Šiemet pirmą kartą minima Sutartinių diena

2010 m. lapkričio 16 d. į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą buvo įtrauktos lietuvių polifoninės dainos – sutartinės. Siekiant pažymėti šį svarbų įvykį, lapkričio 16-oji Lietuvoje paskelbta Sutartinių diena. Tai įvyko šiemet birželio mėnesį Seimui patvirtinus Atmintinų dienų įstatymo pataisas.

Artinantis šiai svarbiai dienai, Etninės kultūros globos taryba pritarė Etninės kultūros globos tarybos, Lietuvos nacionalinio kultūros centro bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ekspertų parengtam Sutartinių tradicijos puoselėjimo centrų kūrimo metodinių gairių projektui.

Sutartinių tradicijos perdavimo ir puoselėjimo centrų kūrimo metodinės gairės parengtos siekiant apibrėžti sutartinių tradicijos centrų kūrimo koncepciją atsižvelgiant į dabartinę sutartinių tradicijos būklę, galimybes ir siekiamybes. Gairės yra sutartinių tradicijai išsaugoti skirtas strateginis dokumentas, kuriame apibūdinami svarbiausi sutartinių tradicijos bruožai praeityje ir dabar, įvardijami pagrindiniai sutartinių tradicijos centro veiklos principai ir kryptys, sutartinių tradicijos centrų formų įvairovė, sutartinių tradicijos centro statuso suteikimas, sutartinių tradicijos centrų veiklos ir bendradarbiavimas, pateikiamos kitos rekomendacijos dėl sutartinių tradicijos centrų kūrimo Aukštaitijoje ir kitose Lietuvos vietovėse.

Rengėjai tikisi, kad Gairės padės įtvirtinti sutartinių puoselėjimo centrų, buriančių sutartinių mylėtojus, statusą, paskatins kurtis naujus sutartinių mylėtojų židinius ir kitaip prisidės prie sutartinių tradicijos gyvavimo.

Su Gairėmis galima susipažinti Etninės kultūros globos tarybos svetainėje čia.

Gairės galutinai bus įteisintos, kai jas patvirtins Lietuvos nacionalinis kultūros centras bei Lietuvos teatro ir muzikos akademija.

Etninės kultūros globos taryba sveikina visus Sutartinių dienos proga ir kviečia branginti sutartines, UNESCO pripažintas žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybe!

Taryba džiaugiasi, kad Sutartinių diena minima kartu su tarptautine Tolerancijos diena. Sutarimas ir tolerancija – dvi viena kitą papildančios ir pastiprinančios vertybės.

Etninės kultūros globos tarybos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05)

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05) Pamario bibliotekininkų bendruomenę pasiekė skaudi žinia. Žiemiškai baltą gruodžio 5-osios rytą Amžinybėn iškeliavo buvusi ilgametė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos darbuotoja Gerdrūta Leškytė. Daugelis šilutiškių ją prisimena kaip Giedrę iš bibliotekos. Gerdrūta Leškytė gimė 1942 kovo 4 d. Upynoje, Šilalės rajone. 1959 m. baigė Upynos vidurinę mokyklą. Taip pačiais metais pradėjo dirbti Lietuvos TSR valstybinėje respublikinėje bibliotekoje (dabar – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka). 1965–1968 m. dirbo Šilalės rajono Upynos vidurinės

Atsakė, kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti ir eurą, ir kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ir nuo jų parametrų, ir nuo naudojimo laiko. „Elektrinės girliandos turi labai daug parametrų, kurie gali lemti tokių papuošimų elektros sunaudojimą: girliandos ilgis, lempučių kiekis joje, lempučių tipas ir galingumas. Labiausiai elektros sunaudojimas priklauso nuo girliandos lempučių kiekio, tipo ir galingumo, tad į tai

Popietė „Advento vainikas kitaip“

​Švėkšnoje veikiantis „Diemedžio“ ugdymo centras interneto svetainėje pasidalijo šia gera žinia. ​Adventas – laukimo ir susikaupimo, gerų darbų metas. Norisi draugauti, būti geresniais kitiems, dažniau nusišypsoti. Advento simbolis – vainikas, kuris reiškia šviesos troškimą. Gruodžio 2 dieną, ,,Diemedžio” ugdymo centre vyko edukacinė popietė „Advento vainikas kitaip“, kurią organizavo auklėtoja Vilma Uselienė. Popietė prasidėjo B. Fererro istorija apie 4 advento vainiko žvakes, kurios simbolizuoja taiką, tikėjimą, meilę ir viltį. Ši istorija privertė susimąstyti apie tai, kaip svarbu išsaugoti viltį, nes kol

Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje – „Laiškas Gediminui“

Šių metų spalio-lapkričio mėnesiais Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje buvo įgyvendinamas mokyklinis projektas „Laiškas Gediminui“. 2023-ieji metai yra paskelbti Gedimino laiškų metais, todėl vienas iš projekto tikslų ir buvo paminėti šį istorinį įvykį. Mokiniai, dalyvaudami šiame svarbiame projekte, pagilino savo istorines žinias apie Lietuvos kunigaikštį Gediminą, suprato jo rašytų laiškų svarbą, sužinojo, kas padėjo kunigaikščiui jo sumanymą išpildyti ir su kokiais instrumentais buvo rašomi laiškai. Pirmoje projekto dalyje mokiniai buvo supažindinti su daugybe knygų, esančių bibliotekoje, apie garsųjį Gediminą. Antroje

Taip pat skaitykite