Šių laikų Mykolinės Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos pasienyje

Šoka kaimynai švėkšniškiai.

Susirinkti per Mykolines – daugelį metų puoselėjama Žemaičių Naumiesčio bendruomenės tradicija. Šiais Etnografiniais regionų metais Mykolines šventė primindami, kad čia, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos paribyje daugelį metų gražiai sugyveno žemaičiai ir lietuvininkai.

„Mūsų seniūnijoje sutelpa net du regionai, – pasidžiaugė seniūnas Jonas Budreckas. – Darbščių žmonių netrūksta nei Mažojoje Lietuvoje, nei žemaitiškoje seniūnijos dalyje“.

Mykolinės susijusios su bulviakasio pabaigtuvėmis, derliumi, pabaigtuvių vaišėmis, anuomet buvo duoklių atidavimo terminas, kaimo vaikų mokslo metų pradžia. Senovėje ši šventė vadinta Daga – brandos, sudygusių žiemkenčių daigų metas.

Žaliakalnio papėdėje
Teatralizuotą muitinę įrengė muziejininkai. Tikrino, ar skubantieji į šventę nesineša draudžiamų dalykų. Įtartinus nešulius svėrė čia pat ant svarstyklių. Pro muitinę pranešti buvo draudžiama degtukus ar spiritą, tačiau nebuvo ribojami geros nuotaikos nešuliai. Muitinininkų kontrolę atlaikiusieji skubėjo pasižvalgyti Lietuvos dekoratyvinių ir veislinių paukščių augintojų draugijos (vad. Artūras Kundrotas) surengtoje parodoje. Net kaimo žmonės, kurie yra įpratę prie naminių paukščių, stebėjosi gražuoliais pentinuotais gaidžiais, vištaitėmis, balandžiais. Į parodą savo auginamų gražuolių atvežė ir juknaitiškė draugijos narė Natalija Domarkienė.

Žemaičiai į savo krašto kiemelį kvietė.

Žaliakalnio papėdėje prekiauta ir rudens gėrybėmis. Rusniškis Algis Jonkus siūlė gigantiškų kopūstų ir kitų daržovių. Vaistinių žolelių rinkinių, arbatžolių siūliusi Valentina Baužienė sakė, kad šį rudenį anksčiau nei įprastai žmonės ėmė sirgti peršalimo ligomis. Prabėgusi vasara nebuvusi palanki imunitetui stiprinti. Ir vaistažolės neužderėjo, daug jų vasaros karščiai išdegino.
V. Baužienė patarė gerti ne tik vaistažolių arbatą, bet ir visokių kompotų. Anot jos, anksčiau kompotus gerdami kaimiečiai sveikesni būdavę.
Prie kompotų labai tinka gardėsiai, kurių net tris dienas kepė Iridija Stasytienė su vaikais Jonu ir Rugile. Naumiestiškiai rudens gėrybėmis nukrovė didžiulį vežimą. Šventės dalyviai mielai jas pirko. Stebino degutiškės Viktorijos užauginti didžiuliai svogūnai. Daiva Dlugoborskienė su sūnumi Roku kvietė ragauti sūrių su medumi. Paragavusieji neatsispyrė pagundai – krovė sūrius į pirkinių krepšius.

Viktorija užaugino didžiulių svogūnų.

Ant Žaliakalnio
Žemaičių Naumiesčio seniūnijos šventė, kaip ir kasmet, užbaigia viso Pamario krašto seniūnijų šventes. Jai organizuoti susitelkė Žemaičių karšto etnokultūros centras, seniūnija, seniūnaičiai, bendruomenės, netrūko rėmėjų.
Ant Žaliakalnio, po šimtamečiais medžiais susitiko seniau besimatę kaimynai, atvyko svetelių ir iš toliau. Mykolinės – šventė, kai rūpi pasilabinti, pasidžiaugti derliumi ir vieni kitais, giros išgerti, dainą užtraukti. Į Mykolinių šventę atskubėjusius sveikino šventės vedėjai Tantė Indrė (Indrė Skablauskaitė) ir žemaitis Kvieslys (Valerijonas Krutikovas). Tantė fobeliavo lietuvininkų tarme, žemaitiškai atitarė Kvieslys. Taip jau nuo seno yra, kad paribio gyventojai randa bendrą kalbą tarpusavyje. Ir šįkart apie tai bylojo gausybė žaidimų, šokių, dainų pynės.
Mažosios Lietuvos ir Žemaičių krašto kiemeliuose triūsė 9 seniūnaičiai, jiems talkino gausus šeimininkių būrys. Mažosios Lietuvos kiemelyje seniūnaičiai virė žuvienę, šiupinį, kafiją ir kepė vofelius su uogiene. Žemaičių krašto kulinarinio paveldo ypatumus atskleisti padėjo Grygališkės kaimo šeimininkės Dalia, Birutė, Akvilina, Genutė. Jos virė žemaitiškus kukulius su spirgučiais. Bulvių parūpino ir jas nuskuto ūkininkas Augustinas. Prie puodų sukosi pats seniūnaitis Stanislovas. Grygališkietė Adma vaišino kastiniu su bulvėmis, o juodiškė Daiva – senoviška bulvių koše su spirgučiais. Vanagiškė Birutė prikepė pyragų, dar padarė užpiltinės nuo 99 ligų… Seniūnijos atstovai kepė kiaušinienę…
Visiems patiekalams išvardinti reikėtų ne vieno laikraščio puslapio.

Vieni iš apdovanotųjų – Juozas Judžentis, Steponas ir Laima Mockai, Danutė Lileikienė.

Padėkos
Kaip netrūko vaišių, žaidimų, linksmybių, taip netrūko ir pagarbos darbščiam žmogui. Šventės metu pasveikinti geriausiai ūkininkaujantys Lietuvoje ir rajone, darbštūs ir geros valios seniūnijos žmonės, varduvininkai Mykolai.
Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis ir Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis pasveikino ūkininkus Laimą ir Steponą Mockus, sėkmingiausiai pasinaudojusius ES parama, smulkiųjų ir vidutinių ūkių kategorijoje laimėjusius pirmąją vietą Lietuvoje.
Pasveikinti geriausi rajono ūkininkai: Virginija ir Kazimieras Gudžiūnai, Albina ir Romas Undžiai, Danutė ir Linas Venckai. Žemaičių Naumiesčio seniūnas J. Budreckas ir bendruomenės pirmininkė Vilma Bartušienė dėkojo Juozui Judženčiui už kultūrinių vertybių saugojimą, Dovydui Lengvinui – už parodytą drąsą, pasiaukojimą ir pajūryje išgelbėtą gyvybę, Danutei Lileikienei, įrengusiai grožio oazę.
Dar ilgai žemaičiai ir mažlietuviai rungėsi varžytuvėse, linksminosi, klausėsi koncertų.

Laima PUTRIUVIENĖ

Varduvininkai.

Mažosios Lietuvos regiono žaidimų panoro pažaisti ir meras Vytautas Laurinaitis.

Dovydas Lengvinas parodė drąsą gelbėdamas skęstantįjį.

Degutiškiai Albina ir Romas Undžiai neaplenkė Mažosios Lietuvos kiemelio.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nuo antros Velykų dienos vairuotojų laukia pokyčiai

Balandžio 1 d., pirmadienį, kai yra antroji Velykų diena, o laikrodžiai sekmadienio naktį pasukti viena valanda į priekį, pereita į vasaros laiką, vairuotojų laukia pokyčiai. Tad susikaupti šventinį ilgąjį savaitgalį teks daugiau.  Antrąją Velykų dieną, balandžio 1-ąją, nors minima ir melagių diena, šalies magistraliniuose keliuose ir greitkeliuose keičiasi maksimalus leistinas greitis. Nuo balandžio 1 iki spalio 31 dienos lengvųjų automobilių, motociklų ir triračių vairuotojai greitkeliuose gali važiuoti maksimaliu 120 km/val. greičiu, o magistralėse – 130 km/val. greičiu. Balandį prasideda vasarinių

Valstybė ir šiemet skatins stojančiuosius į pedagogiką

Šiemet į valstybės finansuojamas studijų vietas aukštosiose mokyklose numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių – tiek pat, kiek ir pernai. Tačiau siekiama priimti kuo daugiau stojančiųjų į darbo rinkai svarbias studijas. Pirmą kartą formuojama atskira konkursinė eilė stojantiesiems iš socialiai pažeidžiamų grupių. Visų pirmakursių studijoms valstybė numato skirti 14,7 mln. eurų (2023 m. – 14,1 mln. eurų). Tokį sprendimą šiandien Vyriausybė. „Norime paskatinti jaunuolius rinktis tas specialybes, kurios labai svarbios valstybei, darbo rinkai. Stebint augantį tam tikrų specialistų poreikį, šiemet vėl

Policija – apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Kovo 27 d. naktį bute Juknaičiuose rastas vyro, gim. 1964 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. ankstų rytą namuose Bikavėnų k., Vainuto sen., rastas moters, gim. 1977 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. popietę namuose Jaunimo al., Šilutėje, pas jaunuolį, gim. 2005 m., rasta 10 vnt. buteliukų, kuriuose galimai yra narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Orai: dienomis bus keliolika laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokių orų tikėtis artimiausiomis dienomis. Gera žinia – bus šilta. Kovo 28 d., ketvirtadienį, naktis buvo be lietaus. Vėjas pietryčių, 8-13 m/s. Temperatūra 2-7 laipsniai šilumos. Dieną pietvakarių Lietuvoje daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Temperatūra 12-17 laipsnių šilumos. Kovo 29 d., penktadienį, naktį daug kur palis, dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas naktį pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 7-12 m/s, dieną pietvakarių, pietų, 8-13 m/s, kai kur gūsiai iki

Taip pat skaitykite