog varganai. O juk teisme asmuo turi jaustis kaip vietoje, kur veiksmas vyksta Lietuvos Respublikos vardu. Gerai, kad Seimo narys padėjo.

  • Joo

    Ne patalpų dydis bet teisėjų kompetencija lemia korupciją teisme. Giriasi bet jos trūksta, praktiškai nėra. Net vienas panaikintas sprendimas (žinant, jog dar didesnė korupcija aukštesniajame teisme) yra per daug. 15 sprendimų pakeista ! ir 15 panaikinta ! aštuoniems teisėjams !, o kur dar panaikinti procesiniai sprendimai? Argi tai teisingas teisėjas ir teismas turintis visus duomenis ir bylą išsprendžia neteisingai? Kiekvienas sprendimas priimamas valstybės vardu, turi įstatymo galią, o už kiekvieno sprendimo yra konkretūs žmonės, jų likimai. Neleistina piktnaudžiauti tarnyba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotarietiška pavakario talka Mažiuose

talka Mažių kapinaitėse

Jau vienuolikti metai kasmet rudenį ir pavasarį rotariečiai susirenka į talką Mažių kapinaitėse (Šilutės sen.). Darbo netrūksta: per vasarą priželia aukštos žolės, rudenį ir per visą žiemą ąžuolai storai pribarsto lapų,  tai vienur, tai kitur vis išlenda medžių atžalos. Vakar, spalio 18 d., taip pat vyko talka, tik šį kartą su patalkiais ir pokalbiais apie Vydūną.   Kažkur netoliese gimė Vydūnas   Atsiverčiu Šilutės Rotary klubui Vydūno bibliotekos padovanotą storą Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės parašytą monografiją VYDŪNAS ir randu

Kelionės išlaidų apmokėjimas – reikšminga pagalba suinteresuotiems darbu užsienyje

Namų remontas, „kapitalinis vizitas“ pas odontologą, svajonių atostogos su šeima ar naujas automobilis – svajonių ir planų turime kiekvienas, deja, ne visi turi palankias galimybes juos įgyvendinti. Bene dažniausia to priežastis – stinga lėšų. Jei Lietuvoje siūlomos darbo vietos jums nėra priimtinos dėl atlyginimo dydžio ar kitų priežasčių, atviros ir kitų valstybių darbo rinkos: tereikia žinoti, kaip išsirinkti geriausią karjeros sprendimą! Darbas užsienyje su apmokama kelione – palanki galimybė ir tiems, kuriems išvyka į vieną ar kitą šalį būtų „neįkandama“

Ar valstybinių ir privačių medicinos įstaigų įranga skiriasi?

Turbūt sutiksite, kad sveikata yra svarbiausias žmogaus turtas. Žinoma, norisi visada jaustis gerai ir kad tiek kūnas, tiek siela visada būtų sveiki. Tokiu atveju reikalinga nuolatinė savo kūno priežiūra, kuri apima tiek mūsų kasdienius ritualus, tiek medicininę įrangą, kuri gali diagnozuoti problemas dar tada, kol jos labai mažos. Tiesa, dažnai girdime, kad medicininė įranga valstybinėse ir privačiose klinikose skiriasi. Dėl to to kinta ir ligos radimo tempai. Ar tai yra tiesa? Negalime pasiremti faktais, kadangi nebuvo atliktas toks tyrimas. Tačiau

Rusniškis Saulius Bukantas – per plauką nuo „Auksinės Krivūlės“ riterio apdovanojimo

Šiandien, spalio 19 d., Vilniuje šešioliktą kartą šalies savivaldybėms bus teikiami svarbiausi metų apdovanojimai – „Auksinės Krivūlės“ statulėlės ir trims savivaldai nusipelniusiems asmenims – „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklai. Esame informavę, kad Šilutės r. savivaldybės taryba pasiūlė „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklu apdovanoti Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininką Saulių Bukantą. Iškilmių dieną paaiškėjo, kad apdovanoti šiuo ženklu buvo pasiūlyta 14 veiklių, aktyvių ir savo darbais išsiskyrusių asmenų. S. Bukanto kandidatūrą palaikė 7 Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos nariai, tad vos vienas balsas nulėmė,

Taip pat skaitykite