Seimas išrinktas. Triuškinančią pergalę švenčia Valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Po Seimo rinkimų rudeniškai gelstanti Lietuva „sužaliavo“ – iš 141 vietos Seime net 54 rinkėjai patikėjo nepartinio Sauliaus Skvernelio bei Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio komandai kurią gali papildyti ir šiai sąjungai priklausantys dar du rinkimus laimėję save išsikėlę vienmandatininkai.
Iš likusių 85 Seimo mandatų 31 tenka konservatoriams, 17 – socialdemokratams, 14 – liberalsąjūdiečiams, po 8 – Lenkų rinkimų akcijai ir partijai Tvarka ir teisingumas, 2 – Darbo partijai. Rinkėjai atstūmė valdžioje buvusias partijas.
Didžiausiu antrojo rinkimų turo netikėtumu tapo stulbinanti „valstiečių“ pergalė ir Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų skaudus pralaimėjimas: jau užsitikrinę 21 mandatą, antrajame ture tegavo 10, o „valstiečiai“, po pirmojo turo buvę antri, gavo net 35 mandatus ir tapo absoliučiais rinkimų nugalėtojais. Išankstiniais duomenimis, jie Seime gali turėti 56 vietas. Mat iš 4 save išsikėlusių ir į Seimą išrinktų politikų du yra Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai. Politologai daro išvadą, kad antrajame rinkimų ture konservatoriai neturėjo kitų juos palaikiusių partijų, o darbiečiai, tvarkiečiai, net ir socialdemokratai, tikėtina, balsavo už „valstiečius“.
Šilutės rinkimų apygardoje
Šilutės rinkimų apygardoje visose 28 balsavimo apylinkėse daugiausia balsų per antrąjį turą gavo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Alfredas Stasys Nausėda. Surinkęs 7471 balsą (63,43 proc.), jis aplenkė Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų Šilutės skyriaus pirmininkę Sandrą Tamašauskienę, už kurią balsavo 4017 rinkėjų, tai sudarė 34,1 proc.
Iš viso Šilutės rinkimų apygardoje balsavo beveik 11,5 tūkst. rinkėjų, nors jų čia priskaičiuojama 32,5 tūkst. Antrajame rinkimų ture dalyvavo vos per 36 proc. Šilutės apygardos rinkėjų. Antrajame ture varžėsi du vienmandatės apygardos kandidatai, kurie pirmajame ture gavo daugiausia balsų. Laimi tas, kuris gauna daugiau balsų. Ir pirmajame, ir antrajame turuose Šilutės apygardoje daugiausia balsų gavo A. S. Nausėda, vos prieš Seimo rinkimus palikęs socialdemokratus ir įstojęs į Valstiečių ir žaliųjų sąjungą bei tapęs šios sąjungos kandidatu į Seimą Šilutės apygardoje.
Išankstiniais duomenimis, Šilutės apygardos rinkėjai tiesiogiai į Seimą išrinko A. S. Nausėdą, dalis Šilutės rajono rinkėjų Švėkšnos, Vainuto, Gardamo krašte prisidėjo, kad tiesiogiai į Seimą būtų išrinktas ir Remigijus Žemaitaitis, dabar vadovaujantis partijai Tvarka ir teisingumas, nurungęs konservatorių Stasį Šedbarą. Kitas tvarkiečių atstovas Kęstas Komskis į Seimą išrinktas pagal šios partijos sąrašą, tačiau Vyriausioji rinkimų komisija dar nepaskelbė išvados dėl kilusio galimo balsų pirkimo skandalo, kuriame minima K. Komskio pavardė. Socialdemokratas Artūras Skardžius, praėjusią kadenciją buvęs tiesiogiai išrinktas į Seimą Šilutės–Pagėgių apygardoje, į parlamentą turėtų patekti pagal partijos sąrašą.
Šilutės rajono socialdemokratai palaikė buvusį savo partietį A. S. Nausėdą, kuris yra ir Savivaldybės tarybos narys, mandatą gavęs su socialdemokratais, tačiau perėjęs pas du „valstiečius“, kuriems tai buvo galimybė sudaryti frakciją. Tad A. S. Nausėdos išėjimas į Seimą gerina Šilutės rajone socialdemokratų situaciją – į Savivaldybės tarybą ateitų socialdemokratas Saulius Vytuvis, socialdemokratai susigrąžintų valdančiojoje daugumoje stipresnes pozicijas. Vydūno gimnazijos mokytoja, Savivaldybės tarybos narė Sandra Tamašauskienė priklauso Savivaldybės tarybos opozicijai.
Pergalės ir pralaimėjimai
Antrajame rinkimų ture iš 2,4 milijono rinkėjų dalyvavo per 913 tūkst., tai sudaro beveik 38 proc.
Akivaizdu, kad Lietuvą ketverius metus valdžiusias partijas rinkėjai atstūmė. Premjeras, socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius Vilkaviškyje pralaimėjo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovui. Ministrę darbietę Virginiją Baltraitienę Kėdainiuose aplenkė save išsikėlęs kandidatas. Pralaimėjo ministras socialdemokratas Juozas Olekas, sėkmės Druskininkų krašte pritrūko ir socialdemokratei Kristinai Miškinienei. Vienmandatėse apygardose laimėjo tik keturi socialdemokratai: ministras Rimantas Sinkevičius, anksčiau irgi ministru dirbęs Antanas Vinkus, dar Andrius Palionis ir Mindaugas Bastys.
„Valstiečių“ atstovams pralaimėjo socialdemokratai Julius Sabatauskas, Tauragėje – Darius Petrošius. Jurbarko – Pagėgių apygardoje prieš „valstiečių“ kandidatą laimėjo Liberalų sąjūdžio atstovas Ričardas Juška.
Net Kaune pergalę šventė tik vienas konservatorius – jų lyderis Gabrielius Landsbergis, o „valstiečių“ porelė Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis antrajame ture aplenkė garsius konservatorius Rimantą Joną Dagį ir Kęstutį Masiulį. Konservatorius Mykolas Majauskas Vilniuje nurungė Artūrą Zuoką, į Seimą tiesiogiai išrinkta vienintelė politinės partijos „Lietuvos sąrašas“ atstovė Aušra Maldeikienė, taip pat Simoną Gentvilą Klaipėdoje nurungęs antikorupcinės koalicijos lyderis Naglis Puteikis. Mandatą gauna ir vienas Lietuvos žaliųjų partijos atstovas – šios partijos pirmininkas Linas Balsys. Klaipėdoje pralaimėjo konservatorė Agnė Bilotaitė, kurią aplenkė „valstietis“ Dainius Kepenis.
„Valstiečiams“ pralaimėjo ir buvęs ministras konservatorius Kazys Starkevičius, „baltąsias pirštines“ į konservatorių kandidato vardą iškeitęs Tadas Langaitis, prieš antrąjį rinkimų turą dėl neaiškios kilmės galimai paveldėtų itin didelių piniginių lėšų iš konservatorių pašalintas medikas Juozas Pundzius. Vos per plauką naujojoje Vilnioje antrąjį rinkimų turą laimėjo konservatorė Monika Navickienė, aplenkusi skandalingai pagarsėjusį Algirdą Paleckį. Pergalė nusisuko nuo garsiųjų konservatorių Audroniaus Ažubalio, Vilijos Aleknaitės–Abramikienės, Manto Adomėno, Rasos Juknevičienės, Valentino Stundžio, buvusio krepšininko Sergejaus Jovaišos, dainininko Vytauto Juozapaičio, buvusio ministro liberalsąjūdiečio Gintaro Steponavičiaus.
Tiesa, pralaimėjimas antrajame rinkimų ture daugeliui nereiškia visiško pralaimėjimo: konservatorių, socialdemokratų, liberalsąjūdiečių, tvarkiečių dauguma Seimo senbuvių mandatus gaus į parlamentą patekę pagal partijų sąrašus. Daugiausia naujų veidų galima tikėtis tik iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos 56 atstovų. Tačiau rinkimų vakarą politologai įspėjo: Lietuva išsirinko katę maiše, tad dabar teks traukti ją už ūsų iš maišo ir žiūrėti, ką turi… Rinkėjai balsavo už permainas. Belieka palaukti, kokių jų bus.
Vakar Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su rinkimus laimėjusios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovais, po jų kvietėsi konservatorius – jie rinkimuose yra antri. Ar tai galimos valdžios formavimo pradžia?
Dešimtmečius Seime buvusių socialdemokratų viršūnei praverstų ir opozicijos suolelis. Nors korupcijos skandalas nebaigtas, Liberalų sąjūdis uoliai šliejasi prie konservatorių ir skaičiuoja, kiek mandatų drauge gavo. Kur nuklys tie po kelis ar vieną mandatą gavusieji, tik jiems žinoti. Darbo partijos korta mušta. Liūdnai varpai skambina ir partijai Tvarka ir teisingumas. Tik savo kąsnelį nuolat gauna Lenkų rinkimų akcija, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) su A. Zuoku irgi jau eina į užmarštį.
Rinkimai nenustebino: rinkėjai vėl puolė gelbėtojams po kojomis. Galbūt šįkart tai pateisins didelius lūkesčius, nes ankstesnieji „gelbėtojai“ stebuklų neparodė.
Stasė SKUTULIENĖ
Hits: 305