Socialinė kampanija „Duoti ar neduoti“ – Šilutės ligoninėje

„Duoti ar neduoti?“ – šį klausimą užduoda Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnyba (toliau – STT) bei Jaunųjų gydytojų asociacija, vykdydama šviečiamojo pobūdžio socialinę kampaniją, kurios tikslas  – skatinti dialogą tarp medikų ir pacientų, atkreipiant dėmesį į skaidrumo svarbą medicinos sektoriuje ir kyšių sukeliamas neigiamas emocijas.

Nuo praeitų metų rudens po Lietuvos ligonines keliaujanti kampanija šią vasarą apsilankė ir Šilutės ligoninėje. Tris savaites Konsultacinės poliklinikos pacientai galėjo išvysti „Duoti ar neduoti“ stendą ir buvo kviečiami išreikšti savo nuomonę, kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu.

„Šia kampanija siekiame skatinti diskusiją tarp medikų ir pacientų, norime parodyti, kad kiekvienas gali prisidėti stiprinant skaidrumą sveikatos apsaugos sektoriuje, o kyšio reikalavimas ar davimas dažnai sukelia negatyvias emocijas, medikui toks elgesys gali pasirodyti kaip nepasitikėjimas juo ir jo kompetencijomis“, – sakė Šilutės ligoninėje apsilankęs STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovas Benas Aldakauskas.

STT inicijuoto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2022“ duomenimis, viena labiausiai korumpuotų sričių Lietuvoje – sveikatos apsauga. Galima rasti daug priežasčių, lemiančių kyšininkavimą sveikatos apsaugos sektoriuje, tačiau viena pagrindinių – yra nusistovėję stereotipai, pavyzdžiui, kad duodamas kyšį, pacientas greičiau gaus paslaugą ar su juo gydytojas elgsis maloniau.

Socialine kampanija „Duoti ar neduoti?“ siekiama kalbėti ne tik apie smulkiosios korupcijos daromą žalą, bet ir apie medikų bei pacientų patiriamas neigiamas emocijas. Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl interpretacijos gali būti įvairios – galbūt medikas tikrai tikisi kyšio, o gal tai yra neteisingai suprasta situacija. Todėl tiek medikams, tiek pacientams labai svarbu įvertinti aplinkybes tinkamai, nes teisingas problemos sprendimas – sąmoningas pasirinkimas kyšio neduoti ir jo nereikalauti.

„Teigiamas pokytis, kalbant apie korupciją sveikatos priežiūros sektoriuje, prasideda nuo asmens, šiuo atveju tiek mediko, tiek paciento, asmeninės pozicijos ir vertybių. Norėdami pažangios ir skaidrios sveikatos priežiūros sistemos, kaip visuomenė turime netoleruoti korupcijos apraiškų. Pacientams svarbu suprasti, kad duotas kyšis nekeis ištyrimo ir gydymo taktikos, o suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos bus lygiai tokios pačios, kaip ir nedavus kyšio. Blogų įpročių atsisakyti lengviausia, formuojant naujus, gerus įpročius, todėl skatiname pacientus pasidalinti savo patirtimi mūsų ligoninėje. Juk visada galima parašyti padėką medikams, kurie prisidėjo prie paciento gydymo – grįžtamasis ryšys yra labai svarbus. Sveikintina, kad STT šiai problemai skiria daug dėmesio, bendradarbiauja su įstaigomis, o savo iniciatyva „Duoti ar neduoti?” skatina dialogą tarp pacientų ir medikų“, – teigia l. e. p. vyriausiojo gydytojo pavaduota medicinai Greta Undžytė.

Šilutės ligoninės fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Lina Minkevičiūtė pasakojo, kad atvejų, kai pacientai už paslaugas siūlo kyšius, pasitaiko, dažniausiai tai būna vyresnio amžiaus žmonės. Tokiais atvejais tenka pasakyti griežtą NE.

„Jausmas keistas, lyg pacientas tikėtųsi iš tavęs kažko daugiau, kvestionuotų tavo pasirinktus gydymo sprendimus. Suteikdamas asmens sveikatos priežiūros paslaugą pacientui, gydytojas viską atlieka pagal įstatymų numatytą tvarką, negali padaryti nei daugiau, nei mažiau. Bet kažkodėl žmonės, ypač vyresnio amžiaus, vis dar mąsto, kad jeigu atsidėkos gydytojui, šis paslaugą suteiks geriau. Kyšio brukimas tik sumenkina gydytojo nuoširdžiai atliekamą darbą ir priverčia jį jaustis blogai“, – savo patirtimi dalinosi gydytoja Lina.

Šilutės ligoninė siekia nulinės tolerancijos politikos korupcijos atžvilgiu. Skaidrumas, sąžiningumas ir viešumas pagrindinės vertybės, kuriomis asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys specialistai vadovaujasi kasdieninėje veikloje.

Parengta pagal STT ir Šilutės ligoninės informaciją

Vienas komentaras

  • ona

    Šilutės ligoninės fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Lina Minkevičiūtė -profesionalumo ,skaidrumo ir sąžiningumo pavyzdys.Dekoju,jums, daktare.Nieko nedaviau,o norėjau…..gerai ,kad neįžeidžiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Gydytojai rekomenduoja hidrolizuotą kolageną. Kas tai?

Apie kolageno papildus ir jų naudą girdėjo daugelis. Tačiau ne visiems pažįstamas hidrolizuotas kolagenas, kurio sudėtyje gausu aukščiausios kokybės I, II ir III tipo kolageno peptidų. Kuo ypatingas šis papildas ir ką žinoti apie jo vartojimą? Atsakome! Kokybiškas maisto papildas Hidrolizuotas kolagenas, paprastai išgaunamas iš galvijų, yra populiarus miltelių formos papildas, kuris nuo kitų kolageno papildų skiriasi savo forma, bet ne veiksmingumu. Šios rūšies kolagenas suskaidomas į mažesnius peptidus, kad būtų lengviau įsisavinamas, todėl jis labai efektyviai veikia odos sveikatą,

Geriausios antklodės visiems metų laikams. Kaip išsirinkti?

Antklodės yra svarbi miego dalis, daranti įtaką ne tik komfortiškam miegui, bet ir bendrai gyvenimo gerovei. Pasirinkus tinkamą antklodę, ypač vilnonę, galima pagerinti miego kokybę ir savijautą visais metų laikais. Vilnonės antklodės yra ypač vertinamos dėl jų natūralių savybių, kurios suteikia šilumą, reguliuoja drėgmės lygį ir leidžia odai kvėpuoti. Vilna yra gamtos duota medžiaga, turinti  puikias izoliacines savybes. Tai reiškia, kad vilnonė antklodė gali suteikti šilumos, kai reikia, tačiau tuo pat metu gali būti naudojama visais metų laikais, reguliuojant kūno

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkant rankinę vyrui?

Laikai, kai vyrai buvo santūrūs dėl aksesuarų, seniai praėjo. Vis labiau populiarėja tokie vyriški aksesuarai kaip elegantiškas laikrodis, sąsagos, krepšys ar rankinė. Tinkamai priderinti prie stiliaus ir progos suteikia vyriško charakterio ir elegancijos.   Vyriška odinė rankinė per petį yra praktiškas ir stilingas aksesuaras, galintis papildyti bet kurio vyro garderobą. Renkantis tokią rankinę, svarbu atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų, kurie padės išsirinkti kokybišką ir ilgalaikį gaminį. Atkreipkite dėmesį į odos kokybę. Aukštos kokybės oda yra patvari, atspari dėvėjimuisi ir

Šilutės ligoninėje atnaujinta įranga akių ligų diagnostikai

Konsultacinės poliklinikos akių ligų kabinetas pasipildė šiuolaikišku, išskirtines diagnostines galimybes turinčiu optiniu koherentiniu tomografu. Akių vidines struktūras (visus tinklainės sluoksnius) leidžiantis pamatyti prietaisas gerokai pagerina ankstyvąją akių ligų diagnostiką ir gydymą. Neskausmingas prietaisas Nuo šiol pacientams, sergantiems glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija, diabetine retinopatija ir kitomis akių ligomis, nereikės vykti į kitus miestus, norint patikslinti diagnozę ir atlikti tyrimą. Šis neinvazinis, šviesos metodu pagrįstas tyrimas neturi jokių skausmingų pojūčių, yra saugus, patogus ir atliekamas per trumpą laiką (nuo 5 iki 10

Taip pat skaitykite