Sausio 13–ąją Šilutėje – su kartėliu…

Laisvės gynėjų dieną, sausio 13-ąją, Šilutėje buvo saulėta. Jaunieji šauliai prie Šilutės kultūros ir pramogų centro nešė malkas ir kūrė laužą, o Tomas Stražnickas pagarbiai laikė plevėsuojančią trispalvę. Į Laisvės gynėjų dienos minėjimą susirinko gal 100 žmonių.

 

Šeštadienį po šia proga aukotų šv. Mišių Šv. Kryžiaus katalikų bažnyčioje žmonės patraukė į kultūros centrą. Sugiedotas himnas. Tylos minute pagerbta 14 žuvusiųjų, kai ekrane rodytos jų nuotraukos.

 

Koncertavo Šilutės meno mokyklos styginių instrumentų ansamblis, vadovė Albina Kazlauskytė. Jaunieji Šilutės kultūros ir pramogų centro praktikantai Gabija ir Tomas, kuriems buvo patikėta vadovauti minėjimui, į sceną tarti žodį pakvietė Šilutės r. savivaldybės merą Vytautą Laurinaitį, jaunimo reikalais besirūpinantį Savivaldybės tarybos narį Tomą Budrikį ir rajono mokinių tarybos pirmininkę Kristiną Juzelėnaitę.
Būrys Lietuvos mokinių sąjungai priklausančių vaikinų ir merginų maloniai pasitiko besirenkančius į minėjimą, kiekvienam į atlapą įsegė po mėlynos neužmirštuolės popierinį žiedą.
Šilumos susirinkusiems suteikė politinių kalinių ir tremtinių choras „Pamario aidas“, kurio tris atliktas dainas žiūrovai lydėjo plojimais, padėkojo net atsistoję.
Po to rodytas filmas apie lietuvių šeimas ir laisvės siekį. Po minėjimo pakviesta išgerti puoduką arbatos, pasikalbėti.

 

Atėjusiųjų mintys
„Tokia diena, kaip neateisi? Ir oras gražus, ir šventė. Atėjau, žinau visus tuos įvykius, nors nedalyvavau Vilniuje, mat tuomet neišleido, rimtai dirbau, bet viską sekiau. Man ši diena svarbi“, – sakė kalbintas iš Inkaklių į Šilutę persikėlęs Kazys Murauskas.
„Man tai svarbi diena. Tądien mes buvome sūnėno vestuvėse, naktį išėjome į lauką, pamatėme, kas dedasi. Šventė baigėsi. Dukra gyveno Vilniuje, susisiekti negalėjau, naktis buvo labai baisi. Vestuvės baigėsi, jokio džiaugsmo, iš ryto arbatos išgėrėme. Man pikta, kad šiandien čia nėra žmonių. Mes „Atėnų“ klube einame sportuoti, susirenkame po 40–50 senjorų. Kviečiau, o bus gal 2-3“, – sakė šilutiškė Donata Pocienė.
„Aš tikėjau laisve, mano vyras mirė nesulaukęs Nepriklausomybės. Sausio 13 diena man ypatinga. Mano sūnus Edmundas ten stovėjo, budėjo, jį išvežė iš Šilutės į Vilnių naktį, kai ten jau ėmė šaudyti… Labai verkiau. Po to sūnus dirbo krašto apsaugoj, vėliau jį perkėlė į muitinę. Dabar aš džiaugiuosi, labai džiaugiuosi. Ką čia skųsiesi, tik sveikata prastoka…“ – graudulio ir ašarų neslėpė šilutiškė Ona Šmitienė.
Savivaldybės tarybos narys, Šilutės pirmosios gimnazijos istorijos mokytojas ekspertas Algirdas Gečas pirmiausia pasidžiaugė, kad jaunimo būryje mato ir savo auklėtinių gimnazistų: „Kiekvienas aktyvus pilietis turi ateiti, pabūti su visais, nes tai unikali mūsų istorijos diena – Laisvės gynėjų diena. Skaičiau Mečio Laurinkaus interviu, jis sako: „Tylioji Lietuva atėjo“. Žmonės nutilo, susigūžė, bijo, nebetiki nei savimi, nei savo valstybe. Manau, kad išgyvename krizinį laikotarpį. Tai ir valstybės, ir šeimos, ir kiekvieno žmogaus krizė. Gal todėl čia renkasi tiek mažai žmonių. Tačiau aš visada ieškau pozityvo – štai kiek jaunimo aplinkui! Yra jaunųjų šaulių. Gal ir nesame visai tylūs“.
„Mums šventė, Pergalės diena, smagu su visais švęsti. Prisimenu tą dieną prieš 27 metus. Mes tada budėjome Savivaldybėje, slėpėme dokumentus, antspaudus, visa kita, kad pavergėjai to negautų į rankas. Viskas buvo išslapstyta. Buvo net tokios pašto dėžutės, jeigu tektų pasitraukti į pogrindį, kad per neutralių žmonių pašto dėžutes galėtume vieni su kitais susisiekti. Aš tuomet buvau Šilutės miesto meru. Pagalbininkų, bendraminčių buvo gausybė. Visas Sąjūdis buvo bendraminčiai, žmonės ateidavo ir klausdavo, kuo padėti, gal pinigų reikia… Čia salė pustuštė… Matyt, žmonėms atrodo, kad tai, kas iškovota, yra natūralu, kasdieniška. O jeigu kiltų būtinybė, esu tikras, žmonės sueitų, subėgtų“, – kalbėjo šilutiškis Antanas Krušnauskas.
„Būtų keista, jeigu buvę Lietuvos Respublikos Seimo nariai nešvęstų šios šventės, šios datos“, – sakė buvęs Seimo narys verslininkas Audrius Endzinas. „Man – šventė. Žinau, salėje pamatysiu liūdną vaizdą… Nedaug žmonių. Nepaisant to, aš švęsiu. Turime vieną gerą žinią – mūsų niekas neverčia švęsti. Nei verčia, nei trukdo švęsti. Ir žmonės naudojasi šia teise. Aš švenčiu. Manau, prireikus ir sueitų, ir parvažiuotų. Tikiu tuo! Nors gal esu nepataisomas optimistas? Tikiuosi, kad netgi tų, kurie išvažiavę iš Lietuvos, bent dalis tikrai sugrįžtų ginti savo valstybės“, – sakė A. Endzinas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite