Šilutėje nebedegina mazuto

Nuo šiol UAB „Šilutės šilumos tinklai“ šiluminę energiją gamina tik degindama biokurą. Tai leido padaryti įgyvendintas projektas „Šilutės miesto katilinės modernizavimas pastatant 10 MW šiluminės galios biokuro katilą“. Viso projekto vertė – 8,8 mln. Lt, 3,8 mln. Lt gauta iš 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos.
Dalis lėšų gauta iš šalies biudžeto, investuota bendrovės pinigų. Pastatytas ne tik naujas biokuro katilas, bet ir visa su jo eksploatavimu susijusi infrastruktūra – kuro sandėliai, medienos saugojimo aikštelės, svarstyklės ir kt.

Simbolinę atidarymo juostelę perkirpo (iš kairės) Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pirmininkas Vytautas Stasiūnas, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius Algis Šaulys ir Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis.

Kodėl brangsta šiluma?
Naujasis katilas buvo paleistas praėjusių metų pabaigoje ir kurį laiką buvo bandomas ir derinamas. Oficialiai katilas perduotas eksploatuoti praėjusią savaitę. Iškilmių pradžioje UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius Algis Šaulys sulaukė Šilutės r. savivaldybės mero pavaduotojo Algirdo Balčyčio tiesmuko klausimo: „Kodėl vis modernizuojant katilinę ir šilumos perdavimo tinklus šiluma Šilutėje vis vien brangsta?“
Jam atsakęs bendrovės vadovas A. Šaulys tikino, kad anksčiau per metus būdavo sudeginama 12 tūkst. tonų mazuto. Jei taip būtų kūrenama iki šiol, mokėtume ne apie 20, kaip dabar, o apie 60 centų už kilovatvalandę šiluminės energijos. Nors Valstybinė kainų ir energetikos komisija ir suskaičiavo didesnes šilumos kainas, šiemet pavykę pigiai nusipirkti biokuro, todėl šiluma kol kas nebrangsianti.

Įgyvendintas projektas „Šilutės miesto katilinės modernizavimas pastatant 10 MW šiluminės galios biokuro katilą“. Viso projekto vertė – 8,8 mln. Lt, 3,8 mln. Lt gauta iš 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos.

 

Pradžia – Juknaičiuose
Susirinkusiems Šilutės šilumos tinklų bendrovės direktorius A. Šaulys priminė kelią, kurį teko nueiti modernizuojant šilumos ūkį.
Pirmasis šiaudais kūrenamas katilas buvo pastatytas prieš 14 metų Juknaičiuose. Tada buvę daug kalbų, kad tų šiaudų trūks, kad gyventojai šals. Tačiau katilas iki šiol veikia ir, anot A. Šaulio, visi patenkinti.
Po poros metų pirmas biokuro katilas atsirado ir Šilutės katilinėje, vėliau buvo pastatyti dar du. Nuo tada apie 80 proc. visos šiluminės energijos jau buvo gaminama deginant biokurą.
Statant energiją taupyti padedantį kondensacinį ekonomaizerį, jau buvo numatyta, kad dar atsiras ir naujas 10 MW galingumo biokuro katilas. „Kai šį katilą pradėjome eksploatuoti, šiluminė energija Šilutėje gaminama tik iš biokuro. Pinigai, kuriuos anksčiau išleisdavome pirkdami importinį mazutą, dabar atitenka vietiniams biokuro gamintojams“, – sakė A. Šaulys.
Jis prisiminė, kaip prieš 15 metų lankantis jau tada biokurą naudojusiose Skandinavijos šalyse, atrodė, kad tokiam pat lygiui pasiekti neužteks ir dviejų gyvenimų, o dabar jau ir pas mus yra taip pat, o kai kas net geriau padaryta.
Bendrovės direktorius už kokybišką darbą padėkojo katilą pagaminusiems UAB „Enerstena“, UAB „Žibų“ statybininkams ir visiems, kurie padirbėjo, kad Šilutėje pradėtų veikti naujas katilas.

Naujasis 10 MW biokuro katilas paleistas prieš gerą pusmetį, tačiau oficialiai priduotas eksploatuoti tik praėjusią savaitę.

Biokuro resursai
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pirmininkas Vytautas Stasiūnas šia proga kalbėjo: „Malonu girdėti, kad šiandien mes sakome gerus žodžius apie centralizuotą šilumos tiekimą. Jeigu toks susitikimas būtų vykęs prieš 15 metų, turbūt pusė kalbų būtų buvę, kaip atsikratyti centrinio šildymo ir pereiti prie individualaus… Ačiū skandinavams ir Vakarų šalims, kurios patarė išsaugoti ir modernizuoti centralizuotą šilumos tiekimą“.
Jis pasidžiaugė, kad Šilutė tapo vienu iš biokuro naudojimo Lietuvoje lyderių. Šiuo metu deginant biokurą šalyje pagaminama apie 35 proc. šiluminės energijos. Iki 2020 m. šis skaičius turėtų padidėti iki 85 proc. Anot V. Stasiūno, būta daug kalbų, kad degindami biokurą greitai iškirsime Lietuvos miškus. Paskaičiuota, kad per metus Lietuvoje užauga 17 milijonų kubinių metrų medienos, o panaudojame apie 7 milijonus. Ir deginama ne pati mediena, o jos atliekos.
Šilumos tiekėjų asociacijos pirmininkas sakė, kad tyrimais nustatyta, jog Lietuvoje per metus galima pagaminti tiek biomasės, kad ji prilygtų 2 milijonams tonų naftos. Sunaudojame tik pusę galimo išgauti biomasės kiekio, kitą dalį prarandame. V. Stasiūno manymu, užuot kasus ir eikvojus turimas naudingas žemės iškasenas, pirmiausia reikia išnaudoti biomasės resursus.
Šilumininkų asociacijos vadovas apgailestavo, kad pirmaudami ES šilumos ūkio modernizavimo srityje, esame paskutiniųjų gretose renovuodami daugiabučius. „Šilumos gamybos ir tiekimo renovacija apie 900 milijonų litų per metus sumažino šilumos gamybos kainas, tačiau dar 680 milijonų per metus galėtume sutaupyti, jeigu būtų renovuoti daugiabučiai“, – kalbėjo V. Stasiūnas.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kur dažniausiai klystama pildant metinę pajamų deklaraciją?

Buhalterinė apskaita – vienas svarbiausių procesų bet kurios įmonės veikloje, nepriklausomai nuo to, kokiai veiklos sričiai ši atstovautų ar kokio dydžio bebūtų. Norint išvardinti darbus, kuriuos įmonės buhalteris atlieka per dieną, mėnesį ar kalendorinius metus (apskaitos darbų atlikimo būtinybė susijusi ir su konkrečiais laiko terminais), neužtektų net ir abiejų rankų pirštų. Vienos užduotys pareikalauja daugiau laiko, kitos, buhalterio įgudimo dėka, atliekamos akimirksniu, tačiau bet kuris apskaitos darbas reikalauja preciziškumo tikslumo: net vienintelis supainiotas skaičius gali atnešti sunkiai įveikiamos painiavos. Specializuota

Papildomai 4,5 mln. eurų katilams keisti

Puspenkto milijono eurų katilams – tiek Aplinkos ministerija papildomai ketina skirti gyventojams, pateikusiems paraiškas gauti kompensacijas už šilumos siurblius arba biokuro katilus. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas atkreipia dėmesį, kad dėl augančių dujų ir kitų išteklių kainų susirūpinę žmonės sprendimus atnaujinti šildymo įrangą tvaresne priima pačiu laiku, todėl iš Klimato kaitos programos į šią priemonę siūloma perkelti papildomus 2,5 mln. eurų jau pateikusiems paraiškas gyventojams ir dar 2 mln. – naujoms paraiškoms. „Visi akivaizdžiai pamatėme, kad šildant būstą taršiu kuru nukenčia ne

Ar Šilutės politikai rinksis Sauliaus Skvernelio su bendraminčiais steigiamą naują partiją?

Valstiečių ir žaliųjų sąjungą, vadovaujamą Ramūno Karbauskio, palikęs ir Seime su bendraminčiais įkūręs frakciją nepartinis Saulius Skvernelis paskelbė, jog steigia Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“. Ar tai gali būti naudinga Valstiečių ir žaliųjų sąjungos likviduoto Šilutės skyriaus nariams, kurie į naują „valstiečių“ skyrių nei kviečiami, nei su jais kalbamasi?   Naujojo „valstiečių“ skyriaus kūrimu ir plėtimu Šilutės rajone rūpinasi buvęs Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda. Šiek tiek anksčiau šio skyriaus atstovai pateikė Šilutės rajono savivaldybės merui Vytautui Laurinaičiui raštą, kad į

Užuolaidų audiniai. Kaip išsirinkti geriausią?

Kuriant jaukų namų dizainą ir ieškant geriausio sprendimo Jus pasitiks patys įvairiausi užuolaidų audiniai, labai didelė spalvų ir raštų įvairovė. Svarbu nepasimesti visoje šioje gausoje ir išsirinkti tai, kas tiktų labiausiai. Užuolaidų pasirinkimas iš tiesų yra labai kruopštus ir daug atidumo reikalaujantis darbas, kurį geriausia patikėti savo srities dizaineriams. Jeigu neturite pakankamai patirties ir įžvalgos tam, kad išsirinktumėte užuolaidų audinius patys, arba tiesiog norėtumėte rasti dar geresnį sprendimą, naudinga pasikonsultuoti su specialistais. Skaitydami toliau atrasite daugybę užuolaidų pasirinkimų patiems įvairiausiems

Taip pat skaitykite