Skulptūra primena: prietaisų gausa namuose nerodo nei galios, nei išminties

Džiaugdamiesi technologijų privalumais turime būti atsakingi už tai, kaip ir kiek vartojame, o taip pat ir kokiu būdu su turimais prietaisais atsisveikiname. Susimąstyti apie tai kviečia neseniai sumontuota skulptūra Vilniaus centre šalia Neries įsikūrusio prekybos centro pašonėje. Ši gausiai lankoma sostinės vieta – Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) kartu su žinomu skulptoriumi Martynu Gaubu projekto nauja stotelė. Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai sukurta skulptūra #ape_tit vaizduoja ant elektronikos prietaisų krūvos įsitaisiusią žmogbeždžionę su karūna.

Kūrinio idėją padiktavo vartotojų elgsenos tyrimai

„Skulptūra norime paskatinti atsakingą vartojimą, atkreipti dėmesį į nenaudojamų ar beveik nenaudojamų prietaisų kaupimą namuose. Taip pat primename apie atsakingo elektronikos atliekų šalinimo galimybę. Kūrinio idėja kilo iš keleto mūsų asociacijos atliktų vartotojų elgsenos tyrimų, kurie atskleidžia, kiek daug nenaudojamų ar beveik nenaudojamų prietaisų turime savo namuose. Vos spėję juos įsigyti, suvokiame, kad jie mums nereikalingi“, – sako EPA vadovas Linas Ivanauskas.

Pagrindinė iš Birštono į Vilnių atkeliavusios skulptūros žinutė – neatsakingai ir ne pagal paskirtį naudodami daiktus galbūt jaučiamės išdidūs ir galingi. O iš tiesų tai galbūt terodo apetitą, kuriam trūksta išminties ir atsakomybės. L. Ivanauskas atkreipia dėmesį, kad EPA inicijuoto tyrimo metu beveik pusė respondentų nurodė, kad dalis prietaisų, įsigytų 2018–2020 metais, buvo per mažai naudojami ir tik užėmė vietą namuose. O sugedusią buitinę techniką savo namuose laikė net 38 proc. respondentų.

Siekis – mažiau atliekų

EPA vadovo teigimu, atsakingas vartojimas, prietaisų taisymas – strategija, padedanti mažinti elektronikos atliekų kiekį. Tuo tarpu elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų atliekų šalinimas padeda iš atliekų išgauti vertingas medžiagas. Vėliau jos gali būti panaudotos naujiems daiktams gaminti.

Gamintojai įvairiomis ES reguliavimo priemonėmis skatinami gaminti patikimus, patvarius, pataisomus prietaisus. Iš jų reikalaujama užtikrinti taisymo galimybę. Vartotojai kviečiami įsigyti daiktus iš patikimų gamintojų. Derėtų neužmiršti jų naudojimo instrukcijų, taisyti sugedusius prietaisus, nereikalingus parduoti ar dovanoti.

„Mūsų klientai didžiąja dalimi yra jauni, išsilavinę Vilniaus centre dirbantys žmonės, čia gyvenančios jaunos šeimos. Tai asmenys, kuriems rūpi ir sveika gyvensena, ir planetos ateitis. Šios klientų vertybės, CUP geografija, mūsų investicijos ir projektai jungia daug tvarumo elementų: judumą skatinančią aplinką, čia vykstančius sporto renginius, miesto ekologiją palaikantį transportą, galimybę atsakingai rūšiuoti atliekas, prekybą pirkėjų grąžintais kokybiškais daiktais ir skaitytomis knygomis. Neatsitiktinai šioje erdvėje radome vietos žinutei apie tvarų elektronikos prietaisų naudojimą ir jų atliekų šalinimą“, – sako prekybos centro CUP vadovė Ona Nevinskienė.

Slektronikos atliekas rinko sodų bendrijose

Pastaruoju metu organizuojamos įvairios edukacijos akcijos. Viena tokių – EPA projektas Vilniaus rajono sodų bendrijoms „Daugiau švaros – daugiau žiedų!“ Kiekvieną gegužės pirmadienį EPA komanda važiavo į akcijoje užsiregistravusias bendrijas. Padėjo iš patalpų išnešti stambias elektronikos atliekas – senus šaldytuvus, elektrines virykles ir kitokią buitinę techniką. Kartu su stambiosiomis atliekomis buvo galima atiduoti ir smulkiosios elektronikos atliekas, panaudotas baterijas ir dujošvytes lemputes.

Į akciją pirmiausia įsitraukė sodų bendrijų vadovai, kurie kvietė joje dalyvauti sodų bendrijų narius. Pasak EPA vadovo L. Ivanausko, toks įsitraukimas – puikus modernios pilietinės visuomenės, atsakingos už tvarumą ir aplinkosaugą, požymis.

Ragina atlikti namų elektronikos auditą

EPA vadovas Linas Ivanauskas tikisi, kad projektas #ape_tit paskatins gyventojus kritiškai įvertinti savo apetitą elektronikai ir tikruosius savo poreikius.

Jis kviečia žmones pasvarstyti, ar jų turimi prietaisai laikomi tinkamomis sąlygomis. Tarkime, laikant juos drėgname, nešildomame sandėliuke dėl cheminės reakcijos jie gali virsti aplinkai ir žmonių sveikatai kenksmingais teršalais.

Jei kuriuo nors prietaisu nustojome naudotis, svarstykime galimybę daiktą parduoti, padovanoti, taisyti.

Sugedusį ir bevertį smulkų prietaisą derėtų išmesti į specialųjį konteinerį. Elektronikos atliekoms skirtą konteinerį galite rasti kuriame nors prekybos centre, bibliotekoje ar kitoje įstaigoje. Stambiagabaritės elektronikos atliekas EPA iš namų išveža nemokamai. Tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje – čia rasite ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.

CUP, N. Rancevos nuotr.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite