Šilutės tremtinių šventė ,,Atmink tą laiką“ Šarkiškės miške                    

LPKTS Šilutės filialo buvusieji tremtiniai prie Skomantų piliakalnio. Antano Balvočiaus nuotr.

Sekmadienio popietę Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) Šilutės r. filialo vadovai Regina Tamošauskienė  ir Antanas Balvočius, draugijos  nariai iš Švėkšnos, Juknaičių, Saugų dalyvavo tradicinėje partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos šventėje.

Tai viena iš reikšmingiausių dienų krašto apsaugos sistemoje, suteikianti kariuomenei drąsos, stiprybės, patvirtinanti visuomenės pasitikėjimą ir palaikymą. Penktą gegužę Šarkiškių miške (Klaipėdos r.)  skambėjo politinės patriotinės dainos, eilės, kovotojų už laisvę  ir jų artimųjų prisiminimai apie skaudžius išgyvenimus. Šioje vietoje 1950 m. skulptorius–dailininkas iš Švėkšnos Adomas Jakševičius suprojektavo ir pastatė Šilavos Šenčiausios Mergelės Marijos paminklą žuvusiam partizanui Juozui Auškalniui–Kudirkai. Tai ir partizanų P. Toleikio–Šturmo ir A. Kimininiaus–Laisvūno žuvimo vieta.

Renginyje dalyvavo seimo narys Laurynas Kasčiūnas, LPKTS tarybos pirmininkė V. V. Margevičienė, LPKTS Klaipėdos r. koordinatorius J. Endziulaitis,  Klaipėdos savivaldybės atstovai, politikai, TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininkė S. Tamošauskienė ir partijos nariai,  LPKTS Kauno  filialo vadovai ir kiti svečiai.

Šventėje prisiminti partizanų žygdarbiai, paminėtos vieno iš žymiausių  Lietuvos partizanų vado, generolo Adolfo Ramanausko–Vanago  100–osios gimimo metinės. Šių žmonių pasirinktas kelias įgavo lemtingą gyvenimo ar mirties vertę, ištikimybės sau ir Tėvynei nuostatą.

Šv. Mišias aukojo Telšių dekanato dekanas, prelatas Juozas Šiurys, Švėkšnos šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios klebonas Saulius Katkus, Gargždų parapijos kanauninkas Jonas Paulauskas, vikaras kun. Donatas Žukauskas. J. Šiurio pamoksle išsakytos mintys ir žodžiai apie patriotizmo dvasią, jausmus, skaudžius praradimus ir didingas asmenybes, paaukojusias gyvybes dėl kilnių tikslų už laisvę,  kėlė susirinkusiems jautrią emocinę būseną.

Iškilminga rikiuote ir šūvių salvėmis  LK KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės, 302 pėstininkų kuopos kariai  pagerbė kovojusius ir žuvusius už Tėvynės laisvę. Toli mišku sklido Lietuvos kariuomenės Klaipėdos Karinių jūrų pajėgų orkestro  (kapelmeisteris P. Memėnas) atliekamų karinių ir patriotinių kūrinių aidai. LR himną ir šventines giesmes giedojo Gargždų tremtinių  choras  ,,Atminties aidai“.

Skulptoriaus–dailininko iš Švėkšnos Adomo Jakševičiaus suprojektuotas Mergelės Marijos paminklas žuvusiam partizanui Juozui Auškalniui–Kudirkai. Antano Balvočiaus nuotr.

Šventei baigiantis susirinkusieji buvo vaišinami kareiviška koše, kurios didžiuliai miniai nepristigo, net buvo siūloma ,,pakartoti“.

Po šventės Antanas Balvočius šilutiškiams pasiūlė aplankyti Skomantų piliakalnį, įrengtą pirmaisiais amžiais po Kristaus ir naudotą iki XIII a. Įspūdinga vietos aplinka, 1928 m. ant aukščiausios piliakalnio vietos pastatytas paminklas, skirtas Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos įamžinti, A. Balvočiaus pasakojamos istorijos apie piliakalnį ir senų laikų įvykius dienos kelionę užbaigė gera ir pakilia nuotaika.

Aldona Toleikė

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite