Šilutės įstaigose įrengti dar 4 defibriliatoriai
Keturiose Šilutės įstaigose įrengti automatiniai išoriniai defibriliatoriai: Šilutės kultūros ir pramogų centre, F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, Šilutės Vydūno gimnazijos sporto salėje bei Laisvalaikio ir sporto namuose, kurių atidarymas suplanuotas balandžio 20 d. o lankytojų laukiama jau balandžio 21 d. Čia veiks baseinas.
Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Šeputis informavo, kad keturis automatinius išorinius defibriliatorius nupirko savivaldybė, vieno kaina su įrengimu sudaro 1520 Eur. Visas pirkinys kainavo 6080 Eur. S. Šeputis priminė, jog anksčiau tokia įranga buvo nupirkta ir sumontuota savivaldybės pastate.
Defibriliatorius – įrenginys, kuriam skirta investicija gali išsaugoti žmogaus gyvybę. Tinkamai jį panaudojus, net ir medicininio išsilavinimo neturintis žmogus gali priversti sustojusią širdį vėl plakti. Defibriliatorius galima rasti didžiuosiuose prekybos centruose, oro uostuose, kai kuriuose sporto klubuose, viešbučiuose ir kt.
Įprasta šią įrangą sumontuoti ten, kur lankosi daug žmonių. Tad Šilutėje irgi pasirinktos gausiai lankomos įstaigos, kad nelaimės metu būtų galima suteikti pagalbą.
Defibriliatorius yra skirtas atkurti širdies veiklą, kai ji netikėtai sustoja. Aparatas automatiškai analizuoja situaciją ir sprendžia, ar reikia elektros impulso, instrukcijos teikiamos lietuvių kalba. Pakenkti žmogui šiais defibriliatoriais yra neįmanoma, nes pats įrenginys renka visą reikiamą informaciją.
Sveikatos ekspertai primena, kad, sustojus širdžiai, aplinkiniai privalo atlikti tris būtinus veiksmus: kuo greičiau iškviesti pagalbą skambinant numeriu 112, neatidėliojant pradėti krūtinės ląstos paspaudimus, o jei yra galimybė, paspaudimus derinti su įpūtimais santykiu 30:2.
Kol vyksta gaivinimas, atsinešti automatinį išorinį defibriliatorių, jį įjungti ir vadovautis defibriliatoriaus komandomis tęsiant gaivinimą, kol atvyks specializuota pagalba.
Defibriliatorių padedame prie nukentėjusiojo, paspaudžiame mygtuką ir klausome nurodymų. Pirmiausia, iškviesti medikus, vėliau – nuimti rūbus nuo nukentėjusiojo krūtinės ląstos. Aparatas naudojamas tik ant nuogos krūtinės ląstos. Atidarę krepšelį, rasite du padus, ant jų parodyta, kaip užklijuoti. Uždėjus padus, defibriliatorius iškart pasižymės, plaka širdis ar ne. Aparatas paprašys atsitraukti, kad patys nenukentėtumėte, ir lieps paspausti mygtuką. Atlikus šoką, defibriliatorius prašys, kad toliau gaivinti. Darome įpūtimus ir paspaudimus. Po dviejų minučių aparatas vėl lieps atsitraukti, vėl nustatinės širdies ritmą ir vėl spręs, ar reikia impulsų, ar ne.
Jeigu širdies defibriliacija bus pradėta per pirmąsias penkias minutes, tikimybė, jog žmogus visiškai pasveiks, siekia net 75 proc. Todėl šios minutės yra labai svarbios ir vadinamos auksinėmis.
Stasė Skutulienė