Seminare – įvairių šalies regionų žiniasklaidininkai

Lapkričiui įpusėjus, dvi dienas Kaune vyko Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje organizuotas seminaras regioninei žiniasklaidai. Susirinkę žurnalistai ir redaktoriai iš įvairių šalies regionų kartu su EK atstovybės, Vidaus reikalų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, „Carito“, Raudonojo kryžiaus draugijos darbuotojais turėjo galimybę aptarti ir padiskutuoti apie Europos Sąjungos aktualijas – pabėgėlių krizės ir jų integracijos Lietuvoje klausimais, išmokti naujų informacijos pateikimo įgūdžių.

Paskaitą apie geopolitinius procesus skaitė KTU dėstytojas A. Švarplys.

Pabėgėlių krizė
Seminaro dalyviai aptarė Europos Komisijos iniciatyvas, skirtas ekonomikos augimui skatinti ir darbo vietoms kurti. Ekonomikos analitikas Jonas Rasimas akcentavo problemas, kurias EK įžvelgia mūsų šalyje. Tai – mažas gimstamumas ir didelė emigracija. Pasak eksperto, šie dalykai kelia pavojų tolesnei pensijų sistemai. EK pateikia Lietuvai keletą rekomendacijų – gerinti darbo našumą, spręsti darbingo amžiaus gyventojų mažėjimo problemą, investuoti į šiuolaikines našias technologijas.
Kauno Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas Andrius Švarplys apžvelgė Vidurio ir Artimuosiuose Rytuose vykstančius geopolitinius procesus. Jis teigė, kad pabėgėlių krizė yra įvairiapusė problema, kurios išnarplioti, ko gero, neįmanoma. Anot jo, situacija yra komplikuota, susipynė įvairių valstybių interesai. Sirijoje gyvena 22 mln. gyventojų, iš kurių 12 mln. šiuo metu paliko namus. 4,3 mln. išvyko gyventi į kitas valstybes, 8 mln. juda viduje – vis migruoja į saugesnes vietas.
Pasak A. Švarplio, Europoje tikimasi sulaukti 1,5 mln. pabėgėlių. Jiems atviriausia – Vokietija. Šios šalies tapatybei įtaką daro postholokaustinis mentalitetas. Vokietiją slegia jos nacistinė praeitis, žmonės jaučia prigimtinę kaltę. Todėl ši valstybė yra labiausiai suinteresuota padėti karo migrantams.
„Kodėl ši krizė stipriai paūmėjo dabar? Yra kelios versijos. Pirma, Turkijoje esančios laikinosios stovyklos perpildytos, jose ypač pablogėjo gyvenimo sąlygos. Taip pat manoma, kad įtakos turi Rusija. Šios šalies interesas – skaldyti Europos šalis. Ji nori stipraus vaidmens pasaulio arenoje, todėl skatina pabėgėlių migraciją į Europą“, – teigė lektorius.
EK atstovybės Ryšių su žiniasklaida grupės vadovas Giedrius Sudikas apžvelgė EK veiksmus pabėgėlių srautams valdyti. Pasak pranešėjo, būtina apsaugoti išorines valstybių sienas, registruoti pabėgėlių srautus, suteikti pagalbą bet kuriai ES valstybei narei, atsidūrusiai kritinėje padėtyje, taikyti veiksmingą pabėgėlių grąžinimo politiką tiems migrantams, kurie neturi teisės pasilikti Europos Sąjungoje.
Integracija Lietuvoje
Kitas seminaro tikslas buvo aptarti daugiau nei tūkstančio karo pabėgėlių socialinės integracijos klausimus mūsų šalyje. Karo migrantų perkėlimo į Lietuvą praktinius aspektus nagrinėjo šalies institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Ruklos pabėgėlių priėmimo centro vadovas Robertas Mikulėnas akcentavo, kad šioje įstaigoje pabėgėliai sulauks apgyvendinimo, teisinių, vertimo paslaugų, bus aprūpinti drabužiais, mokyklinėmis prekėmis. Jiems bus organizuojami intensyvūs lietuvių kalbos kursai, teikiama sveikatos priežiūra, mokamos pašalpos maistui.
Pasak R. Mikulėno, atvykėliai bus supažindinami su užimtumo galimybėmis – vyks profesinio orientavimo ir konsultavimo kursai. Apsigyvenęs savivaldybės teritorijoje, prieglobstį gavęs užsienietis dėl darbo galės kreiptis į Darbo biržą ir dalyvauti daugelyje aktyvios darbo rinkos politikos priemonių.
Konferencijoje dalyvavusios nevyriausybinių organizacijų atstovės – Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ Užsieniečių integracijos programos vadovė Ilma Skuodienė ir Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos l. e. p. generalinė sekretorė Gintarė Guzevičiūtė – papasakojo apie šių organizacijų veiksmus, užtikrinančius sėkmingą pabėgėlių integraciją. Jos akcentavo ir iššūkius, su kuriais susidurs abi pusės – šalies visuomenė ir karo migrantai. Tai – vertėjų trūkumas, sunki būsto paieška, komplikuotas vaikų įsitraukimas į mokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas, neigiamos visuomenės nuostatos ir kt.
Abi lektorės pabrėžė, kad visuomenė turi suprasti karo pabėgėlių problemas ir būti pasiruošusi šiuos žmones priimti, o pastarieji turi būti pasirengę įsilieti į Lietuvos bendruomenę, siekti išmokti kalbą, rasti darbą, socializuotis. Valstybės pareiga – visomis priemonėmis padėti šiuos tikslus įgyvendinti.
Paskaitą apie Lietuvos totorių bendruomenę skaitė Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas Adas Jakubauskas. Totoriai – mūsų šalies senbuviai, išpažįstantys musulmonų tikėjimą. Šiuo metu Lietuvoje musulmonai gali lankyti keturias mečetes – Raižių kaime (Alytaus r.), Nemėžio kaime (Vilniaus r.), Keturiasdešimt Totorių kaime (Vilniaus r.) ir Kaune.
Praktinės žinios
Kita seminaro dalis buvo skirta praktiniams mokymams. Latvijoje įsikūrusios įmonės „Infogr.am“ atstovai Lauris Latavietis ir Gabrielius Vaičaitis supažindino su šios įmonės internetiniais įrankiais, skirtais informacijai pateikti infografikų forma. Infografikas – tai interaktyviai ir patraukliai pateiktas duomenų rinkinys tam tikra tema. Galima duomenis surašyti tekstu arba pavaizduoti įvairiais grafikais, simboliais, iliustruoti paveikslėliais, komiksais, animacija. Tai šiuolaikinis informacijos perdavimo būdas, kuris pastaruoju metu tampa itin populiarus.
Apie interneto įrankius paskaitą skaitė ir Vilniaus universiteto lektorius Džiugas Paršonis.

Kristina
DIEMINTAITĖ-STEPŠIENĖ
Jonavos r. laikraštis „Naujienos“

Hits: 13

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite