Savivaldybės raginamos nusistatyti leidimų laidoti išdavimo ir kapaviečių skyrimo tvarką

Aplinkos ministerija paragino savivaldybes peržiūrėti leidimų laidoti išdavimo ir naujų kapaviečių skyrimo tvarką pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos pateiktas pastabas.

Vyriausybės patvirtintose Kapinių tvarkymo taisyklėse nustatyta, kad rašytinį leidimą laidoti pagal šių taisyklių priede pateiktą formą savivaldybės tarybos nustatyta tvarka išduoda savivaldybės vykdomoji institucija arba jos įgalioti asmenys, arba seniūnai, jeigu jie seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje atlieka kapinių priežiūrą.

Savivaldybė turi nusistatyti tvarką, pagal kurią išduodami rašytiniai leidimai laidoti. Jei kiekvienose savivaldybės kapinėse leidimai laidoti išduodami ir naujos kapavietės skiriamos pagal skirtingus reikalavimus, jie turėtų būti reglamentuoti šioje tvarkoje.

Kapavietės ar kolumbariumo nišos turi būti skiriamos laikantis lygiateisiškumo principo. Gerąja praktika laikytina, kai naujos kapavietės ar kolumbariumo nišos skiriamos eilės tvarka. Jei dėl objektyvių priežasčių savivaldybė siekia numatyti kapaviečių skyrimo išimtis, jos turi būti reglamentuotos aiškiai, be galimybės taikyti dviprasmiškai.

Žmogaus palaikams, tarp jų balzamuotiems ir kremuotiems, laidoti atsižvelgiant į laidojančio asmens prašymą neatlygintinai skiriama kapavietė arba niša savivaldybės lėšomis įrengtame kolumbariume, jeigu jis yra. Kremuotus žmogaus palaikus leidžiama išbarstyti kapinėse esančiame pelenų barstymo lauke.

Leidimas laidoti išduodamas laidojančiam asmeniui pateikus rašytinį prašymą ir medicininį mirties liudijimą ar sveikatos apsaugos ministro patvirtintos formos medicinos dokumentų išrašą, jei norima laidoti žmogaus vaisių iki 22-os nėštumo savaitės. Leidimas laidoti gali būti išduotas ir kapavietė ar kolumbariumo niša gali būti skiriama tik tada, kai pateikiamas medicininis mirties liudijimas. Teisės aktai nenumato galimybės kapavietės ar kolumbariumo nišos užsirezervuoti iš anksto. Savivaldybės tarybos patvirtintose Kapinių tvarkymo taisyklėse turi būti reglamentuoti ir tie atvejai, kai skiriamos įrengtos mokamos kapavietės ar ne savivaldybių lėšomis įrengtos mokamos kolumbariumo nišos.

Pasitaiko atvejų, kad savivaldybės tarybos patvirtintose kapinių tvarkymo taisyklėse nustatomas reikalavimas leidimą laidoti išduoti ir skirti naują kapavietę ar kolumbariumo nišą tik tada, kai mirusysis buvo arba laidojantis asmuo yra  tam tikros savivaldybės gyventojas. Jei toks reikalavimas nustatytas, jam neturėtų būti taikomos išimtys arba jos turėtų būti aiškiai reglamentuotos: kokiais atvejais ar kokius dokumentus pateikus galima būtų laidoti mirusįjį, jei jis nebuvo ir laidojantis asmuo nėra savivaldybės gyventojas. Savivaldybės teritorijoje esančių kapinių priežiūrą organizuoja ir lėšas priežiūrai skiria savivaldybė. Savivaldybių vykdomosios institucijos  koordinuoja ir kontroliuoja kapinių prižiūrėtojų darbą.

Atkreipiame dėmesį, kad Administracinių nusižengimų kodekso 369 straipsnyje nustatyta atsakomybė už Kapinių tvarkymo taisyklių ar kitų kapinių tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą ir kapinių prižiūrėtojų kaupiamų duomenų tvarkymą nesilaikant reikalavimų. Administracinių nusižengimų tyrimą atlieka ir administracinių nusižengimų protokolus už šiuos pažeidimus surašo savivaldybių administracijos.

Kapinių prižiūrėtojas kapinėse turi palaikyti švarą, tvarką, registruoti duomenis laidojimų ir kapaviečių statinių registravimo žurnale, atlikti kitas Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatyme, Kapinių tvarkymo taisyklėse ir sutartyje su savivaldybe arba religine bendruomene ar bendrija numatytas funkcijas.

Kapinių prižiūrėtojas turi užtikrinti, kad kapinėse būtų vandens, kapinių teritorijoje susidarančios atliekos būtų tvarkomos pagal suderintą su savivaldybe ar komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratoriumi atliekų surinkimo grafiką. Atliekų surinkimo priemones pripildžius anksčiau kapinių prižiūrėtojas organizuoja papildomą šių atliekų surinkimą.

Atsižvelgiant į šias nuostatas išlaidas už švaros ir tvarkos palaikymą kapinėse, kapinių aprūpinimą vandeniu, atliekų, susidarančių kapinėse tvarkymą apmoka savivaldybė ir jokie papildomi mokesčiai iš gyventojų už šias paslaugas negali būti imami. Mokestis už tam tikrų transporto priemonių patekimą į kapines taip pat neturėtų būti imamas.

Nustatyti specialūs reikalavimai į kapines įvažiuojančių transporto priemonių vežamiems daiktams – paminklams, statybinės medžiagoms ir pan. yra nepagrįsti ir ribojantys už kapaviečių priežiūrą atsakingų asmenų ir jiems paslaugas teikiančių verslo subjektų veiklą, todėl tokie reikalavimai neturėtų būti įtraukiami į savivaldybės tarybos nustatytas kapinių tvarkymo taisykles.

Primename, kad Žmonių palaikų laidojimo įstatyme savivaldybėms nustatyta prievolė iki 2023 m. sausio 1 d. savo interneto svetainėje paskelbti pagal Vyriausybės nustatytus reikalavimus sudarytą ir savivaldybės tarybos patvirtintą visų savivaldybės teritorijoje esančių veikiančių, riboto laidojimo ir neveikiančių kapinių sąrašą. Sąrašas turi būti atnaujinamas ir tvirtinamas kartą per metus. To dar nepadariusios savivaldybės turi suskubti įgyvendinti šį reikalavimą.

Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Gydytojai rekomenduoja hidrolizuotą kolageną. Kas tai?

Apie kolageno papildus ir jų naudą girdėjo daugelis. Tačiau ne visiems pažįstamas hidrolizuotas kolagenas, kurio sudėtyje gausu aukščiausios kokybės I, II ir III tipo kolageno peptidų. Kuo ypatingas šis papildas ir ką žinoti apie jo vartojimą? Atsakome! Kokybiškas maisto papildas Hidrolizuotas kolagenas, paprastai išgaunamas iš galvijų, yra populiarus miltelių formos papildas, kuris nuo kitų kolageno papildų skiriasi savo forma, bet ne veiksmingumu. Šios rūšies kolagenas suskaidomas į mažesnius peptidus, kad būtų lengviau įsisavinamas, todėl jis labai efektyviai veikia odos sveikatą,

Geriausios antklodės visiems metų laikams. Kaip išsirinkti?

Antklodės yra svarbi miego dalis, daranti įtaką ne tik komfortiškam miegui, bet ir bendrai gyvenimo gerovei. Pasirinkus tinkamą antklodę, ypač vilnonę, galima pagerinti miego kokybę ir savijautą visais metų laikais. Vilnonės antklodės yra ypač vertinamos dėl jų natūralių savybių, kurios suteikia šilumą, reguliuoja drėgmės lygį ir leidžia odai kvėpuoti. Vilna yra gamtos duota medžiaga, turinti  puikias izoliacines savybes. Tai reiškia, kad vilnonė antklodė gali suteikti šilumos, kai reikia, tačiau tuo pat metu gali būti naudojama visais metų laikais, reguliuojant kūno

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkant rankinę vyrui?

Laikai, kai vyrai buvo santūrūs dėl aksesuarų, seniai praėjo. Vis labiau populiarėja tokie vyriški aksesuarai kaip elegantiškas laikrodis, sąsagos, krepšys ar rankinė. Tinkamai priderinti prie stiliaus ir progos suteikia vyriško charakterio ir elegancijos.   Vyriška odinė rankinė per petį yra praktiškas ir stilingas aksesuaras, galintis papildyti bet kurio vyro garderobą. Renkantis tokią rankinę, svarbu atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų, kurie padės išsirinkti kokybišką ir ilgalaikį gaminį. Atkreipkite dėmesį į odos kokybę. Aukštos kokybės oda yra patvari, atspari dėvėjimuisi ir

Šilutės ligoninėje atnaujinta įranga akių ligų diagnostikai

Konsultacinės poliklinikos akių ligų kabinetas pasipildė šiuolaikišku, išskirtines diagnostines galimybes turinčiu optiniu koherentiniu tomografu. Akių vidines struktūras (visus tinklainės sluoksnius) leidžiantis pamatyti prietaisas gerokai pagerina ankstyvąją akių ligų diagnostiką ir gydymą. Neskausmingas prietaisas Nuo šiol pacientams, sergantiems glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija, diabetine retinopatija ir kitomis akių ligomis, nereikės vykti į kitus miestus, norint patikslinti diagnozę ir atlikti tyrimą. Šis neinvazinis, šviesos metodu pagrįstas tyrimas neturi jokių skausmingų pojūčių, yra saugus, patogus ir atliekamas per trumpą laiką (nuo 5 iki 10

Taip pat skaitykite