Šių laikų Mykolinės Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos pasienyje

Šoka kaimynai švėkšniškiai.

Susirinkti per Mykolines – daugelį metų puoselėjama Žemaičių Naumiesčio bendruomenės tradicija. Šiais Etnografiniais regionų metais Mykolines šventė primindami, kad čia, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos paribyje daugelį metų gražiai sugyveno žemaičiai ir lietuvininkai.

„Mūsų seniūnijoje sutelpa net du regionai, – pasidžiaugė seniūnas Jonas Budreckas. – Darbščių žmonių netrūksta nei Mažojoje Lietuvoje, nei žemaitiškoje seniūnijos dalyje“.

Mykolinės susijusios su bulviakasio pabaigtuvėmis, derliumi, pabaigtuvių vaišėmis, anuomet buvo duoklių atidavimo terminas, kaimo vaikų mokslo metų pradžia. Senovėje ši šventė vadinta Daga – brandos, sudygusių žiemkenčių daigų metas.

Žaliakalnio papėdėje
Teatralizuotą muitinę įrengė muziejininkai. Tikrino, ar skubantieji į šventę nesineša draudžiamų dalykų. Įtartinus nešulius svėrė čia pat ant svarstyklių. Pro muitinę pranešti buvo draudžiama degtukus ar spiritą, tačiau nebuvo ribojami geros nuotaikos nešuliai. Muitinininkų kontrolę atlaikiusieji skubėjo pasižvalgyti Lietuvos dekoratyvinių ir veislinių paukščių augintojų draugijos (vad. Artūras Kundrotas) surengtoje parodoje. Net kaimo žmonės, kurie yra įpratę prie naminių paukščių, stebėjosi gražuoliais pentinuotais gaidžiais, vištaitėmis, balandžiais. Į parodą savo auginamų gražuolių atvežė ir juknaitiškė draugijos narė Natalija Domarkienė.

Žemaičiai į savo krašto kiemelį kvietė.

Žaliakalnio papėdėje prekiauta ir rudens gėrybėmis. Rusniškis Algis Jonkus siūlė gigantiškų kopūstų ir kitų daržovių. Vaistinių žolelių rinkinių, arbatžolių siūliusi Valentina Baužienė sakė, kad šį rudenį anksčiau nei įprastai žmonės ėmė sirgti peršalimo ligomis. Prabėgusi vasara nebuvusi palanki imunitetui stiprinti. Ir vaistažolės neužderėjo, daug jų vasaros karščiai išdegino.
V. Baužienė patarė gerti ne tik vaistažolių arbatą, bet ir visokių kompotų. Anot jos, anksčiau kompotus gerdami kaimiečiai sveikesni būdavę.
Prie kompotų labai tinka gardėsiai, kurių net tris dienas kepė Iridija Stasytienė su vaikais Jonu ir Rugile. Naumiestiškiai rudens gėrybėmis nukrovė didžiulį vežimą. Šventės dalyviai mielai jas pirko. Stebino degutiškės Viktorijos užauginti didžiuliai svogūnai. Daiva Dlugoborskienė su sūnumi Roku kvietė ragauti sūrių su medumi. Paragavusieji neatsispyrė pagundai – krovė sūrius į pirkinių krepšius.

Viktorija užaugino didžiulių svogūnų.

Ant Žaliakalnio
Žemaičių Naumiesčio seniūnijos šventė, kaip ir kasmet, užbaigia viso Pamario krašto seniūnijų šventes. Jai organizuoti susitelkė Žemaičių karšto etnokultūros centras, seniūnija, seniūnaičiai, bendruomenės, netrūko rėmėjų.
Ant Žaliakalnio, po šimtamečiais medžiais susitiko seniau besimatę kaimynai, atvyko svetelių ir iš toliau. Mykolinės – šventė, kai rūpi pasilabinti, pasidžiaugti derliumi ir vieni kitais, giros išgerti, dainą užtraukti. Į Mykolinių šventę atskubėjusius sveikino šventės vedėjai Tantė Indrė (Indrė Skablauskaitė) ir žemaitis Kvieslys (Valerijonas Krutikovas). Tantė fobeliavo lietuvininkų tarme, žemaitiškai atitarė Kvieslys. Taip jau nuo seno yra, kad paribio gyventojai randa bendrą kalbą tarpusavyje. Ir šįkart apie tai bylojo gausybė žaidimų, šokių, dainų pynės.
Mažosios Lietuvos ir Žemaičių krašto kiemeliuose triūsė 9 seniūnaičiai, jiems talkino gausus šeimininkių būrys. Mažosios Lietuvos kiemelyje seniūnaičiai virė žuvienę, šiupinį, kafiją ir kepė vofelius su uogiene. Žemaičių krašto kulinarinio paveldo ypatumus atskleisti padėjo Grygališkės kaimo šeimininkės Dalia, Birutė, Akvilina, Genutė. Jos virė žemaitiškus kukulius su spirgučiais. Bulvių parūpino ir jas nuskuto ūkininkas Augustinas. Prie puodų sukosi pats seniūnaitis Stanislovas. Grygališkietė Adma vaišino kastiniu su bulvėmis, o juodiškė Daiva – senoviška bulvių koše su spirgučiais. Vanagiškė Birutė prikepė pyragų, dar padarė užpiltinės nuo 99 ligų… Seniūnijos atstovai kepė kiaušinienę…
Visiems patiekalams išvardinti reikėtų ne vieno laikraščio puslapio.

Vieni iš apdovanotųjų – Juozas Judžentis, Steponas ir Laima Mockai, Danutė Lileikienė.

Padėkos
Kaip netrūko vaišių, žaidimų, linksmybių, taip netrūko ir pagarbos darbščiam žmogui. Šventės metu pasveikinti geriausiai ūkininkaujantys Lietuvoje ir rajone, darbštūs ir geros valios seniūnijos žmonės, varduvininkai Mykolai.
Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis ir Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis pasveikino ūkininkus Laimą ir Steponą Mockus, sėkmingiausiai pasinaudojusius ES parama, smulkiųjų ir vidutinių ūkių kategorijoje laimėjusius pirmąją vietą Lietuvoje.
Pasveikinti geriausi rajono ūkininkai: Virginija ir Kazimieras Gudžiūnai, Albina ir Romas Undžiai, Danutė ir Linas Venckai. Žemaičių Naumiesčio seniūnas J. Budreckas ir bendruomenės pirmininkė Vilma Bartušienė dėkojo Juozui Judženčiui už kultūrinių vertybių saugojimą, Dovydui Lengvinui – už parodytą drąsą, pasiaukojimą ir pajūryje išgelbėtą gyvybę, Danutei Lileikienei, įrengusiai grožio oazę.
Dar ilgai žemaičiai ir mažlietuviai rungėsi varžytuvėse, linksminosi, klausėsi koncertų.

Laima PUTRIUVIENĖ

Varduvininkai.

Mažosios Lietuvos regiono žaidimų panoro pažaisti ir meras Vytautas Laurinaitis.

Dovydas Lengvinas parodė drąsą gelbėdamas skęstantįjį.

Degutiškiai Albina ir Romas Undžiai neaplenkė Mažosios Lietuvos kiemelio.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kodėl verta rinktis modulinius namus vietoje tradicinių namų

Moduliniai namai, dar vadinami surenkamaisiais, tampa vis populiaresni būsto pramonėje. Šie namai statomi gamykloje, o paskui gabenami į galutinę paskirties vietą, kur surenkami. Yra daugybė priežasčių, kodėl žmonės renkasi modulinius namus vietoje tradicinių. Todėl aptarsime kai kurias pagrindines modulinių namų pasirinkimo priežastis ir jų privalumus, palyginti su tradiciniais namais. Ekonomiškumas Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės renkasi modulinius namus, yra ta, kad jie yra ekonomiški. Kadangi moduliniai namai statomi gamykloje, darbo jėgos, medžiagų ir įrangos sąnaudos yra gerokai mažesnės, lyginant

Pigūs kiaušinių dažymo būdai: kokių produktų reikėtų įsigyti jau dabar?

Iki Velykų likus vos porai savaičių, daugelis jau pradeda planuoti šventinių pusryčių patiekalus, stalo dekoracijas ir, žinoma, kiaušinių marginimą. Įprasti kiaušinių dažai pakeliuose gali kainuoti ir 2-4 eurus, todėl siekiantys sutaupyti arba norintys natūraliai dekoruotų margučių, renkasi tai daryti su maisto produktais. Pavyzdžiui, jų marginimas raudonuoju kopūstu ar svogūnų lukštais kainuoja vos keliasdešimt centų. Tiesa, anot V. Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, norintiems taip dažyti kiaušinius, jau reikėtų suskubti – paskutinėmis dienomis iki Velykų šie produktai yra šluojami iš

Ūkininkams investuoti į saulės elektrines palankiausia dabar

Ūkininkai savo veikloje patiria įvairių energetinių sąnaudų, kurias galima sumažinti pasinaudojant valstybės skiriama parama ir diegiant atsinaujinančios energijos sprendimus. Saulės elektrinės – vienas tokių, išlaidas mažinančių išmaniųjų pasirinkimų. Ką reikia žinoti renkantis saulės elektrines ir kodėl tam dabar – palankus metas. Praėjusiais metais smarkiai išaugusios energetinių išteklių kainos sukėlė šoką įvairiuose sektoriuose, ne išimtis ir žemės ūkis. Nemažą dalį ūkio sąnaudų sudaro energijos kaštai, juos galima sumažinti pritaikius atsinaujinančios energijos sprendimus, tokius kaip saulės elektrinės. Valstybė kelis metus iš eilės

Prasidės prašymų priėmimas į bendrojo ugdymo mokyklų pirmąsias, penktąsias, devintąsias ir vienuoliktąsias klases

Informuojame, kad nuo balandžio 3 d. 8 val. iki gegužės 2 d. 24 val. vyks prašymų priėmimas į Šilutės rajono bendrojo ugdymo mokyklų pirmąsias, penktąsias, devintąsias (pirmąsias gimnazijos) ir vienuoliktąsias (trečiąsias gimnazijos) klases. Nustatytos formos prašymai dėl priėmimo teikiami mokyklos direktoriui iki gegužės 2 d. Užpildytą prašymo formą tėvai (globėjai) siunčia elektroniniu paštu į mokyklos sukurtą mokinių priėmimui skirtą elektroninio pašto dėžutę. Kartu su šia informacija Šilutės rajono savivaldybės interneto svetainėje nurodyta prašymo forma, mokyklų elektroninio pašto adresai, kuriais reikia

Taip pat skaitykite