Skulptūra primena: prietaisų gausa namuose nerodo nei galios, nei išminties

Džiaugdamiesi technologijų privalumais turime būti atsakingi už tai, kaip ir kiek vartojame, o taip pat ir kokiu būdu su turimais prietaisais atsisveikiname. Susimąstyti apie tai kviečia neseniai sumontuota skulptūra Vilniaus centre šalia Neries įsikūrusio prekybos centro pašonėje. Ši gausiai lankoma sostinės vieta – Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) kartu su žinomu skulptoriumi Martynu Gaubu projekto nauja stotelė. Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai sukurta skulptūra #ape_tit vaizduoja ant elektronikos prietaisų krūvos įsitaisiusią žmogbeždžionę su karūna.

Kūrinio idėją padiktavo vartotojų elgsenos tyrimai

„Skulptūra norime paskatinti atsakingą vartojimą, atkreipti dėmesį į nenaudojamų ar beveik nenaudojamų prietaisų kaupimą namuose. Taip pat primename apie atsakingo elektronikos atliekų šalinimo galimybę. Kūrinio idėja kilo iš keleto mūsų asociacijos atliktų vartotojų elgsenos tyrimų, kurie atskleidžia, kiek daug nenaudojamų ar beveik nenaudojamų prietaisų turime savo namuose. Vos spėję juos įsigyti, suvokiame, kad jie mums nereikalingi“, – sako EPA vadovas Linas Ivanauskas.

Pagrindinė iš Birštono į Vilnių atkeliavusios skulptūros žinutė – neatsakingai ir ne pagal paskirtį naudodami daiktus galbūt jaučiamės išdidūs ir galingi. O iš tiesų tai galbūt terodo apetitą, kuriam trūksta išminties ir atsakomybės. L. Ivanauskas atkreipia dėmesį, kad EPA inicijuoto tyrimo metu beveik pusė respondentų nurodė, kad dalis prietaisų, įsigytų 2018–2020 metais, buvo per mažai naudojami ir tik užėmė vietą namuose. O sugedusią buitinę techniką savo namuose laikė net 38 proc. respondentų.

Siekis – mažiau atliekų

EPA vadovo teigimu, atsakingas vartojimas, prietaisų taisymas – strategija, padedanti mažinti elektronikos atliekų kiekį. Tuo tarpu elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų atliekų šalinimas padeda iš atliekų išgauti vertingas medžiagas. Vėliau jos gali būti panaudotos naujiems daiktams gaminti.

Gamintojai įvairiomis ES reguliavimo priemonėmis skatinami gaminti patikimus, patvarius, pataisomus prietaisus. Iš jų reikalaujama užtikrinti taisymo galimybę. Vartotojai kviečiami įsigyti daiktus iš patikimų gamintojų. Derėtų neužmiršti jų naudojimo instrukcijų, taisyti sugedusius prietaisus, nereikalingus parduoti ar dovanoti.

„Mūsų klientai didžiąja dalimi yra jauni, išsilavinę Vilniaus centre dirbantys žmonės, čia gyvenančios jaunos šeimos. Tai asmenys, kuriems rūpi ir sveika gyvensena, ir planetos ateitis. Šios klientų vertybės, CUP geografija, mūsų investicijos ir projektai jungia daug tvarumo elementų: judumą skatinančią aplinką, čia vykstančius sporto renginius, miesto ekologiją palaikantį transportą, galimybę atsakingai rūšiuoti atliekas, prekybą pirkėjų grąžintais kokybiškais daiktais ir skaitytomis knygomis. Neatsitiktinai šioje erdvėje radome vietos žinutei apie tvarų elektronikos prietaisų naudojimą ir jų atliekų šalinimą“, – sako prekybos centro CUP vadovė Ona Nevinskienė.

Slektronikos atliekas rinko sodų bendrijose

Pastaruoju metu organizuojamos įvairios edukacijos akcijos. Viena tokių – EPA projektas Vilniaus rajono sodų bendrijoms „Daugiau švaros – daugiau žiedų!“ Kiekvieną gegužės pirmadienį EPA komanda važiavo į akcijoje užsiregistravusias bendrijas. Padėjo iš patalpų išnešti stambias elektronikos atliekas – senus šaldytuvus, elektrines virykles ir kitokią buitinę techniką. Kartu su stambiosiomis atliekomis buvo galima atiduoti ir smulkiosios elektronikos atliekas, panaudotas baterijas ir dujošvytes lemputes.

Į akciją pirmiausia įsitraukė sodų bendrijų vadovai, kurie kvietė joje dalyvauti sodų bendrijų narius. Pasak EPA vadovo L. Ivanausko, toks įsitraukimas – puikus modernios pilietinės visuomenės, atsakingos už tvarumą ir aplinkosaugą, požymis.

Ragina atlikti namų elektronikos auditą

EPA vadovas Linas Ivanauskas tikisi, kad projektas #ape_tit paskatins gyventojus kritiškai įvertinti savo apetitą elektronikai ir tikruosius savo poreikius.

Jis kviečia žmones pasvarstyti, ar jų turimi prietaisai laikomi tinkamomis sąlygomis. Tarkime, laikant juos drėgname, nešildomame sandėliuke dėl cheminės reakcijos jie gali virsti aplinkai ir žmonių sveikatai kenksmingais teršalais.

Jei kuriuo nors prietaisu nustojome naudotis, svarstykime galimybę daiktą parduoti, padovanoti, taisyti.

Sugedusį ir bevertį smulkų prietaisą derėtų išmesti į specialųjį konteinerį. Elektronikos atliekoms skirtą konteinerį galite rasti kuriame nors prekybos centre, bibliotekoje ar kitoje įstaigoje. Stambiagabaritės elektronikos atliekas EPA iš namų išveža nemokamai. Tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje – čia rasite ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.

CUP, N. Rancevos nuotr.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vydūno viešojoje bibliotekoje atidaryta garsoteka. Kas tai?

Ilgai puoselėta bibliotekos kolektyvo mintis bibliotekoje įkurti kampelį, kur būtų galima ne tik skaityti, bet ir klausytis knygų, poezijos, kraštiečių kūrybos ar atsiminimų, jau materializuota. Rugsėjo 26-os popietę į Vydūno viešosios bibliotekos naujai įkurtos garsotekos atidarymą rinkosi bičiuliai ir svečiai. Planuojama, jog ši erdvė suteiks galimybę skaityti tiems, kurie to daryti negali dėl regėjimo ar kitų problemų, ar tiesiog norintiems atsipūsti nuo kasdienybės. Ši erdvė taipogi galės tapti patogia darbo vieta lankytojams: studentams, mokiniams ar dirbantiesiems. Garsoteka bus nuolat plečiama,

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė. Specialistų teigimu, atmintį, kaip ir kūną, reikia nuolat lavinti. Geriausiai tai atliekame kokybiškai išsimiegodami, būdami fiziškai aktyvūs, subalansuotai maitindamiesi ir kontroliuodami stresą. Pasak Šeškinės poliklinikos medicinos psichologės Monikos Zarembaitės, atmintis žmogui yra labai svarbi. Be jos ne tik nieko neišmoktume, bet ir neprisimintume pernykščių vasaros atostogų

Tyrimas: ketvirtadalis į pensiją išėjusių lietuvių planuoja dirbti toliau

25 proc. arba lygiai ketvirtadalis lietuvių, pasiekę pensinį amžių, ketina ir toliau dirbti bent dalį darbo dienos, rodo Baltijos šalių gyventojų apklausos duomenys. Beveik pusė jų – 12 proc. – planuoja likti dirbti pilnu etatu. Psichologų teigimu, pasilikti darbe sulaukus pensijos gyventojus skatina kompleksinės priežastys, tarp kurių finansinis saugumas – nėra vienintelė. „Citadele“ banko užsakymu „Norstat“ atliktos reprezentatyvios gyventojų apklausos duomenys rodo, kad Lietuvoje, sulaukę pensinio amžiaus pilnu etatu planuoja dirbti 12 proc., o dalį etato – 13 proc. gyventojų.

Apmokės gydymo įstaigoms viršsutartines paslaugas

Siekiant gerinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, numatoma gydymo įstaigoms apmokėti visas šiais metais virš sutarties suteiktas ambulatorines, dienos stacionaro bei dienos chirurgijos  ir slaugos paslaugas. Tam bus skirtos reikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos. Tikimasi, jog šis sprendimas paskatins gydymo įstaigas priimti daugiau naujų pacientų, trumpės paslaugų laukimo eilės. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad vykdomas pažadas, duotas gydymo įstaigoms, didesne apimtimi apmokėti už suteiktas sveikatos paslaugas, taip sprendžiant eilių problemą. „Po pandemijos sveikatos apsaugos sistema susidūrė su

Taip pat skaitykite