Saugomos teritorijos – vartai į tikrąjį gamtos pažinimą

Lietuvos saugomos teritorijos šį sezoną stebina net ir visko mačiusius šalies ir užsienio keliautojus. Nacionalinių ir regioninių parkų veidas per pastaruosius keletą metų pasikeitė neatpažįstamai.

Gausybė sutvarkytų ir pritaikytų lankymui objektų, įrengti pažintiniai takai, atidaryti lankytojų centrai, įkurtos gamtos mokyklos, išpuoselėti kraštovaizdžio kompleksai.

Dabar kiekvienam turistui pasiekti saugomų teritorijų infrastruktūrą yra patogu, paprasta ir greita – tereikia susirasti norimą lankytojų centrą ir į jį atvažiuoti.

„Pastebėjome, kad pastaruoju metu randasi vis daugiau žmonių, ieškančių galimybių kokybiškai ir atsakingai praleisti laiką gamtoje. Saugomos teritorijos visapusiškai patenkina tokį poreikį. Pasitelkus Europos Sąjungos finansavimą, nacionalinių ir regioninių parkų infrastruktūra tapo patraukli ir pavieniams keliautojams, ir grupėms, ir šeimoms su mažais vaikais. Įkurti lankytojų centrai su unikaliomis interaktyviomis ekspozicijomis bei dėl savo paslaugų asortimento jau vadinami vartais į saugomas teritorijas“, – turizmo sezoną saugomose teritorijose atidaryti kviečia Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) prie Aplinkos ministerijos direktorė Agnė Jasinavičiūtė.

Lankytojai visą aktualią informaciją apie saugomas teritorijas bei jose esančius lankytinus objektus gali rasti informacinėje svetainėje saugoma.lt. „Čia kiekvienas keliautojas pats be jokio vargo gebės susiplanuoti maršrutą: pasirinkti saugomą teritoriją, tuomet atvykti į joje esantį lankytojų centrą, čia apžiūrėti ekspoziciją bei su specialistu suplanuoti tolimesnį žygį – savarankiškai keliauti pažintiniu taku, užsisakyti ekskursiją ar edukaciją“, – aiškina A. Jasinavičiūtė.

Gamtosaugininkė primena, kad verta aplankyti naujas lankytojų centrų ekspozicijas – Nemuno kilpų ir Dubysos regioniniuose parkuose. Turistų dėmesio nemažai sulaukia ir Kurtuvėnų regioninio parko, Žuvinto biosferos rezervato, Viešvilės gamtinio rezervato lankytojų centrų ekspozicijos bei    Aukštaitijos nacionalinio parko bitininkystės muziejaus ekspozicija.

Į saugomas teritorijas žvelkite iš aukštai

Daugeliui kyla klausimas, nuo ko pradėti pažintį su Lietuvos saugomomis teritorijomis. VSTT viešųjų pirkimų ir projektų skyriaus vedėja Miglė Bartašė rekomenduoja susidaryti piliakalnių sąrašą, kuriuos norite aplankyti. „Atvažiuokite ir užkopkite į sutvarkytus piliakalnius. Įspūdingi vaizdai atsiveria žvelgiant nuo Liškiavos, Kartupėnų ir Merkinės piliakalnių. Ypatingi Vytauto ir Rambyno kalnai“, – apžvelgia M. Bartašė.

Specialistė primena, kad išskirtines patirtis grupėms siūlo gamtos mokyklos. Šiuo metu Lietuvoje jų yra devynios. „Šios įstaigos sudaro sąlygas artimiau susipažinti su saugomų teritorijų vertybėmis, objektais, ilgiau pabūti gamtoje. Vasarą organizuojamos stovyklos, naktiniai žygiai ir kiti edukaciniai patyrimai. Pavyzdžiui, Varnių regioninio parko gamtos mokykla organizuoja naktinius žygius per kūlgrindą. Keliaujama Paršežerio pažintiniu taku, maždaug per penkias valandas nueinama vienuolika kilometrų“, – išskirtiniais patyrimais dalinasi M. Bartašė.

Netrukus duris atvers gamtos mokykla Kuršių Nerijoje – Smiltynėje ir Nidoje, o rudenį lankytojus kvies ir unikalus lankytojų centras Juodkrantėje. Gamtinį turizmą vertinantys lietuviai jau mėgaujasi Šilėnų – Naujosios Rėvos, Dubysos, Vainežerio pėsčiųjų takais, pažintiniu dviračių taku Anykščių regioniniame parke, o netoli nuo Kauno nutolęs Arlaviškių kadagyno takas jau tapo trumpus atstumus mėgstančių šeimų su mažais vaikais atradimu.

Mėgstančius gamtos paveldo objektus pasitinka Stelmužės, Karvelių ąžuolai, Veisiejų uosis, o besidomintys kultūros paveldu gali aplankyti sutvarkytą ir lankymui pritaikytą Vištyčio malūną. Ne ką mažiau įdomūs kraštovaizdžio kompleksai: Mergiškių, Rambyno, Germanto, Šventosios aukštupio bei Nemuno kilpų apžvalgos bokštas.

„Orientuotis saugomose teritorijose padeda informacinė sistema (stendai, ženklinimas). Viskas sudėliota taip, kad kiekvienas žmogus galėtų patogiai pasirinkti, atvykti nepasiklysdamas ir negaišdamas laiko papildomai informacijos paieškai“, – primena M. Bartašė.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos inf. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Šiuolaikinių miško namelių privalumai ir patogumai atostogoms

Birštonas, esantis šalia Nemuno upės vingio, yra viena iš populiariausių atostogų vietų Lietuvoje, garsėjanti savo natūralia grožiu ir gydomosiomis mineralinių šaltinių savybėmis. Naturcamp.lt Birštone siūlo unikalią galimybę mėgautis šiuo nuostabiu kurortu, teikiant daugybę privalumų ir patogumų, kurie užtikrina nepamirštamas atostogas. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines priežastis, kodėl verta pasirinkti naturcamp.lt Birštone. Gamtos grožis ir ramybė Birštonas yra žinomas dėl savo gražių kraštovaizdžių, žaliuojančių miškų ir gaivaus oro. Naturcamp.lt siūlo galimybę apsistoti pačioje gamtos širdyje. Miško nameliai vieta, kur galima mėgautis paukščių

Gera žinia specialybę užsienyje įgijusiems lietuviams – kvalifikacija bus pripažinta ir Lietuvoje

Nuo šiol užsienyje įgijus profesinę kvalifikaciją, ji bus pripažinta ir Lietuvoje. Į tėvynę norintiems grįžti lietuviams ar atvykstantiems užsieniečiams nebereikės dar kartą siekti užsienyje jau įgytų kompetencijų, kad galėtų sėkmingai įsidarbinti ar tęsti mokslus Lietuvos profesinio mokymo įstaigoje ar aukštojoje mokykloje. Iki šiol kiekvienas darbdavys ar mokymo įstaiga savarankiškai spręsdavo dėl konkrečios užsienyje įgytos profesinės kvalifikacijos pripažinimo. Vyriausybė patvirtino užsienyje įgyto išsilavinimo ir kvalifikacijų pripažinimo tvarkos aprašą. Nauja tvarka apims ne tik jau iki šiol galiojusį užsienyje įgyto aukštojo išsilavinimo,

Nepaprasti vasaros naktų debesys ir Joninių orai

Kaip informuoja Meteo.lt, būtent taip galima pavardinti naktimis švytinčius sidabriškuosius debesis (trumpinys – NLC). Jie yra unikalūs tuo, kad susiformuoja ne apatinėje (kaip įprasti mums debesys), o viršutinėje atmosferos dalyje (~80 km aukštyje). Tokius nepaprastus debesis galima išvysti tikrai ne kiekvieną vasaros naktį. Jie pasirodo tik keletui valandų pačiomis trumpiausiomis birželio-liepos naktimis. Dar rečiau šie debesys sužimba ypač ryškiai ir apima visą šiaurinį horizontą. NLC nakties danguje reikėtų laukti praėjus bent pusantros valandos po saulėlydžio arba anksti ryte, kol tebėra

Įvertintas Lietuvos penkiolikmečių kūrybiškumas

Lietuvos penkiolikmečiai pasižymi gerais kūrybinio mąstymo gebėjimais. Paskelbti tarptautinio penkiolikmečių tyrimo EBPO PISA 2022 rezultatai rodo, kad Lietuva yra 13-20 pozicijoje tarp 64 šalių. Lietuvos penkiolikmečių rezultatai aukštesni už 47 tyrime dalyvavusių šalių, žemesni – už 12 šalių. Lietuvos mokinių rezultatai statistiškai reikšmingai nesiskiria nuo EBPO šalių vidurkio (33 taškai) kartu su Vokietijos (33), Taivano (33), Ispanijos (33), Čekijos (33), Prancūzijos (32), Nyderlandų(32), Izraelio (32) rezultatais. Tyrime buvo vertinami penkiolikmečių mokinių kūrybinio mąstymo gebėjimai – tiriama, kaip mokiniams sekasi kurti

Taip pat skaitykite